PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjecia CZ/B



Niedzwiedz
18-03-2004, 13:31
Kto z szanownych grupowiczów nauczy jak ładnie konwertowac zdjecia kolorowe w ładne CZ/B za pomoca Fotoszopa ?
aparat d30
tez z automatu mi sie nie podobaja czasami fajnie wychodza te z kanałów RBG ale do ludzi troche sie to nie nadaje

Vitez
19-05-2004, 11:50
1. Otworzyć kolorowy plik w Photoshopie :)

2. Utworzyć nową warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Filtr", zmienić tryb (Mode) na "Color" - OK
pokazuje sie okno dopasowania Hue/Saturation - na razi enic nie zmieniać -
ponownie OK

3. Utworzyć kolejną warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Film" - OK
pokazuje się okno dopasowania Hue/Saturation - zmniejszyć Saturację do 0 -
OK

4. Wracamy na warstwę "Filtr" - i manipulujemy suwakami "Hue" i "Saturation"
(w
kanale "Master" lub w poszczególnych kanałach kolorystycznych (Red, Yellow
itd)
5. Można też wrócić na warstwę "Background" - i manipulować poleceniam
"Levels"
(poziomy) lub "Curves" (krzywe tonalne)

hazan
19-05-2004, 14:22
1. Otworzyć kolorowy plik w Photoshopie :)

2. Utworzyć nową warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Filtr", zmienić tryb (Mode) na "Color" - OK
pokazuje sie okno dopasowania Hue/Saturation - na razi enic nie zmieniać -
ponownie OK

3. Utworzyć kolejną warstwę poleceniem:
Layer - New Adjustment Layer - Hue/Saturation
nazwać warstwę "Film" - OK
pokazuje się okno dopasowania Hue/Saturation - zmniejszyć Saturację do 0 -
OK

4. Wracamy na warstwę "Filtr" - i manipulujemy suwakami "Hue" i "Saturation"
(w
kanale "Master" lub w poszczególnych kanałach kolorystycznych (Red, Yellow
itd)
5. Można też wrócić na warstwę "Background" - i manipulować poleceniam
"Levels"
(poziomy) lub "Curves" (krzywe tonalne)


Jeszcze jakbys jakis przyklad zdjecia z koloru na b/w przerobione podrzucił to było by super.

Ps. Troche to skomplikowane jak na przerobioenie zdjecia na czarnobiałe- troche sie na tym nie znam ale czy efekt takich przerobek jest duzo lepszy niz zrobienie tego przez standardowa opcje ?

DariuszM
19-05-2004, 21:52
troche łatwiej można też to zrobić korzystając z filtra Digital Imaging Factory - Convert to B&W PRO :)

Vitez
20-05-2004, 09:25
Jeszcze jakbys jakis przyklad zdjecia z koloru na b/w przerobione podrzucił to było by super.


Musialbym specjalnie zrobic bo rzadko na BW przerabiam... zobaczymy co da sie zrobic ;)



czy efekt takich przerobek jest duzo lepszy niz zrobienie tego przez standardowa opcje ?

Sprecyzuj "standardowe opcje" ?
Poza tym - tak, ogolnie mowiac duzo lepszy. Opcja taka jak przelaczenie w Grayscale daje plaskie, szare, niekontrastowe zdjecie... niezbyt ladne. Opcja taka jak przelaczenie na Monochrome w Channel Mixerze (kiedys ja stosowalem) ma tendencje do przypalania zdjecia.
Wniosek jest taki ze zadna standardowa opcja na zasadzie "jeden klik i BW gotowe" (nie liczac dodatkow takich jak pluginy, filtry) nie da dobrego efektu - trzeba sie troche pobawic by wyciagnac ladne kontrasty itp.

krisBM
22-05-2004, 14:37
Powiem wam, że ściągnołem sobie Digital Imaging Factory - Convert to B&W PRO i daje on naprawde ciekawe efekty.

Vitez
23-05-2004, 00:30
Powiem wam, że ściągnołem sobie Digital Imaging Factory - Convert to B&W PRO i daje on naprawde ciekawe efekty.

A jest darmowy?

krisBM
23-05-2004, 18:41
jest darmowy do 30 dni...

alahari
31-05-2004, 15:04
W PS można to zrobić na 2 sposoby:

1. Obrazek>Tryb>Skala szarosci

2. Obrazek>Dopasuj>Usuń kolor..

Przy 1 sposobie zdjecie jest mniej kontrastowe, ale to mozna poprawić :) Nie da sie natomiast podbarwic juz obrazka (jest bowiem zapisany w trybie skali szarości). Po usunieciu koloru (2-gi sposób) jest wiekszy kontrast, można tez podbarwic fotke (np. posepiowac) za pomoca np. Balansu kolorów (z menu Dopasuj...).

Pozdrawiam :D

Ps. Nie wiem czemu Vitez tak skomplikował :roll:
Ps.2 Zdjecia robione od razu w skali szarości lepiej oddaja szczegóły. Zawsze je mozna podrasować w PS (np. kontrast)...

Vitez
31-05-2004, 16:43
Ps. Nie wiem czemu Vitez tak skomplikował :roll:

Zrob na swoje dwa sposoby, potem na moj sposob bawiac sie suwaczkami dopasuj by ladnie wygladalo. nastepnie porownaj 3 obrazki.



Ps.2 Zdjecia robione od razu w skali szarości lepiej oddaja szczegóły.

Hm... subiektywnie sie nie zgodze.
Przerabianie na grayscale psuje szczegoly wg mnie. Zdjecie staje sie plaskie, blade, niekontrastowe i nawet podciagniecie kontrastu niewiele daje.
Zreszta probowalem juz w sumie chyba przynajmniej czterech sposobow przerobki zdjecia kolorowego na cz-b i... i dlatego przymierzam sie do kupna analoga i negatywow cz-b z ladnym ziarenkiem 8) . Moze zbyt wymagajacy jestem ;)

alahari
31-05-2004, 16:55
Zrob na swoje dwa sposoby, potem na moj sposob bawiac sie suwaczkami dopasuj by ladnie wygladalo. nastepnie porownaj 3 obrazki.
Dobra, w wolnej chwili :wink:
Ale cos w swojej radzie pochrzaniłeś- zmniejszyć nasycenie do 0? - chyba do - 100??



Hm... subiektywnie sie nie zgodze.
Przerabianie na grayscale psuje szczegoly wg mnie. Zdjecie staje sie plaskie, blade, niekontrastowe i nawet podciagniecie kontrastu niewiele daje.
Zreszta probowalem juz w sumie chyba przynajmniej czterech sposobow przerobki zdjecia kolorowego na cz-b i... i dlatego przymierzam sie do kupna analoga i negatywow cz-b z ladnym ziarenkiem 8) . Moze zbyt wymagajacy jestem ;)
No nie wiem, zawsze wiedziałam, ze tak jest jak napisałam :roll: Szczegóły- nie kontrasty- to miałam na myśli...

Vitez
31-05-2004, 17:33
Ale cos w swojej radzie pochrzaniłeś- zmniejszyć nasycenie do 0? - chyba do - 100??

Zalezy od wersji Photoshopa. Instrukcja jest stara i nie moja.



Szczegóły- nie kontrasty- to miałam na myśli...

Uwazasz ze ilosc szczegolow widocznych na zdjeciu nie zalezy od kontrastowosci zdjecia? Grayscale jest plaskie i blade. Desaturacja i monochrome w channel mixer juz lepiej choc monochrome traci szczegoly w swietle (=przypala). Usunieciem koloru chyba sie nie bawilem...
Natomiast moja instrukcje nazwalbym "warstwowa desaturacja z poprawa kontrastu" 8) albo "enhanced desaturation using layers" :D

alahari
31-05-2004, 18:14
Juz sie nie bede sprzeczać :wink:
Ale: czy stosując moją metodę- usuniecie koloru i zabawa kontrastami/jasnosciami i ew. krzywymi nie da tego samego efektu? A mniej zachodu z tyloma warstwami... :roll:

mroczny
31-05-2004, 22:23
Ale: czy stosując moją metodę- usuniecie koloru i zabawa kontrastami/jasnosciami i ew. krzywymi nie da tego samego efektu? A mniej zachodu z tyloma warstwami...
Dać to się da, tylko wartswami lepsze efekty wychodzą. Warstwy to nowe odkrycie, kazdy ich używa <choć czasem niepotrzebnie>, ale ogólnie ładniej wychodzą no i można sobie pomazać czarnym i białym i wyciągać z fotek maską wiele inności :twisted:

alahari
31-05-2004, 22:28
Dać to się da, tylko wartswami lepsze efekty wychodzą. Warstwy to nowe odkrycie, kazdy ich używa <choć czasem niepotrzebnie>, ale ogólnie ładniej wychodzą no i można sobie pomazać czarnym i białym i wyciągać z fotek maską wiele inności :twisted:
Mroczny, ja wiem, ze z warstawmi różne cuda można robić, ale w tym konkretnym przypadku (jak zamiana kolor na cz-b) różnicy raczej nie widzę :roll: Jeszcze bede sie przygladac, ale to dopiero po zaliczeniach 8)

mroczny
31-05-2004, 22:49
Jeszcze bede sie przygladac, ale to dopiero po zaliczeniach
Popieram, ale w ramach rozrywki i przerwy też coś trzeba robić (oprócz klikania bannerków)

alahari
31-05-2004, 23:03
W przerwie..zarabiam :P Moze kiedyś ujrzycie efekty mojej pracki :wink: Znacie moze kogoś kto pieknie zrobiłby galerie zdjec (modelki głownie) na www? Klient placi :wink: Ale musi zobaczyć styl.. Ja na razie stron robic nie umiem :(

Vitez
01-06-2004, 18:56
Ale: czy stosując moją metodę- usuniecie koloru i zabawa kontrastami/jasnosciami i ew. krzywymi nie da tego samego efektu? A mniej zachodu z tyloma warstwami... :roll:

Im wiecej pracy wlozysz tym lepszy efekt. Tak samo w fotografii. Da sie aparat ustawic na zielony, wlaczyc i pstryknac.
Nie da tego samego efektu, da co najwyzej pdoobny, subiektywnie mowie ze gorszy.
Moze sproboj najpierw sama, pomecz sie z choc jednym zdjeciem i porownaj efekty - mozesz przeciez przekonac sie sama zamiast zadawac retoryczne pytanie :roll: .

rzul
07-09-2004, 14:09
Zajrzyjcie na

http://www.outbackphoto.com/artofraw/raw_08/profile_BW.zip

profil BW do CaptureOne - czyli konwersja do BW przy RAW->JPG

satriani
07-09-2004, 15:37
Podobno plug-in o nazwie optikverve jest rewelacyjny (gotowe profile, kolorowe filtry do fotografii cz-b)
i wszystko za free, poiżej link:

www.optikvervelabs.com

[ Dodano: 07-09-2004 ]
poniżej link od innego uczestnika forum , takze bardzo fajny:

www.cybia.co.uk/bwplus.htm

Przemek Białek
17-09-2004, 00:08
Podobno plug-in o nazwie optikverve jest rewelacyjny (gotowe profile, kolorowe filtry do fotografii cz-b)
i wszystko za free, poiżej link:

www.optikvervelabs.com

[ Dodano: 07-09-2004 ]
poniżej link od innego uczestnika forum , takze bardzo fajny:

www.cybia.co.uk/bwplus.htm

daje naprawde dobre efekty!

alahari
18-09-2004, 14:48
Im wiecej pracy wlozysz tym lepszy efekt. Tak samo w fotografii. Da sie aparat ustawic na zielony, wlaczyc i pstryknac.
Zwracam honor :wink:

orbital
23-12-2005, 11:57
www.optikvervelabs.com

świetne, proste i szybkie, thx

Il fuoco
25-12-2005, 03:04
faktycznie - super sprawa ten virtual photographer... chociaż czasem ręczne robienie tego wszystkiego o ile się umie daje czystą satysfakcję.

maro25
25-12-2005, 12:49
www.optikvervelabs.com




Fajny plug-in, prosty i skuteczny

Il fuoco
26-12-2005, 13:23
świetne są niektóre presety w virtualphotographerze...

ripek
26-12-2005, 13:34
http://redpawmedia.com/bwpro2.html uzywam, polecam :D

Vitez
27-12-2005, 04:37
Bawilem sie tym virtual photographerem kilka razy, roznymi presetami i... jest beznadziejny :? .
Nigdy nie zrobil mi porzadnego cz-b zdjecia jakie bym chcial. Zawsze a to sczernia za duzo, a to wypala...
Ot taka jarmarczna zabawka. Jednak nadal optuje za recznym "wolaniem" zdjec cz-b za pomoca warstwowych metod ... ewentualnie moze kiedys sie skusze na jakies platne konwertery BW (Kodak? ).