PDA

Zobacz pełną wersję : 30D - podświetlanie punktów AF



ErnestPierwszy
28-03-2007, 12:00
Hej!
Jak jest u Was, wszystko ładnie?
Ja mam wrażenie, że czasami wogóle nie ma podświetlenia np. pod światło. Robiłem zdjęcia na koncercie i średnio działało podświetlanie punktu (centralnego) AF.
Słabe to podświetlanie, w 350D było idealnie... Dziś oglądałem stare 20D i też pięknie podświetlał.

Z drugiej strony na dpreview.com czytałem, że 30D tak ma.

EDIT: Właśnie sprawdziłem w domu. Ustawiam ostrość na lampę w pokoju, dokładnie na jej biały klosz. Mocno rozświetlony przez żarówkę. Po prostu nie widać podświetlenia punktu. Na krawędzi klosza widać a na białym - nie.
Sprawdziłem w sklepie inny model - tak samo. Wierzyć mi się nie chce, że u Was jest inaczej:)

meian
28-03-2007, 14:18
Nie mam takich problemów z 30D o których wspominasz ...
Zawodowo głównie robie koncerty i pierwszy raz słyszę o czymś takim, zresztą zapraszam do mojej galerii, m.in znajdziesz tam fotki z koncertów ...

adres masz w stopce poniżej...

SdoubleU
28-03-2007, 15:00
Hej!
Jak jest u Was, wszystko ładnie?
Ja mam wrażenie, że czasami wogóle nie ma podświetlenia np. pod światło. Robiłem zdjęcia na koncercie i średnio działało podświetlanie punktu (centralnego) AF.
Słabe to podświetlanie, w 350D było idealnie... Dziś oglądałem stare 20D i też pięknie podświetlał.

Z drugiej strony na dpreview.com czytałem, że 30D tak ma.

Może masz coś uszkodzone, u mniie jest tak samo dobrze jak w 350D nie zauważyłem żadnej różnicy.

Kolekcjoner
28-03-2007, 16:02
Nie ma widocznej różnicy między 350-tką, a 30D pod tym względem ale jeszcze sprawdzę dla pewności dziś wieczór :).

Matsil
28-03-2007, 22:05
Miałem kiedyś to samo w 350D jak paluchem wytarłem matówkę. Punkty AF bardzo słabo świeciły. Pomogła wymiana matówki.

Peri Noid
29-03-2007, 09:00
Ten typ tak ma. U mnie czasami tylko słychać piknięcie, a nie widać podświetlenia. A chwilę potem dioda błyska. Tylko ja mam zawsze ustawione na środkowy punkt i te braki błysków to wyłącznie przy obiektywach M42.

MMM
02-04-2007, 00:40
czasem w orientacji pionowej i pod światło bardzo słabo widac to podświetlenie albo wcale.

jatzzek
13-05-2007, 13:56
Ja mam tak samo jak pisze ErnestPierwszy. Mialem 20D i podswietlanie punktow AF bylo bardzo mocne, tak ze spokojnie bylo widac pod swiatlo. W nowym 30D podswietlanie jest slabsze. Pod swiatlo wlasciwie nie da sie ocenic, czy punkt AF zapalil sie czy nie. Zastanawiam sie czy to wada produktu, czy po prostu 30D tak ma.

EDIT:

Ostatnio moglem porownac moje stare 20D i nowe 30D rownoczesnie. Jest ewidentna roznica w jasnosci podswietlania punktow AF.

c42
13-05-2007, 15:10
Nie ma widocznej różnicy między 350-tką, a 30D pod tym względem ale jeszcze sprawdzę dla pewności dziś wieczór :).

a ja zauwazam ta roznice. w 350 widac bylo idealnie czerwone punkciki w 30d na sloncu nie ma szans... dlatego sila rzeczy wlaczylem nie lubiany przeze mnie sygnal dzwiekowy :>

Dragunov
13-05-2007, 15:12
W moim egzemplarzu podświetlanie AF jest bez zarzutu, a robię zdjęcia w różnych warunkach i nigdy nie miałem kłopotu z tym.

theremin
13-05-2007, 16:58
W!

W 350D podświetlane są punkty (kropki) w kwadratach/prostokątach na matówce, natomiast w 30D podświetlany jest nie punkt, a cały kontur kwadratu, pokrywający się z czarnym obrysem pola AF. W praktyce, na błekitnym niebie bez problemu można dostrzec błyśnięcie "kwadratu". Sprawdziłem przed chwilą na 30D - "przejechałem" kółkiem po wszystkich polach - patrząc prosto na niebo (16.40).

Pzdr!

jatzzek
13-05-2007, 17:39
Dragunov, theremin: a czy macie porownanie 30D do 20D? Bo ja mam. W 30D nie mam problemow z zobaczeniem podswietlenia na niebieskim niebie, ale na granicy wieza kosciola, a za nia silne slonce juz nie zobacze (a w 20D zobacze spokojnie). W porownaniu widac, ze punkty AF w moim nowym 30D sa podswietlane wyraznie slabiej niz w moim starym 20D. Podobna obserwacje poczynil ErnestPierwszy. Dlatego pojawia sie pytanie: czy jest to wada naszych 30D, czy tez 30D tak po prostu juz maja.

theremin
13-05-2007, 18:17
Tak, mam porównanie 30D (własny) i 20D (koleżanki). IMHO, to oba podświetlają podobnie. Jednakże jest to moja subiektywna opinia, 20D miałem w rękach jakiś czas temu. Jak chcesz to sprawdzę w jednocześnie, 20D i 30D, ale za parę dni, chociaż szkoda w szumie czasu na zawracanie głowy takimi duperelami.
Aha, z braku wieży kościoła zdobiłem jeszcze raz porównanie: ciemny komin-ostre słońce: podświetlanie widzę do tego noszę okulary, więc "szczelnie" nie przykładałem oka do muszli ocznej.

Pozdrawiam

Kolekcjoner
13-05-2007, 19:13
(...)chociaż szkoda w szumie czasu na zawracanie głowy takimi duperelami.(....)


Święte słowa :mrgreen:.

jatzzek
13-05-2007, 19:46
theremin: w takim razie ja i ErnestPierwszy mamy walniete egzemplarze 30D :(

EDIT:

Pewnie, ze szkoda czasu, dlatego wole robic zdjecia. O problemie przypominam sobie wlasnie w momencie robienia tychze, kiedy ostrzac manualnie nie widze potwierdzenia ostrosci. Wiec nie jest to duperela, bo przez nia nie mam pewnosci, czy zrobie ostre zdjecie.

Kaszek
13-05-2007, 20:35
Ja właśnie przesiadłem się z 350D na 30D. I jedną z pierwszych dużych różnic jakie zauważyłem było o wiele mocniejsze podświetlenie punktów AF.
Aż zbyt mocne mi się wydawało :)

theremin
13-05-2007, 21:32
(...)w takim razie ja i ErnestPierwszy mamy walniete egzemplarze 30D :( (...)
.

heh...

to się teraz zacznie... te @#$% 30D...
- FF/BF, kiedy działa cross sensor, a kiedy liniowy...
- żółty zafarb na lcd...
- ... i do tego za słabo podświetlane punkty AF...

jatzzek
13-05-2007, 21:34
Ale co ma sie zaczac? No mowie, ze ja i ErnestPierwszy widocznie mamy walniete egzemplarze. Nie powiedzialem, ze 30D w ogole jako model slabiej podswietla punkty AF w porownaniu z 20D.

c42
13-05-2007, 21:37
Jatzzek ja tez mam walniety egzemplarz :D

theremin
13-05-2007, 21:40
Przypomniało mi się jeszcze...
Nie wymieniałeś matówki? (niedokładnie, krzywo, osadzona, złej grubości podkładka dystasowa itp. itd...), nie przetarłeś jej jakimś (tłustym) syfem?

Może Canon wlutował innego typu LEDy w jakiejś partii aparatów ;-)

jatzzek
13-05-2007, 21:50
Nie nigdy nie szmyrgalem przy matowce. Kiedys uzylem szerokiego, bardzo delikatnego pedzelka do usuniecia syfu. To byl jedyny raz kiedy zblizylem sie z czymkolwiek do matowki. Ale pedzelek byl bardzo delikatny (z jakiegos specjalnego wlosia, do czyszczenia soczewek wlasnie) i chyba nie byl jakis zatluszczony. Ile kosztuje wymiana matowki na Zytniej?

SebaWolf
14-05-2007, 14:05
do 5d wymiana matówki pierwszej bo ponoć są dwie kosztowała mnie dziś 97zł

jatzzek
14-05-2007, 14:23
A to do 30D powinno byc taniej. Czyli w ostatecznosci po prostu wymienie matowke.

Vitez
14-05-2007, 17:25
A to do 30D powinno byc taniej. Czyli w ostatecznosci po prostu wymienie matowke.

W 20D wymiana plytki z punktami AF to ok 100zl (chyba 95zl) wiec nie spodziewaj sie zeby matowka byla taniej. Podejrzewam ze kolega wyzej rowniez moze o tmy pisac. Nie ma dwoch matowek ani w 20D ani w 30D ani w 5D. Jest po prostu osobno matowka i osobno plytka z punktami AF.

decha
14-05-2007, 18:29
Też mi się wydaje, że może to być wina matówki. W 350D jeden z punktów mam z dodatkową obwódką bo się troche rozjechał na matówce. W 30D wszystko działa bez zarzutu

SebaWolf
15-05-2007, 08:44
do 5d wymiana matówki pierwszej bo ponoć są dwie kosztowała mnie dziś 97zł

powtórzyłem za tym co powiedzieli w serwisie, widać płytkę z punktami AF też nazywają matówką ;)

ErnestPierwszy
15-05-2007, 10:59
theremin: w takim razie ja i ErnestPierwszy mamy walniete egzemplarze 30D :(

EDIT:

Pewnie, ze szkoda czasu, dlatego wole robic zdjecia. O problemie przypominam sobie wlasnie w momencie robienia tychze, kiedy ostrzac manualnie nie widze potwierdzenia ostrosci. Wiec nie jest to duperela, bo przez nia nie mam pewnosci, czy zrobie ostre zdjecie.

Tam zaraz walnięte:) Jestem zachwycony 30D, który pod każdym względęm jest lepszy od 350:) Do AF mam jeszcze kropkę-potwierdzenie po prawej. W sumie na niej się skupiam czy jest LOCK czy nie...
Robię zdjęcia i sikam na to podświetlenie. Sprawdzałem w sklepie 3 inne egzemplarze body i każde poświetla tak samo słabo. W innych warunkach moja 30-stka podświetla mocno, po prostu TTTM i już.
Musiałbym spaść z 15 piętra, żeby zanosić SPRAWNE body do serwisu, dziękuję, tylko coś mogą zepsuć, albo podmienią na jakieś inne (he he).

wredniak
15-05-2007, 15:50
patrzyłem na swoje aparaty i wydaje m sie, że to jest taka konstrukcja aparatu.
podświetlenie AF zmienia się z czarnego na czerwony, jednak kiedy patrzymy na coś bardzo jasnego, pod słońce czy w reflektor różnica jesteśmy oślepiani i nie widzimy tej zmiany. w 350d podświetleniem była bardzo jasna kropka, w 30d jest o wiele delikatniejsza obwódka.

jeśli pod światło 'nie działa' ale kierując na ciemny obiekt 'ponownie działa' to aparat jest sprawny.