PDA

Zobacz pełną wersję : CS3 tuż tuż



Janusz Body
25-03-2007, 23:18
No to już wkrótce oficjalna imprezka na okoliczność PhotoShopa CS3

http://www.adobe.com/products/creativesuite/launchevent/

mor_feusz
26-03-2007, 10:55
Ciekawe czym bedzie sie roznila wersja standard od extra?

Janusz Body
26-03-2007, 11:14
Ciekawe czym bedzie sie roznila wersja standard od extra?

http://www.adobe.com/products/photoshop/ps_psext_info.html

Pytanie powinno raczej brzmieć czy będzie sie różniła wersja CS3 od CS2 :) Rożnicy dużej nie ma. To co się "rzuca w oczy" to:

- nowy CameraRAW z interfacem zbliżonym do LightRooma - pewnie engine ten sam
- Curves zostały doposażone w histogram co było postulowane przez ostatnie 3 lata
- poprawiony i uzupełniony o kilka gadżetów Bridge
- podobno "lepsiejszy" engine od obsługi pamięci na prockach Intela
- zaimplementowany panel do Black & White - całkiem przyzwoity
- poprawiony engine obsługi filtrów mających w nazwie "smart" - poprzednio ślimaczyły się nieco - teraz jest dużo szybciej

Ogólnie zmiany nie zbijają z nóg. Tak naprawdę to istotne są - jak dla mnie - te dwie pierwsze. Ciekaw jestem ceny bo dla samego CameraRAW 4.0 posiadając LR to nie wiem czy warto....

miklo
26-03-2007, 11:28
Ciekawe czy i o ile poleci cena CS2. W sumie, to i stary CS by mi styknął :-)

mor_feusz
26-03-2007, 12:27
Pytanie powinno raczej brzmieć czy będzie sie różniła wersja CS3 od CS2 :)
A wiec tak z tego co wiem to beda 2 wersje CS3 - jedna wersja CS3 Standard - druga wersja wzbogacona o cos tam (jakies dodatki dla ........... Scott Kelby cos tam mowil - nie sluchalem za dobrze. Wiem ze bada 2 wersje i tyle, po raz 1 w histori). No i standard ma byc w "przystepnej" cenie

SebaWolf
26-03-2007, 12:33
coś na temat czym się będą różniły obie wersje:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5615

Janusz Body
26-03-2007, 12:51
A wiec tak z tego co wiem to beda 2 wersje CS3 - jedna wersja CS3 Standard - druga wersja wzbogacona o cos tam (jakies dodatki dla ........... Scott Kelby cos tam mowil - nie sluchalem za dobrze. Wiem ze bada 2 wersje i tyle, po raz 1 w histori). No i standard ma byc w "przystepnej" cenie

No przecież podałem link do strony Adobe z wyjaśnieniem :) Wersja Extended jest z 3D i obróbką filmów.

http://www.adobe.com/products/photoshop/ps_psext_info.html informacje u źródła z pełnym (no ok prawie pełnym) opisem różnic.

Przystępna cena na rynek amerykański to będzie pewnie z 800USD - jutro się dowiemy :)

EDIT: Też se możesz potestować ( nie tylko Scott Kelby może :) ) wystarczy sciągnąć (chyba TYLKO do JUTRA) wersje beta ze stron Adobe. Jesli masz legalne CS2 to możesz testować do końca maja zdaje się. Jeśli nie masz legalnej wersji CS2 to możesz testować przez 48 godzin po otrzymaniu klucza z Adobe.

mor_feusz
26-03-2007, 15:30
Legalne CS2 mam - testowac mi sie nie chce (styka mi Lightroom) -w firmie i tak pewnie zrobia upgrade - tak wiec wczesniej czy pozniej i tak "dostane w lapy".

energia_ki
26-03-2007, 19:58
w firmie i tak pewnie zrobia upgrade - tak wiec wczesniej czy pozniej i tak "dostane w lapy".

ehhh... szczęściarz z Ciebie, mor_feusz!
wiem, zazdrość to brzydka cecha ba, nawet grzech główny
[niech policzę... numer czwarty], ale przyznaję się do niej bez bicia:D

jak juz ktos 'bedzie mial w lapach'
to moze niech szybko opisze wrazenia organoleptyczne:
jak nowy CameraRAW i czy smartowe filtry rzeczywiscie szybsze, etc.
- nie mam PS CS ani CS2 i chcialabym wiedziec,
czy mam się zarżnąć finansowo, obstawiając CS3
czy mogę zarżnąć się w nieco mniejszym stopniu
nastawiając się na kupno wcześniejszej wersji?

iREM
26-03-2007, 20:34
http://www.adobe.com/products/photoshop/ps_psext_info.html
Pytanie powinno raczej brzmieć czy będzie sie różniła wersja CS3 od CS2 :) Rożnicy dużej nie ma.

Używam od dość dawna wersji 10.0x001.
Na powerPC jest sporo szybsza od CS2. Zastanawiam się też czy warto kupić upgrade do CS 2,3. Cena jest dość przystępna. Ciekawe po ile będzie upgrade CS2->CS3...

Janusz Body
26-03-2007, 21:45
Używam od dość dawna wersji 10.0x001.
Na powerPC jest sporo szybsza od CS2. Zastanawiam się też czy warto kupić upgrade do CS 2,3. Cena jest dość przystępna. Ciekawe po ile będzie upgrade CS2->CS3...

Ja mam 10.0x1251 i nie jestem jakoś zachwycony. No OK - CameraRAW i histogram na Curves'ach - trochę mało żeby upgrade robić. Zwłaszcza, że to i owo znikneło - zwłaszcza w menu do drukowania. Wszystko sie okaże juto/pojutrze. Podejrzewam, że głowna zmiana to kompilacja pod Core2Duo i Viste tudzież kompilacja pod Mac'a na Intelu.

iREM
26-03-2007, 22:21
Ja mam 10.0x1251 i nie jestem jakoś zachwycony. No OK - CameraRAW i histogram na Curves'ach - trochę mało żeby upgrade robić. Zwłaszcza, że to i owo znikneło - zwłaszcza w menu do drukowania. Wszystko sie okaże juto/pojutrze. Podejrzewam, że głowna zmiana to kompilacja pod Core2Duo i Viste tudzież kompilacja pod Mac'a na Intelu.

Miałem właściwie na myśli upgrade całego CSa. Do wersji 2,3 doszedł DW, który zastąpił GoLive'a.
A swoją drogą ciekawe jak im te kompilacje wyjdą. Słyszałem, że najgorzej było przy InDesignie.

Nicram
27-03-2007, 22:11
za fotopolis z dnia 27.03.2007 Adobe Photoshop CS3 - dziś premiera w NY
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5690

Tomasz Golinski
27-03-2007, 23:42
- Curves zostały doposażone w histogram co było postulowane przez ostatnie 3 lata

O, to tego nie było? PS do bani, gimp to ma od dawna ;)

scooter
28-03-2007, 01:25
Cena CS3 podstawowej wersji 1699 Euro, źródło IDG http://www.idg.pl/news/108345.html

Janusz Body
28-03-2007, 09:06
Cena CS3 podstawowej wersji 1699 Euro, źródło IDG http://www.idg.pl/news/108345.html

Przesadzają - to chyba wersja extended - w fotografii mało przydatna, chyba że filmy ktos robi.

http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshop/ preorder 649$ upgrade 199$

więc ceny na poziomie CS2

EDIT: To co piszą o 6 konfiguracjach to też raczej banialuki. Lightroom to raczej nie konfiguracja CS3 a osobny program. Adobe nieustająco informuje o dwóch wersjach CS3 i CS3 Extended

DoMiNiQuE
28-03-2007, 09:25
Wie ktos o co chodzi z tym 3D w nowym PSie? Nigdzie nie moge znalezc informacji jakie bedzie mial mozliwosci, wiem tylko tyle, ze po prostu bedzie.

scooter
28-03-2007, 10:57
1699 euro to za cały pakiet iluś tam programów (szczegóły w linku, który podałem wcześniej).

Sam PS pewnie w cenach podanych przez Janusza ...

Janusz Body
28-03-2007, 12:15
Wie ktos o co chodzi z tym 3D w nowym PSie? Nigdzie nie moge znalezc informacji jakie bedzie mial mozliwosci, wiem tylko tyle, ze po prostu bedzie.

http://www.adobe.com/products/photoshop/photoshopextended/features/

Arek Piekarz
28-03-2007, 13:03
Ta informacja zapewne wywoła mały "mind blow" (cytując Scotta Kelby'ego) u naszego specjalisty od raw'ów, Janusza Body... Mianowicie w CS3 można obrabiać jpegi w Camera Raw :D Źródło - www.photoshopuser.com (http://www.photoshopuser.com/?page=cs3/videos&video=camerarawpart1_sk) Oczywiście na razie nie wiem, czy efekty są porównywalne z plikami raw, ale sam ten fakt obali parę mitów na temat dużej przewagi surowych plików nad jpegami w możliwościach obróbki ;-)

DoMiNiQuE
28-03-2007, 13:08
Zadna nowosc, w Lightroomie tez mozna :)

P.S.
Dzieki Janusz :)

slawi_3000
28-03-2007, 13:21
można obrabiać jpegi w Camera Raw

Z bardzo dobrymi rezultatami można przetwarzać jpg-i w Bibblu i w SilkyPix. Trzeba tylko trochę uważać na WB. Ale np. pluginy BW+jpg w Bibblu działają rewelacyjnie :D

Janusz Body
28-03-2007, 13:23
Ta informacja zapewne wywoła mały "mind blow" (cytując Scotta Kelby'ego) u naszego specjalisty od raw'ów, Janusza Body... Mianowicie w CS3 można obrabiać jpegi w Camera Raw :D Źródło - www.photoshopuser.com (http://www.photoshopuser.com/?page=cs3/videos&video=camerarawpart1_sk) Oczywiście na razie nie wiem, czy efekty są porównywalne z plikami raw, ale sam ten fakt obali parę mitów na temat dużej przewagi surowych plików nad jpegami w możliwościach obróbki ;-)

Nie wywoła niczego za wyjątkiem wzruszenia ramionami. :) Jak juz napisał Dominique Lightroom może. Żeby było śmieszniej to DPP też może. I co z tego??? jpeg to dalej 8 bitów i o żadnych mitach mofy nie ma. O efektach "porównywalnych" z RAW to nawet gadać szkoda.

...it's just easier...

Arek Piekarz
28-03-2007, 13:51
Jak juz napisał Dominique Lightroom może. Żeby było śmieszniej to DPP też może.
To oddaję honor, nie wiedziałem o tym ;-)

O efektach "porównywalnych" z RAW to nawet gadać szkoda.
Pożyjemy, zobaczymy ;-)

strus_pedziwiatr
28-03-2007, 17:13
Dla niecierpliwych jest już oferta zakupu PS CS3:
http://www.cortland.com.pl/go/_category/index.php?idc=5_27_821&sess_id=hvkckf0evrdv34ri3bcpfnr0e0
za brutto 3599,38 zł, albo upgrade za 1100,60 zł.

Janusz Body
28-03-2007, 19:27
Dla niecierpliwych jest już oferta zakupu PS CS3:
http://www.cortland.com.pl/go/_category/index.php?idc=5_27_821&sess_id=hvkckf0evrdv34ri3bcpfnr0e0
za brutto 3599,38 zł, albo upgrade za 1100,60 zł.

No. Ciekawe. ...Towar dostępny na zamówienie, sprowadzamy zwykle w ciągu ok. 14 dni...

Adobe mówi o dostępności w sprzedaży w końcu kwietnia.

Vitez
28-03-2007, 19:58
No. Ciekawe. ...Towar dostępny na zamówienie, sprowadzamy zwykle w ciągu ok. 14 dni...

Adobe mówi o dostępności w sprzedaży w końcu kwietnia.

14 czy 30-40 to przeciez "około" ;)

kaspeed
28-03-2007, 21:56
zwykle >< zawsze
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
p. s.
zwykle + około = może w tym roku :-)

Oakhallow
29-04-2007, 00:13
Czy ja dobrze zauwazylem, ze w CS3 nie ma programu do kalibracji monitora??

Oakhallow

beachcomber
29-04-2007, 02:21
czy ktos z forumowiczow uzywa juz CS3? moze jakies opinie?

danny
11-05-2007, 15:48
...yhy.... od 2 dni mam zamontowanego; teraz w wikend moze bede mial czas w pelni podlubac. z tego co sie na razie bawilem to nie ma takiego postepu jak pomiedzy np. 7.0 a cs2.

chwilo ogranicze sie do pierwszych 2 spostrzezen - gui jakby bardziej makintoszowate (nie mam wisty - jade na xp) i jest troche szybszy niz cs2.
w swojej dotychczasowej historii przerobilem 7.0, cs2 i teraz cs3 i szczerze powiedziawszy na razie jestem zdania ze cs2 byl/jest najbardziej funkcjonalny, ale moze to kwestia przyzwyczajenia.
kalibracji monitora (jeszcze?) nie znalazlem... a wogole jest?

niewatpliwie dorzucenie dodatkowych plaginow (nie adobowatych) pomaga - orginalne ostrzenie, uszuwanie szumow, itp. jak dla mnie sa malo zadawalajace; dostepne sa plaginy co robia to ciekawiej. o dziwo tutaj nie widze zadnych postepow w ktorejkolwiek z wersji.

bonk
11-05-2007, 16:04
...z tego co sie na razie bawilem to nie ma takiego postepu jak pomiedzy np. 7.0 a cs2...

nie wiem czy piszemy o tej samej aplikacji
jestem z fotoszopem od v4 chodz można poiwiedziec ze od v3 (2miesiace)
i szczerzepowiedziawszy o jedna z wiekszych aktualizacji tego progamu.

no chyba ze ktos ocenia cs3 po zajrzeniu do menu filter, wtedy sie zgodze - nie ma wiekszej roznicy.

danny
11-05-2007, 16:12
mowie - od 2 dni mam, wiec nie wiem dokladnie jakie dobroci doszly.

cs2 wprowadzil np. waniszingpoint'a co bylo swoistym 'WOW!' (i nawet bylo troche reklamowane); czy CS3 ma jakies takie 'WOW!'y? jeszcze nie wiem.
bonk - wiesz czy doszlo cos bajeranckiego? (jestem uzytkownikiem - 'usprawniony algorytm' czegos-tam zupelnie mnie wzrusza ;) )

bonk
11-05-2007, 16:22
przeczytaj pierwsze posty Janusza
i wogole moze caly watek :|

Milosz
19-05-2007, 01:40
mała petycja w sprawie nieładnego traktowania swoich klientów przez monopolistę ADOBE w europie
http://www.gopetition.com/petitions/fair-pricing-for-european-software.html

Janusz Body
19-05-2007, 08:23
Ceny w Europie nie wynikają tylko z polityki Adobe. W każdym razie nie można obarczać całą winą koncernu.

EU "każe" pobierać (bodajże 22% VAT choć czasem to jest tylko 12% - zależy co się kupuje) od KAZDEGO produktu z USA. Taka "promocja". Kupuje sporo przez net w USA i to jest letko wq.... Cokolwiek bym nie kupił - nawet malutki programik na Palm OS natychmiast mam pozycję european VAT. Przed naszym wejściem do Unii tego nie było :). Ochrona rynku i własnych produktów, których nie ma :)

Dealerzy/dystrybutorzy walą równo narzuty po kilkadziesiąt procent. Na dodatek system jest tak skonstruowany, że chcąc coś kupić "w sklepie"jest łańcuszek pośredników. Po drodze jest Wimal -> Cortland -> Sklep. Każdy musi zarobić a płaci finalny klient.

Milosz
19-05-2007, 08:47
No tak to normalne ze są pośrednicy jednak to nie usprawiedliwia cen na poziomie 190% ceny z usa.... nic tego nie usprawiedliwia

Janusz Body
19-05-2007, 09:25
No tak to normalne ze są pośrednicy jednak to nie usprawiedliwia cen na poziomie 190% ceny z usa.... nic tego nie usprawiedliwia

Trzech pośredników -> każdy 20% plus (od całości) na koniec 22% VAT (od całości) i masz wyjaśnienie. Może i nie usprawiedliwia ale wyjaśnia.

Ja kupuję w stanach :) i omijam cały ten chory łańcuszek "ludzi dobrej woli".

Milosz
19-05-2007, 09:34
Możesz kupować w stanach ale wtedy nie masz prawa uzywac tego softu w polsce :)

edit.
gdyby to było takie proste to nikt by nie robił petycji

Tomasz1972
19-05-2007, 09:40
Możesz kupować w stanach ale wtedy nie masz prawa uzywac tego softu w polsce :)

edit.
gdyby to było takie proste to nikt by nie robił petycji

Masz prawo używać softu kupionego legalnie w innym kraju . Musisz posiadać oryginalny nośnik + dowód zakupu .

Janusz Body
19-05-2007, 09:47
Możesz kupować w stanach ale wtedy nie masz prawa uzywac tego softu w polsce :)
....

Tomasz już napisał, że mam pełne prawo używać. Gdybym przywiózł nierozpakowane pudełko powinienem na granicy zapłacić cło. Przywożąc "rzecz używaną" nie muszę płacić cła - dokładnie tak samo jak z koszulą na grzbiecie :)

EDIT: Ponieważ w większości przypadków sam to przywożę więc jest to całkowicie legalne. Można by domniemywać nadużycia gdyby mi ktoś toto wysłał ale też nie do końca. Jeśli to prezent to też do jakiejś tam kwoty nie podlega ocleniu.

Milosz
19-05-2007, 09:54
nie jestem tego taki pewny, trzeba by przeczytac licencje na oprogramowanie adobe, kiedyś kupowałem np soft macromedii przeznaczony tylko na rynek EMEA w tym i polska i w zadnym innym kraju nie mozna tego softu legalnie uzywac. Myśle ze adobe wprowadziło teraz podobny podział strefowy i dlatego tak różne ceny.

Janusz Body
19-05-2007, 10:00
.... Myśle ze adobe wprowadziło teraz podobny podział strefowy i dlatego tak różne ceny.

Podział strefowy dotyczy dystrybutorów a nie możliwości użytkowania. Inaczej obywatel US musiał by w Europie kupować "europejską" wersję PSa - a to byłby absurd. Warunki licencji przeczytałem dość dokładnie - nie ma nic o ograniczeniach "lokalizacyjnych". PS można mieć na dwóch komputerach pod warunkiem nie korzystania z obydwu naraz i to właściwie jest jedyne ograniczenie - albo udogodnienie - licencyjne.

EDIT: Myśląc tą drogą to obiektyw kupiony w USA nie powinien być używany w Europie. Pewnie powinien mieć wmontowanego GPSa i przestać działac ;)

EDIT2: przez net PSa w USA do Europy nie kupisz bo są ograniczenia dystrybucyjne :)

Tomasz1972
19-05-2007, 10:07
nie jestem tego taki pewny, trzeba by przeczytac licencje na oprogramowanie adobe, kiedyś kupowałem np soft macromedii przeznaczony tylko na rynek EMEA w tym i polska i w zadnym innym kraju nie mozna tego softu legalnie uzywac. Myśle ze adobe wprowadziło teraz podobny podział strefowy i dlatego tak różne ceny.

Znajomy rozmawiał z przedstawicielem ADOBE . Nie mylmy legalności oprogramowania z legalnym ( opodatkowanym ) sprowadzeniem oprogramowania na teren RP :)

michalab
19-05-2007, 10:09
EU "każe" pobierać (bodajże 22% VAT choć czasem to jest tylko 12% - zależy co się kupuje) od KAZDEGO produktu z USA.
Nie tylko z USA, z każdego kraju nie należączego do unii gospodarczej (trochę więcej niż UE).



Przed naszym wejściem do Unii tego nie było :).
Jak to nie? Unijna taryfa celna obowiązuje w Polsce dużo dłużej niż od wejście do unii. Może sklep nie pokazywał ci ceny z polskim VATem, ale przy ocleniu i tak VAT trzeba było płacić.

Milosz
19-05-2007, 10:11
no faktycznie tez przeczytałem właśnie licencje i nic tam o tym sprowadzaniu nie ma, tylko jestem ciekaw ile by to wszystko kosztowało z cłem watem itp bo muszę kupić soft na firmę i mieć wszystko udokumentowane... :)

Tomasz1972
19-05-2007, 10:11
no faktycznie tez przeczytałem właśnie licencje i nic tam o tym sprowadzaniu nie ma, tylko jestem ciekaw ile by to wszystko kosztowało z cłem watem itp bo muszę kupić soft na firmę i mieć wszystko udokumentowane... :)

To taniej wyjdzie w PL kupić .

michalab
19-05-2007, 10:15
Podział strefowy dotyczy dystrybutorów a nie możliwości użytkowania. Zgadza się. Jeśli kupuje się PS w USA i przywiezie do Polski to można go używać bez problemu. Natomiast jeśli kupi się w Polsce wersję na USA, to sprzadający łamie warunki licencji. Czy ma to wpływ na legalność późniejszego używania programu przez nabywcę to nie wiem. Przypuszczam, że nie.

EDIT: Myśląc tą drogą to obiektyw kupiony w USA nie powinien być używany w Europie. Pewnie powinien mieć wmontowanego GPSa i przestać działac ;)
Ale np. w przypadku płyt DVD tak właśnie jest, a przynajmniej miało być w teorii.

Janusz Body
19-05-2007, 10:20
Nie tylko z USA, z każdego kraju nie należączego do unii gospodarczej (trochę więcej niż UE).



Tak, oczywiście :)




Jak to nie? Unijna taryfa celna obowiązuje w Polsce dużo dłużej niż od wejście do unii. Może sklep nie pokazywał ci ceny z polskim VATem, ale przy ocleniu i tak VAT trzeba było płacić.

Przy zakupach przez download - mam tego sporo - nie płaciło się VATu do dnia wejścia do Unii. Sklepy w USA dodały nas do listy "clonych" dokładnie od 1-go maja - dnia wejścia do Unii. Cło "na granicy" tak, jak najbardziej, za rzeczy o wartości powyżej 100 Euro. Rzeczy używane nie podlegają ocleniu. Przemycane też nie ;)




..... w przypadku płyt DVD tak właśnie jest, a przynajmniej miało być w teorii.


:) - są płyty DVD - mam takie, kupowane w USA, bez zabezpieczenia strefowego. W warunkach licencyjnych też nic nie ma - jesli kupiłem w USA odtwarzacz i płytę poniżej granicy celnej to mogę używać bez ograniczeń w EU. Do celów prywatnych oczywiście, bez upubliczniania, odtwarzania w sklepie czy innym miejscu publicznym.

michalab
19-05-2007, 11:19
Rzeczy używane nie podlegają ocleniu. Podlegają, to zależy od rodzaju rzeczy.

Janusz Body
19-05-2007, 11:59
Podlegają, to zależy od rodzaju rzeczy.

Słusznie :) - samochód tak a koszula na grzbiecie czyli tzw. "grzbietówa" już nie.

Zupełnie nie wiem jak to jest teraz wg. prawa unijnego. Przed wejściem do unii można było przywieźć sporo rzeczy np. laptop, komputer, aparat foto i inne podobne nowe, kupione za granicą drobiazgi "do użytku osobistego" bez cła. Teraz podlegają ocleniu ale dokładnych warunków nie znam - co wolno a co nie. Miałem już "pierpałki" na lotnisku w Amsterdamie kiedy chciano nałożyć cło na aparat (roczny) bo wg. celnika wyglądał jak nowy i tłumaczenia, że to nie służy do wbijania gwoździ i dlatego obiektyw jest nieporysowany niewiele pomogły. Od tego czasu wożę z sobą albo karty gwarancyjne albo dowody zakupu na cenniejsze rzeczy.

michalab
19-05-2007, 13:55
Zrobiło się trochę OT. Wydaje mi się, że wszystko co przywozisz z kraju nie należączego do unii celnej podlego ocleniu jeśli przekracza jakąś tam wartość (chyba 100EUR), niezależnie o tego czy nowe czy nie.
Nigdzie nie znalazłem, aby było napisane, że pod cło podlegają tylko nowe rzeczy.
Dla niektórych towarów są natomiast dla rzeczy używanych i nowych inne kody nomenklatury (kategorie celne), a co za tym idzie mogą być inne stawki np, samochody:
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=870324&Year=2007&Month=05&Day=19&Country=----------&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS
ubrania:
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=63&Year=2007&Month=05&Day=19&Country=&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=61&Year=2007&Month=05&Day=19&Country=&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS

Natomiast dla obiektywów jest dość dziwny podział, ale nie znalazłem aby był podział na nowe i stare więc jak rozumiem dotyczy to wszystkich:
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=900211&Year=2007&Month=05&Day=19&Country=&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS

dla aparatów też:
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariffi2_PL?expandelem=9006&Year=2007&Month=05&Day=19&Country=&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS

Prawo celne jest dość skomplikowane jest mnówstwo różnego radzaju procedur, które mogą powodować zwolnienie z cła (np. inbound i outbound processing - nie pamiętam jak to po polsku), ale je stosuje się najczęściej w przypadku importu gospodarczego - tzn. nie na własny użytek.

Elmarqo
19-05-2007, 16:45
OK, a co w przypadku gdy jestem studentem, jadę do Niemiec, gdzie mogę nabyć wersję extended z licencją dla studentów (w Polsce tej opcji nie ma :() za ok. 190 euro, przywożę do Polski i użytkuje. Tylko robię to legalnie czy nielegalnie???

michalab
20-05-2007, 06:34
OK, a co w przypadku gdy jestem studentem, jadę do Niemiec, gdzie mogę nabyć wersję extended z licencją dla studentów (w Polsce tej opcji nie ma :() za ok. 190 euro, przywożę do Polski i użytkuje. Tylko robię to legalnie czy nielegalnie???Trzeba przeczytać licencję, ale nie sądzę aby było ograniczenie co do miejsca używania, natomiast może być tak, że po ukończeniu studiów nie możesz już dłużej używać, tak jest w przypadku wielu licencji akademickich, więc jeśli zaczynasz studia może być warto jak kończysz niekoniecznie.

Elmarqo
20-05-2007, 08:05
...tak jest w przypadku wielu licencji akademickich, więc jeśli zaczynasz studia może być warto jak kończysz niekoniecznie.

W takim razie nie opłaca się ich kończyć :mrgreen:

michalab
20-05-2007, 18:48
W takim razie nie opłaca się ich kończyć :mrgreen:
Acha, jeszcze jedno prawdopodobnie nie będziesz mógł zgodnie z licencją używać go do działalności komercyjnej. Tak jest we wszystkich licencjach akademickich jakie czytałem.

tmaciak
20-05-2007, 20:14
A tak z trochę innej, aczkolwiek zbliżonej beczki, to czy ktoś się nie orientuje jak często "wychodzą" nowe wersje Photoshop Elements?

Zastanawiam się nad zakupieniem wersji 5, ale jak miałaby się do jesieni pokazać wersja 6, to może bym się jeszcze wstrzymał parę miesięcy na razie mam czym to zastąpić...