PDA

Zobacz pełną wersję : odzyskany RAW - problem



rene
24-03-2007, 04:18
Witam

Przez pomyłkę, pośpiech itp usunąłem z mojego przenośnego dysku ok 200 plików RAW. W zasadzie oprócz "opróżnij kosz" nic na tej partycji już nie nagrywałem, więc teoretycznie nie bardzo miałem jak uszkodzić pliki. Problem jednak w tym, że gdy już odzyskałem te rawy (get data back), nie mogę ich odpalić, są uszkodzone. Czy jest jakiś sposób żeby je naprawić / odzyskać nieuszkodzone??

Pozdrawiam

[EDIT]

Żeby uczynić tą hydrozagadkę jeszcze bardziej zagmatwaną, taka ciekawostka: Jedyny raw który odzyskał się w całości, ma numer 0781, datowany na 16.03.07, godzina 18:36. Rzecz w tym, że o tej porze strzelałem już w jpgach, i dokładnie ten sam plik mam zapisany jako jpg (ta sama data i czas), ale już z numerem 3903.

Przyznaję że jako gra logiczna jest to świetna sprawa, ale niestety nie bardzo mam na to czas. Chciałbym odzyskać te pliki, ale znowu nie jest to kwestia życia i smierci, i gdyby się miało okazać że spędziłem tydzień na darmo, to mija się to z celem. Są jakieś rokowania?

rene
24-03-2007, 15:55
Witam

Od środy walczę z utraconymi plikami RAW. Na chwilę obecną jestem ekspertem w odzyskiwaniu danych ;), ale pojawił się kolejny problem. Otóż niejako "uratował" moje fotki Digital PhotoRescue Pro, jakoś od godziny 8 non stop przeszukuje i zgrywa wszystkie RAWy (u mnie zawsze widoczne jako pliki *.TIF) na dysk. Wszystko niby jest ok: w windowsie jest podgląd, pliki mają właściwy rozmiar (ok 3-4 mb), każdy program rozpoznaje je jako *.TIF (photoshop, photo mechanic, infranview). Problem w tym, że zawsze kiedy uruchamiam takiego tifa, odpala się PSowy CameraRaw. Jednak te pliki nie chcą się odpalić w ten sposób - uruchamia się od razu "właściwy" PS i fotka jest zdecydowanie niefajna (nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa, ale tify prosto z aparatu mają wg windowsa rozmiar 288x192 - te dobre uruchamiają się w pełnej rozdzielczości w CameraRaw, a te odzyskane - w 288x192). Może mi ktoś pomóc?? W razie potrzeby chętnie udostępnię takiego "RAWa z odzysku", może ktoś będzie wiedział co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam