PDA

Zobacz pełną wersję : slajd+skan+druk, czy negatyw i duuuża odbitka



axor
21-03-2007, 21:27
mam pytanie,
jak już pisałem w innym wątku będę robił foto z wysokości około 30 m grupy około 1000 osób patrzących w moim kierunku.
Zdjęcie lub wydruk tego ujęcia ma mieć +/- około 1m2
Zależy mi na jak najlepszej ostrości zdjęcia.

Koledzy uświadomili mnie że moje 30D, lub w planach 5D nie podoła raczej temu zadaniu, tylko co najmniej średni format może tu dać wymagane efekty.

Mam dostęp do aparatu Mamiya 645 i zastanawiam się jakiego najlepiej filmu użyć (negatywu czy pozytywu).

Nie mam doświadczenia tego "kalibru" więc liczę na pomoc i wskazówki, czy lepiej robić na konkretnym negatywie i zlecić odbitkę max formatu, czy ewentualnie zrobić odwracalny slajd i zestanować na profi skanerze, a potem drukować na drukarce wielkoformatowej ??

piszczal
21-03-2007, 22:02
sporo zależy od światla, ale w sumie ziarna dużego nie będzie na jakims slajdzie ISO 100 a jednocześnie towarzystwo nie poruszy sie znacząco.
Skan na bębnie i wydruk na drukarce. 645 ma format 6 cm na 4,5 cm, nie masz 6x6?

axor
21-03-2007, 23:47
sporo zależy od światla, ale w sumie ziarna dużego nie będzie na jakims slajdzie ISO 100 a jednocześnie towarzystwo nie poruszy sie znacząco.
Skan na bębnie i wydruk na drukarce. 645 ma format 6 cm na 4,5 cm, nie masz 6x6?

... światła będzie dużo - koniec kwietnia +/- 14:00

... z formatu 6x6 to jedynie PENTAX six TL jest w moim zasięgu, mogę pożyczyć od znajomego.

czornyj
22-03-2007, 00:03
Nie wdając się w dywagacje nad tym co lepsze - proponuję diapozytyw Fuji Astia - jest to neutralny slajd portretowy o najdrobniejszym ziarnie na rynku (średnia ważona wartość granulacji = 7), doskonale powinien się sprawdzić. Oczywiście M645 nada się znacznie lepiej niż ten ddr-owski wynalazek, jakość po zeskanowaniu na dobrym skanerze powinna być nienajgorsza. Nie jestem jednak pewien, czy format ten wystarczy do tego, by twarze w tak gęstym tłumie były rozpoznawalne - osobiście wolałbym się uzbroić w wielki format, lub Hasia H3D 39M.

chuckyy
22-03-2007, 00:56
Nie wdając się w dywagacje nad tym co lepsze - proponuję diapozytyw Fuji Astia - jest to neutralny slajd portretowy o najdrobniejszym ziarnie na rynku (średnia ważona wartość granulacji = 7), doskonale powinien się sprawdzić. Oczywiście M645 nada się znacznie lepiej niż ten ddr-owski wynalazek, jakość po zeskanowaniu na dobrym skanerze powinna być nienajgorsza. Nie jestem jednak pewien, czy format ten wystarczy do tego, by twarze w tak gęstym tłumie były rozpoznawalne - osobiście wolałbym się uzbroić w wielki format, lub Hasia H3D 39M.

Osobiście skanowałem zdjęcie z negatywu (mała klatka) powiększane do ponad 2 metrów. Na zdjęciu było ładne zgromadzenie ludzi na amfiteatrze. Twarze wszystkich ludzi były rozpoznawalne.

Natomiast skan z negatywu 6x6 przy powiększeniu do 70x100 - rewelacja :)


Skaner bębnowy :)

czornyj
22-03-2007, 02:50
Osobiście skanowałem zdjęcie z negatywu (mała klatka) powiększane do ponad 2 metrów. Na zdjęciu było ładne zgromadzenie ludzi na amfiteatrze. Twarze wszystkich ludzi były rozpoznawalne.

Natomiast skan z negatywu 6x6 przy powiększeniu do 70x100 - rewelacja :)


Skaner bębnowy :)

I było tam 1000 osób?

chuckyy
22-03-2007, 09:20
nie liczyłem :D
Na pierwszym zdjęciu skanowanym z normalnego obrazka na pewno powyżej 500
Na drugim - może nieco mniej.

Jarek Jaworski
22-03-2007, 09:26
podstawowa sprawa - zrob probe, znasz odleglosc, wielkosc powiekszenia. wez kilka osob i zrob im zdjecie w podobnych warunkach, niekoniecznie z gory.
Po drugie - sredni format 6x6 i maly obrazek, to inne proporcje kadru. Pomysl o tym jakim obiektywem, chcesz objac te 1000 osob, ile z nich bedzie stalo w rogach kadru i gdzie bedzie cien z podnosnika(tak zakladam, bo wtedy jest najmniejszy skrot perspektywy), z ktorego bedziesz robil zdjecie. Duzo pytan, ale warto je sobie zadac

aps1
22-03-2007, 09:27
Nie wdając się w dywagacje nad tym co lepsze - proponuję diapozytyw Fuji Astia - jest to neutralny slajd portretowy o najdrobniejszym ziarnie na rynku (średnia ważona wartość granulacji = 7), doskonale powinien się sprawdzić. Oczywiście M645 nada się znacznie lepiej niż ten ddr-owski wynalazek, jakość po zeskanowaniu na dobrym skanerze powinna być nienajgorsza. Nie jestem jednak pewien, czy format ten wystarczy do tego, by twarze w tak gęstym tłumie były rozpoznawalne - osobiście wolałbym się uzbroić w wielki format, lub Hasia H3D 39M.

z wielkim formatem to masz racje,ale to nie takie proste zrobic fote np sinarem,trzeba troche doswiadczenia i umiejetnosci a co do hasia to masz pozyczyc ,czy kazesz kupowac kolesiowi sprzet za 100 tys.?

thorin
22-03-2007, 11:51
z wielkim formatem to masz racje,ale to nie takie proste zrobic fote np sinarem,trzeba troche doswiadczenia i umiejetnosci a co do hasia to masz pozyczyc ,czy kazesz kupowac kolesiowi sprzet za 100 tys.?


Bo ja wiem czy az takiego doswiadczenia ogromnego potrzeba ? Najprostsze modele cambo, to ze dwa ruchy na lawie optycznej, moze ruch przednim standardem, pamietanie o wyciagnieciu szyberka i pstryk :mrgreen: Pol godziny szybkiego szkolenia, troche googlania i mysle ze zdjecie kazdy jest tym w stanie zrobic fotke. Gdzies ktos napewno za kase pozyczy wielki format, a Cambo to przeciez nie Sinar ani Linhof.

czornyj
22-03-2007, 12:11
z wielkim formatem to masz racje,ale to nie takie proste zrobic fote np sinarem,trzeba troche doswiadczenia i umiejetnosci a co do hasia to masz pozyczyc ,czy kazesz kupowac kolesiowi sprzet za 100 tys.?

Hasia można pożyczyć - z szkiełkami, lapkiem i kolesiowcem, który pokaże co i jak. Nie jest to niestety tanie.

axor
22-03-2007, 13:59
... decyzja już zapadła
zdaje się na średni format Mamiya 645 + dobry diapozytyw.
oczywiście aparat będę miał pożyczony od kolegi na jakieś 2 tyg przed imprezą, więc zdążę coś przetestować.
Miejsce to placyk o wymiarach +/- 30/40 m, będę miał do dyspozycji 2 obiektywy (50 i 80 mm), wysokość wysięgnika + kąt pod jakim będę robił zdjęcie da około 40-50 m. od centrum placu (w zasadzie chodzi tylko o foto grupy 1000 osób, bez dodatkowego tła).
Wcześniej przetestuję, to miejsce i ewentualnie wybiorę odpowiedni obiektyw.

.... jak nie wyjdzie to będę miał nową ksywkę ... Mameya z Mamiyą ;-)

całą resztę będę focił 5D + EF17-40

czornyj ... szukałem Fuji Astia dla std. 120 i nie mogę znaleźć, może wiesz gdzie można go kupić ??

ewentualnie może macie jakieś inne propozycje diapozytywów o ultra małym ziarnie ??

aps1
22-03-2007, 16:39
wszystkie slajdy o iso 100,najlepiej fuji lub kodak

czornyj
22-03-2007, 17:44
czornyj ... szukałem Fuji Astia dla std. 120 i nie mogę znaleźć, może wiesz gdzie można go kupić ??

ewentualnie może macie jakieś inne propozycje diapozytywów o ultra małym ziarnie ??

Jak nie Astia - to Provia 100F. Obydwa ultradrobnoziarniste.

axor
22-03-2007, 20:14
... mam jeszcze dylemat dotyczący ustawienia właściwej ekspozycji, niestety Mamiya, którą będę focił ma zwykły pryzmat bez pomiaru.
Tak sobie myślę czy jeśli posłużę się pomiarem za pomocą 5D (100 iso, użyję odpowiednika ogniskowej EF50 dla sekor 55 lub EF85 dla sekor 80 ) czy pomiar będzie odpowiedni ???
Naturalnie zamierzam wyjechać film do końca z korekcją EV, ale czy pomiar z 5D będzie choć trochę zbliżony do właściwego dla średniego formatu ??

piszczal
22-03-2007, 20:24
no jasne, sam naświetlam slajd 120 wg ekspozycji zmierzonej za pomocą 350D

thorin
22-03-2007, 20:56
Axor, ja bym uzyl EF 35mm dla Sekora 55mm, i EF 50mm dla Sekora 80 mm, i katy widzenia powinny sie pokrywac :) dla tej Mamiyi 645 standardem bylby obiektyw o ogniskowej 75 mm.

axor
23-03-2007, 09:12
bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i cenne uwagi.

Jeszcze pytanie gdzie najlepiej i BEZPIECZNIE obrobić i zeskanować diapozytyw (Wrocław lub Poznań) ??
i ewentualnie może wiecie gdzie można będzie finalnie zrobić duży wydruk.

slawi_3000
23-03-2007, 09:28
Jeszcze pytanie gdzie najlepiej i BEZPIECZNIE obrobić i zeskanować diapozytyw (Wrocław lub Poznań) ??
i ewentualnie może wiecie gdzie można będzie finalnie zrobić duży wydruk.

Linotype Hell bębnowy z kalibracją Barco 19 200 dpi+ wydruki wielkoformatowe Perfekt Poznań
http://www.perfekt.pl/

Pozdrawiam

aps1
23-03-2007, 09:28
We wro to tylko "foto pod dachem" na komandorskiej 81/83 jest to autoryzowany Q-lab do wolania slajdow

axor
24-03-2007, 00:20
dzięki za pomoc koledzy