PDA

Zobacz pełną wersję : Programik fotograficzny na komórkę



Tomasz Urbanowicz
21-03-2007, 10:04
Witam

Napisałem programik fotograficzny na komórkę - być może komuś się przyda :)
Program wymaga JAVA MIDP 2.0 (nie wiem dlaczego, ale nie działa poprawnie z Nokią N70 chyba)


Programik składa się jakby z 5 modułów. Na pierwszy rzut oka formatka do wprowadzania danych jest rozbudowana, ale nie wszystkie dane potrzebne są do każdego modułu.

Wprowadzane dane to:

1. Crop - wiadomo co to jest.
2. Ogniskowa.
3. Odległość od fotografowanego obiektu.
4. Skala - zapomina się we wzorach na kąt widzenia obiektywu+matryca o tym, że o kącie nie decyduje ogniskowa, a odległość obrazowa. Gdy ostrzymy w nieskończoność to ogniskowa pokrywa się z odległością obrazową, ale czy często ostrzymy w nieskończoność?
5. Przysłona.
6. Wysokość obiektu fotografowanego.
7. Grubość pierścienia.
8. Dodatkowa soczewka.

Wydaje się tego sporo, ale teraz moduły:

1. GO - chyba nie wymaga wyjaśnień.
2. Kąt - kąt widzenia body+obiektyw w zależności od odległości obrazowej.
3. Najmniejszy - najmniejszy możliwy do zarejestrowania rzeczywisty obiekt przy przyjętym założeniu na rozdzielczość body+obiektyw. Oprócz najmniejszego elementu jest podana również rzeczywista wielkość kadru.
4. Odległość - podaje w jakiej odległość powinniśmy stanąć przed obiektem, aby objąć go całego w kadrze w zależności od jego wysokości.
5. Wypadkowa skala oraz ogniskowa (gdy dołożymy dodatkową soczewkę).

Przyjąłem założenia, że ogniskowa nie zmienia się w zależności od odległości przedmiotu na który łapiemy ostrość, a także wypadkowa ogniskowa w pkt.5 jest bardzo przybliżona z racji tego, że przyjąłem równanie soczewki płaskiej (ale chyba nie będziecie się czepiać :) ).

No myślę, że to tyle słowem wstępu

Mile widziany komentarz, sugestie itp.

BTW
Byłbym skończonym chamem, gdybym nie wspomniał, że w pewnej kwestii pomógł mi snow :)

Program darmowy dla użytkowników Canona :D

Wersja 1.1:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia.zip

Wersja snow (tylko dwa moduły: GO i Skala):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia_snow.zip

Prosiłbym osoby którym nie działa poprawnie wersja 1.1 o przetestowanie wersji bez danych domyślnych (puste pola):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/fotografia_jac.zip

Wersja 1.2 (z dodatkowymi dwoma parametrami):
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/foto.zip

muflon
22-03-2007, 14:00
Byłbym skończonym chamem, gdybym nie wspomniał, że w pewnej kwestii pomógł mi snow :)
Snow, jak mogłeś :-P Tym samym wypadasz z wiadomego TWA :mrgreen:

A tak serio: dawaj jakieś screenshoty, żebym wiedział, czy opłaca się grzebać po piwnicy za stosownymi kabelkami, płytkami itp... mój telefon ostatni raz z komputerem gadał jakieś półtora roku temu ;-)

Jac
22-03-2007, 14:43
fajne ale ;-)
N6630 - nie da sie zmienic zadnego z parametrow czyli crop, itd... a modulu dzialaja OK, czyli wylicza

moze zamiast wprowadzania tych wszytkich parametrow dalo by sie zrobic wybor aparatu i wybor obiektywu + po jednym custom?
np: wybieram 20d i 17-40 i z zakresu zooma ogniskowa i przeslone?

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 14:53
No właśnie nie wiem co jest z Nokiami - z SE wszystko działa. Muszę skombinować jakąś Nokie do testów.
Co do wyboru aparatu - chyba nie ma sensu, bo jest niedużo opcji "cropowych" tj.: 1, 1.5, 1.6 itp. Ale dziękuję za sugestie, może jakoś to inaczej rozwiąże. Martwi mnie fakt, że nie działania poprawnie z Nokiami :(

Niedzwiedz
22-03-2007, 15:00
ekstra ide testowac :)

bhk
22-03-2007, 18:27
W mojej N 6131 wszystko dziala dobrze:)

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 19:42
Do pobrania wersja 1.1 - usunąłem dwie pozycje do wprowadzania, bo mogły siać mętlik :)

Jac
22-03-2007, 20:22
ciagle mi nie bangla :cry:

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 21:21
Jac, postaram się jutro coś z tym zrobić - nie mam telefonu Nokia, ale coś wykombinuję.

snow
22-03-2007, 22:53
Snow, jak mogłeś :-P Tym samym wypadasz z wiadomego TWA :mrgreen:

:cry: :cry: :cry:



A tak serio: dawaj jakieś screenshoty, żebym wiedział, czy opłaca się grzebać po piwnicy za stosownymi kabelkami, płytkami itp... mój telefon ostatni raz z komputerem gadał jakieś półtora roku temu ;-)

Może Tomasz wrzuci jak ma jakiś symulator na kompie bo focić telefonu nie ma sensu ;) IRDY w kompie i telefonie nie masz? ;-)

mkwiek
22-03-2007, 23:05
mam nokie E50 i dzisiaj przetestuje co i jak

krótkie testy już za sobą - krótkie bo podobnie jak wyżej nie da się niczego zmienić, tylko wylicza domyślne wartości. nie można wpisać nowych ani przesuwać

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 23:18
A tak serio: dawaj jakieś screenshoty, żebym wiedział, czy opłaca się grzebać po piwnicy za stosownymi kabelkami, płytkami itp... mój telefon ostatni raz z komputerem gadał jakieś półtora roku temu ;-)

Bardzo proszę :)

Okienko do wprowadzania danych:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/01.png

Menu:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/02.png

GO:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/03.png

Kąt:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/04.png

Najmniejszy:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/05.png

Odległosć:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/06.png

Skala:
http://www.urbanowicz.net.pl/pliki/screen/07.png

Wrzuciłem wersję bez danych domyślnych:
( http://canon-board.info/showpost.php?p=297003&postcount=1 )

muflon
22-03-2007, 23:24
A pamięta ostatnio wpisane dane? (jakieś cookie czy coś, nie wiem jak to się robi w MIDP). No i w wersji 2.0 chyba jakoś bardziej graficznie, co? ;-)

(ja tylko tak sobie marudzę, bo mi zasadniczo taki soft niepotrzebny ;-))

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 23:25
Jeszcze nie pamięta - pracuję nad tym :)
Muflon marudzisz :p

muflon
22-03-2007, 23:28
No nie gadaj, te ostatnie wartości, a najlepiej jakieś combo-boxy (z guzikami +/-) byłyby naprawdę przydatne. Próbuję po prostu wczuć się w użytkownika, "w terenie" ;-)

Tomasz Urbanowicz
22-03-2007, 23:30
Ja nie o tym, bo to jest potrzebne, ale o upiększaczu graficznym :)

Tomasz Urbanowicz
09-04-2007, 19:14
Nowa wersja programiku (1.2):

http://canon-board.info/showthread.php?t=20622

krzypol
09-04-2007, 20:50
Fajny programik, na N 5300 chodzi the best:lol:

minek
09-04-2007, 23:48
Warto by to jakoś zgrać, żeby funkcjonowało z tymi aparatami zintegrowanymi z telefonami, tj żeby nie trzeba było samemu nastawiac odległości i przysłony na obiektywie, tylko żeby się ustawiła ta wyliczona w programie.

makkak
10-04-2007, 09:40
Witam

Napisałem programik fotograficzny na komórkę - być może komuś się przyda :)
Program wymaga JAVA MIDP 2.0 (nie wiem dlaczego, ale nie działa poprawnie z Nokią N70 chyba)

Super dziala z Sony Ericssonem K600i Dzieki bardzo fajny programik:)

AndyG
22-06-2007, 16:00
Na SE W880i dziala poprawnie.

daszek
24-06-2007, 21:37
nokia 6131 dziala ok v1.2

firley
20-02-2008, 10:46
(nie wiem dlaczego, ale nie działa poprawnie z Nokią N70 chyba)


Działa z N70, bynajmniej u mnie. Wersja 1.1
Pozdrawiam i dziękuję, przyda się na pewno.

Reason
20-02-2008, 12:22
Nokia E90:

Wersja 1.1 i wersja snow - nie można wpisać żadnych wartości

Wersja 1.2 - działa

dikamilo
20-02-2008, 18:31
1.1 działa na Samsung L760

1.2 link nie działa więc nie miałem jak przetestować, linki to screenów też nie działają :)

Tomasz Urbanowicz
21-02-2008, 08:08
Już poprawiłem - wersja 1.2 na serwerze.

Po przejściu na inny serwer przez pomyłkę screeny usunąłem - nie zrobiłem kopii :)

dikamilo
21-02-2008, 14:58
1.2 również działa na L760 :)

Czekam na jakieś zapamiętywanie ostatnich wpisanych danych.

Pozdrawiam

senner
02-04-2008, 16:55
mam 2 głupie pytania
co mam wpisać:

1. skala - skala odwzorowania taka o jaką walczy się przy macro? nie mam pojęcia jaką ma np. kit 18-55 w jakichkolwiek wartościach
2. grubość pierścienia - jakiego? od ostrości? ;D

Tomasz Urbanowicz
02-04-2008, 17:01
1. Skalę odwzorowania KIT'a możesz znaleźć w specyfikacji obiektywu (google).
2. Grubość pierścienia dodatkowego.

stratus
31-05-2008, 10:43
Dla Nokia E-51 działa wersja bez wartości domyślnych, wersja 1.2 nie działa - brak możliwości wprowadzenia danych, a nawet brak możliwości nawigacji pomiędzy polami z wartościami domyślnymi.

kgelec
15-06-2008, 19:35
Na moim samsungu j700 programik śmiga pięknie. Mam natomiast kilka uwag do wyników obliczeń, które nie zgadzają się z moimi:

- po pierwsze skąd brana jest wartość krążka rozproszenia ? rozumiem, że obliczana jest z cropa przez uwzględnienie rozmiaru pełnej klatki i współczynnika 1740. Jak dla mnie wygodnie byłoby zostawić użytkownikowi dostęp do Kr.

- po wprowadzeniu f=50mm, f./5.6 odległość obiektu 10m otrzymuje wynik "ostrość od: 11.81m" jak należy to interpretować? To ostrość nie powinna być na obiekt oddalony o 10m.

- czego dotyczy wprowadzana odległość? odległości obiektu od przedniej soczewki obiektywu czy od matrycy? Ważne w makro.

- po wprowadzeniu f=90mm f./5.6 odległość obiektu 0.39m (przykład dla Tamrona 90mm, 1:1, dla odległości z miarki na obiektywie 0.39m, która wygląda na odległość obiektu od matrycy) otrzymuje wynik zasięgu 0,0020m = 2mm, z moich obliczeń dostaję 3,04mm - to spora różnica.

- zgadzają mi się w przybliżeniu odległości hiperfokalne.

Czy ktoś mógłby zweryfikować poprawność obliczeń tego programiku??

Dzięki i pozdrawiam..

Tomasz Urbanowicz
16-06-2008, 13:44
Na moim samsungu j700 programik śmiga pięknie. Mam natomiast kilka uwag do wyników obliczeń, które nie zgadzają się z moimi:

- po pierwsze skąd brana jest wartość krążka rozproszenia ? rozumiem, że obliczana jest z cropa przez uwzględnienie rozmiaru pełnej klatki i współczynnika 1740. Jak dla mnie wygodnie byłoby zostawić użytkownikowi dostęp do Kr.
A po co skoro jest podawanie cropa a to przecież z tego wynika?



- po wprowadzeniu f=50mm, f./5.6 odległość obiektu 10m otrzymuje wynik "ostrość od: 11.81m" jak należy to interpretować? To ostrość nie powinna być na obiekt oddalony o 10m.
Tu przekombinowałem - tego wyniku nie powinno być.



- czego dotyczy wprowadzana odległość? odległości obiektu od przedniej soczewki obiektywu czy od matrycy? Ważne w makro.
Od matrycy, ale tylko w tradycyjnych obiektywach bez retrofocusa.



- po wprowadzeniu f=90mm f./5.6 odległość obiektu 0.39m (przykład dla Tamrona 90mm, 1:1, dla odległości z miarki na obiektywie 0.39m, która wygląda na odległość obiektu od matrycy) otrzymuje wynik zasięgu 0,0020m = 2mm, z moich obliczeń dostaję 3,04mm - to spora różnica.
Patrz wyżej.

kgelec
16-06-2008, 16:40
Na wstępie dzięki za szybką odpowiedź...

A po co skoro jest podawanie cropa a to przecież z tego wynika?
Wciąż się nad tym zastanawiam a i na forum było trochę dyskusji na temat krążka rozproszenia, np:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=31038

Z dyskusji wynika, że tak przyjmowany Kr jest pewnym przybliżeniem, zależnym od docelowego rozmiaru odbitki (aczkolwiek czy tylko od tego to nie jestem pewien). W związku z powyższym po prostu miło było by mieć wpływ na ten parametr bezpośrednio, chociażby w celach "pokombinowania". To nie zarzut bo uważam, że program jest bardzo wartościowy ale skoro prosiłeś na początku o sugestie: ot i ona.

Problemem który mnie trapi bardziej niż brak Kr w parametrach jest niemożność uzyskania zbieżnych wyników GO z moimi lub np. z http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Jakie parametry powinienem wpisać (np. dla przykładu który podałem z Tamronem) żeby dostać wynik, który mógłbym porównać z tym co już jest dostępne w sieci (patrz link powyżej) - po wpisaniu wartości z przykładu dostaję wynik GO 3,1mm (moje obliczenia 3,04mm, programik 2mm).

Piszesz o retrofokusie, wyjaśnij mi proszę w jaki sposób dotyczy to obiektywu 90mm wydawało mi się, że to raczej problem krótkich ogniskowych.

Tomasz Urbanowicz
16-06-2008, 20:09
Wciąż się nad tym zastanawiam a i na forum było trochę dyskusji na temat krążka rozproszenia, np...

Żeby bardziej Ci "namieszać" przeczytaj:

http://canon-board.info/showthread.php?t=14653&page=3&highlight=kr%B1%BFek+rozproszenia (od postu 24) :)

http://canon-board.info/showthread.php?t=21203

A co do rozbieżności wyników - w wolnej chwili przepatrzę kod, bo dawno do niego nie zaglądałem. Być może przyjąłem inny wymiar krążka rozproszenia, albo zastosowałem zbyt precyzyjny wzór.
I bardzo dziękuję za sugestie i uwagi.

kgelec
17-06-2008, 11:38
Jeśli chodzi o Kr to w paru kwestiach rozumiem Twój tok myślenia, niemniej nie ze wszystkimi Twoimi postulatami sie zgadzam - ale to temat na oddzielny wątek.
Ale skoro mówisz o rozdzielczości kątowej ludzkiego oka 1' w kontekście Kr, to masz na myśli co będzie widział jako nieostre obserwator patrzący na odbitkę z odległości normalnego widzenia - tu jeszcze pozostaje kwestia dpi i jakiej wielkości ma być ta odbitka - co zresztą sam zauważyłeś w jednym z postów. Chciałbym żebyś spojrzał nie tyle od strony finalnej odbitki, ale np. od strony analizy obrazu przez jakoweś algorytmy.
Dla przetwarzania obrazu mającego na celu analizę jego treści nie ma znaczenia co będzie ostre na odbitce tylko co jest ostre w kontekście poszczególnych pikseli - wówczas odniesienie się do Kr poprzez rozdzielczość kątową oka nie ma sensu.
Dalej: Co będzie jeśli korzystam z matryc typu FOVEON! Ja korzystam w pracy z kamery HVDUO (z tego typu matrycą) ale zdaje się że i Sigmy miały swego czasu montowane takowe. Wówczas sytuacja z krążkiem rozproszenia jest zupełnie inna niż w matrycach Bayerowskich i na tym bym temat idei krążka zakończył..przynajmniej w tym wątku.

Wracając do Twojego Programiku mogę wysnuć wniosek, że:
nie jest bezpiecznym pomysłem uzależnianie Kr tylko od cropa, czyli rozmiaru matrycy ;-) bo można wskazać takie przypadki gdzie trzeba 'ręcznie' określić i rozmiar matrycy (bo nietypowy jak w HVDUO) i krążek rozproszenia.
Chciałem pokazać, po części na bazie Twoich własnych przemyśleń, na czym polegają moje wątpliwości i właśnie z tych powodów bardzo chętnie widziałbym Kr jako oddzielny parametr w Programiku.

Jeśli zaś chodzi o obliczenia to Kr przyjąłem jak z Twojego programiku 0,0188, poza tym zgadzają się nam odległości hiperfokalne co by znaczyło, że to raczej nie wina Kr.

Tomasz Urbanowicz
17-06-2008, 11:49
Dla przetwarzania obrazu mającego na celu analizę jego treści nie ma znaczenia co będzie ostre na odbitce tylko co jest ostre w kontekście poszczególnych pikseli - wówczas odniesienie się do Kr poprzez rozdzielczość kątową oka nie ma sensu.
Dalej: Co będzie jeśli korzystam z matryc typu FOVEON! Ja korzystam w pracy z kamery HVDUO (z tego typu matrycą) ale zdaje się że i Sigmy miały swego czasu montowane takowe. Wówczas sytuacja z krążkiem rozproszenia jest zupełnie inna niż w matrycach Bayerowskich i na tym bym temat idei krążka zakończył..przynajmniej w tym wątku.
Nie ma znaczenia podłoże (czytaj matryca, klisza itp). Krążek rozproszenia jest to IMO wielkość tylko teoretyczna i odnosi się ona jakoby do fizycznej odbitki. Jest wiele teorii na obliczenie krążka rozproszenia. Czy jest to matryca bajerowska, czy foveon - nie ma tu znaczenia. Liczy się wielkość matrycy/kliszy itp. Jednak jak zapewne wczytywałeś się w to co napisałem odnośnie krążka w cyfrze, zauważysz, że rozważam wielkość którą nazwałem krążek rozdzielczości - jest to wielkość o której Ty chyba tutaj piszesz. I tutaj ma znaczenie podłoże/rodzaj matrycy.

kgelec
17-06-2008, 20:49
W takim razie powiedzmy, że moje wątpliwości odnośnie krążka rozproszenia kryją się pod Twoją propozycją: "krążek rozdzielczości". Niemniej "krążek rozdzielczości" nie występuje w żadnej znanej mi literaturze fachowej i w żadnym znanym mi wzorze - dlatego uporczywie używam właśnie tego pojęcia.

Być może w przypadku o którym pisałem, czyli obliczenie GO dla algorytmu przetwarzania obrazu powinienem użyć zamiast krążka rozproszenia "krążek rozdzielczości". OK, przemawia to do mnie. Ale to tylko oznacza, że skoro rozdzielasz krążek na taki i taki to tym bardziej w sofcie należało to zrobić, tzn. pozostawić Kr jako parametr do wpisania przez użytkownika, skoro jak twierdzisz "tradycyjny" Kr nie ma większego sensu w cyfrze (z czym akurat jestem skłonny się zgodzić). Ja bym chętnie zobaczył wyniki Programiku dla obydwu krążków, zrobił pomiar i miałbym pogląd co dalej.

Bardzo chętnie będę używać zaproponowanego przez Ciebie krążka rozdzielczości, byle dawał poprawne wyniki. Jak na razie dla tradycyjnego Kr coś nie możemy uzyskać zbieżności wyników obliczeń. Myślę, że nad tym powinniśmy się skupić, a warto bo programik zapowiada się na rewelacyjny i bardzo pomocny, jeno żeby miał zbieżne wyniki z czymś innym. :)

Tomasz Urbanowicz
18-06-2008, 09:02
Jak na razie dla tradycyjnego Kr coś nie możemy uzyskać zbieżności wyników obliczeń. Myślę, że nad tym powinniśmy się skupić, a warto bo programik zapowiada się na rewelacyjny i bardzo pomocny, jeno żeby miał zbieżne wyniki z czymś innym. :)
Są różnice bo z różnych wzorów korzystamy:

1. Ja korzystam z ogólnych wzorów np. z fotografii przyrodniczej:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1

tj.

h=f*f/(F*c)
ymin=(h*y)/(h+(y-f))
ymax=(h*y)/(h-(y-f))

gdzie:
ogniskową obiektywu (f)
przysłonę (F)
nastawioną odległość (y)
średnicę krążka rozproszenia (c)

2. Twój kalkulator korzysta z innych wzorów tj.

h=f*f/(F*c)+f
ymin = ((h-f)*y)/(h+y-(2*f))
ymax = ((h-f)*y)/(h-y);

Niebardzo się zgadzam z podziałam GO po 50% jak jest w Twoim kalkulatorze, dlatego zastosowałem wzór ogólnodostępny na GO. Stosowałem swego czasu eksperymenty z wzorami i zostałem przy tym ogólnodostępnym.

Dla Ciebie w wolnej chwili mogę wprowadzić wzory z Twojego kalkulatora :) Ale to w wolnej chwili.

kgelec
18-06-2008, 13:15
1. Ja korzystam z ogólnych wzorów np. z fotografii przyrodniczej:

http://www.fotografia-przyrodnicza.a...porady.php?p=1

tj.

h=f*f/(F*c)
ymin=(h*y)/(h+(y-f))
ymax=(h*y)/(h-(y-f))

gdzie:
ogniskową obiektywu (f)
przysłonę (F)
nastawioną odległość (y)
średnicę krążka rozproszenia (c)


No to liczymy, czyli F=5.6, f=90mm i y=390mm i c = 0,0188 - z Twojego Programiku:

h = 90mm^2/(5.6*0,0188mm)=8100mm^2/0,10528mm=76937,69mm

ymin = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm+390mm-90mm) =
= 30005699,10mm^2/77237,69mm = 388,49mm

ymax = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm-390mm+90mm) =
= 30005699,10mm^2/76637,69mm = 391,53mm

DoF(GO) = ymax - ymin = 3,04mm


Czyli Twój wzór daje wynik identyczny jak moje wzory, a także kalkulator z linku który podałem (używam jeszcze innych wzorów na GO niż Ty i kalkulator dofmaster.com), Programik daje wynik 0,0020 m

Jako ciekawostke podam, że wyniki obu wzorów - Twojego i "mojego" dają zawsze te same wyniki.
Jeśli chcesz podeślę Ci arkusz kalkulacyjny gdzie są wszystkie trzy rozważane wzory.

P.S. Kalkulator dofmaster.com wcale nie dokonuje podziału na 50% GO. Daje wyniki zbieżne do Twojego wzoru, czyli z nierównym podziałem.

Tomasz Urbanowicz
18-06-2008, 13:24
No to liczymy, czyli F=5.6, f=90mm i y=390mm i c = 0,0188 - z Twojego Programiku:

h = 90mm^2/(5.6*0,0188mm)=8100mm^2/0,10528mm=76937,69mm

ymin = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm+390mm-90mm) =
= 30005699,10mm^2/77237,69mm = 388,49mm

ymax = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm-390mm+90mm) =
= 30005699,10mm^2/76637,69mm = 391,53mm

DoF(GO) = ymax - ymin = 3,04mm

Jak zauważysz w programiku, to różny jest tylko zasięg ymax - ymin. Tu jakoś dziwnie programik zaokrąglił - ale pojęcia nie wiem dlaczego :|
(we wzorze w programiku mam ymax - ymin, zmienna double).
Wartości ymin, ymax się pokrywają z wyliczeniami w Excelu u mnie.

kgelec
18-06-2008, 23:28
No fakt, rząd wielkości się zgadza, ale wartości nie do końca - oto co mam w wynikach w telefonie:
- hiperfokalna = 76.46m
- ostrość od 38.23m (tzn. już wiem jak interpretować ten wynik, bo tu oczywiście chodzi o związek z hiperfokalną i ostrzeniem w nieskończoność, ale nazwa sugeruje, że obiektyw ostrzy w tym mscu :) )
- bliżej 0.387m
- dalej 0.39(0) m
- zasięg 0.0020m
- itd...

biorąc pod uwagę, że liczyłem z Twojego wzoru to i tak coś ta Java dziwnie zaokrągla - w zasadzie wszystkie wyniki są lekko poprzesuwane od hiperfokalnej począwszy.


Wartości ymin, ymax się pokrywają z wyliczeniami w Excelu u mnie.

Ja też liczyłem w excellu z dokładnością ~10 cyfr po przecinku i wynik mam identyczny jak liczyłem ręcznie, czyli patrz wyżej. Zupełnie nie wiem skąd te rozbieżności, ale już na pewno nie ze wzorów.

Proponuję wymianę arkuszy kalkulacyjnych via email, ale jeśli nie masz w tej chwili na to czasu - ok.
Ale Ci ćwieka zabiłem ;) sorry..ale ten programik jest naprawdę fajny.

Tomasz Urbanowicz
19-06-2008, 09:52
Problem może leżeć po stronie javy i zmiennoprzecinkowych liczb tj. z dziwnego ich zaokrąglania. W wolnej chwili przyjrzę się temu i spróbuję zastosować jakąś protezę. Zastanawiające jest, że bardzo się myli przy zwykłym odejmowaniu :|

I dziękuję Ci za wszelkie uwagi :)

kgelec
19-06-2008, 13:53
Nie ma sprawy, z niecierpliwością czekam na kolejną wersję Programiku :). A jakby pojawił się w nim edytowalny "krążek rozdzielczości" to już w ogóle bajka ;).
Pozdrawiam serdecznie.

michalab
25-06-2008, 19:42
Problem może leżeć po stronie javy i zmiennoprzecinkowych liczb tj. z dziwnego ich zaokrąglania. W wolnej chwili przyjrzę się temu i spróbuję zastosować jakąś protezę. Zastanawiające jest, że bardzo się myli przy zwykłym odejmowaniuTo zupełnie normalne, liczby zmiennoprzecinkowe maja to do siebie, że właśnie dodawanie i odejmowanie obciążone jest dużym błędem. Nie znam ME - nie ma tam BigDecimal?

RNz
19-09-2010, 14:25
Ma ktoś ten programik na jakimś serwerze?
Linki już nie działają :/