PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o pomiar odległości



tgrze
14-02-2005, 15:13
Witam
szanownych forumowiczów.

Czy moze podziela sie ze mnia koledzy informacja jak dokonuja pomiaru odleglosci od obiektu na ktory ostrza?

Osobiscie dokonuje takiego pomiaru poprzez szacowanie "na oko" (oj nieprecyzyjny to pomiar :-) )
lub w makro np. za pomoca miarki(ale przeciez nie zawsze mozna dokonac takiego pomiaru bo obiekt ucieknie, nie da sie przylozyc miarki bo jest szyba itp.)

Ale uwazam, ze takowy pomiar mozna by dokonac precyzyjniej.
Swoj osad uzasadniam chocby tym, ze nasze aparaty ustawione na AF same ostrza;
Wiec w pewien sposob - znaja odleglosc na ktora ostrza.

I TU moje pytanie:
Da sie z aparatu te wartosc odleglosci odczytac ???
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
(przed wykonaniem zdjecia)


pozdrawiam
Tomek

Tomasz Golinski
14-02-2005, 15:24
niektore obiektywy mają okienko, na którym wyświetnają odległość, na którą wyostrzyły.

A tak z ciekawości, to po co ta wiedza?

[ Dodano: 14-02-05, 14:25 ]
Aha, aparaty jako tako odległości nie mierzą, tylko kontrast. Uznają ostrość za ok, gdy kontrast jest maksymalny.

minek
14-02-2005, 15:26
W makro - znaczy czy z miechem, czy z soczewkami, czy pierścieniami - wsystko się zmienia i tam to racej nie sposób odczytać odległości.
Normalnie - ostrzy się tak, aż na matówce widać, gdzie jest ostro (kurde, jak mi brakuje klina w moim eosie.... Chociaż matówka ma u mnie jakieś jaśniejsze kółko, na którym przy bardzo dobrych warunkach czasami dostrzegam charakterystyczne ,,jeżdżenie'', jak mikroraster)

Informację o odległości, czy to po ostrzeiu AF czy łapką - można zgrubnie odczytać z obiektywu, ze skali odległości.

tgrze
14-02-2005, 22:26
niektore obiektywy mają okienko, na którym wyświetnają odległość, na którą wyostrzyły.


zgadza sie,
lecz np. na mojej setce to okienko nie ma zadnej podzialki (!) (a przydalaby sie bo np. liczba 0.49 ma swoja dlugosc) wiec trudno ustalic czy ostrze na 0.4, 0.5 czy na 0.67 m




A tak z ciekawości, to po co ta wiedza?



Chcialem troche bardziej zapanowac nad glebia ostrosci - a precyzyjna znajomosc
odleglosci ulatwilaby mi to
- bo przeciez pozostale parametry konieczne do wyznaczenia DOF (wg. wzoru) sa znane dokladnie :-)

Przyklad?
Wiedzac, ze chce uzyskac 1cm DOF (bo np. moj temat zmiesci sie caly dopiero przy takiej DOF)
moglbym ustawic sie w takiej odleglosci od tematu gdzie takie DOF jest dopiero dostepne(przy zadanych parametrak ekspozycji), czekac az temat wejdzie w DOF lub samemu zblizyc_sie/oddalic od tematu;

W takiej sytuacji precyzyjny pomiar odleglosci by ulatwil mi sprawe.






Aha, aparaty jako tako odległości nie mierzą, tylko kontrast. Uznają ostrość za ok, gdy kontrast jest maksymalny.

A to w takim razie klops... myslalem ze jest to metoda podobna np.do tej (http://dofmaster.com/rangefinder.html)


dziekuje wszystkim za odpowiedzi

pozdrawiam
Tomek

minek
15-02-2005, 15:01
A to w takim razie klops... myslalem ze jest to metoda podobna np.do tej (http://dofmaster.com/rangefinder.html)


A, to taką metodą można mierzyć, bo tak robią dalmierze i aparaty z dalmierzami, któryh jednym z bardziej kultowych reprezentantów jest Zorka 5 (-:

Ja osobiście robiłem 3c. I muszę powiedzieć, że nigdy spotkałem wygodniejszej metody manualnego ostrzenia. I z tamtego jupiterka całkiem dokładnie dało się odległość odczytać (no, do 10 metrów chyba, nie dalej). Im bliżej tym dokładniej.

Cychol
15-02-2005, 17:59
Czasem można kupić takie ruskie dalmierze zakładane na aparat w sanki do lampy.

darpla
16-02-2005, 01:29
nie bardzo rozumiem jak informacja o odleglosci od kadru ma wplynac na ustawieni e prawidlowej ekspozycji ??????



:lol: :lol: :lol:

Vitez
16-02-2005, 03:00
nie bardzo rozumiem jak informacja o odleglosci od kadru ma wplynac na ustawieni e prawidlowej ekspozycji ??????



:lol:

Jesli chcesz miec konkretna GO (np przy zdjeciach makro) to musisz ja sobie odpowiednio wyliczyc.
GO zalezy od odleglosci oraz od przyslony. Jesli znasz odleglosc to latwiej ci dobrac odpowiednia przyslone a do odpowiednio wyliczonej przyslony - czas naswietlania.. wiec ekspozycje.
Teraz juz wiesz do czego i w jakich sytuacjach przydatna moze byc informacja o odleglosci by ustawic odpowiednia ekspozycje? :lol: :lol: :lol:

(tak - te znaczki :lol: specjalnie wstawilem :twisted: )

darpla
16-02-2005, 14:33
nie bardzo rozumiem jak informacja o odleglosci od kadru ma wplynac na ustawieni e prawidlowej ekspozycji ??????



:lol:

Jesli chcesz miec konkretna GO (np przy zdjeciach makro) to musisz ja sobie odpowiednio wyliczyc.
GO zalezy od odleglosci oraz od przyslony. Jesli znasz odleglosc to latwiej ci dobrac odpowiednia przyslone a do odpowiednio wyliczonej przyslony - czas naswietlania.. wiec ekspozycje.
Teraz juz wiesz do czego i w jakich sytuacjach przydatna moze byc informacja o odleglosci by ustawic odpowiednia ekspozycje? :lol: :lol: :lol:

(tak - te znaczki :lol: specjalnie wstawilem :twisted: )



Zastanawiajace jest dlaczego konstruktorzy nie uwzglednili odleglosci w algorytmach podczas opracowywania aparatow. Sprawa jest ciezka do zaimplementowania, ale zawsze mogliby nad tym popracowac.

Znacie jakies Canony z pomiarem odleglosci od obiektu fotografowanego??

DoMiNiQuE
16-02-2005, 14:40
Zastanawiajace jest dlaczego konstruktorzy nie uwzglednili tej odleglosci w algorytmach podczas opracowywania aparatow.

darpla ty jak nie raz cos napiszesz to...
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://bjork.pl/forum/images/smiles/rotfl.gif)

darpla
16-02-2005, 16:08
darpla ty jak nie raz cos napiszesz to...


Z technicznego punktu widzenia taki pomiar jest mozliwy, trzeba zastosowac czujniki odleglosci tylko problem jest jak okreslic kadr, wiec nie wiem do czego pijesz

Tomasz Golinski
16-02-2005, 16:09
A może jednak zaimplementowali? Tryb DEP na czym bazuje właściwie?

minek
16-02-2005, 18:14
Po jedno, to zaimplementowali i używają - niektóre obiektywy potrafią aparatowi powiedzieć na jakś odlebłośc są naostrzone, a aparaty dalej mówią to lampie a lampa błyszczy na daną odległość wówczas. To jest jeno pono ETTL-II, jak i wszystkie nikonowe 3d a o ile się dobrze nie mylę to i Minolta też ma jakieś takie coś.


A może jednak zaimplementowali? Tryb DEP na czym bazuje właściwie?

Też jestem ciekaw. Ale raczej nie na odległości - to działa ze wszytkimi soczewkami EF i od dosyć dawna w większości korpusów EOS jest to implementowane.

Vitez
16-02-2005, 21:57
]
Zastanawiajace jest dlaczego konstruktorzy nie uwzglednili tej odleglosci w algorytmach podczas opracowywania aparatow.

darpla ty jak nie raz cos napiszesz to... Obrazek (http://bjork.pl/forum/images/smiles/rotfl.gif)


Ja juz sie do darpla chyba przyzwyczailem i nawet przestal mnie smieszyc :roll: .

Jac
17-02-2005, 00:28
niektóre obiektywy potrafią aparatowi powiedzieć na jakś odlebłośc są naostrzone, a aparaty dalej mówią to lampie a lampa błyszczy na daną odległość wówczas. To jest jeno pono ETTL-II,

lekko sprostuje :-)
aparat nie mowi lampie nic o odleglosci a jedynie nie pozwala jej za mocno blysnac, w ten sposob chyba cala seria ex staje sie kompatybilna z E-TTL II , a pozatym lampa nie musi 'myslec' tylko blyskac

minek
17-02-2005, 13:22
niektóre obiektywy potrafią aparatowi powiedzieć na jakś odlebłośc są naostrzone, a aparaty dalej mówią to lampie a lampa błyszczy na daną odległość wówczas. To jest jeno pono ETTL-II,

lekko sprostuje :-)
aparat nie mowi lampie nic o odleglosci a jedynie nie pozwala jej za mocno blysnac, w ten sposob chyba cala seria ex staje sie kompatybilna z E-TTL II , a pozatym lampa nie musi 'myslec' tylko blyskac

No dobra. Aparat steruje mocą lampy na podstawie odległości.
Ale widziałem w 550EX np na ekraniku, w trybie M lampy potrafi ona pokazać odległośc od - do ile będzie poprawnie naświetlone. To już musi wiedzieć lampa, gdyż w trybie M błyska tak jak się ją ustawi - czyli zna swoją wartośc, tfu, znaczy moc i wie ile jej używając jak daleko oświetli. Zdaje się, ze bierze też pod uwagę aktualny kąt rozproszenia reflektora.

alahari
17-02-2005, 21:16
Aha, aparaty jako tako odległości nie mierzą, tylko kontrast. Uznają ostrość za ok, gdy kontrast jest maksymalny.
Tanie małpy mierza zwykle odległość za pomoca wiązki promieni IR (np. kąt miedzy wiązką emitowaną z aparatu, a tą która odbita od obiektu wraca do czujnika). Większość zaawansowanych kompaktów ostrzy za pomoca detekcji kontrastu, natomiast lustrzanki stosują system detekcji fazowej - obie metody maja niewiele wspólnego z pomiarem odległości 8)