PDA

Zobacz pełną wersję : SDK do Canona



Bahrd
17-03-2007, 17:33
Szanowni Forumowicze,

Noszę się z zamiarem kupienia aparatu cyfrowego, przy czym, być może niestandardowo, kryteria wyboru są następujące:

dostępność zdjęcia nieobrobionego przez oprogramowanie w aparacie (RAW w dowolnej dekodowalnej postaci)
możliwość sterowania aparatem z komputera (parametry ekspozycji, w tym szczególnie ustawianie ostrości)


Na tyle, na ile zdołałem się zorientować w sieci, Canon oferuje do aparatów z serii EOS oprogramowanie EOS Utility (z Remote Control) oraz bibliotekę oprogramowania API:
(http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=SDKHomePageAct&keycode=Sdk_Lic&fcategoryid=325&modelid=14256&id=3464)

Pytania:

Czy Remote Control pozwala ustawiać ostrość w aparacie z komputera (i jeśli tak, to czy już od najprostszego modelu 300-400D)?
Jak dalece posunięta jest kontrola nad aparatem przy użyciu SDK (czy również udostępnia powyższe dwie funkcje)?


Pozdrawiam serdecznie

crater
17-03-2007, 18:03
wszystko fajnie pieknie ale nie wydaje mi sie zeby mozna bylo za pomoca Remote Control operowac ostraoscia - to niemialo by sensu. Aparat nie przekazuje obrazu na ekrean monitora...

qwerty1237
17-03-2007, 19:12
1. Nie. Nie mozna sterowac pierscieniem ostrosci jezeli o to chodzi. Ostrosc ustawia aparat automatycznie lub mozesz na manual i recznie i na tym sie konczy nasza ingerencja.
2. Mozna ustawiac WB, ISO, f, T, tryby auto/manual, bracketing, RAW/JPG, pomiar swiatla, AF mode, punkt AF, kompensacje blysku itd... czyli innymi slowy wszystko.

Bahrd
17-03-2007, 20:44
Dziękuję.

Czyli, jak rozumiem, funkcja Live View ("New software included with the camera, EOS Utility 2.0, lets you view what the camera is seeing in real time and control its operation."), anonsowana m.in. tutaj http://canon-board.info/showthread.php?t=19872, ma się dopiero pojawić w nowych aparatach?
Wtedy to będzie wszystko ;) i sterowanie ostrością nabierze większego, niż tylko moje potrzeby, sensu...

Vitez
17-03-2007, 21:05
Dziękuję.

Czyli, jak rozumiem, funkcja Live View ("New software included with the camera, EOS Utility 2.0, lets you view what the camera is seeing in real time and control its operation."), anonsowana m.in. tutaj http://canon-board.info/showthread.php?t=19872, ma się dopiero pojawić w nowych aparatach?
Wtedy to będzie wszystko ;) i sterowanie ostrością nabierze większego, niż tylko moje potrzeby, sensu...

LiveView ma na razie jeden model - EOS 1DMkIII. I moge potwierdzic - mozna ustawiac ostrosc z poziomu software. Jesli cie na niego stac bo spelnia twoje wymagania to daj znac ktore miejsce masz w kolejce chetnych ;)

Bahrd
17-03-2007, 22:10
LiveView ma na razie jeden model - EOS 1DMkIII. I moge potwierdzic - mozna ustawiac ostrosc z poziomu software. Jesli cie na niego stac bo spelnia twoje wymagania to daj znac ktore miejsce masz w kolejce chetnych ;)

No to pozostaje czekać, nie - nie w kolejce - ale na SDK od tego nowego 1DMkIII - może się okaże, że ustawianie ostrości w pozostałych modelach będzie również możliwe (mam wrażenie, że nie widać szczególnie - poza wspomnianym już "brakiem sensu" - powodu, dla którego nie można jej ustawiać obecnie).

kaspeed
17-03-2007, 23:23
na zywo nie mozna ostrzyc z jednego prostego powodu - lustro zasłania matrycę :-D, jak na razie to tylko jak wyzej wspomniano 1DMkIII lub Olympus ileś tam (jeden model) mają funkcję podglądu na żywo - na wbudowanym monitorze. ;-) lub (chyba tylko canon) na monitorze komputera. Jak jesteś dobry w te klocki to wywal lustro, ale wtedy będziesz musiał zrezygnować z podglądu w muszli. ;-)

Bahrd
17-03-2007, 23:48
na zywo nie mozna ostrzyc z jednego prostego powodu - lustro zasłania matrycę :-D, jak na razie to tylko jak wyzej wspomniano 1DMkIII lub Olympus ileś tam (jeden model) mają funkcję podglądu na żywo - na wbudowanym monitorze. ;-) lub (chyba tylko canon) na monitorze komputera. Jak jesteś dobry w te klocki to wywal lustro, ale wtedy będziesz musiał zrezygnować z podglądu w muszli. ;-)

Zgoda.
Tak czy owak, skoro MkIII można za pomocą komputera poprosić o trzymanie lustra w górze (strona 24, w "white paper") i ustawiać ostrość samodzielnie, to być może i inne (przyszłe?) modele też...

Bahrd
02-07-2007, 20:22
Canon udostępnił właśnie najnowszy pakiet EOS SDK 2.0.1 (pod Windows).

W szczególności - jest tam prosty program 'Camera Control', dzięki któremu można zobaczyć jak wyglądają "miękkie bebechy" sterowania aparata za pomocą komputera.
Oczywiście, w wersji dla EOS 1D Mk III, program ten zawiera zestaw poleceń do ustawiania ostrości.
No to ja jestem "w domu" - teraz "tylko" zakupić aparat...

Bahrd
09-01-2008, 23:30
A w niej stare błędy, ale za to z obsługą 1Ds Mk III ;)

Bahrd
22-10-2008, 16:56
Nowa wersja biblioteki, a w niej przykładowe programy "prawie jak":

Remote Control
RAW Converter.

Ten drugi - póki co - po wczytaniu pliku CR2, czy to z 1D Mk III, czy z 5D, wyświetla podstawowy EXIF i sygnalizuje błąd.
SDK działa już "od razu" w Visual Studio 2008 (a zatem może nie chcieć działać w wersji VS 2005). Nie sprawdzałem, ale powinno śmigać w darmowych wersjach Visual Studio 2008 Express.
Oczywiście (?), szczegóły konwersji RAW ukryte są w plikach DLL.
SDK wspiera nową piątkę i starą pięćdziesiątkę ;)

Kolekcjoner
22-10-2008, 16:59
SDK wspiera nową piątkę i starą pięćdziesiątkę ;)

A 50E też ;):mrgreen:?

Bahrd
22-10-2008, 17:14
A 50E też ;):mrgreen:?

Jeśli tylko da się podpiąć USB :mrgreen:
Natomiast mający nową piątkę mogą poprosić aparat o ustawianie AF na:

fazę,
kontrast i na
twarz...

Kolekcjoner
22-10-2008, 17:43
Jeśli tylko da się podpiąć USB :mrgreen:
Natomiast mający nową piątkę mogą poprosić aparat o ustawianie AF na:

fazę,
kontrast i na
twarz...

Ale jak ustawi na twarz fotografującego to może być problem :mrgreen:.

mik81
23-10-2008, 14:55
OK. A jak zassać SDK Canona. Zarejestrowałem się na stronie https://www.didp.canon-europa.com . Chciałem dostać SDK legalnymi drogami ale.. czy ostatecznie czy rapidshhare albo torrent tylko zostaje?

Bahrd
23-10-2008, 15:57
http://www.didp.canon-europa.com/ - zaloguj się i wybierz
Downloads > By Heading > Digital EOS SDK i plik Digital EOS SDK v2.5

mik81
23-10-2008, 20:50
http://www.didp.canon-europa.com/ - zaloguj się i wybierz
Downloads > By Heading > Digital EOS SDK i plik Digital EOS SDK v2.5

niestety jak narazie nie udało mi się zarejestrować - nie dostałem nic na maila - a kombinacja mojego loginu i hasła podanego przy rejestracji niestety jeszcze nie działa. Więc pewnie zassę narazie z torrenta a potem jak dostane maila to zarejestruje sie i pobawię się legalnym ...