PDA

Zobacz pełną wersję : 350d a 20d we współpracy z jasnymi obiektywami



jinks
16-03-2007, 18:57
Witam,

od ponad roku jestem posiadaczem 350d, którego używam z sigmą 18-50/f2.8 . Jeśli chodzi o jakość zdjęć i obsługę jestem w pełni zadowolony. Nie mogę jednak przywyknąc do faktu, że aparat nie radzi sobie w trudniejszych warukach oświetleniowych. Uwielbiam fotografię przy świetle zastanym z małą głębią ostrości jednak te ciągłe pomyłki autofocusa, które popsuły mi już wiele ciekawych i ważnych dla mnie ujęć po prostu wyprowadzają mnie z równowagi. Mówię oczywiście o zdjęciach przy przesłonie f2.8 (a w planach mam zakup jeszcze jaśniejszego szkła). Ciężko mi powiedzieć , czy przyczyną jest sam aparat, czy może fakt, że używam szkła innej firmy. Przeczytałem kilka wątków na forum m.in. ten http://canon-board.info/showthread.php?t=2110 i zamieszczony w nim przez Viteza link: http://bobatkins.com/photography/dig...xt_vs_20d.html i pomyslałem, że może przyczyna leży głównie w klasie czujników odpowiedzialnych za ostrzenie użytych w moim aparacie. Precyzyjniej - w czujniku środkowym (krzyżowym - właściwie jedynego jakiego używam). Z tego co wyczytałem ten w 350d jest przygotowany głównie z myślą o obiektywach z przesłoną do f5.6. Ten w 20d ma niby 3 razy bardziej precyzyjnie ustawiać ostrość w szkłach o f2.8 i jaśniejszych. Ponadto działa w troche większym zakresie tj. w gorszym oświetleniu(zaczyna się o 1 działkę Ev niżej niż w 350d) . W związku z tym, że cena 20d trochę spadła zacząłem rozważać zmianę body i bardzo chiałbym prosić uzytkowników, którzy mieli podobny problem i dokonali takiej właśnie zmiany o podzielenie się wrażeniami. Czy Af faktycznie radzi sobie lepiej? Może znajdzie się ktoś kto używa 20d z takim szkłem jak moje?
Rozważałem także zmianę samego obiektywu np. na tamrona 18-50/f2.8, ale z tego co znalazłem na forum tam problem jest podobny. Analogiczny Obiektyw canona (który pewnie współpracowałby duzo lepiej) ma natomiast cenę z kosmosu. Postanowiłem więc zostawić sigmę i zapytać o body.
Proszę o pomoc!!!
pozdrawiam

gietrzy
16-03-2007, 19:22
Proszę o pomoc!!!
Ale po co ta pomoc? Możesz wejść na dpreview i sam poczytać jakie pierdoły tu wypisujesz (AF working range)

Miałem 20D, mam 350D, niewiem o jak jasnych szkłach piszesz (f/2.8 to dla mnie ciemne szkło) ale 350D potrafi ostrzyć w punkt z S20/1.8, 35L, 85L, 135L - wystarczy?

Nie zmieniaj body. Jeśli swędzi cię VISA kup sobie fajną stałkę ;-)

Acha, następna puszka po 350D to 5D. Daruj sobie 20/30D jeśli nie potrzebujesz 5 kl/s

lukep
16-03-2007, 19:26
W!

Problem w 350D istnieje i faktycznie gdy jest malo swiatla gubi sie kompletnie, ale pamietaj tez, ze gdy uzywasz tanich szkile jak Tamron czy Sigma to takze nie wplywa to korzystnie na dzialanie AF (pomijajac fakt ze same te obiektywy sa 'wolne' i srednio jakosciowe silnikowo).
Poprawe na XXD bedziesz mial, ale nie kolosalna. Moze przy uzyciu Canonowskich L z np 30D odczujesz roznice, lae zawsze lepiej w 'ciemnicy' wesprzec lekko lampa AF... Prawda??


Zdrowko

jinks
16-03-2007, 23:50
Ale po co ta pomoc? Możesz wejść na dpreview i sam poczytać jakie pierdoły tu wypisujesz (AF working range)

Miałem 20D, mam 350D, niewiem o jak jasnych szkłach piszesz (f/2.8 to dla mnie ciemne szkło) ale 350D potrafi ostrzyć w punkt z S20/1.8, 35L, 85L, 135L - wystarczy?

Nie zmieniaj body. Jeśli swędzi cię VISA kup sobie fajną stałkę ;-)

Acha, następna puszka po 350D to 5D. Daruj sobie 20/30D jeśli nie potrzebujesz 5 kl/s

sprawdziłem na dpreview i faktycznie podaja tam taki sam zakres działania autofocusa dla obu aparatów. Jednak na stronie BOBa (http://bobatkins.com/photography/digital/eos_digital_rebel_xt_vs_20d.html) są podane różne zakresy a ponadto pozostałe cechy działania Af w 20d i 350d:

The EOS 20D provides full cross-type performance with maximum apertures as small as f5.6, yet it achieves up to 3 times the standard focusing precision when used with EF lenses featuring maximum apertures larger than or equal to f/2.8. The autofocus system of the Digital Rebel XT is inherited from the film Rebel XT body and has normal precision f5.6 sensors.
The EOS 20D autofocus is specified to operate in 1 stop lower light than the Digital Rebel autofocus (-0.5 EV vs +0/5 EV)
The EOS 20D autofocus is faster than the autofocus on the Digital Rebel XT.

W rzeczywistości nie wiem jak jest naprawdę dlatego poprosiłem o podzielenie się doświadczeniem kogoś kto sprawdził to na własnej skórze.
350d mi odpowiada. Jeślibym zmieniał to tylko ze względu właśnie na AF. Szkoda, że nie mam mozliwości pozyczenia 20d od kogoś na kilka dni :( .
Stałki które zostały wymienone są dla mnie jenak trochę za drogie. No może poza sigmą 20/1.8 (ale skoro 350d nie radzi sobie na sigmie z f2.8 to jak bedzie przy 1.8 ).
Mi przy f2.8 też ostrzy w punkt, ale gdy jest duzo swiatła. Czy czas 1/80, ISO 400 i f2.8 to są naprawdę aż tak trudne waruki żeby nie wyostrzyć prawidłowo przy 3 odrębnych ostrzeniach? Sam już nie wiem co robić :)
f2.8 to faktycznie nie jest zbyt jasne szkło ale weźmy np. taki 50mm/f1.8(lub f1.4) canona?

trampek
17-03-2007, 12:43
mialem kiedys rebela xt i po przesiadce na 20d zauwazylem poprawe jezeli chodzi o szkla jasniejesz od 2,8. na T17-50/2.8 nie widze zadnej roznicy. co do testow to nie robilem. Ale procent zdjec trafionych z 20d jest duzo wyzszy niz tych z 350d. Nie bede podawal tu zadnych danych procentowych bo takich nie mam , napisalem po prostu moja subiektywna opinie, odczucie.

jinks
17-03-2007, 12:53
Dzięki wielkie za odpowiedź. Poszperałem troche po necie i faktycznie ludzie piszą, że różnica po przesiadce jest - jedni że ogromna inni że praktycznie niewielka. Postaram się jeszcze znaleźć kogoś z 20-ka i wypróbować samemu, bo jeśli ci drudzy mają racje to raczej pieniądze ulokuję w czymś innym :) w każdym bądź razie dzieki raz jeszcze. Gdyby ktoś jeszcze miał chęć podzielenia się doświadczeniem to będę wdzięczny

Kolekcjoner
17-03-2007, 16:02
Może dorwiesz kogoś z 400D ma ten sam AF co 20-tka :).