PDA

Zobacz pełną wersję : #39 Ustawienie przysłony z pierścieniem nieprzenoszącym elektroniki



makkak
07-03-2007, 16:00
Jako że pierścienie redukcyjne przenoszące elektronikę aparatu są dość drogie można się pokusić o zakup prostszych pierścieni, bez "okablowania". Wiadomo iż wiążą się z tym co najmniej dwa problemy:

1. Brak AF, brak potwierdzenie ostrości
2. Brak możliwości przymknięcia przysłony

Przeszukując Ebaya znalazłem ciekawą notkę przy pierścieniach bez przenoszenia elektroniki:

How do i get an automatic lens to close the aperture without automatic function? (Otherwise the aperture is normally always open)

Very simple:
Attach the lens to the camera as always.
Adjust the lens to the desired aperture (e.g. 5,6) in the AV-mode ir M-mode.

Now the trick:
1.Press the DOF-Preview button and keep it pressed!
2.Detach the lens while still continuing to press the DOF-Preview button

Czyli tłumacząc na Polski:

1. Podłącz obiektyw do body bez pośrednictwa pierścieni, ustaw odpowiednią przysłonę w trybie M lub AV.
2. Wciśnij przycisk podglądu głębi ostrości (przysłona się przymknie)
3. Cały czas trzymając wciśnięty przycisk podglądu ostrości odłącz obiektyw od body (przysłona się nie otworzy)

Gotowe :)

Przeszukałem pobieżnie archiwum grupy czy ktoś już ten trik opisywał, jeśli nie zauważyłem przepraszam za powtarzanie informacji:)

Niestety nadal mamy problem z AF, a samo ustawienie przysłony też nie jest zbyt przyjemne, ale lepsze to niż nic:)

michalab
09-03-2007, 15:14
Ciekawe, czy działa z każdym obiektywem i czy jest to bezpieczne dla body i szkła.

Chyba warto mierzyć światło i ustawiać ostrość przed "przymknięciem", potem może być za ciemno i dal AE i dla oczu.

makkak
11-03-2007, 10:15
Ciekawe, czy działa z każdym obiektywem i czy jest to bezpieczne dla body i szkła.

Próbowałem z 50 1.8 i kitem, działa, pewnie będzie działać ze zdecydowaną większością obiektywów, nie sądzę żeby było to bardziej niebezpieczne niż odpinanie obiektywu przy włączonym body...


Chyba warto mierzyć światło i ustawiać ostrość przed "przymknięciem", potem może być za ciemno i dal AE i dla oczu.

Faktycznie może być ciemno, tylko ustawienie ostrości mija się z celem bo przecież później dokładamy pierścień (pierścienie)...

michalab
12-03-2007, 00:38
Faktycznie może być ciemno, tylko ustawienie ostrości mija się z celem bo przecież później dokładamy pierścień (pierścienie)...
Można ustawić ostrość z pierścieniem na pełnej dziurze, potem zdjąć pierścień, zrobić podgląd głębi ostrości, odłączyć obiektyw i znowu podłączyć pierścień. Myślałem raczej o takim zabiegu.

łączenie podwójnego wpisu!!!
Światło oczywiście trzeba mierzyć w ten sam sposób