PDA

Zobacz pełną wersję : Wadliwy Pomiar światła w 300d - prośba o pomoc



iwan00
05-03-2007, 14:03
Witam.

W moim 300D od początku były problemy z pomiarem światła. Sprawa wygląda tak, że wszystkie zdjęcia są bardzo mocno niedoświetlone, wręcz czarne przy automatcznej ekspozycji (Na manualu robie normalne zdjęcia tyle że zanim trafie w światło musze kilkakrotnie testować ustawienia). Myślałem, że jest to wada sprzętowa ale ostatnio padłą mi migawka więc oddałem do naprawy i poprosiłem aby przy okazji zobaczyli co z tym światłem. Facet powiedział, że elektronika jest w porządku i stawia na wadę oprogramowania.
Co ciekawsze po naprawie kilka razy pomiar światła zadziałał prawidłowo (przez pół dnia robiłem zdjęcia na automacie i było w porządku) a potem znowu się zbuntował i twerdzi że w pomieszczeniu właściwa ekspozycja to np.: f11-1/2000s przy ISO 100:)
Ktoś wie może jak dokładnie działa pomiar światła i jak sprawić by mój trabancik wrócił do normalności??:confused:

gwozdzt
05-03-2007, 14:11
Moze spróbuj przeinstalować soft. Na pewno nie zaszkodzi, a moze pomóc. Przy okazji dowiesz się, czy 'facet" miał rację :-)
http://www.canon.co.jp/Imaging/eosdigital/E3kr_firmware-e.html

Peri Noid
05-03-2007, 14:13
Próbowałeś przywrócić ustawienia fabryczne (menu)? Może by spróbować zmienić firmware na alternatywny albo ponownie wgrać oryginalny?

DoMiNiQuE
05-03-2007, 15:16
A nie masz przypadkiem jakies korekty na minus wprowadzonej? (ta sie tak w ogole na zielonym? ;) )

gwozdzt
05-03-2007, 15:31
A nie masz przypadkiem jakies korekty na minus wprowadzonej?
W 300D (jaki i większości pozostałych) jest max. -2EV a to IMHO stanowczo za mało, aby w pomieszczeniu dało wynik f11-1/2000s przy ISO 100

iwan00
05-03-2007, 16:22
Korekty nie ma faktycznie bo czasem działa przez chwilkę poprawnie a korekta by się raczej sama z siebie nie zmieniała.
Co do softu to jak go kupiłem to miał wgrany bodajże wasia, zmieniłem go na oryginalny ze strony canona ale to nie pomogło więc zarzuciłem próby. Skoro faktycznie błąd może być tutaj to poeksperymenuje jeszcze z softem. Zastanawia mnie czy np. jest tam jakiś mikrokontroler od pomiaru światła który ma swój własny soft, jeśli tak to problem może być właśnie tam, a coś takiego to chyba tylko na Żytniej proeprogramują jeśli wogóle.

iwan00
06-03-2007, 10:10
Zmiana firmware nie pomogła, zmieniałem wczoraj 3 razy na 3 różne wersje i zawsze jest tak samo. Może ma ktoś jakieś inne pomysły.

MacGyver
06-03-2007, 10:25
Witam.
....Myślałem, że jest to wada sprzętowa ale ostatnio padłą mi migawka więc oddałem do naprawy i poprosiłem aby przy okazji zobaczyli co z tym światłem. Facet powiedział, że elektronika jest w porządku i stawia na wadę oprogramowania.
A co to był za serwis ?

iwan00
06-03-2007, 17:15
http://www.fotocomplex.republika.pl/

Podobno najlepszy w trójmieście. Jak ktoś zna lepszy to dajcie znać napewno sie przejde. Nie mam tyle kasy żeby wysyłać na Żytnią.

DoMiNiQuE
06-03-2007, 17:20
Nie mam tyle kasy żeby wysyłać na Żytnią.
Obawiam sie, ze tylko tam beda mogli temu zaradzic. W sumie niczym nie ryzykujesz. Wycena kosztow jest za free.

Siemion
16-04-2007, 11:19
Mam podobny problem w swojej 300-ce, tylko w odwrotną stronę - przepala fotki na maxa.
Na zielonym dobiera całkiem dobre parametry, a problem się pojawia przy P, TV i AV - muszę skręcić mu korektę na -2eV i wtedy jakoś wychodzi, przy M podobnie - światłomierz ucieka poza skalę ,aparat dobiera np. 60 f11, a poprawne ustawienia 400 f22.