PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki papier wybrać mat czy błysk ????



Bajo
03-03-2007, 12:37
Witam wsyzstkich forumowiczów !!!
niedługo mam zamiar dac do fotolabu zdjecia do wywołania w formacie 30X45 zastanawiam sie jaki papier lepiej wybrać mat czy błysk. zdjecia bede wieszał w antyramach na ścianie. prosze o pomoc. przeszukałem forum ale nic odpowiadającego mojemu pytani nie znalazłem
Pozdrawiam Bajo

Tomasz1972
03-03-2007, 12:38
Mat .
Nie będzie przyklejał się do szyby .

Maćko_Pń
03-03-2007, 12:45
Mat .
Nie będzie przyklejał się do szyby .
żeby zdjęcie się nie przyklejało do szyby, wystarczy wziąć szybke z antyrefleksem, koszt u szklarza ten sam , a zdjęcie zrobione z błyskiem lepiej się prezentuje niż mat (IMO) , zwłasza jesli fota ma trafić na ściane.

Feelip
03-03-2007, 12:46
Prawda jest taka ze to zalezy od indywidualnych upodoban, radze Ci zrob sobie pierwsze i mat i polysk, wybierz co Ci sie bardziej podoba i juz nastepne bedziesz wiedziec jak robic.

Jac
03-03-2007, 12:47
ciemne blysk, jasne ostatecznie moze byc mat ;-) ale ja rowniez wole blysk

Bajo
03-03-2007, 12:47
opinie podzielone hehe...... jakie są zalety i wady tych dwoch rodzajów papierów ????

Fakungio
03-03-2007, 14:26
opinie podzielone hehe...... jakie są zalety i wady tych dwoch rodzajów papierów ????

Trzeba tutaj powiedzieć, że są bardzo różne rodzaje "matów".
Są maty o drobnym ziarnie - tu zdjęcia wyglądają bardzo dobrze i o grubszym ziarnie - mnie nie przypadły do gustu.
Wadą papierów błyszczących jest to, że widać na nich odciski palców i faktycznie przyklejają się do szyb w ramkach.

Ale tak jak mówię. Warto sprawdzić jakość samego papieru - tj. grubość i oddanie barw również.
Ostatnio wywoływałem w labie w Media Markt w macie i powiem Ci, że kolory były podżółcone.
Papierem matowym i o bardzo subtelnej fakturze jest papier AGFAPHOTO - tylko znowu jest dosyć cienki.

Pozdrawiam

Viracocha
03-03-2007, 14:33
Błysk.
Żeby fota nie przyklejała się do szyby, to trzeba jeszcze w passe partout zainwestować. Poza tym właściwie dobrane passe partout zdecydowanie polepszy końcowy efekt.

piszczal
03-03-2007, 14:55
tylko mat, podsłuchałem rozmowę w labie o znacznie większej żywotności zdjęć na macie związanej z trwałością kolorów etc.

Tomasz1972
03-03-2007, 14:58
Przy prawidłowo skalibrownym labie kolory , kontrast , nasycenie itp sa identyczne zarówno na matowym jak i na błyszczącym papierze .
Róznice w papierach polegają tylko na innej strukturze zewnętrznej warstwy emulsji światłoczyłej i nie mają wpływu na trwałość .

dan7770
03-03-2007, 15:17
jak dla mnie tylko mat. nie odbija swiatla,co czesto przeszkadza w prezentacji,zwlaszcza duzych odbitek.pozatym nie pozostaja "paluchi" i sie nie klei.

Bajo
03-03-2007, 15:37
a mat w antyramie bedzie dobrze wyglądał ?

Tomasz1972
03-03-2007, 15:58
a mat w antyramie bedzie dobrze wyglądał ?

TAK :)

ankha
03-03-2007, 16:03
Bajo: ostatecznie możesz wybrać papier na chybił trafił i dać do antyramy plexi ;)
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że papier błysk za antyrama, to nie najlepszy pomysł: 1. paluchy i papier przyklejony do szybki (zwłaszcza jak ręce były lekko wilgotne...) 2. jak szybka nie jest antyrefleksyjna, a foto wisiałoby na ścianie, gdzie jest dużo światła, to nic nie zobaczysz.
Btw. A papier jedwabisty?

Bajo
03-03-2007, 16:05
nie występuje moge miec tylko mat lub błysk

comatus
03-03-2007, 16:27
Ja od dwóch lat praktycznie tylko i wyłącznie matowy papier biorę, ale może to taki mały odchył ;-)

LemonR
05-03-2007, 15:35
Ja wybieram tak: zdjęcie o dużych kontrastach=mat, a o małych kontrastach=błysk. Chociaż osobiście wolę mat.

JaBlam
05-03-2007, 15:43
Ja tez wole mat. Blysk za szybka bez antyrefleksu daje ci blysk do kwardatu:)) poza tym paluchy ktore co prawda latwo zetrzec ale musisz byc ostrozny z fotkami. Jesli juz daje blysk do antyramy to przygotowuje sobie wszystko za wczasu. Passepartout dobieram sobie do powiekszen 15x21 ktore sa stosunkowo tanie wiec i na nich moge sobie sprawdzic jaki bedzie leszy papier i jaki kolor passe partout. Potem kwestia operacji na duzym i tyle.
Dodatkowo powiem Ci ze nie wszystko wychodzi ladnie na macie i nie wszystko na blysku. Matowe to mialem jak w ciemni sobie robilem. Fotki prawie jak z bloku technicznego. Te co teraz okreslaja jako mat to taki polmat naprawde

tadek
05-03-2007, 17:39
Przy prawidłowo skalibrownym labie kolory , kontrast , nasycenie itp sa identyczne zarówno na matowym jak i na błyszczącym papierze .
Róznice w papierach polegają tylko na innej strukturze zewnętrznej warstwy emulsji światłoczyłej i nie mają wpływu na trwałość .


zmoich obserwacji wynika ze mat jest mimo wszystko mniej kontrastowy (FUJI)
do zalet matowego dodal bym jeszcze brak paluchow na zdjeciach i mat wg mnie oczywiscie maskuje drobne niedoskonalosci zdjecia
mat czyli papier LUSTRE
dawno juz nie widzialem prawdziwego matu MATT

co mi nie przeszkadza robic na blysku

Tomasz1972
05-03-2007, 18:08
zmoich obserwacji wynika ze mat jest mimo wszystko mniej kontrastowy (FUJI)


Złudzenie . Według pomiarów densytometrycznych jest to samo :)

tadek
05-03-2007, 18:14
Złudzenie . Według pomiarów densytometrycznych jest to samo :)

ale to wlasnie zludzenia i gusta wplywaja na odczucia
przejzyj ten post i racz zauwazyc ze to nie tylko mi sie wydaje ze mat jest mniej kontrastowy
pozatym zdaje sobie ze to ta sama emulsja tylko wylana na inne podloze;)
ale nie mniej jednak blysk jest tak jakby bardziej kontrastowy, i to nie tylko moje odczucia

Tomasz1972
05-03-2007, 21:39
ale to wlasnie zludzenia i gusta wplywaja na odczucia
przejzyj ten post i racz zauwazyc ze to nie tylko mi sie wydaje ze mat jest mniej kontrastowy
pozatym zdaje sobie ze to ta sama emulsja tylko wylana na inne podloze;)
ale nie mniej jednak blysk jest tak jakby bardziej kontrastowy, i to nie tylko moje odczucia

Zdaję sobie z tego sprawę , jednak dla mnie ważne też są pomiary i rzeczywistość ( takie zboczenie zawodowe) :):):)
Osobiście bardzo lubię błyszczące foty jednak do ramek/antyram robię na macie z wcześniej wymienionych powodów :)