PDA

Zobacz pełną wersję : RAW i JPG



darpla
07-02-2005, 04:03
Moje pytanie dotyczy plików RAW?
Czytałem troche na temat plikó RAW, ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi czy w studiu fotograficznym mogę dostarczyć na płycie CD pliki w formacie RAW i otrzymam odbitki czy muszą to być pliki tylko w formacie JPG.


Proszę o odpowiedź.

akustyk
07-02-2005, 09:15
na 99% nie mozesz. RAW nie jest ustandaryzowany i w najlepszym wypadku wymagaloby to, zeby lab mial oryginalnego Photoshopa z najauktualniejsza wersja Adobe Camera Raw. a laborant musialby odgadnac jakie zdjecie chcesz miec z tego RAW-a wywolane. watpie, by ktos sie w to bawil

muflon
07-02-2005, 09:31
na 99% nie mozesz. RAW nie jest ustandaryzowany i w najlepszym wypadku wymagaloby to, zeby lab mial oryginalnego Photoshopa z najauktualniejsza wersja Adobe Camera Raw.
Typowo raczej mają, więc to nie problem.

laborant musialby odgadnac jakie zdjecie chcesz miec z tego RAW-a wywolane. watpie, by ktos sie w to bawil
No a laboludek w labie "tradycyjnym" wywołujący negatywy? :) Też w pewnym sensie "odgaduje" :)

Aha, to nie znaczy że jestem za tym, żeby dawać CRW do labu ;-) Tak tylko plumkam...

akustyk
07-02-2005, 10:12
na 99% nie mozesz. RAW nie jest ustandaryzowany i w najlepszym wypadku wymagaloby to, zeby lab mial oryginalnego Photoshopa z najauktualniejsza wersja Adobe Camera Raw.
Typowo raczej mają, więc to nie problem.

no PS raczej maja, chociaz nie musza - o ile pamietam, minilaby maja caly software potrzebny do korekt juz wbudowany.
inna kwestia, ze to wcale nie musi byc PS CS, tylko czesto moga byc starsze wersje (antykow jak 5.0 bym wcale nie wykluczal).




laborant musialby odgadnac jakie zdjecie chcesz miec z tego RAW-a wywolane. watpie, by ktos sie w to bawil
No a laboludek w labie "tradycyjnym" wywołujący negatywy? :) Też w pewnym sensie "odgaduje" :)


zgadza sie, tyle ze tam sluzy do tego gotowy software minilabu, gdzie ten laboludek od reki puszcza skorygowany skan na wydruk. a to duzo szybciej niz gdyby musial sie bawic na kompie z korekta, dopasowaniem profilu kolorow i potem przenosic plik na minilaba... mnie osobiscie by sie nie chcialo, bo to zbedna robota :)


swoja droga, to jak ktos robi RAW-y, to powinien byc na tyle swiadomy, by zrobic je dobrze do JPEG-a. nawet przy 8-bit na kanal ten JPEG wydrukuje sie do porzadnej odbitki, wiec po co komu druki z RAW-a?

muflon
07-02-2005, 10:17
zgadza sie, tyle ze tam sluzy do tego gotowy software minilabu, gdzie ten laboludek od reki puszcza skorygowany skan na wydruk. a to duzo szybciej niz gdyby musial sie bawic na kompie z korekta, dopasowaniem profilu kolorow i potem przenosic plik na minilaba... mnie osobiscie by sie nie chcialo, bo to zbedna robota :)
No ba, ale przecież jak już się trafi upierdliwy klient, to zawsze można mu te CRW odczytać na ustawieniach "as shot" :) Za dodatkową opłatą ma się rozumieć :mrgreen:

Tytus
07-02-2005, 10:22
Moje pytanie dotyczy plików RAW?
Czytałem troche na temat plikó RAW, ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi czy w studiu fotograficznym mogę dostarczyć na płycie CD pliki w formacie RAW i otrzymam odbitki czy muszą to być pliki tylko w formacie JPG.


Proszę o odpowiedź.

a nie lepiej w studio zapytać? a nie gdybać tutaj?

Tomasz Golinski
07-02-2005, 10:33
...zawsze można mu te CRW odczytać na ustawieniach "as shot" :) Za dodatkową opłatą ma się rozumieć :mrgreen:
To nadmiar roboty. Zaszytego jpga mogą machnąć :mrgreen:

akustyk
07-02-2005, 10:42
No ba, ale przecież jak już się trafi upierdliwy klient, to zawsze można mu te CRW odczytać na ustawieniach "as shot" :) Za dodatkową opłatą ma się rozumieć :mrgreen:

e tam "as shot"... korekte ekspozycji o 3.00 EV i temperature barwowa na 2000K :D a potem: "chyba panu aparat zle zdjecia robi. moj kolega ma do sprzedania 1Ds, ktory na pewno nie bedzie tak naswietlal" :D

muflon
07-02-2005, 10:46
e tam "as shot"... korekte ekspozycji o 3.00 EV i temperature barwowa na 2000K :D a potem: "chyba panu aparat zle zdjecia robi. moj kolega ma do sprzedania 1Ds, ktory na pewno nie bedzie tak naswietlal" :D
Eee tam 1Ds.. "pana DSLR wymaga trochę zaawansowanej obsługi. Chętnie wymienię Panu bez dopłaty na A40, który będzie robił znacznie lepsze zdjęcia na programach automatycznych" :-D

akustyk
07-02-2005, 11:01
Eee tam 1Ds.. "pana DSLR wymaga trochę zaawansowanej obsługi. Chętnie wymienię Panu bez dopłaty na A40, który będzie robił znacznie lepsze zdjęcia na programach automatycznych" :-D

hmm... akurat MSZ, programy automatyczne sa mocno niedocenione i wielu uzyszkodnikow lepiej by wyszlo na nich, niz na samodzielnym kombinowaniu ("zielonym do gory!" :mrgreen: :mrgreen: ). jesli dobrze kojarze diagramy z instrukcji Canona, krzywe f/t (przeslona/czas) sa zupelnie rozsadne i dosc dobrze biora poprawke na optymalna jakosc szkiel i zdolnosc "Kowalskiego" do utrzymania aparatu bez poruszenia mimo braku porannego klina :lol:

a taki A40 rocks. do kieszeni w koszuli wejdzie (nie pisze w portkach, bo w kieszeni moich bojowek 10D ze szklem moge nosic :D ), do tego lekki i nie rzuca sie w oczy. a nawet mozna trzymac metr przed soba przy robieniu zdjec :mrgreen:

darpla
16-02-2005, 15:08
Ale tak sie zastanawiam czy w ogle sa juz takie sprzety zeby wywolywac z RAWA?Owszem z jpga wyluskanego z rawa bulka z maslem bo to zwykly JPEG.

ALe z RAWA???