PDA

Zobacz pełną wersję : filtr do ochrony szła



rene
26-02-2007, 12:07
Witam

Ok, wiem że tematów o filtrach było 1077829261 (co najmniej), ale chciałbym prosić o prostą odpowiedź. Chcę kupić filtr (filtry) ochronne dla moich dwóch szkiełek (77). Canon protector jest cholernie ciężko dostępny (chyba że ktoś wie gdzie można przyzwoicie kupić?). Generalnie chodzi mi o to aby był jak najbardziej neutralny, jak najmniej wpływał na pogorszenie jakości zdjęcia. No i żeby cena nie była jakaś niedorzeczna ;)

Może ktoś coś doradzić?

Pozdrawiam

MacGyver
26-02-2007, 12:15
Jeśli boisz się o soczewki i chcesz kupić coś wyłącznie do ich ochrony to proponuje wielopowłokowe UV-ki. Najtaniej wyjdzie chyba Hoya HMC. Jeśli szkła są szerokie i wymagają filtrów w wersji slim to HMC Super.

JaBlam
26-02-2007, 12:38
Polecam ci czarna wersje Hoya HMC SUPER (pro niekoniecznie)... roznica miedzy szara a czarna w cenie jest bardzo mala, czarne maja wiecej powlok. Cena zalezy od srednicy filtra ale ja np. za moje 67 mm zaplacilem 90 zl. Moze to i duzo za UV ale z drugiej strony to zalosne kupowac szklo za 3-4 tysiace i ochronke za 20 zl :)

trigger
26-02-2007, 13:21
Zwróć uwage na łatwośc czyszczenia - jesli to filtr ochronny to musi się min. łatwoczyścić, np B+W mrc - sam mam taki i jest OK

Kubak82
26-02-2007, 13:55
mialem shmc i to byla kicha totalna.. jesli koniecznie chcesz uv'ke to kup cos z Marumi, pnp. z serii wpc - sa dobre i jednoczesnie tansze niz B+W ..

Avadra_K
26-02-2007, 14:15
Polecam ci czarna wersje Hoya HMC SUPER (pro niekoniecznie)... roznica miedzy szara a czarna w cenie jest bardzo mala, czarne maja wiecej powlok. Cena zalezy od srednicy filtra ale ja np. za moje 67 mm zaplacilem 90 zl. Moze to i duzo za UV ale z drugiej strony to zalosne kupowac szklo za 3-4 tysiace i ochronke za 20 zl :)

Słusznie tym bardziej, że takie coś za 20 pln ma jedną podstawową wadę cena- jakość. Też uzywam czarnej Hoyi i nie mogę natrzekać - polecam. A co do ochrony to może poprostu zerówkę sobie kup :lol:

rolaj
26-02-2007, 14:44
....zalosne kupowac szklo za 3-4 tysiace i ochronke za 20 zl :)
Może zbyt ostro powiedziane, ale tak to jest. Jeśli to są dobre szkła "fi" 77 (czytaj ELKI), to filtry też powinne być z wyższej półki. Ja szarpnąłem się na heliopana uv-0.

rene
26-02-2007, 16:55
Czy w takim razie takie cóś by się nadało?

http://allegro.pl/item167110294_filtr_b_w_uv_nc_77_mm_jakosc_za_rozs adna_cene.html

Chodzi mi przede wszystkim o:
1. Ochronę
2. Minimalny wpływ na jakość zdjęć (w sensie negatywnym)
3. Łatwość czyszczenia

rolaj
26-02-2007, 17:04
Wygląda nieźle. Co do ochrony obiektywu, to oczywistość, ale jeśli chodzi Ci o wpływ na jaość zdjęć i rzeczywiście zależy ci na łatwości czyszczenia, to raczej ze specjalnymi powłokami MRC (linki do specyfikaci na stronie tego handlowca co wybrałeś)

Kolekcjoner
26-02-2007, 21:22
Mam tę czarną Hoyę i niestety czyści się fatalnie :(.

JaBlam
26-02-2007, 22:40
No wiesz do latwych do czyszczenia nie nalezy ale jesli chodzi o wykonanie to ja nie narzekam. A co do tanich, facet kiedys przy mnie kupowal szklo za 4 tysiace. No i sprzedawca mowi ze moze od razu UV kupic, a on na to ze pewnie ze tak, co ma pan z najtanszych.... Stad napisalem ze to troche niepowazne wydawac tyle kasy na szklo a żydzic na dobra ochrone.

Kolekcjoner
26-02-2007, 22:45
No wiesz do latwych do czyszczenia nie nalezy ale jesli chodzi o wykonanie to ja nie narzekam. A co do tanich, facet kiedys przy mnie kupowal szklo za 4 tysiace. No i sprzedawca mowi ze moze od razu UV kupic, a on na to ze pewnie ze tak, co ma pan z najtanszych.... Stad napisalem ze to troche niepowazne wydawac tyle kasy na szklo a żydzic na dobra ochrone.

Oczywista sprawa. Jak już psuć to jak najmniej :). Co od Hoy'i to niestety opinia o tym czyszczeniu nie jest tylko moja :(.

Fakungio
27-02-2007, 01:48
Nie kupuj filtra.

Na czarnej Hoya'i bliki jak diabli wychodziły. Tragedia.

To już lepiej kupić osłone przeciwsłoneczną EW - 60C do Kita, świetnie chroni przed bocznymi uderzeniami, można również wkładać do torby bez dekla i nic się nie stanie.

Pozdrawiam

rolaj
27-02-2007, 16:55
Nie kupuj filtra.

Na czarnej Hoya'i bliki jak diabli wychodziły. Tragedia.

To już lepiej kupić osłone przeciwsłoneczną EW - 60C do Kita, świetnie chroni przed bocznymi uderzeniami, można również wkładać do torby bez dekla i nic się nie stanie.

Pozdrawiam


Po pierwsze primo, to on sie już zastanawiał nad Schneiderem a nie nad Hoyą, a po drugie to średnica 77. Po to są powłoki na drogich filtrach by nie było blików. Osłona nigdy nie zabezpieczy przedniej soczewki tak jak filtr, każde służy do czego innego i przy okazji przed czym innym zabezpiecza.

Fakungio
28-02-2007, 00:06
Po to są powłoki na drogich filtrach by nie było blików.


To życzę powodzenia :) hehe

Kolekcjoner
28-02-2007, 00:12
Są sytuacje że jednak "w boju" :) filtry się przydają. Także nie ma co uogólniać. Po prostu każdy musi stwierdzić czy ten dodatkowy kawałek szkła przed obiektywem jest mu niezbędny :).

MacGyver
28-02-2007, 00:26
Są sytuacje że jednak "w boju" :) filtry się przydają. Także nie ma co uogólniać. Po prostu każdy musi stwierdzić czy ten dodatkowy kawałek szkła przed obiektywem jest mu niezbędny :).
... i dokładnie przeanalizować co i gdzie będzie focić. Czyste studio to nie to samo co plaża w wietrzny dzień czy rajd rozgrywany na szutrach. Ja już widziałem "ukamienowane" UV-ki.

rolaj
28-02-2007, 00:57
... i dokładnie przeanalizować co i gdzie będzie focić. Czyste studio to nie to samo co plaża w wietrzny dzień czy rajd rozgrywany na szutrach. Ja już widziałem "ukamienowane" UV-ki.

A to jest jednak zdecydowanie tańsze niż obiektyw. Mnie też klka razy filtry uratowały szkło. A to szybka poszła, a to wgiął się pierścień zamiast obudowy obiektywu. Mam zawsze zakręcone uv. Na wszystkich obiektywach.

rene
28-02-2007, 21:09
Ok, przespałem się z tym wszystkim, i jednak nie chcę oszczędzać na nerwach i szkłach. Mógłby ktoś w takim razie polecić konkretny model filtra? W grę z tego co zrozumiałem wchodzą UVki B+W, Marumi ipt... coś sensownego w każdym razie. Jednak też chciałbym żeby cena jednego zmieściła się w granicach 200-300 (mam nadzieję że to się nie wyklucza ;) ). Mógłbym zatem prosić o jakiś link do konkretnego modelu/ów? A jakby ktoś wiedział gdzie w krakowie można coś takiego kupić to już pełnia szczęścia.

Pozdrawiam

JaBlam
28-02-2007, 22:41
Rene. podjedz na ul Smolenia do Fototip i tam masz duzy wybor. Dodatkowo Hama, Marumi, Hoye i inne B+W masz cala gablote na Slawkowskiej 12 w Fotopanoramie. Fototip jest tanszy ale za to na zadupiu. Aczkolwiek tylko u nich znalazlem potrzebny mi konwerter i lampe blyskowa.

Kolekcjoner
28-02-2007, 22:41
(...) A jakby ktoś wiedział gdzie w krakowie można coś takiego kupić to już pełnia szczęścia.

Pozdrawiam

W Krakowie dosyć spory wybór filtrów mają na studenckiej.

JaBlam
28-02-2007, 23:01
W Krakowie dosyć spory wybór filtrów mają na studenckiej.
tyle ze Foto-plus jest drogie dlatego nie podawalem koledze,

Dla porownania :

Hoya Pro 1 Digital 58mm

Fototip - 95zl
Fotoplus -119 zl

PRO 1 Digital 67 mm
Fototip - 119zl
Fotoplus - 159zl


Jak sie komus nie chce jechac to pewnie ze tak. Mozna i w centrum
Jak mialbym kupowac 3-4 filtry to raczej ruszylbym tylek do Tipa:) Zwlaszcza ze to ten sam produkt i o zamiennikach nie mowimy.

Kolekcjoner
28-02-2007, 23:57
tyle ze Foto-plus jest drogie dlatego nie podawalem koledze,


Możliwe. Z tym że jak szef się tam pojawia to można spróbować coś urwać z ceny. Choć przykłady, które pokazałeś rzeczywiście nie napawają optymizmem.

rene
01-03-2007, 01:07
Witam

Problem jest tego typu, że albo ja źle patrzę, albo fototip niczego z preferowanych na forum marek (b+w, marumi itp) nie oferuje? A szkoda, bo różnice cenowe są bardzo zachecające

JaBlam
01-03-2007, 02:22
a musisz miec B+W lub Marumi? Hoye skreslasz? Szkoda seria czarna i czarna pro jest naprawde dobra!

rene
01-03-2007, 14:43
Chodzi o to nieszczęsne czyszczenie, nie ukrywam że jest to jednak istotna sprawa. gdyby nie to... ech

JaBlam
01-03-2007, 17:50
ja moje czyscilem i jakis wielkich problemow nie mialem. Uzywam "czyszczacego dlugopisa" a nie koszulki spoconej :)) No ale jesli chcesz B+W no to juz sam zadecyduj.

Kolekcjoner
02-03-2007, 00:18
ja moje czyscilem i jakis wielkich problemow nie mialem. Uzywam "czyszczacego dlugopisa" a nie koszulki spoconej :)) No ale jesli chcesz B+W no to juz sam zadecyduj.

JaBlam to nawet nie chodzi o czyszczenie tylko zdolność do łapania i rozmazywania syfów. Mam porównanie z innymi producentami (B+W, Heliopan) i jest zauważalnie lepiej.

rolaj
02-03-2007, 01:41
JaBlam to nawet nie chodzi o czyszczenie tylko zdolność do łapania i rozmazywania syfów. Mam porównanie z innymi producentami (B+W, Heliopan) i jest zauważalnie lepiej.
Dokładnie tak!

JaBlam
02-03-2007, 10:48
no ok. Nie mialem B+W wiec sie nie wypowiem. Pewnie macie racje. MOze za malo foce outdoors zeby to zauwazyc. Jak mialem pyt na koncercie to 2 kolka pedzlem i nie bylo problemu

Skipper
02-03-2007, 12:13
ja mam na obiektywach te hooye co ma 3mm grubosci super hmc pro1 i sobie je chwale nie mam flar etc ani mi nie mydli nie ma problemów z czyszczeniem :) inna sprawa ze za zadną tez nie zapłąciłem bo wytargowałem w cenie obiektywów :D