PDA

Zobacz pełną wersję : Ubuntu=7,75pkt a Vista=6,5pkt w CW 3/2007



strus_pedziwiatr
16-02-2007, 19:22
Jak podaje 3/2007 numer PC WorldComputer po przeprowadzeniu testów porównawczych ku zaskoczeniu testujących Linux Ubuntu osiągnął 7,75 pkt.,
a Windows Vista 6,5 pkt.

mkwiek
16-02-2007, 19:24
Jak podaje 3/2007 numer PC WorldComputer po przeprowadzeniu testów porównawczych ku zaskoczeniu testujących Linux Ubuntu osiągnął 7,75 pkt.,
a Windows Vista 6,5 pkt.

nic mi to nie mówi, może jakieś szczegóły? kryteria porównawcze itp?

strus_pedziwiatr
16-02-2007, 19:39
nic mi to nie mówi, może jakieś szczegóły? kryteria porównawcze itp?

Porównywano m.in.:
-kompatybilność i dostępność oprogramowania - U=0,5 V=0,75,
-sterowniki - ich dostępność do każdego sprzętu - U=0,75 V=0,75
-prywatność - poczucie, że ciągle przygląda Ci się Wielki Brat - czyli DRM itp. - U=1,0 V=0,0
-Rozrywka U=0,5 V=1
-Gry - U=0,5 V=0,75
- Nowoczesność U=1,0 V=0,75
- Elastyczność U=1,0 V=0,25
- Bezpieczeństwo U=1,0 V=0,75
- Ułatwienia dla użytkownika U=0,5 V=1,0
- Cena U=1 V=0,5

mkwiek
16-02-2007, 19:43
tego to nie rozumiem - cena. Ubuntu jest za Free, a Vista kosztuje. Powinna dostać 0!

a co do porównania, wszystko ok. tylko niech mnie ktoś nauczy robić te wszystkie rzeczy na linuxie co robię na windowsie to się z chęcią przerzucę :)

akustyk
16-02-2007, 19:50
100 € za Viste OEM to nie sa jakies wielkie pieniadze. nie przesadzajmy

a ze system ch* to inna kwesia

mkwiek
16-02-2007, 19:52
100 € za Viste OEM to nie sa jakies wielkie pieniadze. nie przesadzajmy

a ze system ch* to inna kwesia

dla mnie 100 € za system ch* (i to jeszcze OEM) to zdecydowanie za dużo :)

Nemeo
16-02-2007, 19:52
tego to nie rozumiem - cena. Ubuntu jest za Free, a Vista kosztuje. Powinna dostać 0!

:)

Masz rację to jakiś beznadziejnie głupi test.

DoMiNiQuE
16-02-2007, 19:55
Ja tam zwolennienkiem, wielbicielem ani uzytkownikiem windowsa nie jestem, ale ten tekst jest imo nic niewarty :)

strus_pedziwiatr
16-02-2007, 19:59
Tak dla ścisłości porównywano wersję 6.10 z października 2006 i Vistę z listopada. W zasadzie to może trudno to nazwać testem, a raczej jest to porównanie.
Fajnie zapowiada się nowa wersja Ubuntu:
http://czytelnia.ubuntu.pl/
szczególnie w kontekście zapowiadanej nowości: "Asystent migracji z systemu Windows (powinien pobierać ustawienia programów, z których korzystano w Windows i zastosować je w Ubuntu)."

akustyk
16-02-2007, 20:24
dla mnie 100 € za system ch* (i to jeszcze OEM) to zdecydowanie za dużo :)
zawsze jest XP, ktory kapke mniej smierdzi i jest troche
lepiej rozpracowany pod wzgledem tego co, gdzie i kiedy
wysyla :)

a jak przychodzi do puszczenia na czyms fotosklepu,
to wybor miedzy winda a linuksem nagle sie zaweza :(

Tomasz Urbanowicz
17-02-2007, 12:07
Dla mnie jest to bez sensu - używam Ubuntu (a dokładnie Kubuntu) i naprawde wiele jeszcze linuksowi brakuje do Widnowsa od strony multimedialnej.
Z drugiej strony nie wyobrażam sobie teraz robić serwera WWW (przyznaje się bez bicia, że kiedyś miałem na Widnowsie), routera itp. na systemie innym niż Linux - chyba tego w tym teście nie brali pod uwagę...

popmart
17-02-2007, 18:32
Gry - U=0,5 V=0,75

to jest ciekawe ??? chciałbym zobaczyć te tylko o 33% slabsze tytuły jak na winde ;)

Tomasz Golinski
17-02-2007, 18:38
i naprawde wiele jeszcze linuksowi brakuje do Widnowsa od strony multimedialnej. Ale czego konkretnie? Linuxowy mplayer czy xine lepiej sobie radzi od windowsowych bajerów. Ba, nawet można kolorową gammę załadowac do filmu, jak ktoś ma monitor sprofilowany.


-Rozrywka U=0,5 V=1
-Gry - U=0,5 V=0,75
Czym jest rozrywka jak nie grami? Bo jeśli chodzi o muzykę i filmy to nie rozumiem tak niskiego wyniku.

chaos
18-02-2007, 20:16
foobar'a chyba jednak nic nie pobije

Kubaman
18-02-2007, 20:27
Ale czego konkretnie?
prostoty obsługi? Bez ładowania gammy, konsoli i kalwiszomanii?

Tomasz Golinski
18-02-2007, 20:36
prostoty obsługi? Bez ładowania gammy, konsoli i kalwiszomanii?

Ale w win nie załadujesz gammy i to jest wada, bo masz zły obraz. W linuxie też możesz nie i masz tak samo jak w win. Prostota obsługi multimediów akurat jest całkowita. Sciągasz z distro mplayera i idzie. A pod win to kodeki, a to ac3, a to xvid, a to wmv wersja 17...

Zresztą, to nie byłby zarzut wliczający się do tego punktu...

muflon
18-02-2007, 21:09
prostoty obsługi? Bez ładowania gammy, konsoli i kalwiszomanii?
Ale też bez pieprzenia się z kodekami, tak jak Tomek napisał. W Linuksie to jest proste: masz plik A, piszesz w konsoli (to nie jest wcale utrudnienie, raczej inna filozofia pracy) 'mplayer A' i gra. Koniec. WMV9, Quicktime, filmiki z youtube, z komórek, dźwięk w AC3, VOBy zrzucone z DVD, wynalazki typu Matroska... o "normalnych" formatach nawet nie wspomnę. Wszystko załatwia jeden program, w razie potrzeby (mało prawdopodobnej, bo autorzy nadążają za nowymi wynalazkami M$/Apple w takim tempie, że często nie masz szansy zbyt często spotkać pliku w danym formacie, a MPlayer już go obsługuje ;-)) banalnie prosty w uaktualnieniu, w obsłudze a jednocześnie (dla kogoś, kto chce się bawić) posiadający niesamowite możliwości konfiguracji.

Różne rzeczy można mówić o Linuksie, wyniki testów jak w tytule są śmieszne :lol: ale akurat w tej chwili do odtwarzania filmów nie ma nic lepszego niż MPlayer, na żadnej platformie, kropka :)

DoMiNiQuE
18-02-2007, 22:16
foobar'a chyba jednak nic nie pobije
Foobar jest przereklamowany i tylko pod windowsa.

minek
19-02-2007, 02:06
Nie zapominajcie, że mplayer jest rówinież pod windołsa!
I znam zatwardziałych jego (tego windołsa) użytkowników, którzy nic innego niż mplayera do filmów nie używają (-:

chaos
19-02-2007, 07:55
Foobar jest przereklamowany i tylko pod windowsa.

e tam, właśnie nie jest przereklamowany, przereklamowany jest winamp, foobar świetnie odtwarza muzykę i tyle, kiedyś robiłem testy na własne potrzeby i okazało się że daje najlepszy dzwięk

pod linuxem strasznie kuleje konfiguracja karty TV ciągle mam z tym problem i nie mogę sobie poradzić

popmart
19-02-2007, 09:11
nie zapominajcie że multimedia to nie tylko ich "puszczanie" ale także ich przygotowanie czy produkcja a tu juz linuch raczej nie błyszczy w ogóle ... choć może ktoś z wielbicieli napisze że są programy ale może chodzi o PROlaba , cakewalka, bazy VST itp czy wideo na poziomie ADOBE czy inne...

multimedia to nie tylko odtwarzanie koledzy ...

a zapomniałem o tgz. multimediach 3-go obiegu (którego notabene często używam) ....

chciałbym zobaczyć jak robicie bezstratną kopię zabezpieczonej płyty DVD na waszym linuchu albo kopię płyty DVD audio ;)

muflon
19-02-2007, 09:39
chciałbym zobaczyć jak robicie bezstratną kopię zabezpieczonej płyty DVD na waszym linuchu albo kopię płyty DVD audio ;)
Ale przecież to nielegalne!! ;-) A tak serio - jeśli chodzi o zwykłe DVD, to biblioteki i narzędza do robienia takich rzeczy są już tak stare i "mature" że od dawna nikt ich nie update'uje, bo po prostu działają. Nie wiem jak to jest jeśli chodzi o audio, ale ponownie: jeśli coś odtwarza MPlayer, to patrz opcja 'dumpstream' ;-) A że MPlayer odtwarza wszystko... ;-)

Jeśli chodzi o edycję audio/MIDI/video to jest już gorzej. Soft jest, ale o ile w przypadku odtwarzarek braki w "dopieszczeniu" nadrabiane są genialną funkcjonalnością, to tutaj hmm.. no powiedzmy że jest (dość zresztą rozbudowany, powiedzmy tak jak soft na PC/Maka sprzed 5 lat - Rosegarden, Audacity, Cinelerra) i działa ;-) I nawet można używać wtyczek VST :mrgreen:

popmart
19-02-2007, 09:44
ocywiście tworzenie kopii zapasowej na własny użytek jest LEGALNE i dozwolone prawnie ;) a zabezpieczenie to nie tam kod CSS tylko te nowe które zabezpieczają wiekszość nowości .... :(

ynse
19-02-2007, 10:26
Kopię płyty DVD? Zero problemów, łącznie z przerabianiem zabezpieczonej płyty dwuwarstwowej na jednowarstwową z zachowaniem jakości dźwięku (obraz jest ciut gorszy, ale to wytrzymam). Podobnie DVD audio. I wszystko jedno czy zabezpieczone czy nie. Zrobienie obrazu płyty, żeby póżniej odtwarzać film z dysku też nie stanowi problemu.

Spodziewam się prędzej czy później linuksowych wersji większości komercyjnego oprogramowania. No, może poza MS Office... :)

popmart
19-02-2007, 17:56
chyba dawno nie miałeś nowych filmów kolego ..... nowe zabezpieczenia od jakiegoś czasu nie pozwalają na ripowanie dotychczasowym softem ... trzeba kombinować np film Miami Vice spróbuj przegrać ... to pogadamy ....

ynse
19-02-2007, 20:28
Ostatnie DVD kupowałem pod koniec zeszłego roku, czy to wystarczająco nowy film (no, z tym filmem przesadziłem, filmów nie oglądam, kupuję wyłącznie koncerty na DVD)? Nie chciało mi się kombinować z mplayerem, użyłem jakiegoś pluginu do k3b i poszło. Wydaje mi się, że co jak co, ale kopiowanie płyt dowolnego rodzaju, tudzież ich konwersja do wszystkiego innego działa pod linuksem tak samo jak pod innymi systemami - zbyt wiele osób jest żywotnie zainteresowanych tematem, żeby nic się nie działo w tym kierunku pod najsłuszniejszym z systemów...

Tomasz Golinski
20-02-2007, 23:17
ocywiście tworzenie kopii zapasowej na własny użytek jest LEGALNE i dozwolone prawnie ;) a zabezpieczenie to nie tam kod CSS tylko te nowe które zabezpieczają wiekszość nowości .... :(

To znaczy, że zmienił się standard dvd? Że odtwarzacze standalone sprzed roku-dwóch już nie działaja?

popmart
21-02-2007, 10:30
nie są nowe zabezpieczenia typu Digital
Macrovision strasznie upierdliwe i "szatkują" film przeokrutnie nie jest możliwe zripowanie filmu typowymi riperami (po ripowaniu jest kaszana na dysku) ostatnio większość popularnych nowości ma te zabezpieczenia np wspomniany Miami Vice i jest ich coraz więcej .... ach nie widziałem koncertu tak zakodowanego .... raczej ostatnie filmy dużych producentów ...

pa

Krzychu
21-02-2007, 10:50
chyba dawno nie miałeś nowych filmów kolego ..... nowe zabezpieczenia od jakiegoś czasu nie pozwalają na ripowanie dotychczasowym softem ... trzeba kombinować np film Miami Vice spróbuj przegrać ... to pogadamy ....


Nie wiem o jakim sofcie mówisz, ale kopiowałem ostatnio kilka nowości i to na płytę DL i poszło bez żadnego problemu...

popmart
21-02-2007, 11:00
http://www.macrovision.com/products/activereach_dvd/index.shtml


dvddecrypter , Shrink, Dvd2Copy, Win DVD Copy, DVD FAB...oraz podobne ... żadne z nich nie łykneło Miami Vice i kilku innych ....

niestety cora wiecej tytułów ma to coś ... (na płytce napis DIGITAL MACROVISION)

i trudno się z tym walczy mi pomógł ostatni ANYDVD ... wszystkie inne odmówiły otwarcia płyty a jak już zgrały to była sieczka ...

JaBlam
02-03-2007, 15:13
A ja inaczej... KUpilem sobie w USA DVD-Audio The Doors L.A. WOman. NIesamowicie to brzmi na 5.1 . Zwlaszcza Raiders on the storm! Kosztowalo mnie koszmarne pieniadze (jak na plyte z muzyka). Chcialbym zrobic backupa a oryginal odstawic na polke ale niestety nie daje rady:( Zabezpieczone
Czy ktos mi moze powiedziec jak moge to zrobic? W koncu na wlasny uzytek to nie przestepstwo a szkoda zeby oryginal za 70$ sie porysowal.

popmart
02-03-2007, 15:22
na pewno da rade tylko trzeba szukać third pary sofu ... a takie płyty bez problemu mozna kupić w MM i Saturnie ;)
pozdro

znalazłem :

dvd-fab
i
wspomniany Any -DVD

zdrhjmuje zabezpieczenia w locie ...

pozdro

JaBlam
03-03-2007, 02:56
niby mam ANY DVD i Clone DVD jako ze wspolpracuja. Problem jest taki. Niby zrobil mi kopie wszystko odtwarza ale:

1. Nie skopiowal katalogu Audio_TS (ktory na plycie zajmuje 3 Giga (plyta z muzyka)

Jak sie okazalo po nagraniu oryginalna plyta ma 4.1 GB a ta ktora przekopiowalem na 450 MB. Obie dzialaja niby tak samo (to znaczy i tak nie ma mozliwosci zmiany audio bo jest domyslnie na 5.1 , filmow nie ma tylko menu z ktorego sie utwor wybiera, tylko zastanawia mnie to czy przez to czegos aby nie brakuje? no bo w koncu te 3 giga w katalogu Audio jest po cos! Na kopii mam katalog Video_ts zapelniony tymi samymi jak w oryginale a w Audio mam puste.

Tomasz Golinski
03-03-2007, 02:59
Podejrzewam, że w audio_ts były ścieżki nieskompresowane, a w video_ts już są w ac3. Coś takiego sugerują np. tu http://www.afterdawn.com/glossary/terms/dvd-audio.cfm

JaBlam
03-03-2007, 03:40
Myslisz ze siada to mocno na jakosci ktora w sumie jest priorytetowa przy audio DVD

w sumie na pudelku niewiele pisze..Dzwiek w 96khz/24bit resolution, 5.1 surround... Myslisz ze kompresja jest w stanie az tak zmniejszyc? no w sumie plyta audio tez moze zajmowac raptem 50 mega:)

Tomasz Golinski
03-03-2007, 03:54
Sprawdź przy odtwarzaniu w jakimś sofcie (może też gspot to widzi, nie pamiętam) jaka jest kompresja, bitrate itd.

Ponadto porachuj: 96khz/24bit to znaczy 96*24 kilobity na sekundę. A mp3 mają rzędu 128-300 kilobitów na sekundę. AC3 chyba rzędu 200-400.


Edit: 96*24*6 kanałów!

JaBlam
03-03-2007, 04:06
no to w sumie i zostawie i nie bede ruszal...

popmart
03-03-2007, 08:39
imho bierzesz Any dvd (postaraj się o najnowszego) uruchamiasz i chamsko przegrywasz eksploratorem przez kopiuj audio-ts a jak tzreba i cioś w środku jest to i video-ts.... w/g mnie powinno strarczyć ale może się myle

AC3 wbrew pozorom ma wyższa kompresje od zwykłego wav , tylko informacjjest nieco więcej niż wav bo ma 5 kanałów .... dlatego np . koncerty dvd w 90% lepiej gadają w stereo .... :(

Tomasz Golinski
03-03-2007, 15:13
AC3 wbrew pozorom ma wyższa kompresje od zwykłego wav , tylko informacjjest nieco więcej niż wav bo ma 5 kanałów .... dlatego np . koncerty dvd w 90% lepiej gadają w stereo .... :(

Bluźnisz. WAV to nie jest format kompresji. WAV może być nieskompresowany, może być mp3ką albo nawet ac3.

popmart
03-03-2007, 16:24
masz racje chodziło mi o próbkowanie i ilość bitów ....

słowa kompresja uzyłem nieco niewłaściwie w tym przypadku

soz

Tomasz Golinski
03-03-2007, 17:13
Ale wav nie ma ustalonego próbkowania ani ilości bitów. Nie wiem, czy ac3 ma. Na pewno z kolei nie ma bitrate ustalonego.

W sumie to nie wiem, co chciałeś powiedzieć :)

JaBlam
03-03-2007, 17:15
imho bierzesz Any dvd (postaraj się o najnowszego) uruchamiasz i chamsko przegrywasz eksploratorem przez kopiuj audio-ts a jak tzreba i cioś w środku jest to i video-ts.... w/g mnie powinno strarczyć ale może się myle

AC3 wbrew pozorom ma wyższa kompresje od zwykłego wav , tylko informacjjest nieco więcej niż wav bo ma 5 kanałów .... dlatego np . koncerty dvd w 90% lepiej gadają w stereo .... :(

po uzyciu ANY DVD+Clone DVD i uprzednim zrzuceniu na HDD po prostu dostalem 2 foldery tak jak na oryginale: Audio i VIdeo.. z tym ze w Audio jest pusto. Jak probowalem przez CLONE DVD odtworzyc zawartosc folderu AUDIO na oryginale to mowilo mi ze nie moze otworzyc. Myslalem ze jest po prostu mozliwosc sklonowania DVD dokladnie w takiej postaci jak oryginal a nie jakies przerabianie... kompresowanie

popmart
03-03-2007, 17:27
jak to nie ma ustalone:

http://www.fizykon.org/audio_kompresja.htm

Tomasz Golinski
03-03-2007, 18:38
jak to nie ma ustalone:

http://www.fizykon.org/audio_kompresja.htm

Ale co ty wklejasz? Przecież tam nic o tym nie ma. Podesłać ci wavy na 8kHz, 11kHz, czy 22kHz? A może wolisz bardziej nietypowe liczby?