PDA

Zobacz pełną wersję : Balans bieli tylko wg wzorca w 300D



darpla
01-02-2005, 21:03
Zastanawiałem się czy z moim EOS-em jest coś nie tak, ale jednak wyczytałem opinię Tomasza Kulaka na temat balansu bieli i potwierdził,że prawidłowy można uzyskać wg wzorca. Co prawda przy świetle słonecznym balans automatyczny czy `słońce` sprawdza sie dobrze ale już w warunkach studyjnych to spory problem.


Just learning and learning about EOS Canon camera`s.

gietrzy
01-02-2005, 23:42
Zastanawiałem się czy z moim EOS-em jest coś nie tak, ale jednak wyczytałem opinię Tomasza Kulaka na temat balansu bieli i potwierdził,że prawidłowy można uzyskać wg wzorca.
Sorki za ignorancję, ale czym i kim do licha się tak podnieca-ć/sz? Kto to jest T.K.? Dla mnie kolejnym autorem testu typu "Master your 300D na 2. stronach w Chipie"
Poczytaj co pisze Radek o ACR, inCamera a w ogóle wszystko tam sobie poczytaj --> www.cdrom.pl
Odsyłam Cię na stronę 66. książki Bruca Frasera "Real World CameraRaw with Adobe CS"
Jest tam kilka zdjęć przed i po kalibracji "na Gretaga". Będziesz się cieszył, że kupiłeś 300D a nie 1Ds :wink: ...
Nie ma takiego aparatu, który by ustawił wszystko idealnie / neutralnie

Co prawda przy świetle słonecznym balans automatyczny czy `słońce` sprawdza sie dobrze ale już w warunkach studyjnych to spory problem.
A nie ma w 300D- wasia balansu w Kelvinach? Wtedy mierzysz lampy i spokój.

Od siebie mogę Ci polecić WhiBall (http://www.rawworkflow.com/products/whibal/index.html) jako idealne narzędzie do WB w terenie.
W studio target rozmiaru A4 Gretag ColorChecker DC plus PS plugin inCamera (http://www.picto.com/incamera/incameradetailsnew.htm)

pejot
02-02-2005, 01:11
Sorki z ignorancję, ale... W tym problem, że po wprowadzeniu "wasiaware" nie ma możliwości mierzenia balansu w kelvinach.... Nie rozumiem, dlaczego tak na Darplę naskoczyłeś?... to co mu polecasz- owszem, kurcze, super, ale nie liczy się sam fakt, że ktoś próbując zdobyć jakąś wiedzę zadaje pytania, powołując się na kogoś innego niż mistrzowie?

Co do samego pytania Darpli- u mnie jakoś AWB sobie radzi- nawet, jak czasami w zamkniętych pomieszczeniach, w nocy, muszę robić zdjęcia z lampą. Kompletnie natomiast szaleje, jeśli robię zdjęcia nocne na zewnątrz, bez lampy. Ale to normalne. Ręczny balans- jak narazie spisuje się znakomicie w każdych warunkach.

Tomasz Golinski
02-02-2005, 01:14
u mnie jakoś AWB sobie radzi- nawet, jak czasami w zamkniętych pomieszczeniach, w nocy, muszę robić zdjęcia z lampą.
Z lampą to oczywiste. Aparat zna dobrze widmo swojej lampy.

darpla
02-02-2005, 01:37
U mnie przy oświetleniu pokojowym mam problem z balansem bieli, oczywiście z lampą jest super. Na dworze w nocy na statywie przy długich czasach naświetlania zdjęcia wychodzą bardzo ładne.

Tomasz Golinski
02-02-2005, 01:40
sprecyzuj super. dobry Balans, czy ladnie wyglada.

szczerze watpie czy w nocy AWB wyrabia

pejot
02-02-2005, 02:05
Na dworze w nocy na statywie przy długich czasach naświetlania zdjęcia wychodzą bardzo ładne.

Jasne że ładnie, ale czy z poprawnymi barwami? Mi tam zielony śnieg się podoba, ale...

p.s. Zdjęcia w świetle zachodzącego słońca... z natury swojej mają pomarańczowy, ciepły odcień. W żadnym wypadku bym tego nie usuwał ze zdjęcia- bo tak powinno być, bo tak ja to widzę. Z drugiej strony, znam ludzi do tego stopnia "zafascynowanych" korekcją barw, że właśnie ten pomarańczowy nalot w pierwszej kolejności by usuwali...

darpla
02-02-2005, 02:35
Super znaczy ze nie ma problemów z nieprawidłowo oświetlonym zdjęciami.

A na dworze doprawdy przy długich casach naświetlania zdjęcia są barwne i prawidłowo odzwierciedlają kolory.

Tomasz Golinski
02-02-2005, 02:39
darpla, balans bieli nie ma nic wspolnego z "oswietleniem zdjec".

Kolory sa "prawidlowo odzwierciedlone" przy WB ustawionym na sloneczko. zawsze. w pokoju pod zarowka i w nocy. Ale to nie oznacza, ze WB jest zbedny. Po prostu dobry kolor to nie zawsze naturalny kolor.

gietrzy
02-02-2005, 07:09
Nie rozumiem, dlaczego tak na Darplę naskoczyłeś?...
Źle mnie zrozumiałeś. Nie to było moim zamiarem.

to co mu polecasz
RTFM


- owszem, kurcze, super, ale nie liczy się sam fakt, że ktoś próbując zdobyć jakąś wiedzę zadaje pytania, powołując się na kogoś innego niż mistrzowie?
???

pejot
o to (http://canon-board.info/viewtopic.php?t=2387) mi chodziło - trzecia odpowiedź w wątku :mrgreen:

pejot
02-02-2005, 15:23
pejot
o to mi chodziło - trzecia odpowiedź w wątku Mr. Green

No i teraz jasne! Czytałem od drugiego wątku, skąd miałem wiedzieć, że są powiązane?

kml
02-02-2005, 18:55
Qrcze ja zawsze mam problem z balansem bieli i jest to JEDYNA wkurzająca mnie rzecz w DIGITALu. To znaczy nie zawsze ale jeżeli chodzi o zdjecia w pomieszczeniach i np z lampą (550ex) to zawsze mi coś nie pasuje :/ a najczęściej zdjęcia są jakieś za czerwone :/
gietrzy, czy da sie gdzieś to u nas kupić ?? http://www.rawworkflow.com/products/whibal/index.html i dlaczego są tam różne odcienie , biel i czerń ?
Rzecz druga to balans bieli w studiu z czym mam równierz małe problemy .. (10d) są jakieś dobre sposoby na ustawienie balansu bieli w studiu ??

help !

Vitez
02-02-2005, 19:40
p.s. Zdjęcia w świetle zachodzącego słońca... z natury swojej mają pomarańczowy, ciepły odcień. W żadnym wypadku bym tego nie usuwał ze zdjęcia- bo tak powinno być, bo tak ja to widzę. Z drugiej strony, znam ludzi do tego stopnia "zafascynowanych" korekcją barw, że właśnie ten pomarańczowy nalot w pierwszej kolejności by usuwali...

Tak offtopicznie - przypomniales mi zdjecia moje Izy w swietle zachodzacego slonca. Bylo pare opinii "a skora to powjnna byc naturalna a nie pomaranczowa" "a bialka to powinny byc biale a nie zolte" ... eh :roll: to chyba wlasnie to o czym mowisz - specjalnie zostawilem taki kolor bo takie bylo oswietlenie w otoczeniu i tak to moje oczy widzialy... a sa wlasnie tacy co na sile "bo skora musi mie ctaki kolor a nie inny" :? .

gietrzy
02-02-2005, 22:48
gietrzy, czy da sie gdzieś to u nas kupić ?? http://www.rawworkflow.com/products/whibal/index.html i dlaczego są tam różne odcienie , biel i czerń ?
Obejrzyj video tutorial (http://rawworkflow.com/WhiBalManual/index.html[k)

Jasnoszary - WB w rawie
Biały - biała pipeta w oknie Levels w PShopie
Czarny - czarna pipeta
Ciemnoszary - białoczarna

Zapomniałem dopisać, że biały, czarny, ciemnoszary używamy do jpega.


Rzecz druga to balans bieli w studiu z czym mam równierz małe problemy .. (10d) są jakieś dobre sposoby na ustawienie balansu bieli w studiu ?? help !

No w studio to bajka :)
Mierzysz kolorymetrem temp. barwową (Kelvin) lamp studyjnych i wpisujesz w aparat lub przy obróbce w rawie

Vitez
03-02-2005, 01:21
Jeszcze napisz gietrzy ile taki kolorymetr kosztuje :twisted: .

gietrzy
03-02-2005, 07:00
Jeszcze napisz gietrzy ile taki kolorymetr kosztuje :twisted: .
Nie więcej niż studio, poza tym nikt nie musi kupować. Od tego są fora by pytać. Ja nie mam urządzenia a mam temp. lamp 550/580.

Vitez jeszcze jeden link (http://www.rawworkflow.com/products/whibal/WhiBal_Inag.html) dla Ciebie.
To oczywiście a propos Twojej poprzedniej wypowiedzi.

Vitez
03-02-2005, 09:51
Chcialem tylko zasugerowac ze taniej wyjdzie kupic zarowy (halogen czy blysk) o okreslonej w dokumentacji technicznej przez producenta temperaturze barwowej niz kupowac byle jakie i do nich kolorymetr 8)

kml
03-02-2005, 17:15
gietrzy, ten tutoral jest super tylko szkoda że słabo czaje ENG :/
nie ma jakiegoś polskiego odpowiednika tych kart ?? bo ten balans bieli mnie dobija ! :evil:

co do kolorymetru to ile on kosztuje ? a jeżeli jest bardzo drogi to nie ma innych sposobów na ustawienie barwy ??

gietrzy
03-02-2005, 19:24
gietrzy, ten tutoral jest super tylko szkoda że słabo czaje ENG :/
nie ma jakiegoś polskiego odpowiednika tych kart ?? bo ten balans bieli mnie dobija ! :evil:
Ano nie ma :(

co do kolorymetru to ile on kosztuje ?
Vitez !
Możesz mnie zabić :wink: FAQ! Cholera leniwy jestem z natury i tego co Ty napisałeś już mi się nie chciało , bo wydawało mi się oczywiste (kupno lamp do których jest podana temp K).
kml
Moja wina :oops: , nie kupuj kolorymetru. Myślałem, że możesz poprosić "kolegę z drugiego studia" lub zapytać na forum kogoś kto ma identyczne i kolorymetr.

a jeżeli jest bardzo drogi to nie ma innych sposobów na ustawienie barwy ??
1. WhiBall
2. wzorzec (np. IT 8, Gretag ColorChecker DC) i plugin inCamera -tu z G3 mam baardzo miłe wspomnienia :)
3. kupno lamp z temp w Kelvinach podaną w specyfikacji lamp.

Zobacz .mov na russellbrown.com odnośnie CameraRaw. Fotograf z Hollywood Greg Gorman używa Gretaga i to ColorChecker nie ColorCheckerDC w studio.
Jeszcze możesz sam spróbować skalibrować swój aparat przy pomocy Gretag ColoChecker metodą Bruce Fraser'a (adobe/forums/pshop-Windows/cameraraw forum). Jest do tego skrypt automatyzujący gdzieś w Sieci.

Jednak jeśli chodzi o pracę w studio pkt. 3 to właściwie standard. Najlepsza rada. To właśnie dlatego mamy w korpusach możliwość wpisania temp K. Najlepiej taką jak producent lamp podaje w specyfuikacji :wink:

gorek
05-02-2005, 15:52
czy w 300D po podpięciu 580ex aparat sam wykryje temperature błysku czy trzeba mu ją jakoś podać?

gietrzy
05-02-2005, 19:08
czy w 300D po podpięciu 580ex aparat sam wykryje temperature błysku czy trzeba mu ją jakoś podać?
Tak wykrywa. Możesz jeszcze zmienić balans bieli wybierając "piorun" czyli flash.

Vitez
06-02-2005, 09:39
czy w 300D po podpięciu 580ex aparat sam wykryje temperature błysku czy trzeba mu ją jakoś podać?
Tak wykrywa. Możesz jeszcze zmienić balans bieli wybierając "piorun" czyli flash.

Co mi w 10D daje nieco zbyt cieply odcien i dlatego zdecydowanie wole auto :roll: .

borkomar
26-01-2006, 03:49
Z lampą to oczywiste. Aparat zna dobrze widmo swojej lampy.

Owszem WB z lampa wyjdzie oki pod warunkiem, iz lampa jest na wprost co tez nie jest dobrym rozwiazaniem (cienie).Z omnibouncem tez nie jest wesolo - zafarb jest ( gdyz palnik jest lekko w gorze)