PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrać PS A80 czy PS S1IS ?? i co bedzie lepszym rozwiaza



aRKOz
13-03-2004, 15:54
Nosze sie z zamiarem kupienia w najblizszych tygodnia aparatu CANONA( przesiadka z HP).
Mój wybór pada na PS A80 lub PS S1IS ale mam kilka dylematów:
- jest znaczna róznica w cenie miedzy nimi i czy warto tyle wydawac (fotografuje wszystko, uzywam aparatu w domu i w pracy)
- ten drozszy ma mniejszą (gorszą?) matryce ale lepszą optyke z tego co wiem
- na co tak naprawde warto zwrocic uwage przy doborze aparatu (OPTYKA CZY MATRYCA???)
-----------------------------------
Chciałbym pouzywac go jakis czas bez dylematów tego typu jak wlasnie za mala matryca (3,2) jak na dzisiejsze czasy. Prosze pomozcie rozwiazac ten problem...
Pozdrawiam wszystkich.

Vitez
13-03-2004, 18:29
- na co tak naprawde warto zwrocic uwage przy doborze aparatu (OPTYKA CZY MATRYCA???)
-----------------------------------
Chciałbym pouzywac go jakis czas bez dylematów tego typu jak wlasnie za mala matryca (3,2) jak na dzisiejsze czasy. Prosze pomozcie rozwiazac ten problem...
Pozdrawiam wszystkich.

Przede wszystkim optyka. W przypadku tych dwoch, wbrew pozorom to A80 ma lepsza optyke. Im mniejszy "zoom" tym lepsza jakosc (a i matryce masz wieksza). Przy obiektywach z wiekszym zoomem pojawiaja sie tzw aberracje (rozowofioletowe zabarwienia krawedzi, niestety dosc dobrze widoczne i przez to przeklamujace kolorystyke zdjecia) jak i kontrastowosc takich obiektywow jest slabsza (wydaja sie "mydlane").
Jesli na pewno nie potrzebujesz wielkiego zooma (np do zdjec sportowych, reporterskich) to A80 z nalozona tulejka i telekonwerterem 2x da ci lepszej jakosci zdjecia (zoom bedziesz mial wtedy 6x) niz S1.
IS to mily dodatek ale mozna sobie radzic bez niego (dopiero od niedawna pojawil sie w kompaktach cyfrowych a jakos wczesniej ludzie tez zdjecia robili cyfrowkami).
Za to S1 fajnie sie nadaje na kamere cyfrowa - jedyne tak dobre polaczenie i aparatu i kamery cyfrowej obecnie na rynku.
Jeszcze wracajac do pytania o matryce - 3 megapixele to obecny zupelnie wystarczajacy standard o ile nie wykonujesz masowo sporych odbitek (20x30 albo i lepiej) - wtedy trzeba wiecej, o normalnego uzytku 3 megapixele to w zupelnosci wystarczy.
Wnioski: zastanow sie do czego potrzebny ci aparat i pod wzgledem tego (i tego na co nacisk polozylem wyzej) wybierz ktory lepszy.
Ja bym zasugerowal A80 + telekonwerter ewentualnie jesli bardziej zalezy ci na jakosci i ambitnosci , a S1 jesli masz zamiar robic duzo rodzinnych i turystycznych zdjec (np nagrywanie filmikow dzieciom - na 512MB CF duzo sie zmiesci).

aRKOz
13-03-2004, 22:33
Dziekuje VITEZ za wyjaśnienie częsci moich wątpliwosci ale jeszcze jedno mam pytanie.
Robie duzo zdjec krajobrazowych (góry, morze) czesto podróżóje.... zdjecia rodzinne tez na codzień, roslinki, zwierzątka :) fotografuje wszystko łącznie z chmurkami wiec zalezało mi na zoomie i do tego czyli krajobraz + rodzinne zdjecia głownie wchodzą w rachube (ale fotografować lubiie wszystko) i pod tym kątem chce dobrać aparat.
Myslałem o PS S1IS ze względu na jego innowacyjne rozwiązanie (zoom, stabilizator,procesor, optyka?) a o PS A80 myslalem głównie ze wzgledu na matryce 4,1 no i takze kilka innowacji....a oba dzieli aż 900pln i dlatego chciałbym mieć pewnosc co wybrac aby pozniej niezalowac wyboru :(

Arek 1249
19-03-2004, 22:23
Nosze sie z zamiarem kupienia w najblizszych tygodnia aparatu CANONA( przesiadka z HP).
Mój wybór pada na PS A80 lub PS S1IS ale mam kilka dylematów:
- jest znaczna róznica w cenie miedzy nimi i czy warto tyle wydawac (fotografuje wszystko, uzywam aparatu w domu i w pracy)
- ten drozszy ma mniejszą (gorszą?) matryce ale lepszą optyke z tego co wiem
- na co tak naprawde warto zwrocic uwage przy doborze aparatu (OPTYKA CZY MATRYCA???)
-----------------------------------
Chciałbym pouzywac go jakis czas bez dylematów tego typu jak wlasnie za mala matryca (3,2) jak na dzisiejsze czasy. Prosze pomozcie rozwiazac ten problem...
Pozdrawiam wszystkich.

Witam, tak jak mówi kolega Vitez zastanów się do czego ten aparat będzie Ci potrzebny. Myśle tu o ogniskowej, bo pikseli to Ci wystarczy. Jeśli chodzi o dokupienie telekonwentera to moim zdaniem sie nie opłaca. Konwenter kosztuje ok. 700 zł + aparat to policz sobie ile wydasz i musisz ciągle zmieniać. Moja sugestia jak chcesz mieć duży zoom i niezły aparat to może pomyśl o Olympusie 740 lub droższym 750 ale z możliwością zamontowania lampy zewnęgtrznej .

Vitez
22-03-2004, 02:21
Jeśli chodzi o dokupienie telekonwentera to moim zdaniem sie nie opłaca. Konwenter kosztuje ok. 700 zł

A gdzie masz takie ceny? W sklepie, firmowy telekonwerter do OBIEKTYWOW Canona to moze tyle kosztuje.
Do A80 to ja bym polecal tulejke 37mm i telekonwerter 2x Tiffen np stad:
http://www.lensmateonline.com/buy2.html
Lacznie ok 450zl.

Vitez
22-03-2004, 02:24
Robie duzo zdjec krajobrazowych (góry, morze) czesto podróżóje.... zdjecia rodzinne tez na codzień,

To tak jak napisalem pod koniec swojego posta - do tych zastosowan jednak S1. Aha - krajobrazy i tak raczej tylko ze statywem jesli naprawde ladnie maja wyjsc. Powod? Maksymalnie duza glebia ostrosci by wszystko z krajobrazu ujac = dlugi czas nasweitlania (np 1/8 sekundy albo i dluzej) - nawet IS nie pomoze wiec o statywie nie zapominaj jesli jestes pewien ze na danej wycieczec bedziesz robil duzo pejzazy.
Ja wlasnie ten weekend spedzilem przy dosc pogodnej, ladnej pogodzie w pieknej wsi pod Lublinem, pola na wzgorzach, strumyki, wawozy itp. Z 3 dni ani jednego nie spedzilem na robieniu zdjec. Dlaczego - nie wzialem (bo jeszcze nie mam) statywu.