PDA

Zobacz pełną wersję : Polar i posteryzacja



mar-kos
08-02-2007, 23:45
Mam tani filtr HAMA i denerwuje mnie straszna posteryzacja nieba na zdjęciach wykonanych z jego użyciem. Czy kupno filtra B+W MRC oprócz ogólnej poprawy jakości ostrości itd. zredukuje ten problem?

problem szczególnie widoczny na przyciemnionym niebie.

mancat
09-02-2007, 00:41
Nie wiem czy posteryzacja może być spowodowana samym filtrem, nie napisałeś jakiego obiektywu używasz. Pozatym zauważalna posteryzacja pojawia się przy dużej kompresji obrazu, więc może sprawdź jaki stopień kompresji JPEGa masz ustawiony w aparacie.

mar-kos
09-02-2007, 01:03
obiektyw to kit, ale bez filtra niebo jest czyste z filtrem przy powiększeniu wyraźnie traci gładkość, a zdjęcia robię w RAWie

zOOn
09-02-2007, 01:12
Dziwne, ale IMHO to nie filtr. Proponuje sprawdzic ustawienia softu do RAW i ewentualnie zrobic pare zdjec w jpeg.

Tez mialem taki zestaw - kit + najtanszy polar hamy (za 12 GBP), robilem w jpegach i efekty byly bardzo ok. Zadnych posteryzacji - plynne przejscia tonalne. Extra bylo.

EDIT: I fajna byla taka galeczka na pierscieniu. Teraz mam B&W i troche tego brakuje. Ale, z drugiej strony, oslone mozna zalozyc.

mancat
09-02-2007, 01:16
U mnie to samo. Może nie extra, bo kity dalekie są od "extra", ale przejścia tonalne były/są płynne. Jeśli jednak twierdzisz, że bez filtra jest jest zauważalna poprawa to być może coś rzeczywiście jest na rzeczy. Wrzuć jakąś próbkę...

MacGyver
09-02-2007, 01:54
Ja też przez dłuższy czas używałem Hamy i generalnie sobie radziła, żadnych większych cudów nie było. Jedynie przy zdjęciach robionych częściowo pod słońce zdarzało się że zamiast błękitów robiły się cyjany.