PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ff/bf jest wartością stałą



Timochenko
06-02-2007, 14:57
Witam.

Ostatni trafiłem na kilka wątków na temat ff/bf i z ciekawości sprawdziłem swoje szkiełka- wyniki wyglądały mniej więcej tak:
Canon 28-105 3,5-4,5 ff=30mm
Canon KIT 18-55 bf=20mm
Szkła M42+dandelion trafia w punkt

Testy ze statywu, samowyswalacz+wcześniejsze podniesienie lustra, po 10 testów dla każdego szkła - rozrzuty wyników poszczególnych pomiarów dla danego obiektywu nieiwielkie.
Aparat to 300d.
Ma ktoś pomysł co z tym można zrobić.
A jeśli można niewiele, albo po prostu nie opłaca się z uwagi na cenę to mam następujące pytanie (nie trafiłem na jednoznaczną odpowiedź w sieci, a moje wiadomości z zakresu optyki raczej mi nie pozwalają na samodzielne znalezienie odpowiedzi):

-czy ff/bf będzie wielkością stałą niezaleznie od odległosci fotografowanego obiektu od obiektywu, przy założeniu, że nie zmienia się ogniskowa.

No i może jeszcze jedno pytanie - czy ff/bf zmienia się zależnie od zmiany ogniskowej dla danego obiektywu, a jeśli tak to w jaki sposób.

Pozdrawiam
Paweł

viTo
10-02-2007, 12:59
Nie zajmuj sie robieniem testow na ff/bf bo 30 mm czy 20 mm. o wcale nie duzo.. mialem kiedych okres robienia testow... dekielki itp. ale stwierdzilem, ze najlepszym testem jest robienie zdjec...

muflon
10-02-2007, 13:10
czy ff/bf zmienia się zależnie od zmiany ogniskowej dla danego obiektywu, a jeśli tak to w jaki sposób.
Na zdrowy rozsądek - zmienia się. Czujniki AF tak naprawdę nie wiedzą nic o ogniskowej, interesuje je tylko kontrast, lub prościej mówiąć "ostro-nieostro" :) A to, w przeliczeniu na centymetry, może się zmieniać i to sporo, w zależności od ogniskowej i przysłony. Mi się wydaje, że podawanie BF/FF w centymetrach w ogóle ma niewielki sens. Dużo lepiej byłoby mówić np. "ostrzy mi 2/3 głębi ostrości za obiektem".