PDA

Zobacz pełną wersję : Metody focenia w gorach, na sniegu...



ziemna
28-01-2005, 17:00
Szczęściarz :!: Ja nabyłem pierwszy jaki spotkałem na baterie AA. Na inny nie trafiłem. A ta mozliwość upychania po kątach mi się podoba.

Co do gór, to jednym z poważnych argumentów za nabyciem cyfry były kiepskie doświadczenia ze zdjęciami z nart. Od paru lat stan mojego serca uniemożliwia mi łażenie po górach, ale zjeżdżanie to już nie taki wysiłek :D i we Francji można się nieźle tym pobawić za mniejsze pieniądze niż w ojczyźnie. Ale jak robiłem analogowym EOSem 300, często miałem kłopoty z naświetleniem, tak jakby aparat nie zawsze respektował zalecenia fachowców na temat focenia na śniegu etc., których starałem się trzymać. A efekty były widoczne dopierto po wywołaniu w Polsce, a więc za późno by coś zmienić i za późno by pamiętać konkretne ustawienia aparatu. :cry:
Mam nadzieję, że w tym roku to sobie odbiję. Stąd z uwagą czytałem Twój post na innym wątku o zapisywaniu w raw-ie i niedoświetlaniu. I stąd pytanie o filtry (mam Hoye). Teraz chcę wziąć notebooka i na gorąco porownywać wyniki i ewentualnie powtarzać. Dlatego skrzętnie zbieram wszelkie uwagi techniczne. Zwłaszcza jak masz w dorobku takie widoczki... :D

muflon
28-01-2005, 17:48
Vitez, przenoś ;-)


Stąd z uwagą czytałem Twój post na innym wątku o zapisywaniu w raw-ie i niedoświetlaniu. I stąd pytanie o filtry (mam Hoye). Teraz chcę wziąć notebooka i na gorąco porownywać wyniki i ewentualnie powtarzać. Dlatego skrzętnie zbieram wszelkie uwagi techniczne.

Czyli chodzi bardziej o zdjęcia na śniegu niż w górach :) No ale to jest w sumie takie zdroworozsądkowe kombinowanie przecież... jeśli jest wszędzie biało - korekcja na -2, no, może na -1.5. Do tego manual WB na śnieg. Albo RAW jak ktoś lubi :)

Jeśli chodzi o filtr UV to jest on przydany w wysokich górach (powyżej 2k), pozwala zlikwidować ten "błękitny zafarb" który powstaje na wszystkim co daleko.

Pomysł z notebookiem fajny - ale licz się z tym, że w ten sposób ocenisz co najwyżej ogólną poprawność naświetlenia, kadr i ostrość. Niestety żeby ocenić kolory, potrzebny jest porządny skalibrowany monitor - zwłaszcza jeśli przeglądasz "na gorąco" w zmiennych warunkach oświetleniowych. I niestety ostatnio dość często się o tym przekonuję :?


Zwłaszcza jak masz w dorobku takie widoczki... :D
Eee tam dorobek... Tak jak napisałem - to jest zwykłe pstrykanie. Tyle że w fajnych miejscach :)

Krzychu
28-01-2005, 18:40
Czyli chodzi bardziej o zdjęcia na śniegu niż w górach :) No ale to jest w sumie takie zdroworozsądkowe kombinowanie przecież... jeśli jest wszędzie biało - korekcja na -2, no, może na -1.5. Do tego manual WB na śnieg. Albo RAW jak ktoś lubi :)


Jesteś pewien że - (minus) 2 / 1.5 ?

maku
28-01-2005, 19:48
Korekcję warto zadać nawet robiąc w RAW. Owszem da się potem wyciągnąć ale odbywa się to często kosztem jakości – wnoszenie szumów.
Po moich doświadczeniach mogę powiedzieć że +1 można zadać w „ciemno” a często okaże się że to jeszcze za mało.

Vitez
28-01-2005, 21:43
Korekcję warto zadać nawet robiąc w RAW. Owszem da się potem wyciągnąć ale odbywa się to często kosztem jakości – wnoszenie szumów.

Owszem, korekta z minusa na plus w RAW (czyli rozjasnianie) wnosi szumy ale... przy iso400 i wiecej (w 10D i mniej, w 20D pewnie w iso800 i wiecej - zalezy od body). A kto robi na iso400 na bialym sniegu? :lol:

gietrzy
29-01-2005, 00:41
A kto robi na iso400 na bialym sniegu? :lol:
Michael Reichmann (http://luminous-landscape.com/reviews/lenses/24-70-review.shtml) :mrgreen:

Vitez
29-01-2005, 01:43
A kto robi na iso400 na bialym sniegu? :lol:
Michael Reichmann (http://luminous-landscape.com/reviews/lenses/24-70-review.shtml) :mrgreen:

No przeciez widac ze high-key to specjalnie w to iso uderzyl :P .
Znajdz lepszy przyklad :P

maku
29-01-2005, 04:09
Właśnie o ISO400 myślałem. Niestety czasami się przydaje np. szybszy narciarz w gorszych warunkach oświetleniowych a do tego jeszcze ciut dłuższa ogniskowa.

Oczywiście można to przeżyć ale zawsze da się więcej wycisnąć z poprawnie skorygowanego zdjęcia niż z niedoświetlonego.

Tomasz Golinski
29-01-2005, 23:16
Właśnie wróciłem z Gór Izerskich.

Metoda: pomiar zwany podobno IRE (punktem na najjasniejszy punkt i +2EV).

ISO owszem zdarza się nawet 400 (zwłaszcza przy 300mm i pochmurnej pogodzie lub wieczorkiem: kolo 15-16).

Rezultaty pokażę wkrótce.

muflon
30-01-2005, 00:40
Jesteś pewien że - (minus) 2 / 1.5 ?
Ej, no mi się to zawsze pieprzy :-) Ostatnim razem jak pisałem to też przekręciłem :)

Ideologicznie: trzeba aparat ustawić tak, żeby mierząc na biały śnieg ustawił ekspozycję tak, żeby śnieg był biały, a nie "średnioszary". Mniejsza o numerki, po dwóch próbach każdy załapie w którą stronę trzeba pokręcić tym kółkiem ;-)


A ja zrobiłem sobie dziś wycieczkę nad skute lodem jezioro. Widoki zapierające dech, żaglówki całe w lodzie, fantazyjne kształty na drzewach.. Nawet na Euronews moją wioskę pokazywali :) A fotki gazetowe można znaleźć tu: http://www.tdg.ch/tghome/toute_l_info_test/reportages_images/gel_a_versoix__28.html

Ja jak na złość chyba zapomniałem o swoich własnych zaleceniach i większość zdjęć będzie do sporej poprawki. Ale za to odbyłem chrzest bojowy 20D - ochlapała mnie taka fala, że tylko szybko wyciągnąłem baterie i pobiegłem do domu (szczęśliwie niedaleko). Z aparatem skutym lodem - nie mówiąc o ubraniach :-) Poza tym przetestowałem w tych warunkach (później, po osuszeniu ;-) ) databanka - po zrzuceniu 6 1GB kart pełnych RAWów nie wykazywał żadnych objawów zużycia baterii :-D A robi to na tyle szybko, że w zasadzie to nie chce się nawet wyciągać drugiej karty :)

sv
30-01-2005, 12:04
Sporo fotografuję zimą i pozwolę sobie wtrącić moje "dwa grosze". Trudno jakoś jednoznacznie określić w jaki sposób ustalać ekspozycję zimą, ponieważ warunki pogodowe bywają bardzo różne. Najtrudniej moim zdaniem fotografować zimę przy braku słońca, mgle itd. Brak kontrastów powoduje, że takie zdjęcia są najczęściej niedoświetlone. Przykład zdjęcia:
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=233631
dużo łatwiej fotogtafuje się w pełnym słońcu, gdzie (niebieskie) niebo stanowi doskonały kontrast dla śniegu (nigdy w takich wypadkach nie używam polara, bo niebo "wychodzi" za ciemne. Przykład:
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=228679
Przy takiej pogodzie bez problemu można "umieścić" słońce w kadrze.
Kolejny temat to zachody słońca:
też stosunkowo proste, ponieważ kontrast pomiędzy niebem a śniegiem nie jest duży
przykład:
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=236990

To chyba tyle:)
PS wszystkie prezentowane zdjęcia zrobiłem w styczniu/lutym 2004. W tym roku dopiero od kilku dni mamy w Beskidach sporo śniegu :))

Vitez
30-01-2005, 14:18
Ideologicznie: trzeba aparat ustawić tak, żeby mierząc na biały śnieg ustawił ekspozycję tak, żeby śnieg był biały, a nie "średnioszary". Mniejsza o numerki, po dwóch próbach każdy załapie w którą stronę trzeba pokręcić tym kółkiem ;-)

A co jesli trzeba na szybko pstryknac na sniegu? Nie ma czasu na kombinacje i trzeba szybko ustawic korekte... Nie ma "poprobuj sobie" :P .
Zasada jest prosta: duza ilosc jasnego sniegu w kadrze myli swiatlomierz i ten mysli ze jest jasno co powoduje niedoswietlenie. Dlatego trzeba dac korekte NA PLUS zeby przeswietlic ale w praktyce - doswietlic. Mniej wiecej +1EV przy mniej wiecej polowie kadru wypelnionej sniegiem i/lub niebem .

Tak btw... wiekszosc ksiaezk foto o tym mowi :roll: .


po zrzuceniu 6 1GB kart pełnych RAWów

:shock: ... pstrykacz zawodowy :roll: .

Tomasz Golinski
30-01-2005, 14:26
Przy okazji wkurza ograniczenie do +/-2 EV. Czasem przydałoby się więcej i już trzeba M lub celować koło słońca ;) W moim starociu było +/-5EV... To się nazywa postęp...

krwisty
30-01-2005, 17:43
Mialem okazje spedzic tydzien we Aplach Trydenckich i fotografowalem w zaleznosci rzecz jasna od warunkow -1EV z pomiarem centralnie wazonym, ISO 100 lub 200 (raczej setka). Chociaz glownie koncentrowalem sie na robieniu zdjec w ruchu, nie widokow - dlatego tez do tego dochodzilo AI SERVO i zdjecia seryjne (oj jak to pieknie zjada baterie :) )... efekty do zobaczenia np TU (http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=557003)

sv
30-01-2005, 20:29
Mysle, ze nie ma co demonizowac tematu, bo tak naprawde problem dotyczy tylko slajdow; cyfra ma histogram a film jest tolerancyjny jezeli chodzi o naswietlanie

muflon
30-01-2005, 21:20
Ideologicznie: trzeba aparat ustawić tak, żeby mierząc na biały śnieg ustawił ekspozycję tak, żeby śnieg był biały, a nie "średnioszary". Mniejsza o numerki, po dwóch próbach każdy załapie w którą stronę trzeba pokręcić tym kółkiem ;-) A co jesli trzeba na szybko pstryknac na sniegu? Nie ma czasu na kombinacje i trzeba szybko ustawic korekte... Nie ma "poprobuj sobie" :P .
Ale to "popróbuj sobie" to jest raz, na początku focenia. Potem już wiadomo :)


Zasada jest prosta: duza ilosc jasnego sniegu w kadrze myli swiatlomierz i ten mysli ze jest jasno co powoduje niedoswietlenie. Dlatego trzeba dac korekte NA PLUS zeby przeswietlic ale w praktyce - doswietlic.
No toż przecież to samo napisałem :)



po zrzuceniu 6 1GB kart pełnych RAWów :shock: ... pstrykacz zawodowy :roll: .
Przeciez ja się wcale z tym nie kryję i przy każdej okazji to powtarzam :-)

Vitez
31-01-2005, 00:30
Przy okazji wkurza ograniczenie do +/-2 EV. Czasem przydałoby się więcej i już trzeba M lub celować koło słońca ;) W moim starociu było +/-5EV... To się nazywa postęp...

Ja tam jeszcze czuloscia koryguje :roll: .

Tomasz Golinski
31-01-2005, 00:55
Przy okazji wkurza ograniczenie do +/-2 EV. Czasem przydałoby się więcej i już trzeba M lub celować koło słońca ;) W moim starociu było +/-5EV... To się nazywa postęp...

Ja tam jeszcze czuloscia koryguje :roll: .
Nic nie rozumiem. Korekta ekspozycji czułością? To chyba w analogu tylko :roll:

Vitez
31-01-2005, 03:56
Nic nie rozumiem. Korekta ekspozycji czułością? To chyba w analogu tylko :roll:

Teoretyczne gdybanie (ktorego nie lubie :P ) - startuje z pomiarem od iso400, na sniegu. Chce skorygowac na +3 bo snieg wypelnia powiedzmy 2/3 kadru reszta to jasne niebo... , +2 EV w aparacie daje oraz ISO z 400 na 800 da mi dodatkowa dzialke.
Choc tak naprawde... po dluzszym zastanowieniu sie... to raczej bym zapamietal parametry pomiaru i przelaczyl sie na M niz kombinowal z czuloscia i ograniczeniem korekty tylko do +/- 2 EV :roll: .

Krzychu
31-01-2005, 07:56
Nic nie rozumiem. Korekta ekspozycji czułością? To chyba w analogu tylko :roll:

Teoretyczne gdybanie (ktorego nie lubie :P ) - startuje z pomiarem od iso400, na sniegu. Chce skorygowac na +3 bo snieg wypelnia powiedzmy 2/3 kadru reszta to jasne niebo... , +2 EV w aparacie daje oraz ISO z 400 na 800 da mi dodatkowa dzialke.


To dalej Tomka komentarz jest aktualny że to w analogu tylko... Bo jak przestawisz ISO to żadnej dodatkowej działki to Ci nie da z prostego powodu że matryca też będzie ISO800 a nie ISO400 (bo czemu miałaby by nie być ?) Film by został ISO400...

Poza tym podajesz jakieś korekcje a nie piszesz do jakiego pomiaru one są...
Jeżeli do matrycy, to podawanie jakichkolwiek korekcji nie ma sensu...
A +3 EV to nawet w przypadku pomiaru "punktowego" (takiego gdzie śnieg wypełni całe pole pomiarowe) na śnieg to o 1 EV za dużo...



Choc tak naprawde... po dluzszym zastanowieniu sie... to raczej bym zapamietal parametry pomiaru i przelaczyl sie na M niz kombinowal z czuloscia i ograniczeniem korekty tylko do +/- 2 EV :roll: .

Zastanawianie się zdecydowanie wychodzi Ci na dobre.

Vitez
31-01-2005, 14:15
Zastanawianie się zdecydowanie wychodzi Ci na dobre.

A o jeszcze dluzszym zastanowieniu - i tak bym sie bawil w RAW i poznie PSul zdjecie tak by mi odpowiadalo ekspozycyjnie/kompozycyjnie 8)

Krzychu
31-01-2005, 14:36
Zastanawianie się zdecydowanie wychodzi Ci na dobre.

A o jeszcze dluzszym zastanowieniu - i tak bym sie bawil w RAW i poznie PSul zdjecie tak by mi odpowiadalo ekspozycyjnie/kompozycyjnie 8)

Może lepiej wysłać kogoś żeby obfotografował interesującą Cię okolice, a Ty później będziesz z tego robił "zdjęcia" w PS ? Może przesadzam, ale jakoś niebezpiecznie się od fotografowania oddalasz w tym zastanawianiu się....

Tomasz Golinski
31-01-2005, 15:38
A +3 EV to nawet w przypadku pomiaru "punktowego" (takiego gdzie śnieg wypełni całe pole pomiarowe) na śnieg to o 1 EV za dużo...
Reguły chyba mówią (np. książka Mroczka), że +2,3 do +2.5 jest ok. Sam to zaobserwowałem, czasem jednak brakowało choć pół kreski.

Vitez
01-02-2005, 13:06
Może lepiej wysłać kogoś żeby obfotografował interesującą Cię okolice, a Ty później będziesz z tego robił "zdjęcia" w PS ? Może przesadzam, ale jakoś niebezpiecznie się od fotografowania oddalasz w tym zastanawianiu się....

Przesadzasz. Ja bardzo malo PSa uzywam. Chodzilo mi tylko o dostosowanie ekspozycji, a z RAWa wiele mozna wyciagnac (szczegolnie gdy body nie ma spota :? ).

Krzychu
01-02-2005, 13:23
Może lepiej wysłać kogoś żeby obfotografował interesującą Cię okolice, a Ty później będziesz z tego robił "zdjęcia" w PS ? Może przesadzam, ale jakoś niebezpiecznie się od fotografowania oddalasz w tym zastanawianiu się....

Przesadzasz. Ja bardzo malo PSa uzywam. Chodzilo mi tylko o dostosowanie ekspozycji, a z RAWa wiele mozna wyciagnac (szczegolnie gdy body nie ma spota :? ).
Pewnie że przesadzam ale napisałeś że będziesz PS'ował kompozycyjnie a to już chyba z ekspozycją niewiele ma wspólnego... A spot na śniegu niepotrzebny jak naświetlasz na światła, wystarcza spokojnie ten psuedo-spot 10% kadru...

Tomasz Golinski
01-02-2005, 14:56
A spot na śniegu niepotrzebny jak naświetlasz na światła, wystarcza spokojnie ten psuedo-spot 10% kadru...
Niestety nie zawsze. Gdy jest jakiś las czy inne grzyby to czasami nie można znaleść dość dużego jednorodnego kawałka dobrze oświetlonego miejsca.

Vitez
02-02-2005, 17:25
napisałeś że będziesz PS'ował kompozycyjnie a to już chyba z ekspozycją niewiele ma wspólnego...

Tylko i wylacznie cropowanie to u mnie PSucie kompozycyjne. Z ekspozycja ma niewiele wspolnego, tylko ot tak dodalem :P


A spot na śniegu niepotrzebny jak naświetlasz na światła, wystarcza spokojnie ten psuedo-spot 10% kadru...

Gdybanie - zalezy co masz w kadrze.
Ja wyznaje zasade "lepiej miec niz nie miec" albo dluzsza wersja "lepiej miec i nie potrzebowac niz nie miec i potrzebowac" - dlatego spot uznaje za potrzebny bo juz mialem spoo sytuacji gdy mi pomiar "centralnieobszarowy ok 10%" byl zbyt niedokladny :? .

Tylko czemu do cholery wg tej zasady tak rzadko biore ze soba lampe i/lub statyw a tak czesto potrzebuje? ;) Ale to juz offtop...

darpla
16-02-2005, 17:03
proponuje przejrzec FVD numer lutowy tam są ciekawe zdjecia wraz z opcjami footgrafowania wykone przez ratownika TOPR-fotografa.Polecam.


Co do fotografii na śniegu, to powyżej +1EV to stanowczo nie ma sensu, no chyba ze przy bardzo kiepskim oswietleniu, ale tez pewnie wyjdzie snieg zbyt jaskrawy :|

Tomasz Golinski
16-02-2005, 17:51
Co do fotografii na śniegu, to powyżej +1EV to stanowczo nie ma sensu, no chyba ze przy bardzo kiepskim oswietleniu, ale tez pewnie wyjdzie snieg zbyt jaskrawy :|
:shock: Czasem +2 jest zbyt mało :!: Oczywiście mowa tu cały czas o pomiarze punktowym najjaśniejszego elementu. Polecam lekturę książki Mroczka "O Fotografowaniu" dział poświęcony pomiarowi metodą IRE.

Oczywiście oświetlenie kiepskie lub niekiepskie ma mały wpływ na metodę pomiaru...

Yooreck
21-02-2005, 16:42
napisałeś że będziesz PS'ował kompozycyjnie a to już chyba z ekspozycją niewiele ma wspólnego...

Tylko i wylacznie cropowanie to u mnie PSucie kompozycyjne. Z ekspozycja ma niewiele wspolnego, tylko ot tak dodalem :P...

Vitez.. to dlaczego w innym temacie napisałeś, ze (przyfiltrach połówkowych): zrobisz kilka ujęc z rózną ekspozycją i skleisz w PS-ie ??

Vitez
21-02-2005, 19:01
napisałeś że będziesz PS'ował kompozycyjnie a to już chyba z ekspozycją niewiele ma wspólnego...

Tylko i wylacznie cropowanie to u mnie PSucie kompozycyjne. Z ekspozycja ma niewiele wspolnego, tylko ot tak dodalem :P...

Vitez.. to dlaczego w innym temacie napisałeś, ze (przyfiltrach połówkowych): zrobisz kilka ujęc z rózną ekspozycją i skleisz w PS-ie ??

Przeczytaj sobie jeszcze raz i dokladnie co napisalem w tym innym watku :roll: .

Hint1: napisalem "naswietlasz" i "laczysz" a nie "naswietlam" i "lacze" = tylko sugerowalem a nie pisalem o sobie.

Hint2: chwile pozniej napisalem "Oczywiscie dobry grafik sklecilby cos z tego (np alahari Cool ), tak jak z kilku zdjec sklecilby jedno dobrze naswietlone (ja bym nie potrafil - ot tak sobie dywaguje" .

Vitez
22-02-2005, 17:57
http://groups-beta.google.com/group/pl.rec.foto.cyfrowa/msg/0827f83cbb148b16

http://groups-beta.google.com/group/pl.rec.foto.cyfrowa/msg/17668aaeabcde418

ziemna
29-03-2005, 11:42
Witam.
Krótkie podsumowanie po pobycie w Alpach francuskich.
Zdjęcia przy słonecznej pogodzie na śniegu wymagały korekcji od -2 (przy bardzo ostrym słońcu) i do -2/3 (przy słońcu). Monitorek na full jasność pokazywał kiepsko, ale dawało się ocenić i ewentualnie jeszcze uściślić korekcję. Trzeba trochę wprawy.
W pochmurny dzień czasem nawet +1, ale większość bez korekcji.
No i zapis w RAW.

DoMiNiQuE
29-03-2005, 11:45
Zdjęcia przy słonecznej pogodzie na śniegu wymagały korekcji od -2 (przy bardzo ostrym słońcu) i do -2/3 (przy słońcu).

napewno - a nie + ? czyli chesz powiedziec, ze niedoswietlalems o -2EV przy ostrym sloncu na sniegu? wyszlo cos z tego?

Tomasz Golinski
29-03-2005, 11:49
ziemna, chyba + na minus zamien.

ziemna
29-03-2005, 11:54
Na minus, czyli w LEWO na wyświetlaczu LCD (w 300D). Jak robiłem na 0 lub na + (w PRAWO :D ) to śnieg stawał się jedną białą plamą.
Wyniki zadowalające.

Tomasz Golinski
29-03-2005, 11:56
ziemna, to jak ty to mierzyłeś????

ziemna
29-03-2005, 12:08
Szczerze... :?: :D
Na tyle lubię jeździć, że na dobieranie parametrów co chwila nie miałem zbytniej ochoty. Więc ustawiłem na P, jak zwykle przy mało ambitnych próbach, ISO na 100, format na RAW i robiłem sporo klatek (w 6 dni jakieś 1.200), oglądając na wyciagach rezultaty. Zresztą z dużym trudem, bo jak jest żarówa, to ślepienie w monitorek łatwe nie jest.
No i wyszło, że nie jest źle z korekcją -2 do -2/3.

Przy okazji, zepsułem sobie jeden dzień zdjęć, bo podczas rozmowy o aparacie ustawiłem na próbę 1600 ISO, i zapominałem... Syf malaryczny, jak mówią :x A na monitorku tego widać nie było... :( nie przy takim słońcu.

DoMiNiQuE
29-03-2005, 12:08
tak dla przykladu: ostre slonce, snieg, +1.5EV, pomiar na snieg
gdybym ustawil 0EV to wyszlaby z tego szara plama a nie bialy snieg (zdjecie robione bylo w jpg a nie RAW)



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dominique.stage.com.pl/przebisnieg.jpg)

Tomasz Golinski
29-03-2005, 12:12
ziemna, ale to nie ma sensu. Opisujesz jakoś na opak to. Nie wiem, czemu ci to działa...

ziemna
29-03-2005, 12:21
A cholera go wie... :D
Na analogowym 300 korekcja była odwrotna, ale też był on dosyc humorzasty...
Ale ten kiepski bo kiepski, ale jednak monitorek, to jest to :!: Od razu widać czy coś z tego wyjdzie czy jest zupełna kaszana. Jak będą matryce 64 Mpix to chyba porzucę analoga :wink:

Nie dodałem, że obiektyw był "kitowy" a na nim filtr UV.

[ Dodano: 29-03-2005 ]

Czyli chodzi bardziej o zdjęcia na śniegu niż w górach No ale to jest w sumie takie zdroworozsądkowe kombinowanie przecież... jeśli jest wszędzie biało - korekcja na -2, no, może na -1.5. Do tego manual WB na śnieg. Albo RAW jak ktoś lubi

To pierwszy post z tego wątku, jeżeli pamiętacie. No i jednak wychodzi że Muflon miał rację... To nie jest Brise, ale TO DZIAŁA :!: :D

Krzychu
30-03-2005, 12:25
To pierwszy post z tego wątku, jeżeli pamiętacie. No i jednak wychodzi że Muflon miał rację... To nie jest Brise, ale TO DZIAŁA :!: :D

Ale niestety tylko wtedy jak masz zepsuty światłomierz...

ziemna
30-03-2005, 12:34
Ale niestety tylko wtedy jak masz zepsuty światłomierz...

To czemu w pomieszczeniach i w terenie latem naświetla poprawnie :?: :shock: :?:

O awarii ujawniającej się jedynie powyżej 2.200 m npm i na śniegu jeszcze nie słyszałem. :roll:

Ale tyle jeszcze muszę się nauczyć... :lol:

p13ka
30-03-2005, 12:36
To pierwszy post z tego wątku, jeżeli pamiętacie. No i jednak wychodzi że Muflon miał rację... To nie jest Brise, ale TO DZIAŁA
Robiłem w lutym fotki w górach i korygowałem ekspozycję +1EV lub +1,5EV aby biały śnieg był biały i pilnowałem histogramu, żeby nie przesadzić.
Krzychu ma rację jeżeli w takich warunkach musisz korygować na "minus".

Hadson
31-03-2005, 21:57
Heh. Jestem bardzo heppi ze poczytałem sobie was wczoraj wieczorem. Pojechałęm dzis na Kasprowy z moją Canonierą a 80. I na uproszczonym trybie do robienia widoczków niebo jakies dziwne, a snieg jakis srebrny. :shock: Na szczescie dla próby zrobiłem kilka takich fotek a wszystkie strzeliłem +1 Ev. I wszyszly duzo lepiej.

Pzdr 4 All. :D

osasa
20-01-2006, 11:11
Troszke mi namieszaliscie z tą korekcją... Aż sam sie za to wziąłem, i po testach rzeczywiscie, + 0,7; +1 wychodzi najlepiej. Pstrykałem przy ISO 50, Canonem S2 :)
Kolejne umiejętnosci do kolekcji(przynajmniej teoretycznie) :mrgreen:

Edit:
Chociaż po spacerku stwierdzam że +0,7 to za mało... Myśle ze do 1,5 trzeba dobijać, szczególnie przy ostrym słońcu... :roll: