PDA

Zobacz pełną wersję : Wielki Test Konwerterów Raw - Część 2.



djtermoz
01-02-2007, 05:23
W drugiej części testu chciałem się dowiedzieć który program jest najszybszy przy konwersji wsadowej.

Metoda testowa

Podczas testowania szybkości wywoływania programy kolejno wywoływały automatycznie 50 (zawsze tych samych) plików RAW z 5D do pełnej rozdzielczości 8-bitowego TIFFa LZW, sRGB. Podobnie jak w części pierwszej, wszystkie 50 zdjęć zostało najpierw tak ustawione aby wyzerować wszystkie parametry konwersji. Balans bieli zostawiłem taki jaki był domyślny dla danego zdjęcia. W testach pominięty był PS CS2 jako, że jest to jedyny program tutaj nie-natywny, a działający przez emulator. Mierzenie jego szybkości nie miało więc sensu.

Konfiguracja sprzętowa

Sprzęt użyty w czasie testu to Mac Pro 2x Dual-Core 2.66GHz Xeon, 2GB RAM, HDD SATA2 7200rpm, MacOSX Tiger 10.4.8 i skalibrowany monitor Dell 2405FPW.

Wyniki

Import 50x RAW [sek.]:

DPP: 2
LightZone: 6
Lightroom: 10
Aperture: 11
Bibble: 15
C1: 15
PS CS3: 18
Silkypix:20

Export 50x RAW [sek.]:

Bibble: 115
Aperture: 122
Lightroom: 150
PS CS3: 177 / 175
C1: 245
DPP: 320
LightZone: brak opcji przetwarzania wsadowego
Silkypix: wersja free nie wspiera przetwarzania wsadowego

Podsumowanie

DPP właściwie nie importuje plików tylko odczytuje zawartość foldera. Podobnie zresztą robi LightZone albo Bibble ale ten z kolei tworzy sobie też jakieś miniaturki stąd zajmuje mu to więcej czasu.
LightZone niestety nie ma opcji przetwarzania wsadowego (albo jej nie znalazłem). Nie da się zaznaczyć wszystkich zdjęć i wywołać naraz.
Silkypix w wersji free w ogóle nie ma takiej opcji (tzn. jest ale cokolwiek bym nie zrobił to jest niedostępna).
W Aperture nie mam pojęcia jak zsynchronizować wszystkie zdjęcia do tych samych ustawień. Teoretycznie odbywa się to za pomocą presets ale jak załadować jeden preset do wszystkich zdjęć? Podpowie mi ktoś? Bo trochę się naklikałem przy 50-ciu plikach.
Wywoływanie w PS CS3 wymaga wyjaśnienia. Odbywało się ono na dwa sposoby:
1) Przez otwarcie naraz wszystkich 50 plików w ACR, synchronizacji parametrów i otwarciu ich wszystkich naraz. Proces ten jest więc dość wolny bo mocno zapycha pamięć RAM. Jest to więc jednak trochę inny sposób konwersji bo nie zapisuje plików na dysku jako TIFF ale wrzuca je do RAMu. Dość powiedzieć, że PS CS3 w ten sposób zjadł mi 1.4GB RAM.
2) Przez użycie akcji, która kolejno otwierała plik RAW, zapisywała w TIFF i zamykała. Jak widać praktycznie nie ma różnicy pomiędzy tymi dwiema metodami.

Część trzecia - poprawki i uaktualnienia (DPP, Aperture ponownie) nadchodzi.

djtermoz
02-02-2007, 02:47
UPDATE: Znalazłem jak przekonwertować grupę plików w LightZone. Nie jest to takie zupełnie oczywiste. Można to zrobić tylko po zsynchronizowaniu parametrów wywoływania. Sama synchronizacja jest ślimaczo wolna: 612 sekund dla tych 50 plików RAW (Adobe Lightroom robi to praktycznie w ciągu sekundy). Później samo wywoływanie wsadowe: 703 sekundy. Jak się okazało przyczyną jest brak obsługi więcej niż jednego procesora przez LightZone. Podczas gdy np. Lightroom podczas konwersji wykorzystuje jakieś 395% mocy (czyli całe 4 rdzenie) to LightZone tylko 70-100%. Stąd takie słabe wyniki.

bartolomic
01-04-2007, 19:18
a ja nie potrawie zrobic akcji dla PS'a zeby mi rawy w tiff zamienial.. czy moze mi ktos pomoc.. jakos mi nie dziala:confused: