PDA

Zobacz pełną wersję : "Save for web" zmienia kolory JPEG



Smaczny
31-01-2007, 00:56
Może ktoś mi pomoże bo już tracę cierpliwość.
Przeszedłem z pecetowego PS CS2 na macowego CS3 beta.
Zwykły JPEG w trybie RGB, wybieram Save for web a obrazek zmienia kolory na chłodniejsze. Nic nie mieszam w profilach. Czemu tak się dzieję? Help please !

Jarek Jaworski
31-01-2007, 02:33
sprobuj przed "save for web" convert to profile i wybierz sRGB. Powinno pomoc.

Smaczny
31-01-2007, 03:14
No właśnie zawsze tak robiłem na XP i CS2, a teraz na Macu i CS3 nie pomaga. No ale dzięki Jarek za dobre chęci!

piszczal
31-01-2007, 07:49
w oknie save for web pojawia się taki mały trójkącik w górnym prawym rogu. Po jego naciśnięciu pojawi sie okno dialogowe z opcjami zapisywania profili kolorystcznych. próbowałes tam zmieniać?

Smaczny
31-01-2007, 09:47
Znalazłem wreszcie co jest odpowiedzialne za zmianę tych kolorów: menu View|Proof Setup. Można tam ustawić różne profile, w których chyba po prostu są wyświetlane zdjęcia w trybie edycji, bez przypisywania tych profili do zdjęcia... Za bardzo nie wiem, ale na to wygląda, może ktoś wie coś więcej? Jest w ogóle ta opcja w menu CS2? W CS2 na Windowsie nigdy tego nie ruszałem, a tu świeża instalacja CS3 Beta na Macu i trzeba to przestawić bo inaczej kiszka.

ErnestPierwszy
31-01-2007, 11:03
Może ktoś mi pomoże bo już tracę cierpliwość.
Przeszedłem z pecetowego PS CS2 na macowego CS3 beta.
Zwykły JPEG w trybie RGB, wybieram Save for web a obrazek zmienia kolory na chłodniejsze. Nic nie mieszam w profilach. Czemu tak się dzieję? Help please !

Może masz zaklikniętą opcję "optimized"? Wyłącz wszystko, quality na 100 i może to coś da...

crater
31-01-2007, 11:18
Nie, to wam nic nieda. Projektanci stron www z wczesnych lat 90 uzywali zwyczajnego profilu RGB . Mialo to na celu zoptymalizowanie stosunku jakosci do wielkosci zdjecia. Dlatego przy "Save for web" zawsze jest zaimplementowany ten profil. Ja korzytam z AdobeRGB(1998) i tak kompresuje te fotki reczenie. Ale... Przegladarka - Mozilla, Explorer,Opera - i tak wyswietla zdjecia w zwyczajnym profilu RGB obcinajac inne profile. To nic niezmieni.

kjoanna
31-01-2007, 14:49
sprobuj przed "save for web" convert to profile i wybierz sRGB. Powinno pomoc.

u mnie to dziala:) zawsze tak robie i jest ok.



Znalazłem wreszcie co jest odpowiedzialne za zmianę tych kolorów: menu View|Proof Setup. Można tam ustawić różne profile, w których chyba po prostu są wyświetlane zdjęcia w trybie edycji, bez przypisywania tych profili do zdjęcia... Za bardzo nie wiem, ale na to wygląda, może ktoś wie coś więcej? Jest w ogóle ta opcja w menu CS2? W CS2 na Windowsie nigdy tego nie ruszałem, a tu świeża instalacja CS3 Beta na Macu i trzeba to przestawić bo inaczej kiszka.

oczywiscie ze jest ta opcja w cs2.

mozesz zaznaczyc "monitor RGB" (pisze z pamieci wiec nie jestem pewna czy tak wlasnie to brzmi) i bedziesz mial podglad jak w przegladarce... nie do konca bo rozne przegladarki inaczej to widza:(

Najlepszym sposobem jest rada Jarka Jaworkiego.

crater
31-01-2007, 17:03
rany ludziska konwerujcie sobie do woli ile wlezie. I tak przegladarka wyswietli w zwyklym RGB ;]

MMM
31-01-2007, 18:33
rany ludziska konwerujcie sobie do woli ile wlezie. I tak przegladarka wyswietli w zwyklym RGB ;]
Dlatego należy przekonwertować wcześniej do sRGB. Problem jest taki że większość przeglądarek nie uwzględnia profilu naszego monitora i zdjęcie będzie wyglądało trochę inaczej na www niż w Photoshopie.
Chyba że chcemy oglądać tylko na naszym monitorze. Wtedy należy zrobić konwersję zdjęcia do profilu naszego monitora i po zapisaniu "Save for Web" będzie identycznie w PS i pod Windowsem.

Vitez
31-01-2007, 20:54
Problem jest taki że większość przeglądarek nie uwzględnia profilu naszego monitora i zdjęcie będzie wyglądało trochę inaczej na www niż w Photoshopie.
Chyba że chcemy oglądać tylko na naszym monitorze. Wtedy należy zrobić konwersję zdjęcia do profilu naszego monitora i po zapisaniu "Save for Web" będzie identycznie w PS i pod Windowsem.

Albo w druga strone - jako profil monitora ustawic sRGB :roll: .

MMM
31-01-2007, 21:04
Albo w druga strone - jako profil monitora ustawic sRGB :roll: .
Jeśli gamut monitora jest różny od sRGB to chyba nienajmądrzejszy pomysł. Zrobisz sobie coś na swoim monitorze a inni zobaczą u siebie co innego.

crater
01-02-2007, 00:09
dokladnie MMM, nieraz tak mialem zanim sie niedoweidizalem o co chodzi. Obrabialem fotki dziewczyn, wszystko fajnie pieknie i wysylam komus fote zamieszczona na www. Gosc mi mowi stary ale ona ma placki na policzku. Przygladam sie i **** blada... nic rowno czysto i wogole ;)

Diodak
01-02-2007, 01:47
rany ludziska konwerujcie sobie do woli ile wlezie. I tak przegladarka wyswietli w zwyklym RGB ;]

Safari pod OSX radzi sobie z profilami ICC, ale przy zdjęciach na WWW gdzie przęglądarek prawie tyle ile systemów ;) trzeba zapomnieć o AdobeRGB czy innych takich wynalazkach. Tak jak crater wspomniałeś, jechać wszystko do RGB i będzie OK.

Vitez
01-02-2007, 13:15
Jeśli gamut monitora jest różny od sRGB to chyba nienajmądrzejszy pomysł. Zrobisz sobie coś na swoim monitorze a inni zobaczą u siebie co innego.

I tak zobacza co innego. Ludzie potrafia przerozne cuda z monitorami wyczyniac a jak ktos ma CRT czy LCD to tez nie dojdziesz co zobaczy.

Diodak
01-02-2007, 16:16
A ja oglądam na CRT i LCD dla porównania, przynajmniej nie będę zaskoczony że u innych wygląda inaczej... a wygląda inaczej.

muflon
01-02-2007, 16:45
A ja oglądam na CRT i LCD dla porównania, przynajmniej nie będę zaskoczony że u innych wygląda inaczej... a wygląda inaczej.
Ditto. A do tego pozwala to ocenić czy zdjęcie po skalowaniu w dół jest sensownie wyostrzone dla jednego i drugiego typu monitora.