Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Problem z filtrami...



pkulczycki
30-01-2007, 19:48
witam.
zastanawiam sie nad kupnem filtra gradual natural density 0.6 do mojego
szerokiego szkla (77mm).
jesli dobrze rozumiem ten filtr jest inaczej nazywany polowkowym
(szarym?!) i ma na celu 'przyciemnienie' jasniejszych partii kadru celem
ich zrownowazenia.
przegladajac profesjonalne czasopisma fotograficzne widze ze prawie
wszyscy uzyskujac swietne efekty uzywaja Grad ND 0.6 - czyli jesli dobrze rozumiem polowkowy.
ale przeszukujac (zagraniczne) strony w poszukiwaniu tego typu filtrow
dostaje info ze wlasciwie tylko Tiffen ma cos takiego. Jak to mozliwe
skoro to tak popularny filter? Domyslam sie ze gdzies jest blad w moim
rozumowaniu. Albo istnieje jeszcze inna angileska nazwa tego filtra...
sam juz nie wiem. ogolnie chyba sie pogubilem w tych wszystkich rodzajach filtrow.

Czy moge prosic o jakies generalne podsumowanie i rozwiania moich watpliwosci?

Rpoto
30-01-2007, 20:14
Nie tylko Tiffen.

Jest też:
-francuski Cokin (http://www.cokin.fr/ico15/ico15-haut.html?=)

-angielski Hitech Filters (http://www.formatt.co.uk/home/default.asp)

Kubak82
30-01-2007, 20:30
to zalezy o jaki system Ci chodzi - o filtry montowane na adapterach (zelowe lub szklane) lub wkrecane w gwint obiektywu.. jesli o te pierwsze to ciezko mi bedzie pomoc bo ich nie uzywam, jesli o te drugie to mam np. szary polowkowy gradacyjny (stopniowe przejscie) firmy Marumi.. kupowany u jednego z forumowiczow - mozesz mu wyslac zapytanie o cene itp na PM (http://canon-board.info/private.php?do=newpm&u=343)

pkulczycki
30-01-2007, 21:31
tak, chodzi mi o filtry wkrecane na gwint obietywu.

Kubak82
30-01-2007, 22:23
no to tu masz link do aukcji - http://www.allegro.pl/item162251013_filtr_polowkowy_szary_marumi_77mm_77 _fakt_vat_.html

ale osobiscie radze kupic u Cichego - bedzie po prostu taniej.. jesli zas chodzi o sam filtr to nie mam zastrzezen :smile:

ew. tu masz jeszcze szare polowki B+W ale to juz inna cena :roll:
http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry-15-77/?,B+W

edit: uprzedzajac pytanie - na cropie nie winietuje, na FF nie sprawdzalem :mrgreen:

pkulczycki
30-01-2007, 22:54
czyli nie tylko Tiffen. :)
W jednym ze sklepow polecano mi tego Tiffena za 411zl. Twierdzono ze ma zabarwienie gradacyjne od połowy filtra, co moze byc przewaga nad innymi majace zabarwienie 1/3. czy ten marumi i te b+w maja tez 1/3?

co znaczy 'Połówkowy gradacyjny 25%' czy to to samo co gradual nd 0,6?

ostatnie pyatnie czy warto zaplacic wiecej za Tiffena (411zl), B+W(299zl) czy marumi (znalazlem ta z allegro za 153zl)?
czy roznice sa istotne?

aha, i co to znaczy ze filter jest dwu lub trzy stopniowy?

Kubak82
30-01-2007, 23:35
Twierdzono ze ma zabarwienie gradacyjne od połowy filtra, co moze byc przewaga nad innymi majace zabarwienie 1/3. czy ten marumi i te b+w maja tez 1/3?

szare polowki o ktorych mowimy, nakrecane na gwint obiektywu 1/2 filtra maja przezroczysta a pozostala 1/2 to obszar w ktorym zabarwienie wzrasta (w odroznianiu od filtrow twardych gdzie polowa jest bezbarwna a polowa szara - tzw. twarde przejscie).. ale wracajac do rzeczy - jak sama nazwa mowi - nastepuje gradacja zabarwienia a wiec w miare niezauwazalne przejscie od zerowego zabarwienia do okreslonego w specyfikacji filtra.. mozna wiec przyjac ze wlasciwe zabarwienie (np. te 25% przyciemnie o jedna dzialke przyskony a 50% o dwie) uzyskuje sie tylko w gornej czesci filtra.. pewnie o to chodzilo z ta 1/3..

filtry mocowane w adapterach typu Cokin mozna regulowac na jakiej wysokosci ma sie zaczac gradacja.. w filtrach nakrecanych niestety nie ma takiej mozliwosci (mozna jedynie ustawic odpowiedni kat nachylenia wzgledem kadru)


co znaczy 'Połówkowy gradacyjny 25%' czy to to samo co gradual nd 0,6?

0.3 to redukcja o jedna dzialke przyslony
0,6 o dwie
0,9 o trzy


ostatnie pyatnie czy warto zaplacic wiecej za Tiffena (411zl), B+W(299zl) czy marumi (znalazlem ta z allegro za 153zl)?
czy roznice sa istotne??

to zalezy do czego jest Ci potrzebny.. system Cokin daje wieksza swobode w uzyciu filtra ale ma tez swoje wady.. musisz wiec wybrac miedzy wiekszymi mozliwosciami i wieksza cena a filtrem z ograniczeniami ale za to tanszym i latwiejszym w uzytkowaniu/noszeniu.. ja nie uzywam czesto szarej polowki wiec wystarcza mi ten Marumi..


aha, i co to znaczy ze filter jest dwu lub trzy stopniowy?

napisalem Ci juz wyzej - chodzi o redukcje o 2 lub 3 stopnie przyslony ;-)

MacGyver
31-01-2007, 00:25
Mała uwaga odnośnie Marumi GC Grey. Wczoraj kupiłem ten filtr, podobnie jak analogiczny produkt Hoyi nie jest do końca neutralny, szarość wpada leciutko w fiolet. Nie jest to filtr typu slim, na tokinie 12-24 troszeczkę winietuje przy ogniskowej 12mm (przy 13mm już nie). Niemniej, za porównywalne pieniądze, innej nakręcanej połówki Ø77 się nie dostanie.

Rpoto
31-01-2007, 10:01
...
ostatnie pyatnie czy warto zaplacic wiecej za Tiffena (411zl), B+W(299zl) czy marumi (znalazlem ta z allegro za 153zl)?
czy roznice sa istotne?...
Cokin:
Uchwyt 77mm (http://www.allegro.pl/item161229364_uchwyt_holder_cokin_p_adapter_77_77m m.html)
Filtr szary połówkowy (http://www.allegro.pl/item160369151_filtr_polowkowy_szary_cokin_p_g1_120 .html)
Filtr połówkowy szary (http://www.allegro.pl/item159926959_filtr_szary_polowkowy_typu_cokin_p_n d4_121m_.html)
Czy drogo, czy nie? Twoja ocena i potrzeby?
W/w zestaw od 130zł do 190zł i możliwość rozbudowy jeśli będzie taka potrzeba.
Kupno adaptera i zestaw pasuje do innego obiektywu.

Kubak82
31-01-2007, 10:06
Kupno adaptera i zestaw pasuje do innego obiektywu.

tylko ze kosztem uzywania oslony przeciwslonecznej i to mnie najbardziej zniechecilo do Cokina :roll:

Tomasz1972
31-01-2007, 10:34
tylko ze kosztem uzywania oslony przeciwslonecznej i to mnie najbardziej zniechecilo do Cokina :roll:

http://www.fotokurier.beep.pl/index.php?products=product&prod_id=36

Rpoto
31-01-2007, 10:35
tylko ze kosztem uzywania oslony przeciwslonecznej i to mnie najbardziej zniechecilo do Cokina :roll:
Jest w zestawie. (http://www.cokin.fr/ico4-p1.html)
Wydaje mi się bardziej użyteczny na początek, jeśli nie wiesz jaki filtr będzie najbardziej potrzebny(najczęściej używany).
Wszystko ma swoje za i przeciw.:wink:
Np. swoboda podziału, a nie 1/3 lub 1/2, czyli dwa filtry.

Kubak82
31-01-2007, 10:49
zle sie wyrazilem - chodzilo mi o "firmowe" oslony dolaczane do obiektywow.. ta dedykowana do Cokina mialem kiedys w rece i jakos nie ufam do konca sposobowi mocowania (imo zbyt "delikatny") ale to kwestia gustu i potrzeb - u mnie aparat przez 90% czasu dynda na szyi lub ramieniu i obija sie to o plecak, to o mnie.. Cokin moglby na tym ucierpiec dlatego wole zwykle oslonki i zwykle filtry..

choc nie ukrywam Rapto, ze mozliwosc ustawienia miejsca gdzie zaczyna sie gradacja jest super i czasem mi jej brakuje :roll:

Rpoto
31-01-2007, 11:01
http://www.fotokurier.beep.pl/index.php?products=product&prod_id=36
To ...:?
Jakby kogoś to interesowało to ceny niższe niż na Allegro:twisted: i to dość sporo, choć nie wszystkie.

Blindseeker
31-01-2007, 22:16
Mała uwaga odnośnie Marumi GC Grey. Wczoraj kupiłem ten filtr, podobnie jak analogiczny produkt Hoyi nie jest do końca neutralny, szarość wpada leciutko w fiolet. Nie jest to filtr typu slim, na tokinie 12-24 troszeczkę winietuje przy ogniskowej 12mm (przy 13mm już nie). Niemniej, za porównywalne pieniądze, innej nakręcanej połówki Ø77 się nie dostanie.

Może dlatego, że ta Tokina lekko winietuje na 12mm i f4 nawet bez filtra. Po przymknięciu do 5.6 juz jest lepiej.

MacGyver
01-02-2007, 01:03
Może dlatego, że ta Tokina lekko winietuje na 12mm i f4 nawet bez filtra. Po przymknięciu do 5.6 juz jest lepiej.
Niestety z tym filtrem i na f/8 pojawia mi się lekkie zaciemnienie rogów. Ale zważywszy na cenę slimów i tak warto rozważyć ten filtr (jak też neutralne szare i inne kolorowe połówki Marumi).

Dan06
02-02-2007, 22:57
podajesz rozmiar 77 więc jasne jest że jest możliwość założenia filtra z przodu szkła. Nakęcane połówki to w/g mnie pomyłka ponieważ w niewielu przypadkach decydujemy się umieszczać linię horyzontu w połowie kadru, system cokin pozwala na dużą swobodę w kadrowaniu, inna sprawa to jakość filtra, te szklane są barrrdzo drogie, optimum jakość/cena to chyba hitech.
osłona to rzecz pozyteczna ale w jakieś części chyba sam holder spełnia jej rolę...
Jeśli chodzi o praktykę to bardzo łatwo wyjąć płytkę z holdera, łatwiej niż odkrecić filtr.
Polecam system cokin.

MacGyver
02-02-2007, 23:05
Nakęcane połówki to w/g mnie pomyłka ponieważ w niewielu przypadkach decydujemy się umieszczać linię horyzontu w połowie kadru...
No tak to jest tylko z "twardymi" połówkami, gradacyjne dają trochę większe możliwości. Nie neguje oczywiście że Cokin pozostawia szersze pole manewru, ale wiąże się z pewnymi niedościganiami, jak choćby konieczność rezygnacji z dedykowanej osłony przeciwsłonecznej. Ja się zdecydowałem pozostać na razie przy filtrach nakręcanych, ale oczywiście nikogo nie namawiam na siłę do tego rozwiązania, te wszystkie za i przeciw trzeba sobie samemu przemyśleć.