PDA

Zobacz pełną wersję : Skutecznosc Servo i OneShot



Piotrek
25-01-2007, 18:50
Witam!

Czy normalną rzeczą jest, że w statycznej "sytuacji" AF w 20D jest bardziej precyzyjny w trybie OneShot niz Servo? Szkło 70-200/2.8L.
Pytam, gdyż przesiadłem się z Sigmy 70-200/2.8 i mam problemy z ostrością w trybie Servo. W porównaniu do Sigmy wychodzi mi teraz na L-ce znacznie mniej trafionych. Zrobiłem więc mały "test" z butelką piwa i wychodzi mi, ze w trybie Servo zdjecia sa po prostu nie ostre. W OneShot jest OK. Czy to normalne (bo np. Servo nie tego służy)?

Kolekcjoner
25-01-2007, 22:22
A możesz szczegółowo opisać jak przeprowadziłeś te testy?

Piotrek
25-01-2007, 23:44
Dziękuję za zainteresowanie.

Test to za wiele powiedziane, dlatego pisałem o "teście". Po prostu postawiłem pod lampką butelkę i zrobiłem na 200/2.8 parę zdjęć z OneShot i parę w Servo. Przed każdym zdjęciem przekręcałem pierścień ostrości w rózne pozycje. No i wszystki zdjęcia robione w OneShot są ostre, a połowa w Servo nie.

Przykład zdjęcia w OneShot (wycinek):
http://83.16.141.166/butelka_oneshot.jpg

Przykład zdjęcia w AI Servo:
http://83.16.141.166/butelka_servo.jpg

Ramirez
26-01-2007, 00:09
Servo służy do robienia zdjęć obiektów poruszających się. W uogólnieniu można powiedzieć, że aparat analizuje prędkość poruszającego się obiektu. Następnie ustala, w które miejsce należy ustawić ostrość podczas robienia zdjęcia. Należy zauważyć, że między ostatnim pomiarem AF a zrobieniem zdjęcia jest krótka przerwa na podniesienie lustra i migawki. To właśnie ten krótki czas bierze aparat pod uwagę przy przewidywaniu, gdzie będzie obiekt za ten ułamek sekundy.
Czy zdjęcia robiłeś z ręki?
Być może lekkie ruchy ciała aparat odczytał jako ruch obiektu i "wyprzedził" miejsce ostrości.

Piotrek
26-01-2007, 00:40
Servo służy do robienia zdjęć obiektów poruszających się.

Ja kumam do czego słuzy Servo. Może jednak zacznę od początku.
Pojawił mi sie taki "śmieszny" problem, z którym nie potrafie sobie poradzić. Robię głównie sport, z ponad 1.5 roku uzywalem do tego Sigmy 70-200/2,8 i było w miarę ok. Zmieniłem jednak obiektyw na L'ke i ku mojemu zdumieniu znaczna większkość zdjęć z jednego meczu jest nieostra. Fakt, że jak już trafi AF gdzie trzeba, to zdjęcie jest super - ostre i soczyste. W porównaniu do Sigmy. Ale niestety rzadko to się zdarza.
Po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że to "wina" szybkiego AF'a. Tzn. że wystarczy, że na ułamek sekundy zawodnik wyjedzie mi z centralnego punktu i AF szybciutko zaczyna ostrzyć gdzie indziej, ja naciskam na spust i ... pudło.

No to pomyślałem - trzeba ćwiczyć technikę. Poszperałem po necie i sterowanie AF poszło na "gwiazdkę", znacznie uważniej celowałem centralnym punktem, zmniejszyłem przesłonę z 2.8 na 3.5, większa uwagę zwracałem na stabilna postawę. Wynik - odsetek poprawnych zdjęć wzrósł. Ale dalej daleko mi do tego, co osiągałem z Sigmą. A przecież powinno być odwrotnie.

Dziwi mnie, że robiąc zdjęcie stojącemu zawodnikowi (nie będącemu w ruchu), celując AF'em w twarz, lub w koszulkę klubową, otrzymuję nieostre zdjecie.

Stąd moje pytanie...

paweleverest
27-01-2007, 09:11
Dziwi mnie, że robiąc zdjęcie stojącemu zawodnikowi (nie będącemu w ruchu), celując AF'em w twarz, lub w koszulkę klubową, otrzymuję nieostre zdjecie.

Stąd moje pytanie...

Dzieje się to ze względu że Servo traktuje obiekt jako poruszający sie i od razu stara się przewidywać zmiane jego położenia . Przez co nieruchome obiekty wprowadzają go w błąd. Trybu tego powinno się stosowąć wyłacznie do śledzenia obiektów ruchomych . Może Wyjściem z sytuacji bedzie użycie AI FOCUS który zaprzestaje przewidywania ruchów obiektu w momencie gduy jest on nieruchomy.