PDA

Zobacz pełną wersję : D60>550EX>>*FEL>>Niedoświetlanie :/



kml
24-01-2005, 14:12
Witam
Ostatnio na imprezie zrobiłem troche zdjęć d60+550ex troche zrobiłem ja a troche mój znajomek i co zauważyłem ....
Podeszłem do zdjęć bardziej profesjonalnie 8) i do każdej foty używałem * FEL-a na twarzy, później zdjęcia cykał znajomek który nie ma pojęcia o "foceniu".
Po wyładowaniu fotek na kompa zauważyłem że te które robiłem ja są po prostu niedoświetlone ! a te które robił kolega bez fela są ok :? i teraz nie wiem czy fel oszukuje ? czy co ? fel ma jakąs tendencje do niedoświetlania ??

pozdrawiam

sv
30-01-2005, 13:21
Witam
Ostatnio na imprezie zrobiłem troche zdjęć d60+550ex troche zrobiłem ja a troche mój znajomek i co zauważyłem ....
Podeszłem do zdjęć bardziej profesjonalnie 8) i do każdej foty używałem * FEL-a na twarzy, później zdjęcia cykał znajomek który nie ma pojęcia o "foceniu".
Po wyładowaniu fotek na kompa zauważyłem że te które robiłem ja są po prostu niedoświetlone ! a te które robił kolega bez fela są ok :? i teraz nie wiem czy fel oszukuje ? czy co ? fel ma jakąs tendencje do niedoświetlania ??

pozdrawiam

W jakim trybie robiłeś zdjęcia?

kml
30-01-2005, 22:14
M-anual 1|80 f4.0 iso 800

sv
30-01-2005, 22:41
M-anual 1|80 f4.0 iso 800

dlatego miales niedoswietlone zdjecia. Fel dziala tak jak chciales w Av i Tv. W manualu aparat ustawia ekspozycje na aktywny punkt AF

Jurek Plieth
31-01-2005, 00:05
M-anual 1|80 f4.0 iso 800
W manualu aparat ustawia ekspozycje na aktywny punkt AF
To w trybie M nie działa u Ciebie wybór trybu pomiaru światła???

kml
31-01-2005, 00:09
Ale czy tryb pomiaru światła nie jest dla światła zastanego ?

[ Dodano: 30-01-2005 ]


M-anual 1|80 f4.0 iso 800

dlatego miales niedoswietlone zdjecia. Fel dziala tak jak chciales w Av i Tv. W manualu aparat ustawia ekspozycje na aktywny punkt AF
To co mam zrobić żeby używać fela na M anualu ?
Można zmienić pomiar ?

Jurek Plieth
31-01-2005, 00:13
Ale czy tryb pomiaru światła nie jest dla światła zastanego ?
A czemu miałoby tak być? Jak robić w takim razie zdjęcia przy świetle zastanym i wspomaganiu lampą (fill-in flash)?

sv
31-01-2005, 00:35
A czemu miałoby tak być? Jak robić w takim razie zdjęcia przy świetle zastanym i wspomaganiu lampą (fill-in flash)?

Do wyboru: Tv lub Av wtedy działa
W tv i Av przyciskając fel lampa robi przedbłysk i pomiar światła. w M mimo, że fel działa (lampa błyska) po przekadrowaniu i wyzwoleniu migawki lampa robi ponownie przedbłysk i ustawia parametry nie biorąc pod uwagę wczesniejszego pomiaru (fel). latwo to sprawdzic.

kml
31-01-2005, 01:31
Ale czy tryb pomiaru światła nie jest dla światła zastanego ?
A czemu miałoby tak być? Jak robić w takim razie zdjęcia przy świetle zastanym i wspomaganiu lampą (fill-in flash)?
z dSLR-em "związałem " się stosunkowo niedawno tak więć mało o tym wiem :(
Przybliżysz ?
sven, to jak robiić foty w pomieszczeniach skoro av ustawia mi chyba czasy do zastanego a tv (przeszłona to chyba za mało)czy naprawde w M nic nie zrobie ?? :(

[ Dodano: 31-01-2005 ]
sven, jeszcze jedno : czy w 10d jest tak samo ? ze fel nie działa na M / ??

sv
31-01-2005, 16:13
Możesz ustawić M i wybrać odpowiednie pole AF, wtedy nie musicz przekadrowywać. Ja w kościele fotografuję najczęściej na Av i jeżeli czasy robią się przydługie to podnoszę ISO. Często fotografuję również bez lampy na iso 800 do 1000.

W 10d jest tak samo

Jurek Plieth
31-01-2005, 16:47
Ja w kościele fotografuję najczęściej na Av i jeżeli czasy robią się przydługie to podnoszę ISO.
No to u Ciebie w kościołach jest tak jasno jak w dzień :shock: :mrgreen:
Kilka miesięcy temu, pod koniec lata, robiłem zdjęcia w Bazylice Mariackiej na ślubie znajomego. Dla czystego sportu próbowałem przy świetle zastanym z f/1.8 i wychodziły mi przy AV czasy na granicy poruszenia!

maku
31-01-2005, 18:10
sven . Wczoraj po twoim poście zwątpiłem i sam sprawdziłem. W instrukcji i na żywca. W 10D wszystko działa jak należy na wszystkich trybach manualnych. Jak dla mnie niedorzecznością by było żeby „Feel” nie działało w trybie M. To byłby jednak spory mankament tej funkcji.

Jurek Plieth
31-01-2005, 21:52
sven . Wczoraj po twoim poście zwątpiłem i sam sprawdziłem. W instrukcji i na żywca. W 10D wszystko działa jak należy na wszystkich trybach manualnych.
Ja sprawdziłem dopiero teraz, po powrocie z pracy i u mnie jest analogicznie jak u kol. Maku!

kml
31-01-2005, 23:50
niepodoba mi sio w moim d60 że przy włączonej lampie(550ex) i trybach Av i Tv ustawia czasy naświetlania chyba dla światła zastanego (równierz z felem)i jak do tego strzeli lampa to bieeelll :/
I stałą sie dziwna sprawa pisałem ze niedoświetla z FELem, a w tym momencie zrobiłem 2 foty w pokoju z lampą (fotoczarnej bluzy) jedną z FELem a drugą bez i nie widze żadnej różnicy w naświetleniu .
:( coś nie działa ?? :|

Jurek Plieth
01-02-2005, 00:04
niepodoba mi sio w moim d60 że przy włączonej lampie(550ex) i trybach Av i Tv ustawia czasy naświetlania chyba dla światła zastanego (równierz z felem)i jak do tego strzeli lampa to bieeelll :/
To chyba normalne :) W trybach 'ręcznych' M, Tv i Av aparat nie rozróżnia, czy masz lampę, czy też nie! W związku z tym w trybach Av i Tv ustawia odpowiednio czas migawki, lub przysłonę tak jak dla światła zastanego. IMHO pozostaje tylko korzystanie z trybu M (tak mi doradził kiedyś Maciek Ostaszewski z p.r.f.), ustawianie ręczne przysłony wg własnego gustu oraz 'olewanie' krzyczącego światłomierza o niedoświetleniu :wink:

P.S. Oczywiście powyżej mowa o trybie M w korpusie, a nie w lampie!

maku
01-02-2005, 01:26
Przy ETTL. Aparat bada scenę przedbłyskiem analogicznie jak przy Feel. Różnica polega na tym że w pierwszym przypadku sposób pomiaru (wielosegmentowy, skupiony wokół centrum kadru, centralnie ważony-uśredniony) ustawiony na body jest determinujący. W drugim przypadku tzn. przy stosowaniu Feel pomiar zostaje zapamiętany dla pomiaru punktowego bądź też jak należy się spodziewać wśród najbardziej popularnych u nas body skupionego. Tyle tylko że tak do końca nie zawsze udaje się chyba za pomocą pomiaru skupionego wyodrębnić tego co nas najbardziej interesuje a w takim przypadku wpływ będzie też miało otoczenie „celu”. (Zaznaczam przy tym że nie jestem do końca pewien tego co powyżej napisałem, jest po prostu pewna rozbieżność pomiędzy instrukcją do lampy a instrukcją do body. Według tej drugiej pomiar przy Feel odbywa się zgodnie z nastawami trybu pomiaru światła dla body a nie dla skupionego innymi słowy nie przełącza się na skupiony).
Moje próby przeprowadzałem dla osiągnięcia wyraźnego wyniku na dwóch kartkach A4, jedna szara druga biała. Feelowałem raz jedną raz drugą poczym kadrowałem tak samo by obie były całe w kadrze. i działało tak jak w instrukcji do lampy.

Tyle moich spostrzeżeń. Nie jestem ekspertem i mogę się mylić ale tak włąśnie to działało.

I jeszcze jedna ciekawostka. Zauważyłem że aparat bardzo mocno broni się przed prześwietleniem. Wystarczy że w polu rażenia znajdzie się nawet bardzo mały ale jasny punkt (lampa, światła samochodu, jasna twarz kogoś w tłumie). W konsekwencji prowadzi to do niedoświetlenia. Choć oczywiście może mi się tak tylko wydawać.
Generalnie prawidłowe korygowanie naświetlenia nie jest jak dla mnie przynajmiej prostym zagadniem. :oops:

Jurek Plieth
01-02-2005, 10:08
...Tyle tylko że tak do końca nie zawsze udaje się chyba za pomocą pomiaru skupionego wyodrębnić tego co nas najbardziej interesuje a w takim przypadku wpływ będzie też miało otoczenie „celu”. (Zaznaczam przy tym że nie jestem do końca pewien tego co powyżej napisałem, jest po prostu pewna rozbieżność pomiędzy instrukcją do lampy a instrukcją do body.
IMHO problemem jest tutaj badziewny 'spot' w dSLR'ach 10D-podobnych. Nie dalej niż kilka dni temu miałem służbową imprezkę na której zrobiłem ponad 200 zdjęć - 100% z lampą, bo nie chodziło tutaj o artyzm, tylko o dokument :wink: Przy tej ilości fotek jedynie kilka sztuk (2-3%) stanowiły zdjęcia źle naświetlone. Były to przypadki fotografowania osób stojących na tle wielkich, jasnych okien, gdzie pomimo FEL'a światłomierz został zdominowany przez jasność bijącą z okien. Generalnie jednak uznać mogę, że tak ETTL, jak i współpraca mojego korpusu z lampą Metz nie budzą najmniejszych zastrzeżeń.

Vitez
01-02-2005, 14:37
w M mimo, że fel działa (lampa błyska) po przekadrowaniu i wyzwoleniu migawki lampa robi ponownie przedbłysk i ustawia parametry nie biorąc pod uwagę wczesniejszego pomiaru (fel). latwo to sprawdzic.

Ano latwo sprawdzic... podobnie jak dwoch poprzednich kolegow - sprawdzilem i mylisz sie sven.
W 10D FEL w trybie M dziala i po przekadrowaniu i wyzwoleniu lampa NIE robi kolejnego przedblysku mierzac na nowo.

Zreszta gdyby tak bylo jak piszesz to setki zdjec ze slubow/imprez jakie do tej pory robilem na zasadzie "M, czas 1/50, przyslona 3.2, iso800, reszta z lampy, Tamronik, FEL na twarz, przekadrowanie i sru" - byloby do wyrzucenia bo FEL lapalby wtedy na dosc ciemne tlo a nie twarz... a tak nie robil :P