PDA

Zobacz pełną wersję : Rozważania nad GO



piotrgr
24-01-2007, 11:01
Ze względu na pogodę tak sobie rozmyślałem nad rożnicami w GO miedzy cropem i FF i nijak nie mogę znaleźć sensownego wyjaśnienia tej kwestii tzn. dlaczego akurat jest inna. Bo ja nie robię bezensownego mnożenia ogniskowych, bo ta jest fizyczną właściwościa obiektywu. Jedyne co się zmienia to kąt widzenia. A wracając do GO to przykład: bierzemy np. analoga i wkładamu do niego film w którym wczesniej prześwietlilśmy brzeg klatki tak że pozostał aktywny środek odpowiadający cropowi. I ni jak nie widze żadnego zjawiska optycznego, które ma spowodowac ze na takim filmie ma wyjść inna GO , obraz jest nadal rzutowany na cała klatkę tylko zostanie zarejstrowany na jego cześci. I co ciekawe jak nie mnożymy ogniskowej przez cropa to wychodzi na odwrót niż jest to przyjęte np. dla 50 mm F 5,6 i odległosci 50 cm wychodzi z DOF Mastera GO 1,94 cm dla cropa i 3.06 cm dla FF

Bagnet007
24-01-2007, 11:14
I ni jak nie widze żadnego zjawiska optycznego, które ma spowodowac ze na takim filmie ma wyjść inna GO , obraz jest nadal rzutowany na cała klatkę tylko zostanie zarejstrowany na jego cześci.

Zdaje mi się, że to zależy od tego jak bardzo później będziesz powiększał zdjęcie. Wrażenie GO to wytwór naszych oczu a nie obiektywu.
edit:
Załóżmy, że chcemy zrobić zdjęcie jakimś tam obietywem. Na FF będzie to 50'tka, na cropie ok. 35mm, tak aby były zbliżone kąty widzenia (i oczywiście ostrzymy na tę samą odległość). Po pierwsze 50 sprawia wrażenie mniejszej GO. Po drugie robiąc wydruk np. 20x30, FF trzeba powiększyć ~8,3x a crop'a ~13x. Większe powiększenie również wpływa na wydłużenie GO. Tyle z mojego doświadczenia :) Nie wiem jak to ma się do wzorów.

piotrgr
24-01-2007, 11:19
Zdaje mi się, że to zależy od tego jak bardzo później będziesz powiększał zdjęcie. Wrażenie GO to wytwór naszych oczu a nie obiektywu.
Chyba raczej nie wytwór oczu jak są na to wzory. Zresztą nasze oczy to też "obiektyw"

DoMiNiQuE
24-01-2007, 11:20
Ale filozujecie ;)

Za GO odpowiada przede wszystkim ogniskowa/kat widzenia oraz odlegosc ostrzenie tak? Tak. No to teraz podepnij obiektyw 50mm do analoga i zrob jakies przykladowe ujecie. Podepnij teraz to samo szklo do cropa i wykonaj identyczne ujecie. Aby je zrobic musisz zwiekszyc odleglosc ostrzenia, prawda? Zmienia sie GO? Zmienia. I to jest wlasnie ta teoria dualizmu cropa ;)

Edit:
aha, byyyylo :-) http://canon-board.info/showthread.php?t=9891

Edit2:
I tu tez http://canon-board.info/showthread.php?t=11359 :mrgreen:

Tomasz Urbanowicz
24-01-2007, 11:30
@piotrgr:

Głębia ostrości zależy od fizycznej ogniskowej (nie tej śmiesznie przeliczonej tzn. cropowej), odległości od obiektu (odległości strzenia), przysłony i tzw. krążka rozproszenia. Co do ostatniego parametru mam swoją teoryje, że ma się on nijak do cyfry. GO więc będzie takie same w przypadku FF i Cropa z tym samym obiektywem i wyostrzone w ten sam pkt (siłą rzeczy zdjęcia nie będą wyglądać jednakowo, bo będzie inny kąt widzenia).
Inną sprawą jest to, że jeśli byś chciał dopasować na FF kąt widzenia z Cropa, ale to już się zmieniają warunki ogniskowych i GO będzie różna.

Bagnet007
24-01-2007, 11:39
Chyba raczej nie wytwór oczu jak są na to wzory. Zresztą nasze oczy to też "obiektyw"

A wg. mnie to jest wytwór oczu. Możesz oglądać jakieś zdjęcie w rozmiarze 2x3cm i będziesz widział wszystko ostre, ale możesz zrobić powiększenie do 1x1,5m a wtedy będziesz mógł łatwo rozróżnić co jest ostre a co nie. Jednak moje twierdzenie ma się nijak do onanistów oglądających każde zdjęcia na monitorze w 100% :p (bez urazy, nie mówię o Tobie piotrgr)

Robin
24-01-2007, 12:38
Może to pomoże: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5251

piast9
24-01-2007, 12:46
To, że GO się w ogóle zmienia wraz z cropem można zrozumieć uświadamiając sobie, że skalując wymiar matrycy i ogniskową (przy zachowaniu kąta widzenia) nie skalujemy odległości od fotografowanego obiektu. Zmieniają się nam przez to proporcje w układzie optycznym obiekt - obiektyw - obraz.

A konkretne wartości to już niestety ze wzorków sobie trzeba policzyć. :) Matematyka, trudny przedmiot. ;)

arra
24-01-2007, 12:48
Może to pomoże: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5251

Fajny link, dzieki. Dobry jest tez tekst o precyzji ukladu AF w 10D.

piotrgr
24-01-2007, 14:36
To, że GO się w ogóle zmienia wraz z cropem można zrozumieć uświadamiając sobie, że skalując wymiar matrycy i ogniskową (przy zachowaniu kąta widzenia) nie skalujemy odległości od fotografowanego obiektu. Zmieniają się nam przez to proporcje w układzie optycznym obiekt - obiektyw - obraz.

A konkretne wartości to już niestety ze wzorków sobie trzeba policzyć. :) Matematyka, trudny przedmiot. ;)

Tylko problem w tym, że ogniskowej nie ma co skalować bo jest fizyczną właściwością. Inaczej bierzymy np 1Ds robimi zdjecie i wycinamy ze srodka fragment odpowiadający cropowi,co przy 1Ds da nam akurat mniej wiecej to co z mojego 300D, i co po wycięciu zmieni sie GO na tym zdjeciu ???. Raczej problem jest ze checmy uzyskac podobny plan jak w przypadku FF a tu przy tym samym obiektywie musimy juz oddalić sie od obiektu a to juz ma wplyw na GO. Natomiast w przypadku gdy z FF wytniemy fragment opd. cropowi to zdjęcia jeżeli parametry są identyczne ogniskowa/przesłona/odległość powinny byc identyczne.

DoMiNiQuE
24-01-2007, 14:40
Tylko problem w tym ze ogniskowej nie ma co skalowac bo jest fizyczna wlaściwością. Inaczej bierzymy np 1Ds robimi zdjecie i wycinamy ze srodka fragment odpowiadajacy cropowi co przy 1Ds da nam akurat mniej wiecej to co z mojego 300D i co po wycieciu zmieni sie GO na tym zdjeciu ???
A co to by mialo na celu? Jedyne sensowne porownanie to dwa zdjecia z identycznymi kadrami.

arra
24-01-2007, 14:41
Tylko problem w tym ze ogniskowej nie ma co skalowac bo jest fizyczna wlaściwością. Inaczej bierzymy np 1Ds robimi zdjecie i wycinamy ze srodka fragment odpowiadajacy cropowi co przy 1Ds da nam akurat mniej wiecej to co z mojego 300D i co po wycieciu zmieni sie GO na tym zdjeciu ???


Nie zmieni, ale zmieni sie kadr. Jak chcesz zrobic TEN SAM kadr 300D i 1Ds to z 300D musisz sie odsunac do tylu (a wiec zmieniasz odleglosc od obiektu) lub 1Ds sie przysunac (analogicznie zmniejszasz odleglosc), a wlasnie odleglosc od obiektu wplywa na GO.

piotrgr
24-01-2007, 14:53
A co to by mialo na celu? Jedyne sensowne porownanie to dwa zdjecia z identycznymi kadrami.

A mialo by to na celu to ze akurat potrzebuje wiedziec ile wyniesie GO przy zadanych parametrach i tu zaczyna byc problem, bo ktora wartosc wziac ta ktora DOF wyliczyl dla FF czy dla cropa (co ciekawe mniejsza) nie interesuje mnie to ze, kadry beda inne bo to co chece uzyskać widzę w "tunelu". Interesuje mnie za to co wybranym przez siebie planie bede mial ostre a co nie.

DoMiNiQuE
24-01-2007, 14:56
A mialo by to na celu to ze akurat potrzebuje wiedziec ile wyniesie GO przy zadanych parametrach i tu zaczyna byc problem, bo ktora wartosc wziac ta ktora DOF wyliczyl dla FF czy dla cropa (co ciekawe mniejsza) nie interesuje mnie to ze, kadry beda inne bo to co chece uzyskać widzę w "tunelu". Interesuje mnie za to co w ybranym przez siebie planie bede mial ostre a co nie.
Nic z tego nie rozumem ;)

Zrozum, ze efektem nacisniecia spustu zazwyczaj jest zdjecie ;) I to walsnie zdjecia trzeba analizowac a nie jakies wycinki niewadomo czego. Twoje porownania nie maja najmniejszego sensu!

popmart
24-01-2007, 14:56
tak tylko to już rozmowa o takim samym kadrze a nie o GO .... a to co innego, dziwi mnie dlaczego przy rozmowach o GO i ogniskowej zaraz pojawia sie wielkość kadru ... niestety przeliczanie jest nietrafne i nie możemy powiedzić że z 50mm na cropie "robi się" 80mm ... robi się fragment z 50mm nic więcej ... przecież ogniskowa to nie tylko związany z nią kąt widzenia ...

imho nie ma żadnego dualizmu GO, jest za to rozwiązanie ułomne i nazywa się crop....

DoMiNiQuE
24-01-2007, 15:02
niestety przeliczanie jest nietrafne i nie możemy powiedzić że z 50mm na cropie "robi się" 80mm ... robi się fragment z 50mm nic więcej

A jakbys chcial porownac GO z 1Ds i powershota G7 to przeliczalbys ogniskowe czy nie?

popmart
24-01-2007, 15:09
nawet nie przyszloby mi do głowy takie porównanie.... bo jak sam sobie zdajesz sprawę jest bez sensu ... to tak jakbyś puścił na 100m kalekę i atletę a potem porównywał ich mięśnie i obliczał na podstawie masy dlaczego kaleka nie dobiegł wogóle ....

to G7 ma jakieś GO :lol:

piotrgr
24-01-2007, 15:10
Nic z tego nie rozumem ;)

Zrozum, ze efektem nacisniecia spustu zazwyczaj jest zdjecie ;) I to walsnie zdjecia trzeba analizowac a nie jakies wycinki niewadomo czego. Twoje porownania nie maja najmniejszego sensu!

Wiem ;) tylko jak przytoczylem DOF Master podaje dwie rozne wielkosci GO dla FF i cropa przy tych samych parametrach, to ze na FF bedzie inny plan to wiem i aby uzyskac to samo na cropie bedziemy mieli inna GO. Mnie chodzi o to, ktora z tych wartosci brac pod uwage gdy mam ustawiony kadr wiem jaka ogniskowa i odleglosc i chce uzyskac odp GO.

gwozdzt
24-01-2007, 15:15
to G7 ma jakieś GO :lol:
Rzekłbym, że totalne :-)

piotrgr
24-01-2007, 15:16
nawet nie przyszloby mi do głowy takie porównanie.... bo jak sam sobie zdajesz sprawę jest bez sensu ... to tak jakbyś puścił na 100m kalekę i atletę a potem porównywał ich mięśnie i obliczał na podstawie masy dlaczego kaleka nie dobiegł wogóle ....

to G7 ma jakieś GO :lol:

Ma i to malutka w porownaniu np. do 300D np. dla 20mm F 5,6 odleglosc 2m dla G6 mamy GO 0,69 m a dla 300D 2,97 (20mm fizyczna ogniskowa) oczywiscie kadrow nie ma co porownywac

DoMiNiQuE
24-01-2007, 15:29
Ma i to malutka w porownaniu np. do 300D np. dla 20mm F 5,6 odleglosc 2m dla G6 mamy GO 0,69 m a dla 300D 2,97 (20mm fizyczna ogniskowa) oczywiscie kadrow nie ma co porownywac
Tym mnie pozabijales ;) Skoro nie ma co porownywac kadrow to po co Ci te dane z kosmsu i jakies *******y wyplute przez DOFmastera? Jaki masz z tego pozytek?

snow
24-01-2007, 15:33
Jaki masz z tego pozytek?


Tzw. onanizm. Ma się kupe wyliczen na nic nie potrzebnych a potem jak przychodzi zdjęcia robić to takie fajne nie wychodza ;) normalka.

DoMiNiQuE
24-01-2007, 15:36
Tzw. onanizm. Ma się kupe wyliczen na nic nie potrzebnych a potem jak przychodzi zdjęcia robić to takie fajne nie wychodza ;) normalka.
Chyba masz racje bo innego wytlumaczenia nie widze :)

piotrgr
24-01-2007, 15:38
Tzw. onanizm. Ma się kupe wyliczen na nic nie potrzebnych a potem jak przychodzi zdjęcia robić to takie fajne nie wychodza ;) normalka.



Tym mnie pozabijales :wink: Skoro nie ma co porownywac kadrow to po co Ci te dane z kosmsu i jakies *******y wyplute przez DOFmastera? Jaki masz z tego pozytek


Napisalem do czego mi te dane, tylko ktore z nich brac ??

Bagnet007
24-01-2007, 15:42
Napisalem do czego mi te dane, tylko ktore z nich brac ??

Nie brać dane tylko zdjęcia robić :D Przecież robiąc zdjęcie za pomocą 300D chyba nie będziesz myślał jak to by wyglądało zrobione na FF.

piotrgr
24-01-2007, 15:55
Nie brać dane tylko zdjęcia robić :D Przecież robiąc zdjęcie za pomocą 300D chyba nie będziesz myślał jak to by wyglądało zrobione na FF.

Ja nigdzie nie napisalem , ja to bedzie wygladalo na FF. Moze jeszcze raz bo widze, ze nie zrozumiano mnie. Mam swoje 300D z 50 1.8 ustalny kadr i odleglosc do obiektu i chce wiedziec jaka dac przeslone by uzyskac wymagana GO i tu wlasnie jest problem czy ta dla FF czy dla cropa bo rozne podaje DOF Master. Wedlug mnie powinno sie chyba wziac ta z FF bo do cropa jest przeliczono dla takiego samego kadru a to akurat mnie w moim przypadku nie interesuje.

piast9
24-01-2007, 15:59
Tylko problem w tym, że ogniskowej nie ma co skalować bo jest fizyczną właściwością.

Proszę mi patrzeć na usta: przy zachowaniu kąta widzenia. Co mi z porównań GO na zdjęciach przedstawiających różne kadry? Albo co z porównań zdjęć robionych z różnych miejsc?

To, że ogniskowa jest wielkością fizyczną nie powoduje przecież, że nie można jej zmieniać.

DoMiNiQuE
24-01-2007, 15:59
JMam swoje 300D z 50 1.8 ustalny kadr i odleglosc do obiektu i chce wiedziec jaka dac przeslone by uzyskac wymagana GO i tu wlasnie jest problem czy ta dla FF czy dla cropa bo sa rozne

A z jakiej racji dla FF? Przeciez masz cropa w trabancie. http://www.dofmaster.com/dofjs.html Wybierasz z listy 300D, ustawiasz 50mm oraz odleglosc a pozniej wybierasz przyslone az trafisz na odpowiadajaca Ci GO.

I tylko o to Ci chodzilo od samego poczatku?

piotrgr
24-01-2007, 16:02
A z jakiej racji dla FF? Przeciez masz cropa w trabancie. http://www.dofmaster.com/dofjs.html Wybierasz z listy 300D, ustawiasz 50mm oraz odleglosc a pozniej wybierasz przyslone az trafisz na odpowiadajaca Ci GO.

I tylko o co Ci chodzilo od samego poczatku?

Tak tylko dlaczego dla FF dla tych samych parametrow jest sporo wieksza. Dlatego zaczalem sie zastanawiac ktora jest prawidlowa. Powyzej przedstawilem dlaczego powino sie wziac dla FF wedlug mnie.

EDIT: Myslalem ze moze juz ktos to sprawdzal, ale chyba bede musial sam to zrobic. O wynikach poinformuje. Zastosowanie np. w makro by uzyc jak najwiekszego mozliwego otworu a intersujacy nas obiekt byl ostry (miescil sie caly w GO)

Bagnet007
24-01-2007, 16:06
Tak tylko dlaczego dla FF dla tych samych parametrow jest sporo wieksza. Dlatego zaczalem sie zastanawiac ktora jest prawidlowa. Powyzej przedstawilem dlaczego powino sie wziac dla FF wedlug mnie.

Ale jak jest większa ??
Ustawiam 300D, 31mm f/4, odległość 10m " Total 41.7 m"
Ustawiam 5D, 50mm f/4, odległość 10m "Total 12.4 m"

edit. Ups, napisałeś dla tych samych parametrów. To jest dla podobnych kątów widzenia.
A to o czym piszesz to dla tego, że rozmiar pixela w 300D jest mniejszy od pixela w 5D.

300D-"Circle of confusion 0.019 mm"
5D-"Circle of confusion 0.03 mm" (zaraz Tomasz pewnie wkroczy do akcji, że tak nie jest :p )
Ale to mniej więcej byłaby odpowiedź na Twoje pytanie.

piotrgr
24-01-2007, 18:14
Ale jak jest większa ??
Ustawiam 300D, 31mm f/4, odległość 10m " Total 41.7 m"
Ustawiam 5D, 50mm f/4, odległość 10m "Total 12.4 m"

edit. Ups, napisałeś dla tych samych parametrów. To jest dla podobnych kątów widzenia.
A to o czym piszesz to dla tego, że rozmiar pixela w 300D jest mniejszy od pixela w 5D.

300D-"Circle of confusion 0.019 mm"
5D-"Circle of confusion 0.03 mm" (zaraz Tomasz pewnie wkroczy do akcji, że tak nie jest :p )
Ale to mniej więcej byłaby odpowiedź na Twoje pytanie.

Ale dlaczego 31 ja napisalem wczesniej biore EF 50 F na 5.6 odleglosc 50cm i dla FF wychodzi 3,06 cm a dla cropa 1,94 cm

Bagnet007
24-01-2007, 18:34
Ale dlaczego 31 ja napisalem wczesniej biore EF 50 F na 5.6 odleglosc 50cm i dla FF wychodzi 3,06 cm a dla cropa 1,94 cm

Kapkę niżej napisałem sprostowanie i wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje :smile:
300D-"Circle of confusion 0.019 mm"
5D-"Circle of confusion 0.03 mm"
To dowodzi że głębia przy tej samej ogniskowej na FF jest większa, jednak porównując te same kąty widzenia (dopiero takie porównania ma sens moim zdaniej) to FF ma odrobinę mniejszę GO.

muflon
24-01-2007, 19:06
głębia przy tej samej ogniskowej na FF jest większa, jednak porównując te same kąty widzenia (dopiero takie porównania ma sens moim zdaniej) to FF ma odrobinę mniejszę GO.
O kurde, 576-ty raz moja ulubiona dyskusja :-D

Bagnet007, a co powiesz o porównaniu głębi ostrości (tej "widzialnej", walić wzory) na odbitkach 10x15 odpowiednio z FF, cropa i matrycy "czubek paznokcia" typowego kompaktu? Oczywiście również przy tym samym kącie widzenia - załóżmy ekwiwalent 100mm i f/2.8 :)

Bagnet007
24-01-2007, 19:27
O kurde, 576-ty raz moja ulubiona dyskusja :-D

Bagnet007, a co powiesz o porównaniu głębi ostrości (tej "widzialnej", walić wzory) na odbitkach 10x15 odpowiednio z FF, cropa i matrycy "czubek paznokcia" typowego kompaktu? Oczywiście również przy tym samym kącie widzenia - załóżmy ekwiwalent 100mm i f/2.8 :)

Kurde
Teraz będzie, że inicjuję wojny o głębię :mrgreen: A obiecywałem sobie, że się nie odezwę w tym wątku, ale już pierwszy post był mój :roll: Już milknę...

edit: swoją drogą od czasu mojego imputowania się na CB to chyba pierwszy lub drugi wątek o go w którym się udzielam :-)

chavez
24-01-2007, 19:59
Nie wiem nad czym tak dyskutujecie. Czy tak naprawdę trudno zrozumieć zależność pomiędzy cropem a głębią?

Żeby cztery strony napisać o jednej kwestii którą można wyjaśnić w paru zdaniach...

piast9
24-01-2007, 20:08
Cały problem w przyjęciu niezmienników. Dla jednego jest to kadr i odległość, dla drugiego ogniskowa itp itd. Jest o czym gadać w długie zimowe wieczory.

DoMiNiQuE
24-01-2007, 20:10
Cały problem w przyjęciu niezmienników. Dla jednego jest to kadr i odległość, dla drugiego ogniskowa itp itd.
Bo dla jednych fotografia to zdjecia a dla innych matematyka i wzory ;)

muflon
24-01-2007, 20:15
Bo dla jednych fotografia to zdjecia a dla innych matematyka i wzory ;)
Dla mnie np. liczy się to, co widać w wizjerze/na odbitce, zakładając "takie samo" zdjęcie (czyli kąt widzenia) :) I w tym kontekście ogłaszam raz na zawsze prawdę objawioną:
.
.
.
.
.
.
(flesze, cisza, napięcie)
.
.
.
.
.
Tak, crop wpływa na GO.
.
.
.
.
(brawa, flesze, nagrody, piękne kobiety)
.
.
.
.
.
kurtyna :)

DoMiNiQuE
24-01-2007, 20:19
muflon, a teraz zamknij watek i niech tak zostanie :mrgreen:

jacam
24-01-2007, 20:27
Bo dla jednych fotografia to zdjecia a dla innych matematyka i wzory ;)

jak robisz zdjęcia to matematyka i wzory nie mają znaczenia,
jak zaczynasz testować to IMHO znać zasady to podstawa.

a i żeby jeszcze trochę namieszać mały fragment wyciągnięty z reszty całości:


If the photograph will be magnified to a larger size, or viewed at a closer distance, then a smaller CoC will be required. If the photo is printed or displayed using a device, such as a computer monitor, that introduces additional blur or resolution limitation, then a larger CoC may be appropriate since the detectability of blur will be limited by the reproduction medium rather than by human vision; for example, an 8″ × 10″ image displayed on a CRT may have greater depth of field than an 8″ × 10″ print of the same photo, due to the CRT display having lower resolution; the CRT image is less sharp overall, and therefore it takes a greater misfocus for a region to appear blurred.

całość:
http://en.wikipedia.org/wiki/Circle_of_confusion

Bagnet007
24-01-2007, 22:12
Dla mnie np. liczy się to, co widać w wizjerze/na odbitce, zakładając "takie samo" zdjęcie (czyli kąt widzenia) :) I w tym kontekście ogłaszam raz na zawsze prawdę objawioną:
...
(flesze, cisza, napięcie)
...
Tak, crop wpływa na GO.
...
(brawa, flesze, nagrody, piękne kobiety)
...
kurtyna :)

Hmmm... coś mi nie pasuję. A gdzie pierwsza kurtyna ? Chyba Ci migawka cosik szwankuje :lol:

jacam- wytłumaczenie w tym cytacie mi bardzo pasuję. Mniej więcej to chciałem przekazać w moim drugim poscie.

piotrgr
25-01-2007, 08:12
Jak już wczesniej napisałem przeprowadziłem test. I dla 50 przy F 5,6 i 50 cm odległosci na zdjeciu wyszło, że jednak jest GO takie jak wyliczone przez DOF Mastera dla FF czyli ok 3cm. Chyba bedę musial powtórzyc dla innych parametrów gdzie róznica jest większa bo inaczej wszystkie te wyliczenia dla cropa nie mają sensu.

Tomasz Urbanowicz
25-01-2007, 08:25
No i tak ma być - przeczytaj moją wcześniejszą odpowiedź.
A kto twierdzi inaczej to wyzywam go na pojedynek :D He, he...

EDYCJA:
Raz jeszcze napiszę: do wzoru na GO podstawiasz rzeczywistą ogniskową, a nie tą śmieszną przeliczoną dla cropa. Czy liczysz dla 5D czy 300D w obu przypadkach podajesz tą samą ogniskową rzeczywistą.

piotrgr
25-01-2007, 09:51
No i tak ma być - przeczytaj moją wcześniejszą odpowiedź.
A kto twierdzi inaczej to wyzywam go na pojedynek :D He, he...

EDYCJA:
Raz jeszcze napiszę: do wzoru na GO podstawiasz rzeczywistą ogniskową, a nie tą śmieszną przeliczoną dla cropa. Czy liczysz dla 5D czy 300D w obu przypadkach podajesz tą samą ogniskową rzeczywistą.

Wiem wstawiam rzeczywista , chodziło mi o to ze przy takich samych ogniskowych pomijając kadr większa GO jest dla FF i zastanwiałem się która wartosc jest prawidłowa. Akurat przy parametrach które wybrałem różnica nie jest duża, więc powtórzę sobie test dla innych wartości do ponownego testu wezmę 70mm f/8 odległość 150 cm r biorąc rożnicę przed pkt ostrzenia mamy wartości dla FF 9,8 cm a dla crop 1,6 6,4cm czyli ponad 3cm róznicy a to się da łatwiej zauwazyć niż w tescie który robiłem tam było tylko 0,5 cm róznicy z przodu i tyłu

Tomasz Urbanowicz
25-01-2007, 10:02
No bo będzie większa, bo teoretycznie powinieneś podstawić różne wielkości krążka rozproszenia - dla FF będzie on wiekszy niż dla Cropa. Im większy krążek tym większa GO - przy tych samych pozostałych warunkach (pomijajac że zdjęcia będą różne, bo różne będą kąty widzenia).

piotrgr
25-01-2007, 10:22
No bo będzie większa, bo teoretycznie powinieneś podstawić różne wielkości krążka rozproszenia - dla FF będzie on wiekszy niż dla Cropa. Im większy krążek tym większa GO - przy tych samych pozostałych warunkach (pomijajac że zdjęcia będą różne, bo różne będą kąty widzenia).

Ok rozumiem ale i tak empirycznie sprawdzę. Rozważania były spowodowane tym ze nie mogłem się dopatrzeć rożnicy przy dSLR jezeli chodzi o właściwości optyczne.

swnw
25-01-2007, 10:40
Tak, crop wpływa na GO.[/B]



Wpływa zdecydownie, pamietam moje rozczarowanie po serii zdjęć krajobrazowych, które robiłem zestawem 50mm i 300D. To były początki po przejściu z filmu na 300D. Robilem na pamięć i oglądając efekty nie mogłem uwierzyć :).

Pozdrowienia, swnw.