PDA

Zobacz pełną wersję : porada o współprace canon 50mm f1,8 Mk II i lampą 580ex



gorek
24-01-2005, 13:40
Moje pytanie dotyczy tego obiektywu i jego pracy w systemie E-TTL II?
Przymierzam się do jego zakupu ale czy przypadkiem z lampą 580ex nie będzie on tylko współpracować w zwykłym E-TTL?

gietrzy
24-01-2005, 15:04
Moje pytanie dotyczy tego obiektywu i jego pracy w systemie E-TTL II?
Przymierzam się do jego zakupu ale czy przypadkiem z lampą 580ex nie będzie on tylko współpracować w zwykłym E-TTL?
cytat z dpreview.com
E-TTL II works with all Canon lenses (although distance information is only provided by lenses with ring type USM motors).

Lenses which provide distance information

* Canon EF 16-35 mm F2.8 L USM
* Canon EF 17-40 mm F4 L USM
* Canon EF 20-35 mm F3.5-4.5 USM
* Canon EF 24-70 mm F2.8L USM
* Canon EF 24-85 mm F3.5-4.5 USM
* Canon EF 28-105 mm F3.5-4.5 ll USM
* Canon EF 28-105 mm F4-5.6
* Canon EF 28-105 mm F4-5.6 USM
* Canon EF 28-135 mm F3.5-5.6 IS USM
* Canon EF 28-200 mm F3.5-5.6 USM
* Canon EF 28-300 mm F3.5 - F5.6L IS USM
* Canon EF 70-200 mm F2.8 L IS USM
* Canon EF 70-200 mm F2.8 L USM
* Canon EF 70-200 mm F4 L USM
* Canon EF 70-300 mm F4.5 - F5.6 DO IS USM
* Canon EF 90-300 mm F4.5-5.6
* Canon EF 90-300 mm F4.5-5.6 USM
* Canon EF 100-300 mm F4.5-5.6 USM
* Canon EF 100-400 mm F4.5-5.6 IS USM



* Canon EF 14 mm F2.8 L
* Canon EF 20 mm F2.8 USM
* Canon EF 24 mm F1.4 L USM
* Canon EF 28 mm F1.8 USM
* Canon EF 35 mm F1.4 L USM
* Canon MP-E 65 mm F2.8 1-5x
* Canon EF 85 mm F1.8 USM
* Canon EF 100 mm F2 USM
* Canon EF 100 mm F2.8 MACRO USM
* Canon EF 135 mm F2 L USM
* Canon EF 180 mm F3.5 L MACRO USM
* Canon EF 200 mm F2.8 L ll USM
* Canon EF 300 mm F2.8 L IS USM
* Canon EF 300 mm F4 L IS USM
* Canon EF 400 mm F2.8 L IS USM
* Canon EF 400 mm F4 DO IS USM
* Canon EF 400 mm F5.6 L USM
* Canon EF 500 mm F4 L IS USM
* Canon EF 600 mm F4 L IS USM
* Canon EF 1200 mm F5.6 USM

Krzychu
24-01-2005, 17:20
Raczej bardziej pomocny jest ten fragment z ( http://photonotes.org/eos-flash ):

If your lens doesn’t appear on the list above then it may not have distance data capabilities. Here are a few current lenses in the EF lineup which don’t have distance data. Note the 50mm 1.4 USM and the 85mm 1.2L USM are in this list.

EF 15mm 2.8 fisheye
EF 24mm 2.8
EF 28mm 2.8
EF 35mm 2.0
EF 50mm 1.4 USM
EF 50mm 1.8 II
[....]

;-)

Aha - i 580 EX nie ma tu prawie nic do rzeczy. Jakby E-TTTL II miał działać (nie będzie ze względu na obiektyw) to by również działał z 220 EX, 380 EX, 420 EX i 550 EX - generalnie działa z każdą lampą EX, pod warunkiem że mamy obiektyw z infem o odległości no i korpus posiadający E-TTL II.

gorek
24-01-2005, 21:10
dzięki za wyczerpujące informacje.

kavoo
25-01-2005, 09:51
generalnie działa z każdą lampą EX, pod warunkiem że mamy obiektyw z infem o odległości no i korpus posiadający E-TTL II.
Powaznie? Czyli jesli do 20D podepne szklo z pomiarem odleglosci i np. 420EX to lampa bedzie blyskac w trybie E-TTL II? :shock:

Jesli to prawda, to bym sie ucieszyl... myslalem o kupnie lampy, ale za cienki jestem zeby sobie bez E-TTL II poradzic, a prawie 2k za 580EX to dla mnie zdecydowanie za duzo (w porownaniu do moich potrzeb). Ale cos mi sie to podejrzane wydaje ;-)

Krzychu
25-01-2005, 09:58
generalnie działa z każdą lampą EX, pod warunkiem że mamy obiektyw z infem o odległości no i korpus posiadający E-TTL II.
Powaznie? Czyli jesli do 20D podepne szklo z pomiarem odleglosci i np. 420EX to lampa bedzie blyskac w trybie E-TTL II? :shock:


Oczywiście. Przecież lampa "tylko" błyska, siłę błysku dobiera korpus - w E-TTL'u na podstawie pomiaru matrycą światła odbitego przy przedbłysku, w E-TTL'u II uwzględnia w jakiś tam sposób jeszcze info o odległości na którą został wyostrzony obiektyw. Lampa błyśnie tyle ile "każe" jej korpus...

BTW: Nie wiem dlaczego, ale wszyscy nagminnie wiążą E-TTL II z 580 EX, a przecież jak się pojawił pierwszy korpus z E-TTL II to 580 EX nie było jeszcze w zapowiedziach...




Jesli to prawda, to bym sie ucieszyl... myslalem o kupnie lampy, ale za cienki jestem zeby sobie bez E-TTL II poradzic, a prawie 2k za 580EX to dla mnie zdecydowanie za duzo (w porownaniu do moich potrzeb). Ale cos mi sie to podejrzane wydaje ;-)

Bez żartów z tym E-TTL II - czemu miałbyś sobie nie poradzić ? Szczególnie przy cyfrowym korpusie można trenować do woli prawie bez kosztów...

Vitez
25-01-2005, 10:04
BTW: Nie wiem dlaczego, ale wszyscy nagminnie wiążą E-TTL II z 580 EX, a przecież jak się pojawił pierwszy korpus z E-TTL II to 580 EX nie było jeszcze w zapowiedziach...


Tez mnie to dziwi. Wszyscy stereotypowo jakos wbili sobie do glowki ze "20D wyszedl razem z 580EX, 20D posiada E-TTLII = tylko z 580EX bedzie E-TTL II dzialal".
A to BZDURA i nigdzie nie jest tak napisane :? (tym bardziej ze nie wyszly razem).
E-TTL to tylko i wylacznie funkcja BODY - dzialajaca z kazda lampa serii EX.
Zreszta powinno byc to napisane w instrukcji do 20D - zajrzyj tam kavoo 8)
A zeby cie do konca przekonac - moge ci 420EX pozyczyc na pare dni bys sie przekonal ze z nia dziala E-TTL II :D

czeczot
28-01-2005, 22:34
A zeby cie do konca przekonac - moge ci 420EX pozyczyc na pare dni bys sie przekonal ze z nia dziala E-TTL II :D

Ale nie można zapominać o tym że 580 jest jedyną lampą canon która pozwala ustawić crop dla mniejszej klatki np. w 20D. Metz pozwalał na to od dawna :D

Vitez
28-01-2005, 23:46
A zeby cie do konca przekonac - moge ci 420EX pozyczyc na pare dni bys sie przekonal ze z nia dziala E-TTL II :D

Ale nie można zapominać o tym że 580 jest jedyną lampą canon która pozwala ustawić crop dla mniejszej klatki np. w 20D. Metz pozwalał na to od dawna :D

Co jednak nie ma najmniejszego wplywu na to zeby sprawdzic czy 420EX dziala z E-TTL II czy nie - wiec moja oferta caly czas aktualna 8) .

ukasz
29-01-2005, 02:31
Ale nie można zapominać o tym że 580 jest jedyną lampą canon która pozwala ustawić crop dla mniejszej klatki np. w 20D. Metz pozwalał na to od dawna :D

Mój Metz 54Mz3 za cholerę nie chce błyskać z 20D. W sumie nic dziwnego - mam kostkę 3102M, czyli do analoga :mrgreen:. Z kostką 3102M3 działa - przynajmniej na pstryku tak piszą :)

Ale pytanie brzmi (głównie do czeczota, bo ma taki zestaw :)): czy w owym Metzu z odpowiednią kostką działa E-TTL II w 20D?

czeczot
30-01-2005, 10:44
Ale pytanie brzmi (głównie do czeczota, bo ma taki zestaw :)): czy w owym Metzu z odpowiednią kostką działa E-TTL II w 20D?

Mój metz 54mz3 działał z canonem 20D ale jak wymieniłem kostkę na wersje m3. Dystrybutor twierdzi że działa pod eTTL II, w końcu to kwestia body nie lampy. Zresztą sądząc po zdjęciach faktycznie działał lepiej z canon 17-40 (przekazuje do body informacje o odległości) niż z tamronem 28-75 (chyba nie przekazuje do body informacje o odległości) przy tej samej ogniskowej. Z tamronem zdjęcia były prześwietlone, z canonam było w miarę poprawnie.

Kostka kosztuje 300zł – to rozbój w biały dzień. Metz twierdzi że może za 10 euro zaktualizować kostkę ale każe to załatwić przez dystrybutora a dystrybutor oczywiście się na to wypina bo podobno musi coś wypisać oclić itd. – jak dla mnie po prostu ściemnia!!!! Jak napisałem do metza że dystrybutor nie chce współpracować to nie dostałem odp. Od tamtej pory nie polecam nikomu metza!!!!

Zresztą swojego lampe sprzedałem wczoraj

Yogi
25-11-2005, 15:51
czyli rozumiem, że np z SIGMA 70-300 pomiar odleglości moze szwankować?

Tomasz Urbanowicz
25-11-2005, 19:16
A ja mam takie pytanie pewnie lamerskie....

Czy to, że 350D ma E-TTL II nic w zasadzie mi nie daje, dopóki nie będę mieć odpowiedniego obiektywu i lampy zewnętrznej z serii EX?
Czy lampka wbudowana do tego celu nie wystarczy, zakładając, że miałbym odpowiedni obiektyw?

Czyli mając takie obektywy jak w stopce, nie wykorzystam systemu E-TTL II?

Zadałem to pytanie dlatego, że w FAQ jest coś innego...

Jestem zdezorientowany :(

Robson01
25-11-2005, 19:52
Być może się mylę, ale lampka wbudowana to chyba tylko E-TTL.

Tomasz Urbanowicz
25-11-2005, 20:05
Z FAQ:
"Co potrzebuję do działania E-TTL II?

W praktyce tylko i wyłącznie nowe body z systemem E-TTL II. Już na wbudowanej w body lampce widać różnicę w jakości oświetlenia kadru w stosunku do oświetlenia E-TTL.

Do działania E-TTL II jest koniecznie potrzebna odległość z obiektywu, tak?

Bzdura... Po pierwsze nowy system nie wymaga pomiaru odległości od obiektywów. E-TTL II przede wszystkim to nowe algorytmy pomiaru i obliczania światła. Po drugie mnóstwo ludzi ustawia palnik lampy w pionie w celu odbicia światła od sufitu lub przeróżnych nakładek na lampę. Nie ma najmniejszego sensu zawracanie sobie "gitary" jeśli większość zdjęć robicie w ten sposób. Jedynym przypadkiem kiedy aparat bierze pod uwagę odległość ostrzenia z obiektywu jest błyskanie na wprost z lampą na aparacie. Nawet bez informacji o odległości z obiektywu system E-TTL II daje dużo lepsze wyniki niż E-TTL"

Czyli jak to w końcu jest?

Kubaman
25-11-2005, 22:46
czyli rozumiem, że np z SIGMA 70-300 pomiar odleglości moze szwankować?
a co to jest pomiar odległości :roll:
nie myl, tu chodzi o przekazywanie informacji o odległości ostrzenia, a to co innego. Żeby ją przekazać musisz mieć w lensie odpowiedni chip. Zadne szkło aleternatywnych producentów go nie ma.

Kubaman
25-11-2005, 22:54
Czyli jak to w końcu jest?
no przecież KuchateK to dokładnie opisał: E-TTL II to
1) nowe algorytmy obliczania siły błysku
2) uwzględnianie odległości ostrzenia w doborze siły błysku
3) możliwość uwzględnienia temperatury barwowej błysku, jeśli lampa daje takie informacje

jeśli zastosujesz obiektyw, który nie daje możliwości przekazania infpormacji o odległości ostrzenia i tak aparat zastosuje te same nowe algorytmy E-TTL 2. Jeśli twoje body ma E-TTL 2 to nie ma E-TTL. Jeśli lampa nie jest EX (czyli nie współpracuje w żadnym trybie e-ttl) to aparat przełącza pomiar na TTL.

Wbudowana lampa oczywiście też korzysta z tych samych algorytmów (czyli jesli masz w body E-TTL 2 to masz i koniec).

gwozdzt
25-11-2005, 23:01
... Jeśli lampa nie jest EX (czyli nie współpracuje w żadnym trybie e-ttl) to aparat przełącza pomiar na TTL...
To prawda tylko pod warunkiem, że to będzie EOS kliszowy.
Cyfrówki są wykastrowane z sensorów TTL.
Dlatego też do cyfrowek nadają się lampy EX, potem jesz dziura (niedziałające EZ) i dopiero działają stare lampy posiadające własną automatykę tyrystorową.

KuchateK
26-11-2005, 07:39
Ale stare watki wygrzebujecie ;)
Niestety wiekszosc starych ma powazne bledy i bzdury i nie radze sie nimi kierowac.


Być może się mylę, ale lampka wbudowana to chyba tylko E-TTL.
Napewno sie mylisz.

E-TTL II jest sprzeczny z E-TTL. Jesli puszka ma jedno to automatycznie nie ma drugiego.


Czy to, że 350D ma E-TTL II nic w zasadzie mi nie daje, dopóki nie będę mieć odpowiedniego obiektywu i lampy zewnętrznej z serii EX?
Do dzialania trzeba aprat z e-ttl II i jakas dedykowana lampe (wbudowana czy na stopce). Czyli wszyskto juz masz.

Obiektyw moze byc nawet od nikona...
A fuj! Lepiej nie ;) Niech bedzie to m42 od przyjaciol ze wschodu :mrgreen:

Kit przekazuje info o odleglosci na jaka zostala ustawiona ostrosc. Ale zaznaczam, ze nie jest to wymagane do dzialania. Tam na poczatku bzdury pisali. http://photonotes.org/articles/eos-flash/#distancedata


Czyli mając takie obektywy jak w stopce, nie wykorzystam systemu E-TTL II?
Wykorzystasz...


Zadałem to pytanie dlatego, że w FAQ jest coś innego...
Jestem zdezorientowany :(
Tam nie ma prawa byc nic innego :D Wczytaj sie dokladniej jeszcze raz... Za ktoryms razem wszystko staje sie proste i oczywiste. Polecam moje ostatnie przydlugawe posty w faq. Mysle ze bardziej czytelnie i zrozumiale opisuja jak dziala system i czego wymaga jak wersja pytan i odpowiedzi na poczatku.

Tomasz Urbanowicz
26-11-2005, 08:24
Dziękuję KuchateK (no i oczywiście wszystkim za wyjaśnienie).

Skoro KIT przekazuje informacje o odległości od ostrzonego obiektu, to czy w jakiś sposób można to zobaczyć w aparacie? I czy może jest to w EXIF? Niestety, nie mam przy sobie aparatu, a temat mnie interesuje...

Z góry dzięki ;-)

KuchateK
26-11-2005, 19:18
O ile sie nie myle dopisywana jest ta informacja do exifa. Jak juz bedziesz mial aprat to sprawdz ;)

A zobaczyc tez mozna. W faq w ktoryms z ostatnich postow jest eksperyment z odlegloscia.
http://canon-board.info/showpost.php?p=101069&postcount=57
W sekcji "Bouncer i prawdziwy wplyw odleglosci..."

Kubaman
26-11-2005, 22:24
zapisuje tę informację w exifie, a do tego w lepszych obiektywach masz podgląd w "okienku", choć jest to mocno niedokładna informacja, zwłaszcza im dalej ostrzysz.

KuchateK
27-11-2005, 05:43
Kubaman. Sprawdzales czy jest to w jakiejs normalnej (ludzkiej) jednostce i w miare dokladne?

Kubaman
27-11-2005, 09:34
Kuchatek, ale co, bo się zamotałem ?
Jeśli chodzi o odległość ostrzenia w okienku na lensie, no to chyba każdy widział :roll: - podaje w metrach i w stopach. W EXIFie podaje według ustawień aparatu (chyba SI jest już standardem nawet w praduktach dla US)

Tomasz Urbanowicz
27-11-2005, 10:39
Zajrzałem do EXIF zdjęcia zrobionego KIT'em i nie widzę gdzie jest informacja o odległości:



---- Main section ----

Make: Canon
Model: Canon EOS 350D DIGITAL
Orientation: Normal
XResolution: 72,00
YResolution: 72,00
Resolution Unit: Inch
Date Time: 2005:11:17 17:22:52
YCb Cr Positioning: Co-sited
Exif Offset: 196
Exposure Time: 1/13 sec
FNumber: F3,5
Exposure Program: Aperture priority
ISOSpeed Ratings: 100
Exif Version: "0221"
Date Time Original: 2005:11:17 17:22:52
Date Time Digitized: 2005:11:17 17:22:52
Components Configuration: YCbCr
Shutter Speed Value: 0,0769 sec (1/13)
Aperture Value: F3,6
Exposure Bias Value: 2/2
Metering Mode: MultiSegment
Flash: Off, surpressed
Focal Length: 18,00 mm
Maker Note: "."
Flash Pix Version: "0100"
Color Space: sRGB
Interoperability Offset: 9230
Interoperability Index: R98
Interoperability Version: "0100"
Focal Plane XResolution: 3456000/874
Exif Image Width: 3456
Exif Image Length: 2304
Focal Plane YResolution: 2304000/582
Focal Plane Resolution Unit: Inch
Custom Rendered: Normal process
Exposure Mode: Auto Exposure
White Balance: Manual
Scene Capture Type: Standard
CCD Size: 22.2 x 14.8 mm

---- Additional section ----

Canon PhotoEffect: Off
Macro mode: Off
Self Timer: Off (Not Used)
Compression Rate: Fine
Flash Mode: Not fired
Drive Mode: Single (One-Shot per Touch)
Focus Mode: One-Shot
Image Size: Large
Easy Shoot modes: Manual
Contrast: High
Saturation: Normal
Sharpness: High
CCD ISO: 100
Metering Mode: Evaluative
Canon AiAF: Off
Exposure Mode: Av-priority (Mode 'Av')
Focus Details: Single
White Balance Set: Custom
Flash Bias: -1 EV
Lens: 18 - 55 mm
Subject Distance: Not possible to define
ImageType: "Canon EOS 350D DIGITAL"
FirmwareVersion: "Firmware 1.0.2"
OwnerName: "unknown"
CameraSerialNumber: 930528145
Noise Reduction: Off
Shutter AE Lock Button: AF/AE lock
Mirror Lockup: Disable
Exposure Level: 1/2 stop
AF Assist: On (auto)
AV Shutter Speed: Automatic
AEB Sequence: 0

Kubaman
27-11-2005, 11:45
masz przecież napisane: Subject Distance: not possible to define.
Widziałem w necie EXIFy, gdzie odległość była wyraźnie podana, ale szczerze mówiąc nigdy sie nie zastanawiałem, czy podnie tej informacji zależy od lensa i czy ewentualnie trzeba grezebać w EXIFie jkimś softem, żeby to wyciągnąć.

Tomasz Urbanowicz
27-11-2005, 12:09
No właśnie - dlatego przytoczyłem EXIF'a. Ściągnąłem informacje o nim za pomocą dedykowanego programu do EXIF....

Kubaman
27-11-2005, 12:20
zrozumiałem, że nie możesz znaleźć informacji w EXIFie na temat odległości ostrzenia :???:

tak jak pisałem, dlaczego czasem ta informacja jest dostępna a czasem jest jak w twoim przykładzie, nie mam pojęcia, zbytnio mnie to nie interesowało.

Co do samego EXIFa i jego możliwości to polecam tę stronkę http://park2.wakwak.com/~tsuruzoh/Computer/Digicams/exif-e.html#AboutExif