PDA

Zobacz pełną wersję : METZ mz 4 vs CANON 550EX



kml
23-01-2005, 15:01
Witam serdecznie
Niedługo czeka mnie zakup lampy i zastanawiam sie nad właśnie tymi dwoma modelami.
Obecnie w pracy cykam 550 mojego wsólnika i sprawuje sie dobrze z moim d60 ale słyszałęm że owy METZ równierz świetnie sobie radzi a jest tańszy i nie wiem czy opłaca sie kupić Canona ...
Przeznaczenie lampy to śluby,wesela, imprezy okolicznościowe.
Miał ktoś może kontakt z owym METZem ??
może ktoś ma porównianie owych dwóch lamp?

pozdrawiam

Vitez
23-01-2005, 18:32
Ogolne wrazenie o Metzach, w tym i tu na forum opisywane - to ze dosc czesto zdarza im sie zeswirowac z pomiarem E-TTL . Tzn niby wspolpracuja w E-TTL ale... bywa ze dana klatka czy cala seria czy calkowicie - niedoswietlaja lub przepalaja.
Wrazenie to potwierdzaja i zawodowcy (pewnie da sie wygooglac lub na forum dpreview znalezc) wiec mozna wykluczyc blad nieznajomosci techniki pomiaru E-TTL a raczej zwalic to na probe "podrobienia" tego systemu pomiaru przez firme Metz.
Do pstrykania - OK, nadaje sie, ale na sluby - ja bym nie ryzykowal, zbyt wazna okolicznosc by skopac ujecie i pozniej je wymeczac przy obrobce (a i to nie zawsze sie udaje).

Cychol
23-01-2005, 19:32
Zgadzam się z Vitezem, na lampie (fotografując imprezy) nie powinno się oszczędzać, tym bardziej, że to co poleca fabryka jest dobre :)

kml
23-01-2005, 22:13
Qrcze w tej lampie podoba mi sie równierz mała lamka z przodu np do błysku w oku 8)
Słyszałem równierz ż epo każdym dobrze doświetlonym zdjęciu daje selikatny sygnał dzwiękowyco równierz mi sie podoba.
Stawka jest jednak za wysoka aby mieć miejsce na pomyłki i jeżeli naprawde dowiem sie że zdażają sie im jakieś odchyły(metz) to napewno z niej zrezygnuje.
Musze chyba jeszcze poczytać o niej troszke ...

Vitez
24-01-2005, 09:46
Qrcze w tej lampie podoba mi sie równierz mała lamka z przodu np do błysku w oku 8)

Ot pare cytatow z forum dpreview:

"Unfortunately, the secondary reflector only works in Auto mode, which is a real shame. It would be great to be able to use it in ETTL, especially for head and shoulder portraits.(...)ETTL is generally gave me a better exposure than Auto" .

"You can only use a Stofen Omni-bounce in Auto mode (not ETTL, because it blocks the ETTL sensor on the flash"

"Finally, there is the question of future compatability as Canon updates ETTL - sounds like that has been managable through upgrades to the shoe, but you never know"

"put the 550 away until I get an eTTL-2 camera"
" i would say auto seemed better about 75% of the time. but just when you would think auto was going to be the consistent mode, some pics would look better in ettl2. i spent two weeks trying both basic modes for each shot, and went nuts and returned it."

Szczegolnia ta powyzsza wypowiedz jest wazna - Metz jest nieprzewidywalny zarowno w trybie swoim Auto jak i w E-TTL .
Gdy cos nie wyjdzie w Auto, probujesz w E-TTL itd itp - nie dla mnie. Wole sie naczucy porzadnego uzywania E-TTL z korektami i blokadami niz miec lampe ktora czasem dziala dobrze w takim a czasem w takim trybie - nie do slubow, tam nie mozna sobie na "przwidywalna w 75%" lampe pozwolic - lepiej miec np 95% skutecznosc po nauce E-TTL .
A potem... juz slyszalem wiele pozytywnych opinii o E-TTL II - przewidywalny i skuteczny. A w E-TTL II rowniez wg forum dpreview - lampy EX rozkladaja na lopatki wszelkie Metze i Sigmy.



Stawka jest jednak za wysoka aby mieć miejsce na pomyłki i jeżeli naprawde dowiem sie że zdażają sie im jakieś odchyły(metz) to napewno z niej zrezygnuje.


Podalem ci ledwie kilka fragmentow a juz masz kilka wypowiedzi o :odchylach" ... poszukaj sam na www.dpreview.com forum Canon 20D/10D/D60 Talk i wpisz Metz ...

kml
24-01-2005, 14:02
Vitez, z góry założyłeś żę czaje ENG a u mnie z tym średnio :? i daltego musze szukać czegoś po Polskiemu 8)
Ale ogólnie dziękuje bardzo za odpowiedz (jestem coraz mniej przekonany do tych METZów ...

Vitez
24-01-2005, 18:50
Vitez, z góry założyłeś żę czaje ENG a u mnie z tym średnio :? i daltego musze szukać czegoś po Polskiemu 8)

groups.google.pl -> wpisz METZ mz 4 .
Troche wiecej szukania i czytania zanim znajdziesz jakis interesujacy watek ale i tak znajdziesz podobne opinie - ze Metz jest wprawdzie dobry ale mniej przewidywalny w obu swoich trybach niz porzadnie wycwiczona obsluga E-TTL 8)

ukasz
29-01-2005, 03:22
Chyba chodzi o 54 MZ4? Bo o Metzu MZ 4 nie słyszałem...

Ale do rzeczy. Mam 54 mz3. Kupiłem go zamiast 550EX bo cena i drugi palnik, i przy ew.
zmianie stadartu (np. gdybym kupił sobie jakiś cyfrowy kompakt nie-Canona ze stopką) wymieniam tylko kostkę za ok 100 zł i mam lampę. Wolałem go też od 420EX bo cena podobna a większa liczba przewodnia + wyżej wymienione.

Co do przewidywalności błysków w ETTL-u: w teście Foto porównującym obie lampy, przy czułości ISO 100 odchylenia były takie same (0,2EV) przy ISO 400 Metz wypadł gorzej (0,6EV w porównaniu do 0,3 Canona), ale to na dobrą sprawę jest pomijalna róznica.

Sam posiadam tą lampę nie tak znowu długo ale parę (naście) rolek już pstryknąłem. Problemów które wymienia Vitez nie zauważyłem. W ETTLu ani przepalone, ani niedoświetlone (chyba że zapomnę korekcję wyłączyć :D )

Drugi palnik nie działa w ETTL-u. To znaczy po jego włączeniu lampa automatycznie przestawia sie w TTL. I działa dalej :), przynajmniej z Eosem 50. Z np. 10D, który ma tylko ETTL drugi palnik nie będzie błyskał. Chyba że wymiana kostki na nowszą coś tu daje, nie wiem.

Jest natomiast jedna rzecz która mnie wkurza, związana z tym dodatkowym palnikiem. Mianowicie, po włączeniu lampy i aparatu, trzeba koniecznie strzelić 1 błysk z właczonym tylko głównym palnikiem, w trybie ETTL. (nawet bez migawki, może być FEL) Potem można włączyć 2 palnik i spokojnie pstrykać dalej. Jeżeli natomiast pominie sie powyższą procedurę i od razu zacznie sie robić zdjęcia w trybie 2-palnikowym - lampa straszliwie niedoświetla. (5EV?) Nie wiem czy to cecha tego modelu, czy uroda mojego egzemplarza lampy/kostki/aparatu, lub też kwestia współpracy jednego z drugim i trzecim. Jest to w każdym razie nieco irytujące, nie ma natomiast w tym przypadkowości - więc jeśli sie o tym wie, trudno schrzanić zdjęcia :)

Jak dla mnie korzyści wynikające z tego 2 palnika są na tyle duże że można z powyższą niedogodnością żyć. A jeśli ktoś nie zauważa tych korzyści - nie musi tego palnika włączać, i lampa się zachowuje w 100% normalnie. Przynajmniej moja :)

BTW jeśli ktoś ma takiego samego Metza (54 MZ3, kostka 3102M), i używa 2 palników - chętnie dowiem sie czy jego lampa zachowuje sie tak samo.

Vitez
29-01-2005, 03:37
Problemów które wymienia Vitez nie zauważyłem.

Tak gwoli wyjasnienia - nie ja je (problemy) wymieniam - nie mam do tego prawa bo nigdy nie mialem w rekach Metza. Ale "obilo mi sie o uszy" - poszukalem i znalazlem opinie uzytkownikow Metza, ktore to opinie tu przytaczam jak i linki do kolejnych.

piotrek100
11-03-2005, 23:39
Witam,

Bawiłem się kiedyś 550EX i 54MZ4. Impreza polegała na zdjęciach typu portret - postać, grupa itd... Generalnie podczas wcześniejszych testów przy fotkach jednej i tej samej osoby z różnych odległości obie lampy chodziły ok. ...ale w praktyce eos300d z 550EX jakoś średnio się spisał, być może lampa była walnięta - komisowa w "dobrej cenie". Problem polegał na tym że zdjęcie każdego dziecka było inaczej naświetlone. Zupełna kicha. Niby dzieci różnie ubrane - jedno jaśniej, a drugie ciemniej, ale odchyłki były nie do przyjęcia ze względu na czasochłonność późniejszej obróbki. W Metzu na programie A takich problemów nie było. E-TTL Metza też zresztą czasem nie doświetla - wtedy gdy duży procent białego na zdjęciu - np I komunia albo brodaty mikołaj. Na korzyść Metza jest to, że ma więcej możliwości bo jest A Metz albo E-TTL (mówię o cyfrze i pomijam wodotryski typu strobo oraz manuala). Po doświadczeniach stwierdziłem, że lepszy 54MZ4 no i mały przedni dopalacz czasem się przydaje. Co do wyp. ukasza to nie stwierdziłem u mnie jego kłopotów z dodatkową lampą . Najsłabszym punktem w Metzu jest niestety polski serwis. Gdy lampa padła na gwarancji to trzeba było czekać ponad miesiąc, aż goście odeślą. Ściemniali, że musieli odsyłać do Niemiec - czyżby sami nie umieli naprawić (?)

ukasz
12-03-2005, 01:16
Może nie umieli - może nie mieli części?
Anyway, piszesz że nie ma problemów z 2 palnikiem w 54mz4, a ja narzekałem na 54mz3. To podobne lampy, ale chyba jednak inne... :roll:

piotrek100
12-03-2005, 10:17
Sprzedawca twierdził , że do canona nie ma znaczenia jakiego Metza zapodasz czy 54MZ3 czy 54MZ4 bo efekt ten sam jak ta sama stopka (SCA3102). Powtarzam tylko za mistrzem. Ponoć w MZ4 jest coś poprawione pod Nikona i w Nikonie ma to znaczenie.

Ups - drugi palnik, Tylko że ja testowałem go wyłącznie na ustawieniu A bo u mnie przecież TTL w 300D nie chodzi. Na A chodzi ok, natomiast w ETTL nie można go włączyć.

W Metzu 54MZ4 i Canonie (przynajmniej 300D) wspomaganie autofocusa chodzi tylko na środkowy punkt. [/code]

ukasz
12-03-2005, 13:43
Zachęciłeś mnie żeby popróbować z trybem A. Ciekawe co wyjdzie. Dam znać jak wywołam dzisiejsze pstrykanie.

Vitez
12-03-2005, 20:57
Problem polegał na tym że zdjęcie każdego dziecka było inaczej naświetlone. Zupełna kicha. Niby dzieci różnie ubrane - jedno jaśniej, a drugie ciemniej, ale odchyłki były nie do przyjęcia ze względu na czasochłonność późniejszej obróbki.
A wystarczylo sie naumiec jak sie uzywa E-TTL i przez wzglad na to uzywac dosc czesto FEL :roll:


W Metzu na programie A takich problemów nie było.
A to mnie nie dziwi, Metze maja niezla wlasna automatyke.


E-TTL Metza też zresztą czasem nie doświetla - wtedy gdy duży procent białego na zdjęciu - np I komunia albo brodaty mikołaj.

A to mnie nie dziwi - znowuz trzeba poznac troszke E-TTL i uzywac FEL :roll: .

piotrek100
13-03-2005, 11:32
Nie czaje za bardzo, podziel się wiedzą. Co może pomóc mozolne wciskanie FEL (*) gdy robisz zdjęcie któregoś tam z kolei dzieciaka w pełnej klatce i pstrykasz je w dokładnie tym samym kadrze?
Wydaje mi się, że to nic nie zmieni. Przecież ETTL i tak robi przedbłysk pomiarowy za każdym razem.
Rozważając Twą wypowiedź tak się zastanawiam raczej czy moim blędem nie było pstrykanie 300d na manualu bo wtedy może on robić pomiar centralny i tu raczej dopatruję się czegoś nie tak. Popróbujemy, zobaczymy..

Vitez
13-03-2005, 14:57
Wydaje mi się, że to nic nie zmieni. Przecież ETTL i tak robi przedbłysk pomiarowy za każdym razem.

Zalezy gdzie miales wycelowany srodkowy punkt ostrosci, ktorym to wlasnie E-TTL mierzy... jesli na twarz dziecka to powinno byc OK, ale podejrzewam ze nieco nizej, wlasnie w ubranko - i wtedy E-TTL mierzyl w zaleznosci od janosci ubranka.

Jesli znasz angielski to milej lektury zycze:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/#ettl

piotrek100
13-03-2005, 15:33
No tak, to się zgadza. Raz w centrum była biała broda, raz ciemne ubranko.
Można się zatem nauczyć wciskać FEL, za każdym pstryknięciem - wiąże się to jednak z niepożądanym przedbłyskiem, na który dzieciarnia zazwyczaj nie reaguje z radością. Przy szybkim reportażu przedbłysk też trochę niezręczny, nie mówiąc o poszukiwaniu punktu odniesienia żeby wcisnąć *.
Jak dla mnie ETTL to raczej do dopalania jak jest jasno i wtedy ewentualnie FEL. Tak to raczej jadę właśnie na programie A w Metzu bez kombinowania i przedbłysków.
Jak dla mnie Metz oferuje więcej możliwości za mniejszą kasę - ocena subiektywna własna.

Vitez
13-03-2005, 21:17
No tak, to się zgadza. Raz w centrum była biała broda, raz ciemne ubranko.
Można się zatem nauczyć wciskać FEL, za każdym pstryknięciem - wiąże się to jednak z niepożądanym przedbłyskiem, na który dzieciarnia zazwyczaj nie reaguje z radością. Przy szybkim reportażu przedbłysk też trochę niezręczny, nie mówiąc o poszukiwaniu punktu odniesienia żeby wcisnąć *.

To juz od fotografa zalezy by dopasowal sprzet i technike fotografowania do sytuacji. Jedni to robia bez szemrania bo po prostu taka jest potrzeba, inni tego nie robia tylko "jada po minimum" za to narzekajac ile wlezie na to minimum.
Jesli masz potrzebe nie uzywania przedblysku - lampa manualna ci pozostaje. Jesli masz potrzebe posiadania takiego samego oswietlenia kazdej klatki - musisz znac ograniczenia systemu (blysku) ktory stosujesz i je omijac.
Tak to niestety (na szczescie?) jest w zaawansowanej fotografii - ze jest wiele "musisz" i narzekanie na te "musisz" niewiele da. Aha i tym FEL to oczywiscie blyska po twarzach a nie ubrankach a najlepiej to ta 550EX w tryb M przelaczyc jesli robisz wiele klatek i chcesz miec je tak samo naswietlone :roll: .

piotrek100
13-03-2005, 23:08
Jesli masz potrzebe nie uzywania przedblysku - lampa manualna ci pozostaje.....Albo system Metza i A- uważam, że chodzi on ok w opisywanych przeze mnie sytuacjach i innych zresztą też.


Aha i tym FEL to oczywiscie blyska po twarzach a nie ubrankach a najlepiej to ta 550EX w tryb M przelaczyc jesli robisz wiele klatek i chcesz miec je tak samo naswietlone
Miałem to na uwadze, ale przy pracy portret - postać zmieniam odległość od dziecka, a tym samym za każdym razem musiałbym się przełączać z mocą lampy. Wiadomo - jak trzeba to można się tego nauczyć - tak jak ustawienia ostrości w kompakcie, ale po co gdy można kupić tańszą lampę, która będzie robić to za Ciebie?

Generalnie jestem zadowolony z pomiaru A w Metzu i nawet częściej na nim robię niż na ETTL-u.

A propos Twego dawnego cytatu:

" i would say auto seemed better about 75% of the time. but just when you would think auto was going to be the consistent mode, some pics would look better in ettl2. i spent two weeks trying both basic modes for each shot, and went nuts and returned it."
Nie jestem mistrzem w ang, ale zdaje mi się, że tu chyba gościu jednak nie pisze że Metz jest w 75% przewidywalny, a stwierdza, że w 75% wydaje mu się lepszy - choć jak twierdzi ten człowiek później kilka zdjęć wyszło mu lepiej w ETTL2 . Więc wynika z tego fragmentu, że porównanie dotyczy Auto Metza z ETTL2 a nie zwykłym ETTL-em

a jeszcze

"put the 550 away until I get an eTTL-2 camera"
zrozumiałem, że trzymał się z dala od 550 dopóki nie nie zakupił aparatu w systemie E-TTL2

pozdr.