PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzić czy IS w obiektywie działa ?



SebaWolf
18-01-2007, 14:50
pytanie moze i glupie /ale oczekuje madrej odpowiedzi/ nie mialem nigdy obiektywu z IS :mrgreen:
jak w temacie jak sprawdzić w warunkach sklepowych czy IS w obiektywie jest sprawny, czy jedyna mozliwosc to ustawic w miare niski czas i pstrykac zdjecie z wlaczonym i wylaczonym IS ale ta metoda raczej nie daje 100% pewnosci

Peri Noid
18-01-2007, 14:57
Nie trzeba robić zdjęcia. Działanie IS-a widać już przy patrzeniu przez obiektyw po wciśnięciu do połowy spustu - widać jak "dziwne" zachowuje się obraz w wizjerze podczas lekkiego przesuwania na boki obiektywem (jakby pływał, reaguje z pewnym opóźnieniem). Obraz bez IS-a będzie się zachowywał w sposób "naturalny", czyli jak przesuniesz obiektyw to i to co widzisz niezwłocznie się zmieni.
Może opis niezbyt precyzyjny, ale jak popatrzysz w wizjer i poruszasz aparatem na boki to szybko się zorientujesz w czym rzecz.

toma20D
18-01-2007, 15:04
..jesli bedziesz testował długą stałkę np.300\4 IS to usłyszysz i poczujesz jak się załącza IS.

gwozdzt
18-01-2007, 15:05
Czyli po prostu: TO WIDAĆ, SŁYCHAĆ I CZUĆ... :mrgreen:

SebaWolf
18-01-2007, 15:09
dzieki i tu rodzi sie moje kolejne pytanie czy IS dziala zawsze czy zalacza sie tylko wtedy kiedy jest potrzebny

Reason
18-01-2007, 15:26
Sam o tym decydujesz

qwerty1237
18-01-2007, 15:55
Decyduje o tym pstryczek IS ON/OFF z boku obiektywu ;-)

SebaWolf
18-01-2007, 17:18
oki wiem ze jest pstryczek myslalem tylko ze przy krótkich czasach sam się wyłącza i nie jest aktywny

Peri Noid
18-01-2007, 18:13
IS włącza się w momencie gdy wciskasz migawkę do połowy - aparat wtedy jeszcze nie wie, jaki ma ustawić czas. Poza tym do pełnej stabilizacji wymagana jest chwila czasu - stabilizator musi rozkręcić żyroskopy, co chwilę trwa ze względu na ich bezwładność. Dodatkowo IS nie jest wyłączany od razu po zrobieniu zdjęcia ale trochę później na wypadek, gdybyś chciał zrobić zaraz kolejne zdjęcie albo serię (właśnie ze względu na czas potrzebny do osiągnięcia pełnej wydajności stabilizacji).

Frg
18-01-2007, 23:14
witam wszystkich stałych forumowiczów
a teraz komentarz...

czy jedyna mozliwosc to ustawic w miare niski czas i pstrykac zdjecie z wlaczonym i wylaczonym IS ale ta metoda raczej nie daje 100% pewnosci
całkiem dobrze się sprawdza jak choć trochę ci się ręce trzęsą :mrgreen:
ustawiasz na czas między 1/L i 4/L lub 8/L (gdzie L=ogniskowa) i testujesz raz z IS, raz bez ;)

Działanie IS-a widać już przy patrzeniu przez obiektyw po wciśnięciu do połowy spustu - widać jak "dziwne" zachowuje się obraz w wizjerze podczas lekkiego przesuwania na boki obiektywem (jakby pływał, reaguje z pewnym opóźnieniem).
jakoś u mnie obraz za nic nie chce pływać :grin: chociaż wiem, że IS działa i go słyszę.

eternus
18-01-2007, 23:28
Potwierdzam to odczucie - IS nie zawsze powoduje "plywanie", a mimo to dziala sprawnie.

Peri Noid
19-01-2007, 03:21
jakoś u mnie obraz za nic nie chce pływać :grin: chociaż wiem, że IS działa i go słyszę.
Porusz lekko lufą w lewo i w prawo - u mnie obraz w wizjerze reaguje jakby z opóźnieniem. Chociaż, z drugiej strony, ja mam 75-300 IS USM, czyli ze stabilizacją I generacji. Może w nowszych tego tak nie widać. A może na krótszych nie widać. Sam nie wiem :rolleyes:

qwerty1237
19-01-2007, 11:36
Jednym z efektow dzialania IS jest tez solidny drenaz akumulatora ale to zauwazysz dopiero po dluzszym czasie.

Vitez
19-01-2007, 23:17
Jednym z efektow dzialania IS jest tez solidny drenaz akumulatora ale to zauwazysz dopiero po dluzszym czasie.

A ja temu moge tylko zaprzeczyc. Bez IS robie ok 1000 zdjec na dwoch bateriach w gripie. Ze szklami z IS robie... ok 1000 zdjec na dwoch bateriach w gripie.
Opisuje na bazie ponad rocznego uzywania wymienionych w podpisie szkiel z IS, naprzemiennie ze szklami bez IS jak i wczesniej posiadanymi szklami bez IS.
Moglbys qwerty poprzec swoje zdanie jakims doswiadczeniem ze szklami z IS (nie traktuj tego jako przytyk, tylko chec wymiany doswiadczen po spojrzeniu na podpis), czy tez tylko rozpowszechniasz niezbyt prawdziwe plotki i stereotypy?

Frg
20-01-2007, 00:46
Z tego widać że podpisy z listą sprzętu są jednak konieczne :D
Można oddzielić doświadczenia własne od cytowanych usłyszanych opinii.

qwerty1237
20-01-2007, 00:56
Pomimo ze w podpisie nie mam owego szkla (jak i wielu innych rzeczy) mialem z nim doczynienia i opinia moja nie jest wyrobiona na podstawie zaslyszanych czy tez przeczytanych innych opini. Na swierzo zaladowanym akumulatorze po strzeleniu okolo 50-60 fot wskaznik bateri pokazywal 2/3. W przypadku zwyklego obiektywu wskaznik rusza sie dopiero przy jakiejs setce. A teraz na logike skoro obiektyw jest stabilizowany to musi brac energie na naped zyroskopow z bateri aparatu no bo chyba nie z powietrza (nie zebym ironizowal). Wnioski nasuwaja sie same...

rysiaczek
20-01-2007, 01:08
Jednym z efektow dzialania IS jest tez solidny drenaz akumulatora ale to zauwazysz dopiero po dluzszym czasie.


wiesz co, nie bierz tego do siebie, ale uwazam ze powtarzasz zaslyszane... glupoty. Mam 100-400 i namietnie wykorzystuje IS'a - lubie ten dzwiek:mrgreen::mrgreen: i wogole nie widze spadku ilosci zdjec (czyli ponadnormatywnego) wykorzystania energii.
Ale to juz Vitez napisal, ja dodam cos wiecej - mialem tez kiedys sigme 70-300 i tam czasami mialem zabawe taka: ostrze sobie szklem na ptaszki patrzac, jak bateria mi siada (ofcourse chwile to trwalo, a bateria tez na wyczerpaniu byla). I tam rzeczywiscie widzialem, jak obiektyw zre baterie, teraz wogole tego nie zauwazam.

qwerty1237
20-01-2007, 01:33
Jak zwykle macie racje :-)
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EF-lenses/EF75300mm/index2.htm

Q: What power source does the image stabilizer use? A: The camera supplies all power.
Q: What is the power consumption? A: If the image stabilizer is used for 10 sec. per picture, the battery life will be about.30 percent less than usual.

rysiaczek
20-01-2007, 01:44
Jak zwykle macie racje :-)
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EF-lenses/EF75300mm/index2.htm

Q: What power source does the image stabilizer use? A: The camera supplies all power.
Q: What is the power consumption? A: If the image stabilizer is used for 10 sec. per picture, the battery life will be about.30 percent less than usual.
ciekawe, nie powiem ciekawe, ale obstaję przy swoim - 30% wiekszego zuzycia nie ma sily nie zauwazyc - to, co zauwazalem w sigmie, a czego nie zauwazam w canonie. kwestia indywidualnych obiektywow? Ciekawe, czy do wszystkich obiektywow wedruje ten sam IS...

Max_im
20-01-2007, 08:07
Jednym z efektow dzialania IS jest tez solidny drenaz akumulatora ale to zauwazysz dopiero po dluzszym czasie.

nic takiego nie zauważyłem

Vitez
20-01-2007, 19:10
Na swierzo zaladowanym akumulatorze po strzeleniu okolo 50-60 fot wskaznik bateri pokazywal 2/3. W przypadku zwyklego obiektywu wskaznik rusza sie dopiero przy jakiejs setce.

Dziwne... a o skutecznosci wskaznika baterii w Canonach (szczegolnie jesli ktos gripa uzywa) to zadnych stereotypow nie znasz? Bo ja znam... rowniez z wlasnego doswiadczenia - potrafi mi sie 2/3 pokazac po kilkunastu fotkach, jedna kreska po 100-200 a na ostatniej kresce dociagne z 600 fotek. Co mnie juz ze dwa lata temu nauczylo nie patrzec na wskaznik baterii bo to zbedny stres tylko.


A teraz na logike skoro obiektyw jest stabilizowany to musi brac energie na naped zyroskopow z bateri aparatu no bo chyba nie z powietrza (nie zebym ironizowal). Wnioski nasuwaja sie same...

Wniosek jest taki ze owszem - IS moze pobierac wiecej pradu, jednakze doswiadczenie wykazuje ze ten pobor pradu jest minimalnie tylko zwiekszony i niezauwazalny - przynajmniej dla osob ktore dosc dlugo fotografuja juz szklami z IS i maja porownanie do szkiel bez IS.

Tak wiec jeszcze raz i wprost - uwazam twoja opinie za nieprawdziwa i oparta na podstawie niemiarodajnych zrodel jak i braku doswiadczenia w szklach z IS.
Oczywiscie masz prawo ja podtrzymywac - jednak nie zdziw sie ze za kazdym razem spotkasz opinie przeciwstawna, oparta na bardziej miarodajnym doswiadczeniu, wiec bardziej wiarygodna.

Aha co do linku z mira - gdybys mial doswiadczenie w szklach z IS to bys wiedzial jak czesto sie robi kazda klatke z wlaczonym IS przez 10 sek ;) .
Ja ze swojej strony prosze bys wzial dobry przyklad ze mnie - bawilem sie 3 razy czyimis 5D i nie odzywam sie raczej w watkach gdy ktos prosi uzytkownikow tych aparatow o opinie.