PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z Eos 3 + 550EX



Artek_Bartek
22-01-2005, 19:58
Witam, zastanawiałam się nad miejscem umieszczenia posta... czy to technika, czy sprzęt czy... awaria....

Wcześniej używałem tej lampy z Rebel G czyli starą 500... zdjęcia wychodziły bez specjalnych zastrzeżeń...
Natomiast z 3 od jakiegoś czasu straszliwie niedoświetla (bynajmniej widać jakby rozmazane mleko na zdjęciu... tzn. na skanach z negatywu).... początkowo wydaje mi się, że nie było tak źle, ale.... dopiero od jesieni pstrykam w pomieszczeniach... wcześniej sporadycznie....
Początkowo pstrykałem na P.... mówię 'nie radzi sobie'.... ale podobno nie musi w tym trybie :wink: po przestawieniu na M, niezależnie od ustawień przysłony dla czasu powiedzmy 60, wprowadzenie korekty na lampie od +1/3 do nawet +1, przestawienia głowicy na światło odbite efekty są często takie same.... Używam z reguły obiektywu 28-135 IS...
Już zwątpiłem w swój warsztat..... : :cry: gdy przyszło olśnienie.... mam awarię sprzętu!!!! Tylko, czy to aby jest możliwe (nie znalazłem nic na forach o takich przypadkach Canona!!!!)? Aparat mam od czerwca, lampa ma już ponad 4.... czy jest możliwe, żeby straciła swoją moc? Myślałem też, że to kwestia negatywów (z reguły Fuji Reala 400), ale.... tak było na kilku kolejnych nie koniecznie z tej samej partii.... Może to zwalony E-TTL.. czy można to jakoś zdiagnozować....
A może... czy słyszeliście o jakichś kłopotach z kompatybilnością tych 2 elementów przy założeniu, ze jeden z nich był sprowadzony z USA (body) a drugi jest europejski?
Może zbyt wiele pytań w jednym wątku, ale... był to mój wymarzony zestaw a tu taka kicha :cry: A wizyt w warszawskim serwisie Canona nie uważam za miłe.... zwłaszcza od czasu wymiany klapki baterii w 500.. koszt klapki 8 PLN... faktura 130.....
POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

Vitez
23-01-2005, 15:05
Taki strzal na slepo - a probowales bawic sie jakimis Custom Functions w 3? Powinna byc jakas odpowiadajaca za wspolprace lampy z body...

Artek_Bartek
23-01-2005, 16:27
do tych funkcji się nie dotykałem.... z instrukcji nie kojarzę nic takiego.... ale postudiuję jeszcze raz... tak na mój nos niestety nie tędy droga.....

Vitez
23-01-2005, 18:50
do tych funkcji się nie dotykałem.

A co? Parza? ;)
Po to one sa - ustawic sprzet pod siebie i tak by dobrze wspolpracowal ze wszystkim dookola :roll: .

Artek_Bartek
24-01-2005, 12:29
jedyną funkcją, która wydawała mi się użyteczna była blokada lustra....
Reszty nie tykałem uznając, że ten aparat jest i tak wystarczająco mądry, aby radzić sobie w takich prostych sytuacjach jak fotka w pomieszczeniu.....
Przejrzałem możliwe funkcje i dalej wydaje mi się, że nie tędy droga... jedyna związana z E-TTL'em jest wg mnie 'automatyczna redukcja błysku'... a tą wprowadzałem przecież ręcznie....
Dalej mi się wydaje, że to np. kwestia osłabienia mocy lampy... a nigdzie nie znalazłem, czy takie coś w ogóle może mieć miejsce....

gietrzy
24-01-2005, 13:35
POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
Czacha zamienił sierkę na ... ten tego chciałem powiedzieć Czacha ma 3kę

Vitez
24-01-2005, 14:03
uznając, że ten aparat jest i tak wystarczająco mądry

Aha... :roll:

A to fotograf robi zdjecia czy aparat? ;)

Artek_Bartek
26-01-2005, 11:27
taaa.... niby fotograf tylko co z tego? przypominam, że to sprzęt analogowy czyli na efekty pracy trzeba poczekać do czasu wywołania negatywu.... właśnie 2 kolejne testowe zaniosłem do labu... jeśli teraz będzie kiszka (a stosowałem wiele kombinacji, korekcji itp. słowem jak mi się wydaje wszystkiego co jest możliwe) to zostanie mi... zanieść zestaw do serwisu... ewentualnie spróbować jeszcze z innymi niż Fuji Reala 400 negatywami....... choć nigdy wcześniej nie miałem z nimi problemów.....

tygryssssss
26-01-2005, 13:21
Wcześniej używałem tej lampy z Rebel G czyli starą 500... zdjęcia wychodziły bez specjalnych zastrzeżeń...
Natomiast z 3 od jakiegoś czasu straszliwie niedoświetla (bynajmniej widać jakby rozmazane mleko na zdjęciu... tzn. na skanach z negatywu).... początkowo wydaje mi się, że nie było tak źle, ale.... dopiero od jesieni pstrykam w pomieszczeniach... wcześniej sporadycznie....

A ja myślę że masz mały problem z E-TTL a dokładniej z jego obsługą (dla pocieszenia dodam że ja jeszcze teżżżżżżżż).
Przypuszczam że EOS 500 + 540EX pracowała w TTL a to już inna historia.
Do dzisiaj nie wiem jak to udogodnienie obsługiwać, ponieważ nawet tu nie ma jednobrzmiących odpowiedzi.

pozdrawiam

Vitez
26-01-2005, 16:46
taaa.... niby fotograf tylko co z tego?

Tak jak kolega wyzej napisal - EOS 500tka mial pomiar TTL i do niego sie przyzywczailes a dokladniej - do efektow jakie przez taki pomiar uzyskujesz.
Natomiast 3 z ta lampa korzysta z E-TTL (ale chyba da sie przelaczyc body w TTL ? ).
A o tym jak dziala E-TTL i jak sie nauczyc z niego korzystac poczytasz tutaj:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/

tygryssssss
27-01-2005, 08:14
Jak widzę tą stronę to z przyzwyczajenia klikam link ale tylko po to by popatrzeć a nie poczytać - nie ten język ;(
A po drugie przydało by się coś ze strony paktycznej (swoje doświadczenia)
Vitez: Czy twój EOS (a raczej lampa wbudowana) zawsze robi 2 błyski ? (mój nie zawsze robi ten przedbłysk)

Vitez
27-01-2005, 15:43
Vitez: Czy twój EOS (a raczej lampa wbudowana) zawsze robi 2 błyski ? (mój nie zawsze robi ten przedbłysk)

Czy zawsze to ciezko powiedziec...
Po pierwsze - nie uzywam lampki wbudowanej, chyba ze naprawde musze w wyjatkowych okolicznosciach.
Po drugie - stoje za plecami lampy i ciezko sie czasem przyatrzec.

Ale ogolnie - wydaje mi sie ze jesli nie uzyje FEL to zawsze. Najpierw przedblysk pomiarowy do E-TTL, potem blysk wlasciwy. FEL likwiduje przedblysk pomiarowy - skuteczne np na szybko zamykajace oczy koty 8) .
Twoj EOS... ma oprocz E-TTL inne systemy pomiaru, moze w roznych trybach, z roznymi lampami i z roznie nastawiona lampa (nie bawilem sie 550tka dokladnie) - niekoniecznie korzysta z E-TTL ?

Moj 10D ma tylko E-TTL wiec teoretycznie zawsze powinien blyskac chyba ze nastawiam manualnie lub uzywam FEL.

minek
27-01-2005, 21:59
Po drugie - stoje za plecami lampy i ciezko sie czasem przyatrzec.

Zwróć uwagę - jak masz zamknięte oko, którym nie patrzysz w wizjer, a widzisz błysk (przez wizjer) - to znaczy, ze to jest przedbłysk. Właściwego błysku nie widzisz, bo wtedy lustro jest podniesione i migawka otwarta.

tygryssssss
28-01-2005, 10:37
qrcze ...

Nie chiał bym zawracać głowy ... ale w moim 10d właśnie raz jest raz go nie ma a przy użyciu FEL nieraz nawet lampa wogóle nie da błysku głównego.
Tak się zastanawiam czy to jest tylko u mnie ?

minek
28-01-2005, 11:04
Mam lampkę 420EX, aparat pixelowy G5 i fotograficzny eos33v. W G5, w trybie M, mocą lampy steruję z aparatu. Wtedy nie ma przedbłysku. Ustawić mogę wartość od max do 1/32 tego max. W G5 dodatkowo, wyraźnie widać, czy błysk jest jeden, czy dwa.
W eosie działa zawsze E-TTL (chhyba nawet E-TTLII, ale to pewnie zależy od szkła aktualnie) i zawsze jest przedbłysk. Właściwie nie używam FEL, zatem - nie wiem ja k wtedy, ale podejrzewam, że błysk podczas * to właśnie przedbłysk pomiarowy.
Czas pomiędzy przedbłyskiem a błyskiem w EOS (o ile nie jest ustawiony na drugą lamelkę i czas nie jest wystarcająco długi) jest tak krótki, że oba błyski zlewają się w jeden, jeśli się patrzy spoza aparatu. Dopiero patrzenie przez wizjer pozwala zauważyć, że przedbłysk wystąpił.

Nie wiem jak jest z lampą 550EX i 580 (i pozostałymi, które można ustawiać manualnie, nie tylko z aparatu). Jest w tych lampach jest trym manual, który prawdopodobnie nie będzie powodował przedbłysku pomiarowego - no bo po co?
Czy ktoś ma, testował, sprawdzał i może chociaż częściowo potwierdzić co tu naplotłem?
(-:

Vitez
28-01-2005, 16:32
W G5, w trybie M, mocą lampy steruję z aparatu. Wtedy nie ma przedbłysku.

To potwierdzam - mialem G3 i 420EX.


W eosie działa zawsze E-TTL (chhyba nawet E-TTLII, ale to pewnie zależy od szkła aktualnie) i zawsze jest przedbłysk.

Tak jak pisalem powyzej - moge potwierdzic ze raczej zawsze ;) , a "raczej" bo nigdy nie zwracalem uwagi - wazniejszy jest efekt 8) .


ale podejrzewam, że błysk podczas * to właśnie przedbłysk pomiarowy.

To potwierdzam na 100% - * czyli FEL daje wlasnie przedblysk pomiarowy, osobiscie uzywam bardzo czesto FEL-a przed przekadrowaniem bo E-TTL juz tak ma :? . Jak bede mial E-TTL II to pewnie bede sie mogl od tego odzwyczajac ;)

minek
28-01-2005, 17:37
W pytaniu co naplotłem chodziło mi raczej o drugi akapit - co z lampami, które można ustawiać manualnie, nie zależnie od aparatu? (550 wzwyż chyba). Czy w manualu (na lampie) nadal przedbłyskują, a jak tak to po co (-:

Tego co potwierdziłeś byłem racej pewien, a teraz jestem jeszcze bardziej (-:

EricWangCN
22-03-2005, 00:17
Wu Wu wu ~~~~~ :( :cry:
I cann't translate what you said by translater .you must write oral polish .Wu~~~~