PDA

Zobacz pełną wersję : Plebiscyt na najlepszy kompakt!



sid
22-01-2005, 19:09
Jaki jest waszym zdaniem najlepszy kompakt?
Moim zdaniem jest to obecnie Panasonic FZ20. Glownymi zaleteami tego aparatu moim zdaniem sa: najlepszej jakosci obiektyw dostepny w kompaktach (mam tu na mysli dlugi zoom), stabilizacja obrazu, 3 fps, pelna kontrola nad aparatem (ide kompakto-lustrzanki). No i cena. W polsce spokojnie mozna go dostac za 2300zl. W stanach za 1500 zl. Taka cena poprostu rozwala. A jakie jest wasze zdanie?

eternus
22-01-2005, 19:16
Nie no - ja sie z Toba calkiem zgadzam - jak na kompakt (i nie tylko na kompakt) to jest to bardzo sensowna maszynka.

Ciekaw jestem tylko jak ten obiektyw sprawuje sie w rzeczywistosci, choc napis na nim swiadczy, ze dobrze :D , bo juz nie raz bylo tu dyskutowane do ktorej to czesci ciala nadaja sie takie mega-zoomy :D

djtermoz
22-01-2005, 20:42
No i tutaj sie zgadzam ze ten Panasonic FZ20 jest calkiem, calkiem.

Choc dla mnie jedne z najlepszych to sa Panasonic Lumix DMC-LC1 (http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/lc1.html) i Leica Digilux 2. Tylko ze ceny tych kompaktow to sa naprawde dzikie: $1600 za Panasonica i $1850 za Leice.

A jaki jest najlepszy kompakt na film?

sid
22-01-2005, 20:54
To jest lin do miejsca w ktorym ten aparat mozna zamowic za abrdzo rozsadne pieniadze. Na dole sa pokazane miniaturki fotek z obiektywu na minimalnym, 6-cio krotnym i maksymalnym zoomie. Po kliknieciu mozna je powiekszyc do naturalnych (prosto z aparatu) rozmiarow.

http://www.aparaty.ua.pl/opisy/panasonic_fz20_czarny.php

Na DPreview bardzo pozytywnie wyrazali sie o tym obiektywie. Nie mieli w zasadzie zdanych zastrzezen. Gdyby tylko aparacik mial jeszcze do iso 800 bez szumow to juz by byla bajka :roll: :D

Tak wiec przymiezam sie do sprowadzeni ze stanow tego aparatu. Jako wycieczkowego, takiego zawsze pod reka. Zdjecia z niego tez na DPreview wygladaly bardzo ladnie.

Gdyby ktos wiedzial cos wiecej na temat tego sprzetu prosze o opinie.

Mozna ten temat jakos dodac w innym dziale? Mysle, ze wtedy mialby wieksze wziecie...
Pozdrawiam
Poza :shock:

Vitez
23-01-2005, 15:20
Wg mnie Minolta A1 - cena porownywalna, fotki lepszej jakosci (niz wspomniany Panasonic), funkcjonalnosc porownywalna (stabilizacja, EVF itp).
A jesli cos tanszego to Canon S1 IS :P .

Btw pare dni temu bawilem sie G6 - zadziwiajaco szybko AF :shock: , w dosc ciemnych warunkach (srednio oswietlony swietlowkami pokoj) lapal kilkukrotnie szybciej niz G3/G5 .

A i jeszcze - pozwolisz ze z tytulu watku usune nazwe aparatu... sugestia psychologiczna narzucajaca odpowiedz :P .

sid
23-01-2005, 16:21
A zainteresowales mnie stwierdzeniem, ze fotki lepszej jakosci... czym to sie objawia? Kolor, ostrosc, szczegolowosc? Mozesz przyblizyc trocheVitez, co konkretnie kryje sie pod "lepszej jakosci"? Bo z tego co wiem AF minolty jest dosc sredni, niedokladny a i nawet w A2 sa dosc mydlane.

[ Dodano: 23-01-2005 ]
A co sadzicie o Canonie Pro 1? Tez kompakt. Nielzy obiektyw. Jaka jest wasza opinia. Wiem, ze cos o tym bylo, ale jestem ciekaw opini w stosunku do panasonica.

Vitez
23-01-2005, 18:49
A zainteresowales mnie stwierdzeniem, ze fotki lepszej jakosci... czym to sie objawia? Kolor, ostrosc, szczegolowosc? Mozesz przyblizyc trocheVitez, co konkretnie kryje sie pod "lepszej jakosci"? Bo z tego co wiem AF minolty jest dosc sredni, niedokladny a i nawet w A2 sa dosc mydlane.

[ Dodano: 23-01-2005 ]
A co sadzicie o Canonie Pro 1? Tez kompakt. Nielzy obiektyw. Jaka jest wasza opinia. Wiem, ze cos o tym bylo, ale jestem ciekaw opini w stosunku do panasonica.

Poogladalem sobie np pbase czy steves digicams , mam znajomego z Minolta A1 i po prostu fotki te w porownaniu do fotek z Panasonica mi _subiektywnie_ bardziej sie podobaja - wlasnie kontrast, ostrosc, kolory itp. Biore oczywiscie pod uwage ze jedne sa obrabiane, inne nie, tyle ze z Minolty A1 widzialem nieobrabiane i nadal uwazam za calkiem niezle 8) .
Zapewne to sprawa po prostu lepszego obiektywu - porzadny, dopracowany zoom 7x vs zoom 12x . Im wiekszy zoom tym gorsza jakosc i zadne magiczne nazwy super firm tu nie pomoga. Nawet 35-350 L Canona (10x 'zoom') , mimo ze to L to jest tylko sredniej jakosci w porownaniu np do 100-400 L (4x 'zoom' ).
Co do Pro1 ... szumy, kontrast i ostrosc kiepskie, z powodu upakowania 8 milionow pikseli na malutkiej matrycy zapewne. Aberracje tez - jak na szklo nie-L . Produkt marketingowy.
Z 8 megapiselowcow - A2, ale niewiele poza nieco lepszym EVF rozni ja od A1 a roznica w cenie spora, dlatego jednak A1 stawiam najwyzej wsrod kompaktow... ale szukajac w niezlych, duzych zoomach a tanszych niz A1 - to osobiscie wole S1, bo do dobrych jakosciowo zdjec mam dSLR, a S1 ma najlepszy stosunek jakosc vs funkcjonalnosc 8) .

sid
24-01-2005, 11:13
A teraz wazne dla mnie pytanie: czy do Panasonica warto zajupic szybka karte? O i jeszcze jedno pytanie do ktorego az wstyd sie przyznac :oops:, czy aparta obsluguje normalny Compakt Flash (jak w Canonach) czy inny standard? Bede wdzieczny za odpowiedzi. Pozdrawiam :)

[ Dodano: 24-01-2005 ]
A moze cos wiecej o Sony Cyber-shot DSC-F828? Jak to znim jest?

lucien
24-01-2005, 12:14
Z droższych stawiam na Minoltę A2, z tańszych na G5 :)

sid
24-01-2005, 12:58
J mojego punktu widzenia Minolta A2 robi mydlane zdjecia - za sprawa swojego AF jak i matrycy... nie wiem na ile z powodu obiektywu - ten podobno dobry.

[ Dodano: 24-01-2005 ]
Conclusion - Cons
Disappointing resolution, soft images (not just as a result of poor AF)
Auto focus confirmation despite being out of focus
Lens being stretched past its resolution capabilities?
Flash color cast, under exposure
Some vignetting / lens shading
LCD only tilts upwards, does not twist out
Lens not as fast as some others at wide angle (F2.8)
Poor automatic white balance in artificial light
Moiré visible near resolution limits (especially disruptive of horizontal lines)
No AF assist lamp (although still performs quite well)
Long CF write times for JPEG Extra-Fine / Fine (7.1 sec / 5.3 sec)

Vitez
24-01-2005, 13:57
czy do Panasonica warto zajupic szybka karte?
Raczej nie.
Chyba ze masz USB 2.0 i czytnik kart i na karcie chcesz sobie inne rzeczy pomiedzy komputerami (np filmy, mp3) przenosic a nie uzywac jej tylko w aparacie - wtedy jest uzyteczna o ile niewiele drozsza.


O i jeszcze jedno pytanie do ktorego az wstyd sie przyznac :oops:, czy aparta obsluguje normalny Compakt Flash (jak w Canonach) czy inny standard?

www.dpreview.com - poczytaj sobie o swoim wybranym mdoelu. Jest opisane jaki typ kart obsluguje.

sid
24-01-2005, 18:44
Zamowilem juz dwie sztuki Panasonic Lumix DMC-FZ20 :D Jedne dla siebie drugi dla kolegi. Odbior w niedziele. Aparaty zamowione w firmie Grosman w cenie 2300zl sztuka. Jesli bedziecie zainteresowani moge zamiescic jakies zdjecia prubne i z czasem moje wnioski co do owego aparatu :) Pozdrawiam i dziekuje za wszystkie uwagi!

PS.
Temat nie musi umierac :) Moze dotyczyc kompaktow obecnych na rynku ktore warto kupic.

[ Dodano: 30-01-2005 ]
Dzis odebralem aparat i jestem po kilku godzinach zabawy. Co prawda to za malo, zeby podac naprawde cenne uwagi ktore pojawia sie najszybciej za pol roku, ale puki co pierwsze wnioski:

Plusy:
-ergonomia w ogulnym znaczeniu - jeszcze w zyciu nie mialem aparatu w reku, w ktorym tak latwo, szybko i intuicyjnie mozna by ustawiac wszystkie funkje. Przebija nawet 300D pod tym wzgledem (nie zeby 300D byla jakis wyjatkowy, ale tez mam okazje nim focic, pozatym jest to lustrzanka dla prowniania). Tak wiec zmiana jakiegokolwiek parametru potrzebnego do robienia zdjec to ulamek sekndy.
-cala masa nowatorskich rozwiazan - sa to moze drobiazgi, ale bardzo ulatwiaja i uprzyjemnija prace z tym aparatem (wspomaganie ustawiania ostrosci, konstrukcja wszystkich menusow, dzialanie zoomu, stabilizacja obrazu)
-jest naprawde bardzo szybki (nawet w porownaniu z tansza lustrzanka)
-info na wizjerze i LCD, oraz sam wizjer bardzo wysokiej jakosci LCD 2 cale
-zaawansowane funkcje AF oraz pomiaru switla
-kiedy uzywasz tego apratau czujesz sie jak bys wlozyl garnitur szyty na mire... pierwszy razm mam takie uczucie mimo iz nigdy wczesniej nie mialem panasonica w reku, nawet (wstyd sie przyznac) p[rzed zakupem ergonomia i intuicja raz jeszcze!

minusy:
-przede wszystkim szumy. ISO 400 juz praktycznie do niczego sie nie nadaje :/ To nie to co Canon 300D w ktorym nawet ISO 1600 jest znosne... niestety szumy daja sie we znaki... dobrze, ze nadrabia to stabilizacja obrazu... ale to nie to samo
-brak RAW ktory zostal zastapiony TIFF-em... a szkoda :/
-nie osiagalna dla chyab wszystkich kompaktow bardzo mala glebia ostrosci... nie ma mowy o GO zedu kilku milimetrow :/ mowa tu raczej o metrach...

Moim zdaniem aprata godny swojej ceny i jako kopakt sie sprawdzi, reszte czas pokaze. Jelsi bedziecie chcieli, moge wzucic kilka swoich fotek, no ale to nie forum Pnasonic, wiec nie wiem czy zyczycie sobie rozwijac temat.

Aparacik ten podsumuje jako najlepszy pod wzgledem jakosc/cena i najlepszy pod wzgledem obiektyw, szybkosc, funkcjonalnosc, stabilizacja

tomsong
06-02-2005, 16:56
nie znam tego modelu Panasonica, ale bylem zadowolonym uzytkownikiem Pentaxa Optio 330gs.
Menu i inne opcje sa lepsze niz w kompaktach Minolty - taka moja subiektywna opinia :)