PDA

Zobacz pełną wersję : precz z FF!



czeczot
16-01-2007, 22:18
Ostatnio zauważyłem że pojawia się coraz więcej obiektywów na matryce aps niezależnych producentów. Ale nie pojawia się raczej nic na matryce FF. Jeżeli żaden inny producent aparatów oprócz canona nie zacznie produkować aparatów z FF to w końcu sigmie, tamronowi czy tokinie może się nie opłacać wypuszczać nowych obiektywów a w końcu także produkować aktualnych dla FF tylko do puszek canona i będziemy skazani tylko na drogie szkła canona. Więc może nie ma się z czego cieszyć że canon ma jako jedyny ff bo to za jakiś czas będzie nas drogo kosztować,

A jak by poszukać spiskowej teorii to może canon ta bardzo stawia na FF żeby pozbyć się niezależnych producentów szkieł i kasować nas na obiektywach

Tak mi przyszło to do głowy czekając aż canon wypuści nadstępce 5D którego natychmiast i tak kupie :)

MacGyver
16-01-2007, 22:21
Coś bardzo spiskowa ta Twoja teoria :mrgreen:
Pomyśl, czy mając FF kupiłbyś Tamrona z BF-em albo Sigmę z wiertarką ;-)

MMM
16-01-2007, 22:23
A jak by poszukać spiskowej teorii to może canon ta bardzo stawia na FF żeby pozbyć się niezależnych producentów szkieł i kasować nas na obiektywach
Cropa przecież Canon nie porzuci, nowych wersji wszystkich szkiełek w wersji dla cropa nie zrobią bo to się nie opłaca, a gdyby podnieśli ceny szkieł pod FF bez odpowiedników na cropa to staną się niekonkurencyjni i ludzie wybiorą inny system.

A wogóle to w następcy 5D powinni dać trochę nowych ficzerów bo nie może być lepszy od 40D tylko pełną klatką i wizjerem, a 40D musi gonić konkurencję.

akustyk
16-01-2007, 22:26
wiesz co...

no zalozmy ze wyciagasz te 8k na 5D.
co masz ciekawego do wyboru w szklarni innych firm?
Tokina - stalka 17mm i ew. makro 100mm. koniec interesujacych szkiel do FF
Tamron - jest trzeszczacy plastikiem 28-75, a potem z fajnych szkiel to praktycznie tez same makro
Sigma - przyzwoite szkla makro i kilka ciekawch Bigm.
wszystko co wartosciowe ma odpowiedniki w Canonie albo troche drozsze (szkla makro) albo wyraznie lepsze za wyzsza cene, ktora i tak przy progu nabywcy 5D jest osiagalna (28-70L zamiast Tamrona jest realne). a zamiast Bigm jest cala kolekcja dlugich canonowskich bialych penisow, ktore prawde mowiac i jakoscia optyczna i klasa AF wybiegaja naprzod.


moze niech producenci trzeci sie bardziej przyloza i pokaza "obiektywy", to bedziemy plakac. na te przecietne sloiki to chyba szkoda atramentu kiedy ma sie taka matryce... :)

czeczot
16-01-2007, 22:33
Coś bardzo spiskowa ta Twoja teoria :mrgreen:
Pomyśl, czy mając FF kupiłbyś Tamrona z BF-em albo Sigmę z wiertarką ;-)

Przy obecnym spadku ceny aparatów FF w ciągu 1-2 lat będzie stosunkowo tanie wiec np. tamron 28-75 dalej mógłby mieć sens. Sigma 100-300 cały czas ma sens, szeroka stałka tokiny też ma sens, sigmy z hsm też mają sens


Cropa przecież Canon nie porzuci, nowych wersji wszystkich szkiełek w wersji dla cropa nie zrobią bo to się nie opłaca, a gdyby podnieśli ceny szkieł pod FF bez odpowiedników na cropa to staną się niekonkurencyjni i ludzie wybiorą inny system.

Ale jeżeli canon będzie jedynym producentem aparatów z FF i obiektywów do FF to co go np. powstrzyma przed podniesieniem ceny 100mm makro z 2000 do 3000 itd. Ile ludzi kupując aparat porównuje ceny całego systemu? Sądząc po pytaniach który aparat najlepszy to niewielu


wiesz co...

no zalozmy ze wyciagasz te 8k na 5D.
co masz ciekawego do wyboru w szklarni innych firm?
Tokina - stalka 17mm i ew. makro 100mm. koniec interesujacych szkiel do FF
Tamron - jest trzeszczacy plastikiem 28-75, a potem z fajnych szkiel to praktycznie tez same makro
Sigma - przyzwoite szkla makro i kilka ciekawch Bigm.

3D za półtora roku jak będzie wychodził z produkcji pewnie będzie kosztował w okolicy 6k, jak nie poniżej. Ile kosztował 5D w dni premiery a ile teraz

Są jeszcze sigma 12-24 oraz sigma 120-300/2,8 że nie wspomnę że w przypływie desperacji jest jeszcze sigma 50-500 :)
Tu nie chodzi o to czy warto to kupić tylko o to że konkurencja w jakimś tam stopniu trzyma ceny canona. Co się stanie z cenami jak nie będzie konkurencji?

tethra
16-01-2007, 22:47
akustyk plastik plastikiem, ale cichemu całkiem niezłe fotki wychodzi na 5D z tego tamrona :-) Nie sądzę, by zakup 5D implikował konieczność wydatkowania się na Elki. Całkiem niedawno ktoś dowodził, że sigma 17-35 na 5D śmiga mu lepiej niż 17-40L.

MMM
16-01-2007, 22:54
Tu nie chodzi o to czy warto to kupić tylko o to że konkurencja w jakimś tam stopniu trzyma ceny canona. Co się stanie z cenami jak nie będzie konkurencji?
Ten argument do mnie trafia. Co w takiej sytuacji Canon może zrobić? Okopać się wysokimi cenami albo zwiększyć popularność FF, która zatrzyma niezależnych producentów szkieł. To drugie jest możliwe głównie dzięki spadającej cenie więc tylko się cieszyć. 7D będzie mój ;)
Nie każdy potrzebuje pełnej klatki więc wariant z wysokimi cenami szkieł "bo są do FF" jest nierealny. Większośc zysków z dSLR to nie jest 5D i 1D a 400D i 30D.

czeczot
16-01-2007, 23:04
Ten argument do mnie trafia. Co w takiej sytuacji Canon może zrobić? Okopać się wysokimi cenami albo zwiększyć popularność FF, która zatrzyma niezależnych producentów szkieł. To drugie jest możliwe głównie dzięki spadającej cenie więc tylko się cieszyć. 7D będzie mój ;)
Nie każdy potrzebuje pełnej klatki więc wariant z wysokimi cenami szkieł "bo są do FF" jest nierealny. Większośc zysków z dSLR to nie jest 5D i 1D a 400D i 30D.

Wątpię żeby canon chciał zatrzymać niezależnych producentów szkieł. Jak by tak było to by wszystkim udostępnił protokół komunikacji body ze szkłem a tak nie jest - patrz problemy sigmy. Fakt zyski z 400D na pewno są większe niż z 5D dlatego canon poczeka aż konkurencja przestanie robić szkła do FF, podniesie ich ceny i małe zyski wyrówna sobie zyskami ze szkieł :)

MMM
16-01-2007, 23:08
Fakt zyski z 400D na pewno są większe niż z 5D dlatego canon poczeka aż konkurencja przestanie robić szkła do FF, podniesie ich ceny i małe zyski wyrówna sobie zyskami ze szkieł :)
A ponieważ wiele szkieł pod FF nie ma odpowiednika w cropie więc ludzie przestana kupować cropowe puszki Canona. Pokaż mi np. jasną portretówkę do cropa.

czeczot
16-01-2007, 23:13
A ponieważ wiele szkieł pod FF nie ma odpowiednika w cropie więc ludzie przestana kupować cropowe puszki Canona. Pokaż mi np. jasną portretówkę do cropa.

85/1,8 po cropie robi się135 wiec idealna portretówka dla crop, po co robić specjalną

Zodiakalny Rak
16-01-2007, 23:25
.... eeee, a ja wlasnie zdalem sobie sprawe (chcac kupic 30D po sprzedazy trabanta bis), ze kupowanie 30D przed premiera nowej puszki na wiosne to strzal w kolano i ... zbieram na 5D.

To co mam czekac na nowe "5D" az stanieje stare czy ... no wlasnie co byscie kupili dzisiaj na moim miejscu (nie pisze o szklach bo mam 24-105 i 100-400)?

pozdrawiam,

MMM
16-01-2007, 23:27
85/1,8 po cropie robi się135 wiec idealna portretówka dla crop, po co robić specjalną
No ale wg twojej teorii to takie szkiełko zdrożeje bo jest do FF.


.... eeee, a ja wlasnie zdalem sobie sprawe (chcac kupic 30D po sprzedazy trabanta bis), ze kupowanie 30D przed premiera nowej puszki na wiosne to strzal w kolano i ... zbieram na 5D.
To co mam czekac na nowe "5D" az stanieje stare czy ... no wlasnie co byscie kupili dzisiaj na moim miejscu (nie pisze o szklach bo mam 24-105 i 100-400)?
Ja bym nie sprzedawał trabanta tylko spokojnie czekał na coś lepszego od Canona. 5D za drogi jak na to co oferuje a 30D jeszcze trochę niedorobiony w porównaniu z obecną konkurencją.

Kolekcjoner
17-01-2007, 01:42
Ja nie wiem tylko czy jest sens przerabiania długich szkieł pod DX i czy zrobienie takiego szkła od nowa pod DX czy FF daje jakieś wymierne korzyści. Wydaje mi się że nie. Także jeśli chodzi o długie obiektywy to w ogóle nie powinno być problemu. Po drugie canon to jednk olbrzymi rynek uzytkowników i nie sądzę żeby był jakiś powód dla którego nie warto dla tego systemu mieć szkieł w ofercie - przy czym w najbliższym czasie ilość użytkowników FF-ów powiększy się znacząco :).
Po trzecie są bardzo duże szanse na to że w najbliższym czasie FF-a będzie miało Sony (być może nie będzie to pełne FF ale na pewno więcej niż DX). Także wydaje mi się, że tego typu obawy są bezpodstawne. Wręcz spodziewałbym się pojawienia się nowych szkieł projektowanych pod FF.

gwozdzt
17-01-2007, 08:35
... no wlasnie co byscie kupili dzisiaj na moim miejscu...
Dzisiaj na pewno nic. Miesiąc wytrzymasz i sytuacja powinna się rozjaśnić.

arra
17-01-2007, 09:20
.... eeee, a ja wlasnie zdalem sobie sprawe (chcac kupic 30D po sprzedazy trabanta bis), ze kupowanie 30D przed premiera nowej puszki na wiosne to strzal w kolano i ... zbieram na 5D.

To co mam czekac na nowe "5D" az stanieje stare czy ... no wlasnie co byscie kupili dzisiaj na moim miejscu (nie pisze o szklach bo mam 24-105 i 100-400)?

pozdrawiam,

Jezeli wolisz kupic 40D za 4500-5000 zamiast 30D za 3500, lub nastepce 5D (3D?!?) za 12000 zamiast 5D za 8000, to proponuje poczekac.

Canon nie ma konkurencji na rynku FF i raczej miec nie bedzie (chocby nawet Sony wypuscilo FF w cenie 4000), tak wiec nie ma co sie spodziewac jakiejs rewolucji w tym segmencie. Jedyne co to mozesz poczekac i zapolowac na uzywanego 5D w cenie kolo 6-7k.

Pikczer
17-01-2007, 09:31
Co do spadku cen, to nie mozna chyba liczyc, ze wszystko pojdzie w dol, po wyjsciu nowego (patrz 1D MarkIIN) - czy jego cena spadla ponizej tych 13.ooo pln? Nie, i raczej nie spadnie. Podobnie bedzie na razie z 5D i jego nastepca. Wg mnie, 8.ooo pln, to chyba dolna granica, jaka przyjdzie nam zaplacic za FF ze wzgledu na obecny brak konkurencji.

albercikk
17-01-2007, 10:02
myślę że FF to tylko kwestia czasu, 5D będzie tanieć...bo następca tej puszki też za jakiś czas zacznie tanieć, Następca 5d przyśpieszy obniżki piątki, coraz więcej ludzi będzie stać na 5D i myśle że jeśli ta puszka pójdzie jeszcze troche w dół to pojawią się osoby z innych systemów gotowe przejść na Canona dla tego korpusu, a reszta producentów na pewno zdaje sobie z tego sprawę i jak chce się liczyć i nie stracić klientów to nie ma wyjścia, Sony ma kase, dobry marketing i robi matryce-Myśle że już niedługo każą nam czekać - a Nikon zwyczajnie nie będzie miał wyjścia.
Pozdrawiam

Skipper
17-01-2007, 10:40
b nastepce 5D (3D?!?)

przeciez 3D nie bedzie następcą 5D tylko nowym zupełnie inaczej pozycjonowanym aparatem...

i o ile 5D nie jest w moim kręgu zainteresowań to 3D jesli bedzie pancerna i pouszczelniania jak jedynka to kupie ja najszybciej jak tylko dam rade :)

KKE
19-01-2007, 01:12
Przy obecnym spadku ceny aparatów FF w ciągu 1-2 lat będzie stosunkowo tanie wiec np. tamron 28-75 dalej mógłby mieć sens. Sigma 100-300 cały czas ma sens, szeroka stałka tokiny też ma sens, sigmy z hsm też mają sens

Ale jeżeli canon będzie jedynym producentem aparatów z FF i obiektywów do FF to co go np. powstrzyma przed podniesieniem ceny 100mm makro z 2000 do 3000 itd. Ile ludzi kupując aparat porównuje ceny całego systemu? Sądząc po pytaniach który aparat najlepszy to niewielu

Są jeszcze sigma 12-24 oraz sigma 120-300/2,8 że nie wspomnę że w przypływie desperacji jest jeszcze sigma 50-500 :)
Tu nie chodzi o to czy warto to kupić tylko o to że konkurencja w jakimś tam stopniu trzyma ceny canona. Co się stanie z cenami jak nie będzie konkurencji?

Akurat szkla ktore wymieniles Sigma 100-300, 120-300, 12-24, 50-500 czy ktorych nie wymieniles (300-800) nie maja w Canonie odpowiednikow. Bardzo wiele szkiel FF do Canona nie ma (i nie mialo) odpowiednikow konkurencji. Wg mnie oferta konkurencji ma zaden wplyw na ceny wiekszosci szkiel FF Canona, czego 85L mk I/II jest niezlym przykladem. A jaki wplyw na cene 24-70 mialo pojawienie sie Tamrona 28-75? Zadnego.

Na szczescie celem Canona nie jest maksymalizacja zysku na sztuce obiektywu, tylko maksymalizacja kwoty zysku z produkcji obiektywow. Dlatego nie oplaca sie cen windowac, bo to trafia na bariere popytu, spada skala i zwiazane z nia oszczednosci. Sek jest w tym, ze klientow ktorzy dany obiektyw musza kupic (profesjonalisci) jest jednak niewielu. Ilus tam amatorow tego makro 100mm po podniesieniu ceny z 2 do 3tys po prostu nie kupi wcale.

adamek
19-01-2007, 01:32
dokładnie.
odpowiednik 120-300/2.8 u Canona za ok 8 - 10 tysięcy to byłby killer.
echhh można pomarzyć tylko ;)

Kolekcjoner
19-01-2007, 10:43
dokładnie.
odpowiednik 120-300/2.8 u Canona za ok 8 - 10 tysięcy to byłby killer.
echhh można pomarzyć tylko ;)

Jeszcze z IS :D.

arra
19-01-2007, 11:02
Jeszcze z IS :D.

I zeby nie wazyla 3 kilo tylko tak z 800 gramow :twisted:

Nemeo
19-01-2007, 11:15
I zeby nie wazyla 3 kilo tylko tak z 800 gramow :twisted:

Takie rzeczy to tylko w Erze.:lol:

MMM
19-01-2007, 12:10
Ja bym chciał 70-200/2.8 IS
tak ostre jak 70-200/2.8
w rozmiarach 70-200/4 IS
i w cenie 70-200/4
;)

adamek
19-01-2007, 12:23
i koloru 80-200/2.8 :)

JSK
19-01-2007, 14:22
Ja bym chciał 70-200/2.8 IS
tak ostre jak 70-200/2.8
w rozmiarach 70-200/4 IS
i w cenie 70-200/4
;)

Kup wszystkie 4 i będziesz miał to co chcesz i w dodatku ostre, i małe i tanie :twisted: a jak dokupisz 80-200/2.8 to w dodatku czarne :twisted:

Quadrifoglio
24-01-2007, 14:41
Tu nie chodzi o to czy warto to kupić tylko o to że konkurencja w jakimś tam stopniu trzyma ceny canona. Co się stanie z cenami jak nie będzie konkurencji?

A ja zakładam, że wraz z postępem ;-) technologia 20-30D może zejść do poziomu 400D+ , 5D zejdzie do poziomu cenowego 30D, tym samym większa ilość klientów będzie sobie mogła pozwolić na coś a la 5D pod jakąś nazwą np. 50D.
W ogóle na rynku cyfrowych aparatów oraz obiektywów są teraz takie zawirowania, że trudno przewidywać co będzie rządziło za 2-3 lata i na co się nastawiać. Tym nie mniej ja się nastawiam na obiektywy pod FF. 70-200/4 to poziom cenowy dobrej sigmy więc nie ma się nad czym zastanawiać, mam Tamrona 28-75, muszę też dokupic dobry szeroki z perspektywami (pewnie będzie to sigma12-24). Ile mogę stracić na innym kierunku rozwoju sprzętu 1-1,5 tyś? max. A zyskać mogę więcej jeśli nie będę musiał zmieniać obiektywów po przejściu na FF. O długowieczność obiektywów się nie boję bo nie niszczę sprzętu i nie fotografuję zawodowo. Z kolei na zmiany systemu czy obiektywów co rok czy dwa mnie nie stać.

KuchateK
24-01-2007, 21:40
Crop to juz standard, istnieje dlugo i produkowany jest przez ilus producentow. FF do tej pory to tylko 1Ds(mkII) niedostepne cenowo dla wiekszosci.

Nie dziwne wiec, ze szkiel do cropa pojawia sie troche wiecej. Trzeba zaczac od tego, ze przy cropie, w przeciwienstwie do FF, sa powazne braki szerokich szkiel. Kazde dostepne obecnie traci swoje oryginalne przeznaczenie, wiec zapotrzebowanie na szerokie zoomy jest znaczne. Jest popyt, ktos w koncu podchwycil ze mozna zarobic oferujac podaz.

Tanie FF w postaci 5D to rewelacja ostatniego roku. Ale jako, ze mozna do niego zapiac multum szkiel dostepnych cale wieki od czasow analogowych i nie traci sie na szerokosci, wiec tu nie ma tak wiele nowosci.

Jak juz producenci uzupelnia braki na rynku cropow z pewnoscia wezma sie za odgrzewanie starych kotletow i bedzie wiecej poprawek typu 85 1.2 > 85 1.2 II.