PDA

Zobacz pełną wersję : Eos 10



harry porter
15-01-2007, 03:31
Witam.
Kupiłem okazyjnie body EOS 10 i właściwie od niego zaczęła się moja przygoda z fotografią. Czy możecie się jakoś wypowiedzieć na temat tego aparatu? Szukałem na forum jakichś opisów i nie mogłem znaleźć. Mam do niego Sigmę 28-80, ale noszę się z zamiarem kupna czegoś dłuższego, oczywiście za rozsądne pieniądze. Czy moglibyście coś doradzić?
Pozdrawiam.

MacGyver
15-01-2007, 10:45
A co tu napisać, fajna puszka :) Choć opinie o niej krążą różne to nie należy się nimi przejmować, tylko focić ;-) Opisy masz tutaj (http://carewicze.republika.pl/edytoryEOS.htm) i tutaj (http://www.canon.com/camera-museum/camera/1987-1991/data/1991_eos10-6000_s.html)
Co się zaś tyczy obiektywów to pomyśl jakie ogniskowe są Ci potrzebne i przeszukaj dokładnie forum - na temat niedrogich teleobiektywów napisano tu dość sporo.

gwozdzt
15-01-2007, 11:21
Witam.
Kupiłem okazyjnie body EOS 10 i właściwie od niego zaczęła się moja przygoda z fotografią. Czy możecie się jakoś wypowiedzieć na temat tego aparatu? Szukałem na forum jakichś opisów i nie mogłem znaleźć.
Skoro już kupiłeś, to po co Ci opinie?

Poniżej jeszcze jeden obszerny opis:
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/eoscamera/EOS10QD/index.htm


Mam do niego Sigmę 28-80, ale noszę się z zamiarem kupna czegoś dłuższego, oczywiście za rozsądne pieniądze. Czy moglibyście coś doradzić?
Pozdrawiam.
Co to są "rozsądne" pieniądze? Bo to dla każdego co innego znaczy...

harry porter
15-01-2007, 12:12
Wielkie dzięki.
Potrzebne mi opinie, bo widzę, że nikt już chyba nie używa tego body. Ciekaw jestem, czy jest jakaś konkretna tego przyczyna.
Rozsądne pieniądze tj. mniej więcej do 800pln. Czy warto np. kupić Canona 70-210/3.5-4.5 USM?

MacGyver
15-01-2007, 12:25
Wielkie dzięki.
Potrzebne mi opinie, bo widzę, że nikt już chyba nie używa tego body. Ciekaw jestem, czy jest jakaś konkretna tego przyczyna.
Rozsądne pieniądze tj. mniej więcej do 800pln. Czy warto np. kupić Canona 70-210/3.5-4.5 USM?
Jeżeli odpowiada Ci ogniskowa (210 mm na pełnej klatce to jednak trochę krótko) to na pewno. 70-210/3.5-4.5 USM to bardzo cenione szkiełko. Uprzedzam tylko że szukałbym tego w miejscach, gdzie można obiektyw obejrzeć, z racji na wiek, wiele "używek" jest już w nienajlepszym stanie (no chyba że sprzedawca jest w 100% godzien zaufania, bo handlarze z allegro często koloryzują opisy).

Viracocha
15-01-2007, 15:08
Witam.
Kupiłem okazyjnie body EOS 10 i właściwie od niego zaczęła się moja przygoda z fotografią. Czy możecie się jakoś wypowiedzieć na temat tego aparatu? Szukałem na forum jakichś opisów i nie mogłem znaleźć. Mam do niego Sigmę 28-80, ale noszę się z zamiarem kupna czegoś dłuższego, oczywiście za rozsądne pieniądze. Czy moglibyście coś doradzić?
Pozdrawiam.

Miałem 2 EOS-y 10 i wg mnie to naprawdę porządna puszka. Świetnie leży w ręce. Szkoda, że grip jest beznadziejny. Pomysł z wprowadzeniem czytnika kodów też moim zdaniem bezsensowny, no ale po prostu można go nie używać (choć szczerze mówiąc nie wiem czy ktokolwiek go używał). Szkoda też, że nie można podpiąć wężyka spustowego (tylko pilot). Poza tymi kilkoma minusikami uważam EOS-a 10 za bardzo udane body.
Co do obiektywu, to Canona 70-210 mogę śmiało polecić.

piast9
15-01-2007, 15:44
Świetnie leży w ręce. Szkoda, że grip jest beznadziejny.
Czy tylko ja widze tu sprzeczność? ;)

Viracocha
15-01-2007, 19:01
Czy tylko ja widze tu sprzeczność? ;)

Może rzeczywiście nie najlepiej się wyraziłem, ale sens był taki, że aparat świetnie leży w ręce bez gripa, a sam grip rzeczywiście beznadziejny. Nie wiem czy widziałeś ten grip, ale ja nie przypominam sobie, żebym widział kiedykolwiek gorsze rozwiązanie. Natomiast samo body EOS-a 10 jest pod względem wygody trzymania jednym z najlepszych EOS-ów.

gwozdzt
16-01-2007, 08:59
Może rzeczywiście nie najlepiej się wyraziłem,
Po prostu słowo "grip" używane jest też dla określenia wyprofilowanej częsci samego aparatu. Myślę, że to wyjaśni nieporozumienie :-)
2352
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/eoscamera/EOS10QD/mapEOS10s.htm




sam grip rzeczywiście beznadziejny.
Ano jest, ale tu w sensie dodatkowego akcesorium:
2353

Viracocha
16-01-2007, 10:23
Po prostu słowo "grip" używane jest też dla określenia wyprofilowanej częsci samego aparatu. Myślę, że to wyjaśni nieporozumienie :-)


Jak to mówił taksówkarz grany przez Gołasa w "Hydrozagadce" -
"I o to chodzi, i o to chodzi".

Pisząc "grip" miałem na myśli oczywiście grip jako dodatkowe akcesorium.

harry porter
17-01-2007, 02:05
No to stałem się szczęśliwym posiadaczem szkiełka 70-210/3.5-4.5 USM. Rzeczywiście, kultura jego pracy, szybkość i precyzja ostrzenia mocno mnie zszokowały!
Natomiast mam pytanie: czy był kiedykolwiek produkowany jakiś battery pack do EOSa 10? Strasznie szybko mi zżera baterię... Pzdrrr.

Kolekcjoner
17-01-2007, 11:04
Obawiam się że jesteś skazany tylko na te litowe. 10-tka to była bardzo zacna puszka :D.

Viracocha
17-01-2007, 11:40
No to stałem się szczęśliwym posiadaczem szkiełka 70-210/3.5-4.5 USM. Rzeczywiście, kultura jego pracy, szybkość i precyzja ostrzenia mocno mnie zszokowały!
Natomiast mam pytanie: czy był kiedykolwiek produkowany jakiś battery pack do EOSa 10? Strasznie szybko mi zżera baterię... Pzdrrr.

Niestety był tylko grip zewnętrzny. I jak już napisałem wcześniej, o ile body naprawdę fajne, tak ten grip, to porażka.

jac+
31-01-2007, 15:42
Gripu z prawdziwego zdarzenia do EOSa 10 nie było. Co do wspomnianego obiektywu 70-210 to gratuluje zakupu :) Mam taki sam od 6 lat i nigdy mi jeszcze nie zrobił przykrej niespodzianki.

Poohutch
31-01-2007, 17:45
Witam,

Miałem ten korpus dwa razy. Najpierw w wersji amerykańskiej (s), potem zbłądziłem i wymieniłem go na EOSa 33, a potem znowu kupiłem 10, tym razem w wersji europejskiej, tak ten model polubiłem. Żeby była jasność, znam długą listę wad tego modelu, ale jak się kocha to wady nie mają znaczenia ;)

Skoro go masz, proponuję zainteresować się starszymi sigmami, które nie działają z nowszymi korpusami. W ten sposób można za małe pieniądze kupić świetne optycznie szkła, że wymienię choćby 24/2,8, 90/2,8, 400/5,6 APO, a także jasne zoomy 28-70/2,8 oraz 70-210/2,8 (oba pre-EX). I mówię to nie dlatego, że właśnie wyprzedaję taką kolekcję, po prostu tak uważam i dlatego wybrałem taką taktykę.

W kwestii gripa gr-60 to szkoda, że nie ma opcji battery - packa i pionowego uchwytu, ale moim zdaniem poprawia uchwyt bardzo dobrze (zresztą zgodzę się z przedpiszcami, że i bez niego jest całkiem dobrze). Widziałem kiedyś w necie domowej roboty BP ze starej baterii, z kabelkiem do zasobnika z bateriał w kieszeni... Jakoś mnie nie przekonał.

Pozdrawiam,
Poohutch

drumandbass
26-03-2007, 20:31
heh ja ostatnio dorwalem eosa10s za grosze ;)
nie moge sie doczekac kiedy nim sie pobawie mimo ze jestem "plastikowym dzieckiem internetu" i cyfry sa dla mnie bardziej userfriendly ;)

moregun
28-03-2007, 09:02
to skoro sigma 400 f5.6 działa z eos 10 to napewno moja sigma 300 f4 też działa.
napewno działa z eos5.

Viracocha
28-03-2007, 11:35
to skoro sigma 400 f5.6 działa z eos 10 to napewno moja sigma 300 f4 też działa.
napewno działa z eos5.

Z tego co wiem, to problemy z niekompatybilnością Sigmy z analogowymi korpusami Canona występowały w EOS-ach 30, 3 i nowszych. Nie słyszałem o problemach z wcześniejszymi modelami.

MacGyver
28-03-2007, 12:00
Z tego co wiem, to problemy z niekompatybilnością Sigmy z analogowymi korpusami Canona występowały w EOS-ach 30, 3 i nowszych. Nie słyszałem o problemach z wcześniejszymi modelami.
Dokładnie tak, problemy z kompatybilnością dotyczą wyłącznie cyfranek oraz 3, 30/33, 30v/33v, 300v, 300x, 3000v i prawdopodobnie 1v.

EDIT:
Jak by ktoś kiedyś miał się sugerować tym postem, to po uwagach Poohutcha i Kolekcjonera dodaję do listy: 50/50e oraz 300

A wnioski...
...patrz dwa posty niżej :mrgreen:

Poohutch
28-03-2007, 12:20
Z tą kompatybilnością nie jest tak prosto jak mówisz. Z moim EOSem 10 kupiłem tokinę (tak, tokinę) 28-70 2,8-4,5 (z czerwonym paskiem :) ) , która nie była już kompatybilna eosem 300 (bez V czy X). Moja sigma 90/2,8 macro nie była kompatybilna z EOSem 50 itd. Za to moja sigma 300/4 APO macro hsm jest kompatybilna z eosem 400d w pełnym zakresie przysłon. Dodam jeszcze, że zarówno moje 24/2,8 jak i 90/2,8 były kompatybilne z EOSem D60. I to jest dla mnie największe zaskoczenie, że obiektyw, który nie działa z eosem 50E działa z eosem d60. Dodam jeszcze, że sprzedawca ze stodoły zarzakał się, że sigma 400/5,6 APO dzała z eosem 1D MkIIn.

MacGyver
28-03-2007, 13:18
Z tą kompatybilnością nie jest tak prosto jak mówisz. Z moim EOSem 10 kupiłem tokinę (tak, tokinę) 28-70 2,8-4,5 (z czerwonym paskiem :) ) , która nie była już kompatybilna eosem 300 (bez V czy X). Moja sigma 90/2,8 macro nie była kompatybilna z EOSem 50 itd. Za to moja sigma 300/4 APO macro hsm jest kompatybilna z eosem 400d w pełnym zakresie przysłon. Dodam jeszcze, że zarówno moje 28/2,8 jak i 90/2,8 były kompatybilne z EOSem D60. I to jest dla mnie największe zaskoczenie, że obiektyw, który nie działa z eosem 50E działa z eosem d60. Dodam jeszcze, że sprzedawca ze stodoły zarzakał się, że sigma 400/5,6 APO dzała z eosem 1D MkIIn.
O problemach starszych modeli tokiny to słyszałem, ale o tym że 50-tka ma problemy z sigmami to nie.
Wniosek: jeśli starsze szkło to "only canon" :mrgreen:

Kolekcjoner
28-03-2007, 13:57
O problemach starszych modeli tokiny to słyszałem, ale o tym że 50-tka ma problemy z sigmami to nie.
Wniosek: jeśli starsze szkło to "only canon" :mrgreen:

No ja mam 50E i z tego co się dowiedziałem to był właśnie pierwszy Canon, w którym zaczęły się dziać problemy z sigmami. Także już wtedy jak kupiłem (nowego) to trzeba było uważać. Zdajsie że to co napisałeś powyżej /wniosek/ powinno być naczelna zasadą :).

Poohutch
28-03-2007, 15:43
Wniosek: jeśli starsze szkło to "only canon" :mrgreen:

Ja wyznaję inną zasadę: jeśli nie canon to tamron ;) o problemach tamronów nie słyszałem. Tyle, że nie słyszałem też o jakichś wybitnych szkłach AF tamrona starszych niż na przykład SP 90/2,8 macro. Jeżeli sigma albo tokina, to albo sprawdzić z body, albo budować zestaw w oparciu o korpus z tego samego okresu co obiektywy. Oczywiście dotyczy to głównie fotografii analogowej i jest uciążliwe w przypadku późniejszego upgrade korpusu. Jednak, jeżeli ktoś kupił już stary korpus, to rekomenduję rozważenie takiej opcji.

MacGyver
28-03-2007, 15:55
...Tyle, że nie słyszałem też o jakichś wybitnych szkłach AF tamrona starszych niż na przykład SP 90/2,8 macro.
Właśnie :-)

Jeżeli sigma albo tokina, to albo sprawdzić z body, albo budować zestaw w oparciu o korpus z tego samego okresu co obiektywy. Oczywiście dotyczy to głównie fotografii analogowej i jest uciążliwe w przypadku późniejszego upgrade korpusu. Jednak, jeżeli ktoś kupił już stary korpus, to rekomenduję rozważenie takiej opcji.
Moim zdaniem takie szkło to warto kupić, ale za 200-300 zł, nie więcej. Padnie body, trzeba będzie wymienić na nowsze i się potem człowiek będzie bujał przez pół roku na allegro, żeby pozbyć się szkła z nie za dużą stratą. Zwróć uwagę jak nisko kończy się na allegro licytowanie bardzo dobrej optycznie sigmy 24/2.8, która nie chodzi z nowymi body Canona.

.69
11-04-2007, 21:35
a jak jest z m42 i pomiarem światła w eosie 10?
podpinając jupitera 135 mi zwariował.

normalne dla tego modelu? (body)

an_zak
14-04-2007, 15:38
no i warto uprzedzic potencjalnych nabywcow eosa 10 ze znajduje sie on w grupie eosow ktore moga miec problem ze smarem na migawce, jak eosy serii 6XX

thorin
15-04-2007, 14:48
Niewiem jak jest w 10tkach ale moja 600tka z podpietym szklem m42 na AV ustawia przyslone 1.0 :) co pozwala mi na rezygnacje z wszelkiej masci dandelionow, obawiam sie ze w pozniejszych modelach tak kolorowo juz pewnie nie ma, i pokazuja przyslone "00". An_zak, wspomniec tez warto ze wymiana smarow to jak wymiana baterii, to nie "wyrok smierci" dla aparatu.

Poohutch
17-04-2007, 15:20
Właśnie :-)

Moim zdaniem takie szkło to warto kupić, ale za 200-300 zł, nie więcej. Padnie body, trzeba będzie wymienić na nowsze i się potem człowiek będzie bujał przez pół roku na allegro, żeby pozbyć się szkła z nie za dużą stratą. Zwróć uwagę jak nisko kończy się na allegro licytowanie bardzo dobrej optycznie sigmy 24/2.8, która nie chodzi z nowymi body Canona.

To fakt, dlatego tej sigmy nie sprzedałem tylko "używam u cioci na imieninach" - odpowienia ogniskowa i świetna jakość na przysłonie 2,8 (na innej nie chodzi z 400D) daje dobre efekty, na pewno lepsze niz mój 12-24 przy 24mm i więcej światła zastanego wpuszcza. Ale nie posunę się do polecania jej do cyfry :) jednak czasem trzeba przymknąć, i tutaj muszę zmieniać obiektyw.