PDA

Zobacz pełną wersję : SATA RAID na nForce4 - problem



Kubaman
13-01-2007, 12:18
Witam,

problem komputerowy, ale zwizany z archiwizacją zdjęć.
Zakupiłem dwa dyski WDC 250GB SATA2 chcąc je podłączyć w macierz RAID typu 0. Moja płyta główna to Gigabyte K8NF-9 na chipie nForce4.

Opis problemu:
dyski podłączone na SATA, funkcja RAID w BIOSie zaktywizowana, F10, widzi oba dyski, ustawaiam macierz 0 stripping, bootowalny i OK, pokazuje jeden dysk dwa razy większy. Odpalam instalkę Windy XP Pro z CD, wciskam F6 i z oryginalnej dyskietki ładuję sterowniki RAID SATA. I problem - nie widzi dysku.

Dla sprawdzenia, wyłączyłem RAIDa i przy zastosowaniu tego samego drivera
widzi poprawnie dwa dyski z osobna. Co może być przyczyną, czy ktoś może mi pomóc?


Z góry serdecznie dziękuję.
Kuba

P.S> spodziewając się ewentualnych opinii na temat samego RAIDa, strippingu, bezpieczeństwa itp. itd. bardzo proszę najpierw o rzeczową pomoc, o dyskusję w dalszej kolejności. Dzięki.

McKane
13-01-2007, 13:10
Sprawdzales na instalacji Windowsa XP profesional ze zintegrowanym SP2 ?

Jesli nie znajdziesz rozwiazania dobrym wyjsciem jest raid softowy realizowany dzieki zastosowaniu dyskow dynamicznych. Prosta konfiguracja, wydajnosc niemalze ta sama a prostota i bezpieczenstwo jakby wyzsze.

ags
13-01-2007, 14:06
1. Kubaman, szukałeś jakichś nowszych sterowników do tego?
2. Odnośnie tego, co pisze McKane: dyski dynamiczne nie są złe [mam zestawione takie coś], ale ja wolę RAIDa z płyty.

popmart
13-01-2007, 17:29
ja wiem ! mam nforce 4 !!!

trzeba załadować oba drajwery z dyskietki i raid i zwykły !!! zaraz po sobie
pa

Kubaman
13-01-2007, 23:23
popmart, ale oba to znaczy które? na mojej dyskietce mam ich z 10, przy czym dla mojego chipa (Silicon3114) do xp jest tylko jeden. Czy mógłbyś podać nazwy tych plików i czy na pewno je instalujesz jako sterowniki SATA (przez F6 w instalacji windy) ?

Vitez
14-01-2007, 04:43
Zniechecacie mnie do RAID na nforce a taka plyte mam i bede mial w ew. nowym kompie.
Jakies sugestie co do "raidu softowego" - znaczy nazwy programow?

zOOn
14-01-2007, 13:05
Moze sprobuj najnowszy driver:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_List.aspx (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_List.aspx)

EDIT: Troche nie doczytalem wczesniej.

Kubaman
14-01-2007, 13:32
OK dzięki za pomoc popmart i kranked. Sprawa wygląda nasępująco (napisze co i jak, bo widzę, że co najmniej Vitezowi pomogę).

Wyczytałem w sieci, że płyty z nForce4 mają problemy z instalacją RAID. Wyczytałem również, że nowe stery Nvidii to rozwiązują (ja zassałem konkretnie nForce_6.53_WinXP2K_international.exe). Problem w tym, że te nowe drivery nie mają wersji dyskietkowej. Jak zaproponowali koledzy należy rozpakować (a nie zainstalować) wymieniony wyżej plik i wyordębnić z archiwum katalog IDE/WinXP gdzie znajdują się dane potrzebne podczas instalowania Windy z CD. Niestety tu problemy rosną: wymieniony katalog ma 3,8Mb i nie da się go załadować na dyskietkę. Największą część zajmuje katalog Raidtool mający coś koło 3,5 Mb. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z programu nLite za pomocą którego można utworzyć sobie CD startowy Windy ze zintergroanymi sterownikami RAID. Okazuje się jednak, ze sprawa jest bardziej skomplikowana, bo w sterowniku jest jakiś błąd i należy przeedytować jeden plik przed ta operacją. Pod tym linkiem (http://www.short-media.com/forum/showthread.php?t=32751) znajduje się strona (ENG) z opisem całego procesu. U mnie to nie zadziałało, ale możliwe, że coś zmaściłem, bo jestem lamer.

Jak więc zrobiłem: nagrałem na dyskietkę pliki z katalogu IDE/WinXP bez podkatalogu raidtool. Podczas instalacji windy gdy poprosił o sterowniki (przez F6 of coz) znalazł dwa drivery. Zgodnie z rekomendacją kolegów zainstalowałem oba, jeden po drugim. Dysk macierzy został odnaleziony poprawnie i mogłem zainstalować system. Podczas instalacji pojawia się problem, bo brakuje części sterowników zawartych w katalogu raidtool. Dałem "ignoruj" i dobrnąłem do końca instalacji. Następnie pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zainstalowanie spod windy wspomnianego na początku sterownika nForce_6.53_WinXP2K_international.exe. Wszystko poszło OK.

Zalecam również aktualizację biosu płyty. Jeśli mamy stary dysk na SATA bez macierzy, musimy go podłączyć do drugiego kontrolera i w biosie wyłączyć dla tego kontrolera opcję RAID (ale nie SATA!).

To by było na tyle, nico na około, ale się udało.
Dziękuję jeszcze raz popmartowi i kranked'owi 8-)

pozdrawiam
Kuba

muflon
14-01-2007, 13:53
Hmm, moim skromnym zdaniem używanie jakiegokolwiek "RAID" na płycie (tańszej niż 2kPLN :mrgreen:), który w rzeczywistości jest mniej lub bardziej zwykłym kontrolerem IDE/SATA, tyle że z mądrzejszym biosem (bo całe "raidowanie" ciągle robi CPU), to proszenie się o kłopoty w razie padu - wszystko zależne od konkretnego modelu, konkretnego producenta itp.

A nie ma tam w Windowsie czegoś takiego jak normalny software-raid, niezależny od sprzętu? Wydawało mi się że kiedyś słyszałem nazwę "podsystem logical disk cośtam..." :) Pod Linuxem to działa jak złoto - w razie problemów można przepiąć dyski gdziekolwiek, a system sam wykryje co i jak.

Kubaman
14-01-2007, 14:01
no dobra teraz można pogadać ;)
po pierwsze sprzętowe rozwiązanie IMHO jest lepsze - szybsze i pewniejsze. Właśnie w takim procek jest mniej obciążony. Po drugie powierzanie windzie obsługi takiego systemu jest jak dla mnie dużo większym ryzykiem - padów dysku miałem trzy w swoim życiu, a windy kilkadziesiąt. Z tego co wiem, to ryzyko jest w zasadzie wyłącznie związane z padem dysku. Oczywiście kupka DVD rośnie :) , ale jakoś szczególnie się nie boję - znam ludzi, którzy z tegto korzystają.

tomaj_2
14-01-2007, 14:26
Ale Kubaman ..to jest tak jak Muflon napisał...te RAID-y na płycie nie są tak naprawdę w pełni sprzętowymi kontrolerami RAID...bez sterownika który na CPU wykonuje operacje związane z obsługą. Chcesz naprawdę sprzętowy RAID...kup kontroler zewn. np. Adaptec - i to nie te najtańsze bo one też tak działają jak te na płycie ;)
A swoją drogą ...RAID0 i bezpieczeństwo danych :?: Coś nie tak

muflon
14-01-2007, 14:30
po pierwsze sprzętowe rozwiązanie IMHO jest lepsze - szybsze i pewniejsze. Właśnie w takim procek jest mniej obciążony.
NVRAID nie jest sprzętowy :) Praktycznie w całości obsługuje go CPU komputera, choć producenci ten fakt sprytnie ukrywają, np. dodając ładne biosy i sterowniki ;-)

Prawdziwy RAID łatwo jest odróżnić, po cenie :mrgreen: przykłady tutaj (http://www.komputronik.pl/katalog.php?kat=1734) ("całkowicie sprzętowa obsługa...") ;-) Jeszcze nie widziałem kontrolera RAID który kosztowałby mniej niż cztery cyfry :-P

Inna sprawa że przy dzisiejszych procesorach to naprawdę niewielka różnica, a wręcz w pewnych warunkach software RAID może być wręcz wydajniejszym rozwiązaniem. Gdzieś widziałem wykres na którym liniowy zapis 60MB/s na dwa dyski w stripingu zajmował 7% czasu Athlona ze średniej półki :)


Po drugie powierzanie windzie obsługi takiego systemu jest jak dla mnie dużo większym ryzykiem
Oczywiście, ale mimo wszystko mniejszym niż uzależnianie się od konkretnego sprzętu. Wyobraź sobie kogoś, kto powiedzmy 5 lat temu postawił sobie serwer na jakimś Abicie z HPT370, wszystko działało jako tako, aż tu nagle bach, pada płyta. I weź teraz szukaj kogoś z dokładnie taką samą płytą, przekładaj itp.

(już pomijam to, że RAID oczywiście nie zastępuje backupu ;-))

Edit: oo, ktoś mnie uprzedził :) Z dzieckiem na ręku pisze się jednak dużo wolniej ;-)

Kr4nkEd
14-01-2007, 14:32
Ja mam 2x80 na RAID0 (nForce3) i 160 na dane. Zrobilem sobie batche do backupu ustawien itp. i generalnie jak padnie to nie stanie sie nic co przyprawi mnie o zawal ;] Roznica w predkosci spora.
Dysk mi nigdy nie padl, windows zreszta tak sam z siebie, zeby nie chcial wstac - moze raz. Takze chyba jestem jakis dziwny ;]
Musze jednak przyznac, ze system instalacji mnie powaznie zaskoczyl. Dyskietka...nie mam nawet stacji. 1.44mb z sieci (6mbit) leci szybciej niz zdaze pomyslec gdzie w ogole polozylem pudelko z tymi smiesznymi czarnymi kwadracikami ;]

tomaj_2
14-01-2007, 14:40
...Dysk mi nigdy nie padl, windows zreszta tak sam z siebie, zeby nie chcial wstac - moze raz. Takze chyba jestem jakis dziwny ;]
...
U mnie system też jeszcze nigdy nie padł...a w sumie to mam 2 na kompie i nigdy nic się złego nie działo. Ale tak jak wspomniałem...taki zestaw na RAID0 nie jest dobrym pomysłem na przechowywanie danych typu...sporo zdjęć itp. Backup Backup i jeszcze raz Backup...i wcale nie mówię, że płyty DVD to dobre rozwiązanie...ich żywotność wcale nie jest taka długa..

Kr4nkEd
14-01-2007, 14:44
...taki zestaw na RAID0 nie jest dobrym pomysłem na przechowywanie danych typu...sporo zdjęć itp. Backup Backup i jeszcze raz Backup...
Backup to i swoja droga. Ale wszystko co dla mnie wazne trzymam na normalnym dysku/plytach.