PDA

Zobacz pełną wersję : Szum, pozbyć się lecz nie do końca



CeErIOiKs
09-01-2007, 13:09
Witam:p
Mam problem polegający na tym ze gdy decyduje sie celowo na wysokie iso własnie ze względu na szumy. Mam standardowe elektroniczne przebarwienia.
O ile w fotografii bw to nie robi mi róznicy( :D ) w kolorze staje sie dla mnie uciązliwe.

Stad pytanie:
Znacie moze jakis program który usuwał by te drażniące plamy nie usuwając szumu ?
NeatImage itp. wygładzają mi całą fote a nie o to mi chodzi:???:

P.S Usuwanie szumu do cna i dodawanie sztucznie w PS raczej odpada :-|


Dzia za jakiekolwiek rady.
Pozdrawiam

Vitez
09-01-2007, 14:05
Przeciez NeatImage ma kilka trybow odszumiania i mozesz sobie wybrac ?

CeErIOiKs
09-01-2007, 14:30
Mimo wszystko nadal wygładza... Albo ja tego nie umiem obsługiwac albo po prostu efekt uzyskany dzieki temu programowi jest niezadawalający jak dla mnie :)

Robin
09-01-2007, 14:58
Można sprobować użyć Color Noise Reduction w Camera Raw, który służy do usuwania kolorowego szumu.

DoMiNiQuE
09-01-2007, 14:59
Lightroom bardzo ladnie sobie radzi z kolorowym szumem. Sprawia, ze szum zyskuje dusze i szlachetne nikonowskie ziarno ;)

oskarkowy
09-01-2007, 16:20
Lightroom bardzo ladnie sobie radzi z kolorowym szumem. Sprawia, ze szum zyskuje dusze i szlachetne nikonowskie ziarno ;)

..a za pomocą obrabiającego zdjęcia fotografa, do aparatu przedostaje się dusza..
:mrgreen:

Michał Ciucias
09-01-2007, 17:22
Jeśli masz photoshopa to spróbuj skonwertować zdjęcie do trybu Lab (bodajże image->mode->lab color). Sztuczka polega na rozmyciu kanałów a i b (kanał L zostawiasz nietknięty). Kanały a oraz b możesz rozmyć zwykłym blurem, ale precyzyjniej wyjdzie, jak użyjesz np. filtra noise->dust&scratches.
Po całym zabiegu nie zapomnij skonwertować zdjęcia z powrotem do rgb :)

CeErIOiKs
09-01-2007, 18:17
Dzieki wszystkim za rady !
Michał pobawie sie ta sztuczką w PSie :D
Jak na razie w pełni sprawdza sie Lightroom, pogrzebałem i znalazłem to o co mi chodziło :D a pomyślec ze nie zrwóciłem uwagi na ten twór Adobe wczesniej ;>

Pozdro

ewg
09-01-2007, 21:05
Idealnie to jest rozwiązane i chyba najskutecznie działa w RawShooterze, ale DPP tez daje radę (szukaj w: Preferences > Chrominance Noise).

rene
09-01-2007, 21:12
Do autora:

A tak dla przyszłych pokoleń, mógłbyś wrzucić jakieś sample przed i po odszumianiu? Ciekawy jestem efektu.

Pozdrawiam

CeErIOiKs
09-01-2007, 21:35
A proszę bardzo :]...

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://criox.republika.pl/a.jpg)

...jesli to komuś pomoże ;)

MMM
09-01-2007, 23:51
Kiedyś się strasznie długo pieściłem z każdym zdjęciem przy pomocy NeatImage :) Niedawno zauważyłem że DPP odszumia równie skutecznie przy zerowym wysiłku z mojej strony. Oba ustawienia siły odszumiania na "Low".

Kolekcjoner
10-01-2007, 00:51
Kiedyś się strasznie długo pieściłem z każdym zdjęciem przy pomocy NeatImage :) Niedawno zauważyłem że DPP odszumia równie skutecznie przy zerowym wysiłku z mojej strony. Oba ustawienia siły odszumiania na "Low".

Dokładnie doszedłem do tego samego wniosku. Pewnie można to zrobić lepiej ale mnie już szkoda czasu na te zabawy. Mówie o najnowszej wersji DPP.

DoMiNiQuE
10-01-2007, 01:03
MMM, Kolekcjoner: testowaliscie Lightrooma? :-)

Kolekcjoner
10-01-2007, 01:44
MMM, Kolekcjoner: testowaliscie Lightrooma? :-)

Pod tym względem nie - robiłem w nim prezentację. Jak rozumiem daje zauważalnie lepsze efekty przy odszumianiu?

DoMiNiQuE
10-01-2007, 09:15
Jak rozumiem daje zauważalnie lepsze efekty przy odszumianiu?
Dla mnie po prostu rewelacyjne :) ISO 800 z 300D to po prostu pikus ;) A czy lepsze? Nie wiem, jak zyje nie uzywalem DPP ;) Myslalem, ze Ty mi odpowiesz :)

remol71
11-01-2007, 08:27
Idealnie to jest rozwiązane i chyba najskutecznie działa w RawShooterze, ale DPP tez daje radę (szukaj w: Preferences > Chrominance Noise).

Który RawShooter otwiera RAW-y z C 400D??

SebaWolf
11-01-2007, 10:33
do usuwania kolorowego szumu polecam trick Kelbego - Gausian Blur /rozmywamy tak by nie bylo widac szumu/ - potem wybieramy Fade Gausian Blur /tłumienie/ i mode /tryb/ Color dodatkowo jego wartość możemy korygować suwakiem

ewg
11-01-2007, 12:00
Który RawShooter otwiera RAW-y z C 400D??

Każdy, pod warunkiem że przyjmiemy do wiadomości, że DNG to też RAW.

Nie chce mi sie tego znowu pisać... ale co tam. :|

W jakimś hexedytorze otwierasz RawShooter.exe i zamieniasz tam wszystkie wpisy dotyczące 300d lub 350d (i odpowiedników amerykńskich i japońskich) na 400d (plus odpowiedniki). Najlepiej zrobić sobie kopię oryginalnego RawShooter.exe a zmieniony plik nazwać na przykład RawShooter400d.exe. W ten sposób można używać obu wymiennie w zależności z jakiego modelu fotki przerabiamy.
Teraz zasysasz darmowy Adobe DNG Converter i szybciutko przerabiasz fotki .cr2 na .dng.
- Voila!

Na plus tej metody można zaliczyć, że rozmiar fotek tak uzyskanych jest deczko większy, czyli zbliżony do maksymalnych możliwości matrycy (choć w praktyce uniemozliwia potem wszelkie bezstratne modyfikacje JPEGów).
Na minus zaliczam moje wątpliwości co do profilowania kolorów. Jeśli wszystkie Canony generacji Rebel tak samo obliczają kolory to ok. Ale mam wątpliwości, czy aby to się nie zmieniało na przestrzeni lat i wraz ze zmianami matryc. Wtedy zamiana nazwy 300d na 400d oznaczać może, że RawShooter użyje domyślnego i wbudowanego profilu liczenia kolorów 300d dla fotek z 400d, co może powodować przekłamania. Nigdy tego nie udowodniłem, bo to trudne, ale w razie czego ostrzegam. Byćmoże znający lepiej bebechy poszczególnych modeli cyfrowych EOSów wybiorą lepszy model (bardziej zbliżony do 400d) do podmiany w hexedytorze. Wątek jest o szumach więc doraźnie odłóżmy dokładność kolorów na dalszy plan. :rolleyes:

EDIT: Aha, można tez w hexedytorze edytować same RAWy DNG (odwortna zamiana wpisów 400d na na przykład 300d). Wtedy nie trzeba edytować RawShooter.exe, no ale zgadnijcie co jest wydogniejsze... ;)

dinderi
11-07-2011, 22:44
Nurtuje mnie to od dawna, nie znalazłem dotąd odpowiedzi.
Czy ktoś może umie wytłumaczyć dlaczego kiedy ruszymy suwakami w ACR, do chwili puszczenia suwaka zdjęcie wygładza się w magiczny sposób?
Taki przykład. Lewa część zdjęcia jest po obróbce, odszumianiu, wyciąganiu z cieni, pędzlach korekty, gradientach etc. Prawa to samo, ale zrzut z ekranu w chwili, kiedy przytrzymany był suwak z pierwszej zakładki ACR. Różnica w ilościu szumu jest nieprawdopodobna, widoczna szczególnie na szyi chłopaka. Dlaczego tak się dzieje i jak to zrobić trwale? Czy to wogóle da się w ACR, czy trzeba zabiegów w PS?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie problemu.


https://canon-board.info/imgimported/2011/07/Prob1-1.jpg
źródło (http://mirekkania.com/zdjecia/Prob1.jpg)
Wersja większa KLIK (http://mirekkania.com/zdjecia/Prob.jpg)

pan.kolega
12-07-2011, 06:14
Bo najpierw się pokazuje zaszyty w rawie jpeg, który jest odszumiony, zanim się załaduje cały raw, ot co.

mc_iek
12-07-2011, 06:25
Moim zdaniem ilość szumu jest podobna, tylko ten z lewej jest mniej kontrastowy, bo pomacany filtrem. Oceniam to na laptopie, więc mogę nie mieć racji. W DPP też gdy ruszasz suwaczkami odszumiania, czy korekcji optyki, zmiany widać szybciej na podglądzie, niż potem trwa przepracowanie całego RAWa, więc to pewnie jest symulacja na jpgu.

Maver
12-07-2011, 12:52
Po prostu do czasu kiedy trzymasz guzik, nie masz pokazanego zdjecia "w pelni" tylko uproszczona wersje ktora komputer moze szybciej wyswietlic.
Pewnie jak sobie zmniejszysz to Twoje zdjecie 4x, albo rozmyjesz to bedzie wygladalo tak samo.
Jak juz puscisz guzik, to dopiero masz wyswietlony koncowy efekt, z wszystkimi poprawkami, szczegolami, wyostrzaniem i detalami, ktore sa pomijane przy wyswietlaniu podgladu w czasie ustawiania.

dinderi
13-07-2011, 18:39
Po prostu do czasu kiedy trzymasz guzik, nie masz pokazanego zdjecia "w pelni" tylko uproszczona wersje ktora komputer moze szybciej wyswietlic.
Pewnie jak sobie zmniejszysz to Twoje zdjecie 4x, albo rozmyjesz to bedzie wygladalo tak samo.
Jak juz puscisz guzik, to dopiero masz wyswietlony koncowy efekt, z wszystkimi poprawkami, szczegolami, wyostrzaniem i detalami, ktore sa pomijane przy wyswietlaniu podgladu w czasie ustawiania.
I to mi przyszło do głowy. Zastanawia mnie jednak, że ten "uproszczony podgląd" wygląda bardzo dobrze, lepiej niż to co oferuje odszumianie w ACR. Nie potrafię póki co, dojść do podobnych efektów, przy mocno zaszumionych zdjeciach. Jak dla mnie, ta wersja uproszczona, to pod względem odszumiania, niedościgniony ideał.
No nic, skoro pomysły się koncza, będę dalej myślał i próbował.
Dziękuję za zainteresowanie.

Andrus
14-07-2011, 10:41
Jak dla mnie, ta wersja uproszczona, to pod względem odszumiania, niedościgniony ideał.
No nic, skoro pomysły się koncza, będę dalej myślał i próbował.


Przejdz na JPG :-P

Sławek
14-07-2011, 14:35
Przejdz na JPG :-P
JPG przecież i tak został "zrobiony"z RAWa , tylko na szybko w puszce.

Merde
14-07-2011, 20:18
I to mi przyszło do głowy. Zastanawia mnie jednak, że ten "uproszczony podgląd" wygląda bardzo dobrze, lepiej niż to co oferuje odszumianie w ACR.

A ja nie wiem w ogóle o czym ty piszesz... U mnie ruszanie suwaków w ACR zmienia obrazek w locie, nie jestem w stanie uzyskać takiego efektu w ogóle.
Co więcej - lewa strona zdjęcia na moje niefachowe oko wygląda jak w ogóle nieodszumiona, a ty piszesz że to już jest po obróbce...

dinderi
14-07-2011, 20:31
Merde, spróbuj w ACR złapać np suwak Odtwarzania i cały czas trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy, przesuń w dowolną stronę o 1, niepuszczając. Dopóki trzymam przycisk, obraz jest idealnie wygładzony. Zmienia się dopiero, kiedy puszczę.

Merde
14-07-2011, 21:04
Merde, spróbuj w ACR złapać np suwak Odtwarzania i cały czas trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy, przesuń w dowolną stronę o 1, niepuszczając. Dopóki trzymam przycisk, obraz jest idealnie wygładzony. Zmienia się dopiero, kiedy puszczę.

Odtwarzanie = recovery, jak mniemam? Ni hu-hu, zmienia się w locie, cokolwiek bym nie robił. Może to jakiś efekt specyficzny dla wersji (jaka to wersja) czy systemu (OS X?). Inna potencjalna przyczyna, która przychodzi mi do głowy, to karta graficzna i sterowniki do niej.

Maver
17-07-2011, 08:37
Odtwarzanie = recovery, jak mniemam? Ni hu-hu, zmienia się w locie, cokolwiek bym nie robił. Może to jakiś efekt specyficzny dla wersji (jaka to wersja) czy systemu (OS X?). Inna potencjalna przyczyna, która przychodzi mi do głowy, to karta graficzna i sterowniki do niej.

Moze masz bardziej wypasiony komputer ktory sobie z tym lepiej radzi.

A co do tego wygladzania to bez przesady, naprawde nikt normalny nie oglada zdjec na komputerze w 100% powiekszeniu ;-)
Chcesz miec ladnie wygladzone szumy, to zrob odbitke na papierze. Bedzie OK :)

michael_key
17-07-2011, 12:20
A co do tego wygladzania to bez przesady, naprawde nikt normalny nie oglada zdjec na komputerze w 100% powiekszeniu ;-)
Dokładnie.
Nie przesadzajmy z tym oglądem zdjęć w 100 - 200 % powiększenia do dojdziemy do wniosku, że aparaty będą dobre wtedy gdy szum ISO 100 będzie równe ISO 6400.