PDA

Zobacz pełną wersję : problem z profilami w różnych przeglądarkach Safari / Firefox



VanMurder
08-01-2007, 01:42
nie jestem początkującym fotografem ale mój problem jest mniej więcej na tym poziomie;) ...
prośba o pomoc kierowana jest po części do użytkowników Mac'ów - choć nie tylko.
wszystkie swoje zdjęcia przeznaczone do sieci konwertuje do profilu sRGB IEC61966-2.1 i w takim profilu je zapisuje. Wyglądają dokładnie tak jak powinny w przeglądarkach Firefox i Internet Explorer natomiast w Safari są znacznie ciemniejsze, tak jakby gama była przeciągnięta albo shadows slider podciągnięty w prawo... różnica jest bardzo widoczna i nie wiem dlaczego tak jest ...
bardzo dobrze widać to na tym zdjęciu:
http://onephoto.pl/info.php3?id=347918

w Safari lewa strona twarzy jest znacznie ciemniejsza w Firefox jest ok.

pomocy bo resztki włosów sobie wyrwę!!!
pozdrawiam

snow
08-01-2007, 02:10
Jest troche ciemniejsza (Firefox) ale czy znacznie? nie wiem :)

VanMurder
08-01-2007, 03:30
może nie zbyt jasno się wyraziłem ...
przykładowe zdjęcie :
http://onephoto.pl/info.php3?id=347918
wygląda inaczej w różnych przeglądarkach mimo zapisania w ICC profilu - sRGB,
przeglądane w Safari wygląda na znacznie ciemniejsze niż przeglądane w Firefox, widoczne jest to szczególnie w lewej (bardziej zacienionej) części twarzy ....

Tomasz Urbanowicz
08-01-2007, 08:57
A jak wygląda pod Operą? :)

U mnie pod Operą i Fx (Firerox) wygląda zdjęcie identycznie (nie jestem jednak użytkownikiem Mac'a - Widnows/Linux).

Kubaman
08-01-2007, 12:18
przeniosłem, bo temat wydaje się interesujący

Jerry99
08-01-2007, 12:27
Mam MacOS 10.4.8, Safari i Firefox wyświetlają zdjęcie z linka VanMurdera jednakowo. W systemie mam ustawiony profil będący efektem kalibracji za pomocą EyeOne2.

VanMurder
09-01-2007, 04:04
Jerry99 z nieba mi spadasz...
jestem użytkownikiem iMac'a od kilku miesięcy, właśnie problem z ICC profiles i poprawnym ''widzeniem" własnych zdjęć był powodem tej przesiadki ...
napisz jak możesz jak mam ustawić wspólny profil dla moich przeglądarek i PSa... bo sam jakoś z tym problemem nie mogę się uporać z góry dzięki...

by the way byłem na twojej stronie - bardzo fajne fotki!
pozdrawiam

kjoanna
09-01-2007, 10:15
jak wroce z pracy to sprawdze jak u mnie to wyglada i dam znac:)

EDIT: a wiec: camino i firefox tak samo. safari ciemniej.

sama chetnie sie dowiem jak rozwiazac ten problem

magott
09-01-2007, 13:10
U mnie na iMac'u intelowym - w Firefox'ie i w Operze wygląda identycznie - pod Safari faktycznie jednak ciemniej szczególnie po lewej stronie.. hmmm...... ciekawe...

Duty
10-01-2007, 02:07
w Safari lewa strona twarzy jest znacznie ciemniejsza w Firefox jest ok.


To żadna wada.
Po prostu Safari obsługuje profile ICC (na to mi wygląda z symulacji w Photoshopie, chociaż Safari nie mam), a pozostałe programy nie.
Macintoshe maja inną krzywą gamma niż pecety (1,8 i 2,2) to powoduje inny rozkład w tonach ciemnych.
Sam mam peceta i koledzy z pecetami mogą sobie łatwo zaobserwować to, co Ty widzisz w Safari, tyle, że odwrotnie - bo my widzimy stale ciemno, a symulacja nam rozjaśni do poziomu Twojego Maka.

Na pececie, po otwarciu tego zdjęcia w Photoshopie (przestrzeń sRGB) proszę wybrać sobie w menu rozwijanym:

widok>ustawienie próby>macintoshRGB

Wtedy się rozjaśni tak, jak widzi to na Maku Van Murder (przełączanie kombinacji klawiszy ctrl+y pozwoli zmieniać widok i szybko orientować się w różnicy). To co nam pokazuje IE i Firefox na naszych pecetach otrzymamy wybierając:

widok>ustawienie próby>monitorRGB

Podejrzewam, że jak na Maku wybierzesz windowsRGB to ściemni się tak, jak w Safari, ale głowy nie dam.

Pozdrawiam,

Duty

VanMurder
10-01-2007, 08:49
wielkie dzięki Duty:)
myślę że twoja teoria dużo wyjaśnia (faktycznie się ściemnia po symulacji windowsRGB)
... masz może jeszcze jakiś pomysł w jakim ICC, nagrywać foty by wszędzie wyglądały w miarę podobnie... czy zawszę będę musiał optymalizować swoje zdjęcia dala każdej platformy z osobna? chciał bym chociaż by w sieci wyglądały jednakowo...
jak drukuje na drukarce, lub w fotolabie to zawsze jestem wstanie dobrać ICC
a z netem ... bida
pozdrawiam

Duty
10-01-2007, 21:32
... masz może jeszcze jakiś pomysł w jakim ICC, nagrywać foty by wszędzie wyglądały w miarę podobnie... czy zawszę będę musiał optymalizować swoje zdjęcia dala każdej platformy z osobna? chciał bym chociaż by w sieci wyglądały jednakowo...


Taki jest ten świat, że mamy pluralizm w internecie.
Co platforma, to inaczej.
Najlepiej symuluj sobie w photoshopie WindowsRGB - jesli chcesz się wpasować w użytkowników Windows.
Sprawdź ustawienia w Safari - bo coś mi się widzi, ze chyba masz tam możliwość ustawienia nie tylko zarządzania barwą ale i symulację windowsa - i to chyba zadziałało. Jak się da wyłączyć, to każda przeglądarka będzie wtedy pokazywała u Ciebie tak samo.

Tu mam ciekawostkę - przetestujcie swoje przeglądarki:

http://www.color.org/version4html.html

A jeśli chodzi o wydruki - to też różowo nie jest.
Żeby mieć pewność, że odbiorca widzi to samo co my, odbitkę należałoby mu prezentować pod jednakowym źródłem światła :)
Inaczej będą przekłamania - czasem niesamowite (jarzeniówki w tym celują).

VanMurder
11-01-2007, 04:48
Hej Duty!
ale jaja ...:) tak jak pisałeś safari łyka wszystkie ICC i obrazek nie jest poćwiartowany a FireFox nie łyka ...bida:)
dzięki za linka
pozdrawiam