PDA

Zobacz pełną wersję : dlaczego 580ex nie błyska 2 razy?



nero30
06-01-2007, 11:12
mam taki problem: nie wiem dlaczego ale lampa podczas robienia zdjęcia nie robi błysku pomiarowego i muszę za nią używać przycisku FEL, jest to nader uciążliwe, i ma wpływ na jakość zdjęć (generalnie każde jest inaczej doświetlone i efekty najczęściej rozczarowują), może ktoś poradzi jak pokonać ten problem, z góry dziękuję za podpowiedź

Krzychu
06-01-2007, 11:20
mam taki problem: nie wiem dlaczego ale lampa podczas robienia zdjęcia nie robi błysku pomiarowego i muszę za nią używać przycisku FEL, jest to nader uciążliwe, i ma wpływ na jakość zdjęć (generalnie każde jest inaczej doświetlone i efekty najczęściej rozczarowują), może ktoś poradzi jak pokonać ten problem, z góry dziękuję za podpowiedź

Jeżeli nie jest przełączona na manual i działa w E-TTL'u to musi robić przedbłysk pomiarowy - często ciężko go zauważyć, ale jeżeli jest sprawna to robić musi...

nero30
06-01-2007, 11:25
no właśnie ja go nie dostrzegam, a mam dostęp do nikona 80 z sb 800 i tam jest wyraźny, poza tym jak robię zdjęcie bez fel a potem z fel to wychodzą 2 różne fotki, a przecież "fela" powinien zastąpić przedbłysk

Krzychu
06-01-2007, 11:36
no właśnie ja go nie dostrzegam, a mam dostęp do nikona 80 z sb 800 i tam jest wyraźny, poza tym jak robię zdjęcie bez fel a potem z fel to wychodzą 2 różne fotki, a przecież "fela" powinien zastąpić przedbłysk

Daj komuś aparat i poproś o zrobienie zdjęcia, wtedy zobaczysz...

nero30
06-01-2007, 11:39
to już dawno przetestowałem i sądziłem że 580 jest tak szybka że go nie widzę, ale ostatnie doświadczenia zasiały pewien niepokój stąd moje pytanie, do kolegów

Skipper
06-01-2007, 11:46
jesli patrząc w wizjer podczas robienia zdjęcia widzisz błysk to musi robic błysk kontrolny bo w momencie robienia zdjęcia lustro jest podniesione do góry i nie miałbys szans zobaczyc cokolwiek :) w kazdynm razie moja 580 tak robi :D

Korba
06-01-2007, 11:48
Ja mam 430EX i jak jest w ETTLu to wyraznie widze blysk w wizjerze.
Jest to przedblysk ktory jest robiony przy lustrze na dole. Blysk wlasciwy nie jest juz widoczny bo wtedy lustro jest u gory. To jeden sposob drugi to taki:
Ustaw jakis dlugi czas i sychro na druga kurtyne wtedy powinienes widziec wyrazne dwa blyski jeden przed otwarciem migawki, drugi tuz przed zamknieciem :)

Powodzenia

nero30
06-01-2007, 11:54
dzięki serdeczne

no i ustawiłem "shutter curtain sync." na 2nd i zrobiłem zdjęcie w trybie Tv ustawiając długi czas i błysk był tylko podczas wciśnięcia spustu migawki, lampa w trybie ETTL, co wy na to?

piast9
06-01-2007, 12:07
Lampa w ETTL ale czy nie przestawiona na manual?

nero30
06-01-2007, 12:15
nie no wciskam na lampie "mode" pojawia się literka M, wciskam po raz 2 to pojawia się multi , wciskam poraz 3 i pojawia się w górze ettl i na tym trybie robię, sory za łopatologię wypowiedzi ale straszny amator ze mnie

Gooferek
06-01-2007, 12:46
No to musze przyznac ze masz dziwna sytuacje. Ja w wizjerze widze przedblysk nawet przy czasach 1/100, 1/125 przy synchronizacji z pierwsza kurtyna migawki. Wniosek: albo cos z lampa jest nie tak albo z aparatem ale... jesli masz mozliwosci podlaczenia lampy do innego body to zrob to. Pozdrawiam

nero30
06-01-2007, 12:53
chyba będzie najprościej jak kogoś z lublina znajdę z podobnym zestawem , ale dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam

DamianPa
06-01-2007, 13:02
Przedbłysk ZAWSZE widać w wizjerze. Jeśli patrząc przez wizjer go nie widać, to znaczy, że lampa nie mierzy.

logger
06-01-2007, 14:08
no i ustawiłem "shutter curtain sync." na 2nd i zrobiłem zdjęcie w trybie Tv ustawiając długi czas i błysk był tylko podczas wciśnięcia spustu migawki, lampa w trybie ETTL, co wy na to?

Ja ustawiając synchronizację z zamknięciem migawki w aparacie też widze tylko jeden błysk. Dopiero po włączeniu tej funkcji na lampie są dwa błyski.

Jeżeli chodzi o synch. z otwarciem migawki to też nie widze 2 błysków. Czy coś jest nie tak z moim wzrokiem :) (zdjęcie robione nie patrząc w wizjer) ?? Lampa 430EX

Vitez
06-01-2007, 21:16
nie no wciskam na lampie "mode" pojawia się literka M, wciskam po raz 2 to pojawia się multi , wciskam poraz 3 i pojawia się w górze ettl i na tym trybie robię, sory za łopatologię wypowiedzi ale straszny amator ze mnie

Przelacz jeszcze przyciskiem z blyskawica,literka H i strzaleczkami (ten po prawej MODE) tak by na wyswietlaczu lampy pojawily sie trzy trojkaciki razem i dopiero powtorz eksperyment z Tv, czasem ok 0"5 i synchronizacja na druga kurtyne.

KuchateK
07-01-2007, 01:21
Vitez dobrze prawi.

Przestawienie na druga kurtyne w puszce przy lampie 580ex nie dziala :mrgreen: Musisz ustawic ruga kurtyne na lampie, gdyz ona wymusza swoje ustawienia ponad tym co jest ustawione w body.

Vitez
07-01-2007, 03:00
Przestawienie na druga kurtyne w puszce przy lampie 580ex nie dziala :mrgreen:


Zebys ty widzial ile ja sie na pewnym weselu naklalem bo mi nie dzialalo a chcialem taneczne poruszenie przyblysnac na drugiej kurtynie. Dopiero pare dni pozniej w domu odkrylem dlaczego ;)

kanonier
07-01-2007, 08:33
Zebys ty widzial ile ja sie na pewnym weselu naklalem bo mi nie dzialalo a chcialem taneczne poruszenie przyblysnac na drugiej kurtynie. Dopiero pare dni pozniej w domu odkrylem dlaczego ;)

Nigdy nie wpadlem na pomysl, zeby ustawiac lampe aparatem !
Moze dlatego szokujace doznania sa mi obce.

logger
07-01-2007, 10:50
Słuchajcie czyli jak widze dwa błyski przy synchronizacji z zamknięciem migawki przy długim czasie a przy krótkim (1/60) juz nie to znaczy ze moje oko tego nie wychwytuje ???

Vitez
07-01-2007, 12:37
Słuchajcie czyli jak widze dwa błyski przy synchronizacji z zamknięciem migawki przy długim czasie a przy krótkim (1/60) juz nie to znaczy ze moje oko tego nie wychwytuje ???

Kortko - tak.
Sprobuj wychwycic blysk w wizjerze przy takim czasie. Jesli zobaczysz to znaczy ze przedblysk jest. Bo dlaczego mialby nagle zniknac tylko z powodu skrocenia czasu naswietlania :roll: .

Nortberg
07-01-2007, 12:57
Mialem ten sam problem, czy lampa błyska raz czy dwa razy więc:
Zrobiłem test.
Sprzęt 400D +430EX.
Czas naświetlania 1/5s synchro na druga kurtynę - widać dwa błyski, pierwszy lichy i zawsze taki sam, moc błysku drugiego zależny od zastanego oświetlenia.
Czasami słaby a czasami jak kiepskie oświetlenie to nawet słychać że lampa wypaliła z pełną mocą, co też widać na wskaźniku ładowania, bo lampa potrzebuje chwili czasu zanim będzie gotowa do następnego zdjęcia.

Podczas normalnego robienia zdjęć nigdy nie udało mi się zauważyć dwóch błysków, nawet jak patrzę prost w lampę.

To czy widać dwa czy jeden błysk zależy od szybkości procesora w aparacie. Jak podłączyłem swoją lampę do innego aparatu Canona (nie pamiętam już co to było) to były wyraźne dwa błyski, w tym czasie większość ludzi zdążała zamknąć oczy.

Vitez
07-01-2007, 13:26
Podczas normalnego robienia zdjęć nigdy nie udało mi się zauważyć dwóch błysków, nawet jak patrzę prost w lampę.

To patrz w wizjer nie w lampe. Wlasciwego blysku nie masz szans zauwazyc bo ci go podniesione lustro zasloni. Wiec jak cokolwiek ci blysnie w wizjerze (fakt ze najlepiej widac jak jest ciemno, w sloneczno-plenerowych warunkach czesto zdarzalo mi sie dopytywac czy na pewno lampa blyska :> ).


To czy widać dwa czy jeden błysk zależy od szybkości procesora w aparacie. Jak podłączyłem swoją lampę do innego aparatu Canona (nie pamiętam już co to było) to były wyraźne dwa błyski, w tym czasie większość ludzi zdążała zamknąć oczy.

A wg mnie to byl przedblysk 'redukcji czerwonych oczu' albo wspomagania AF a nie pomiarowy. Widocznosc pary pomiar+blysk zalezy tylko i wylacznie od czasu naswietlania i synchronizacji blysku na kurtyne migawki a nie od procesora aparatu.

mkwiek
07-01-2007, 19:27
różnica pomiędzy błyskami jest na tyle mała, że nie zauważalna, jest to około 1/1000 sekundy jeżeli się nie mylę.
a tak jak przedmówcy mówią - jeżeli zobaczysz jakiś fragment błysku w wizjerze to MUSI to być ten pomiarowy. Normalnego nie zobaczysz bo wizjer jest zasłonięty.
ja miałem podobny problem po zakupie lampy. ale dobre rady kolegów z CB i chwila przemyśleń i jest ok :)

aqua
09-01-2007, 09:55
Czyli przeblysk nie dziala w trybie M ustawionym na aparcie?
To co zrobic fotografujac na weselach w ciemnych pomieszczeniach gdzie jest ciemno i trzeba uzywac tylko trybu M, chyb ze mozn cos inaczej?

mkwiek
09-01-2007, 10:11
Czyli przeblysk nie dziala w trybie M ustawionym na aparcie?
To co zrobic fotografujac na weselach w ciemnych pomieszczeniach gdzie jest ciemno i trzeba uzywac tylko trybu M, chyb ze mozn cos inaczej?

błysk pomiarowy działa w trybie M na aparacie! nie działa w trybie M na lampie!

aqua
09-01-2007, 10:34
błysk pomiarowy działa w trybie M na aparacie! nie działa w trybie M na lampie!


Działa :) Dawa błyski widać dopiero przy 1/20.
Czy przedblysk działa na wszystkich czasach?
I działa tylko na druga kurtyne?

mkwiek
09-01-2007, 10:51
aqua - przeczytaj cały wątek, przedbłysk działa na wszystkich czasach. jest on na tyle krótki i na tyle krótka jest przerwa pomiędzy nim a głównym błyskiem, że Tobie się wydaje, że nie błyska. w ciemnym pomieszczeniu na krótkim czasie zrób zdjęcie z błyskiem, jeżeli choć kawałek błysku zobaczysz w wizjerze oznacza to, że widziałeś błysk pomiarowy, gdyż głównego nie masz prawa zobaczyć z powodu zasłoniętego przez lustro wizjera! wszystko to było opisane w tym temacie. przeczytaj go od początku!

p.s. na drugą kurtynę go wyraźnie widać, bo różnica czasu pomiędzy pomiarowym a głównym jest po prostu na tyle duża, że zauważalna.

Skipper
09-01-2007, 11:17
Działa :) Dawa błyski widać dopiero przy 1/20.
Czy przedblysk działa na wszystkich czasach?
I działa tylko na druga kurtyne?

a niby po co ma działac przy manualu na lampie skoro i tak wszystko ręcznie ustawione???

jak manual to nie automatyka... cos źle rozumuje?:roll:

mkwiek
09-01-2007, 11:22
a niby po co ma działac przy manualu na lampie skoro i tak wszystko ręcznie ustawione???

jak manual to nie automatyka... cos źle rozumuje?:roll:

żeby było jasne - wszystkie moje dywagacje na temat błysku pomiarowego tyczą się tylko i wyłącznie lampy w trybie auto! nie manual - tam nie ma pomiarowego :)

jatzzek
09-01-2007, 11:25
aqua czym ty sie martwisz? sam juz stwierdziles, ze masz dwa blyski. mozesz nawet sprawdzic, ze sa to z natury inne blyski:

1) ustaw lampe w tryb ettl

2) ustaw NA LAMPIE synchronizacje na druga kurtyne migawki (gdybys nie wiedzial co to znaczy, to znaczy to tyle ze lampa daje blysk wlasciwy przy koncu naswietlania matrycy...tuz przed zamknieciem migawki)

3) na aparacie najlepiej wybierz tryb Tv (ale przedblysk pomiarowy pojawia sie na kazdym trybie ustawionym na korpusie, o ile lampa jest w trybie ettl)

4) ustaw sobie czas 1/2 sek

5) zrob zdjecie z korekcja na lampie +2EV (wlasciwie to maksymalna + jaka jest dostepna w 580EX)

6) zrob zdjecie z korekcja na lampie -2EV (tez chodzi mi o maksymalna - jaka ma 580EX)

Powinienes zauwazyc, ze miedzy 5 i 6 nie ma roznicy w "mocy" pierwszego blysku (przedblysk pomiarowy), a za to jest roznica w drugim blysku (blysk naswietlajacy)... i nie dziwota bo jest miedzy nimi 4EV roznicy (albo wiecej).

Jesli masz ustawiona synchronizacje na 1 kurtyne migawki, to naprawde jestes "miszczem" jesli zobaczysz dwa blyski jeden po drugim (i to na dowolnym czasie ustawionym na korpusie, bo ten nie steruje "time lagiem" pomiedzy blyskiem wlasciwym i przedblyskiem pomiarowym!). Jesli patrzysz przez wizjer to rzeczywiscie powinienes zobaczyc przedblysk pomiarowy (no i z oczywistych wzgledow blysku wlasciwego nie zobaczysz, bo ci lustro zasloni).

Acha: w telewizorze masz wyswietlanie 24 obrazow na sekunde czyli na jeden obraz przypada czas 1/25 sek. Czy widzisz pojedyncze, rozseparowane w czasie klatki? No wlasnie wiec pewnie zeby zobaczyc rozseparowane w czasie blysk pomiarowy i blysk wlasciwy musisz ustawic czas otwarcia migawki dluzszy niz 1/25 sek (mowie o nastawie synchronizacji na druga kurtyne migawki).

arturs
09-01-2007, 23:34
Prawie wszystko się zgadza, tylko:


5) zrob zdjecie z korekcja na lampie +2EV (wlasciwie to maksymalna + jaka jest dostepna w 580EX)

6) zrob zdjecie z korekcja na lampie -2EV (tez chodzi mi o maksymalna - jaka ma 580EX)


Moja ma +/- 3EV - czy mam się martwić :mrgreen: ?

Pozdr
Artur