PDA

Zobacz pełną wersję : Przywitanie :)oraz problem z EOS 20D i Sigmą 18-50 2.8 DC EX



Coni
17-01-2005, 22:09
Witam!
Jestem tu nowy i Panowie pozwolą że się przedstawię. Mam na imię Marcin pochodze z Poznania. Fotografuje amatorsko od kilku lat, najpierw Praktica L, pozniej zenit TTL no i przełom Canon EOS 300, następnie G5, a teraz wymarzony 20D przez którego proces łysnienia przyspieszył o 200%. Tyle tytułem wstępu.

Do sedna, takiego samego posta wysłałem na grupe p. r. f. c. i pozwolę sobie go żywcem tu skopiować.

Od tygodnia jestem posiadaczem takiego zestawu jak w temacie, niestety mam z
nim dość poważny problem. Wczoraj dopiero miałem okazję wypróbować go
porządnie, to znaczy w praktyce i tu spotkał mnie wielki zawód. 95% zdjęć
jest nieostrych. Nie mam doświadczenia w pracy z DSLR-ami, dotychczas
robiłem fotki G5 a jeszcze wcześniej EOS-em 300. Nie mam pojęcia co powoduje
ze foty są całkowicie rozmydlone, czy jest to wina body, czy jest to wina
ww. Sigmy? Na początku zrzucałem winę na brak doświadczenia z DSLR-em i na
brak wyczucia aparatu. (to samo miałem z G5 na początku) i nie przejmowałem
się za nadto. Zdjęcia robiłem z różnymi nastawami, zmieniając f, parametr
sharpnes. Robiłem RAW-y próbowałem je wyostrzać w PS, ale niestety fotki są
tak rozmyte, że nie uzyskałem w żaden sposób pożądanych efektów. Dla
porównania robiłem w tych samych warunkach zdjęcie G5 i z G5 wszystko jest
ostre jak żyleta.

Zdjęcia z 20D są pod tym adresem: http://www.gts-transport.pl/foty/

Wygooglowałem że czasami zdarza się coś takiego jak front focus lub back
focus, i parę osób już miało podobny problem, ale chyba chodzi tu o
minimalne wartości, przesunięcia kilkumilimetrowe, a u mnie są to chyba
dziesiątki centymetrów. Jeżeli, któryś z Was posiada EOSViewerUtility, to
prosiłbym o zerknięcie na aktywny punkt ostrości, automat wybiera w tych
miejscach gdzie się nic nie krzyżuje. Najlepszy chyba przykład to zdjęcie nr
IMG_0526.JPG. Aparat ostry, a twarz nie. Gdy wybieram ręcznie punkt ostrości
w zasadzie jest to samo. MYDŁO. Może jeszcze dodam, że mam założony filtr
Hoya S-HMC Skylight 1B, ale po zdjęciu jest to samo, wiec wykluczam.

Dzwoniłem do serwisu Canona i od razu powiedzieli mi że jest to wina
współpracy EOSa z Sigmą, że mogą dostroić aparat do obiektywu, ale jest to
bez sensu, ponieważ każdy inny założony obiektyw będzie się zachowywał
nieprawidłowo. [odpada]

Rozmawiałem też z dostawcą Sigmy i on również twierdzi że jest to wina Sigmy
i że bez problemu mi ją wymieni. Tylko czy jest to wina na 100% szkła? Nie
mam od kogo pożyczyć EF-a i nie mogę sprawdzić czy z canonowskim obiektywem
będzie OK.

Pytanie jednak mam takie, czy jest to wina body, czy wina obiektywu? Jak
Panowie myślicie, każde zdjęcie ma exifa i wszelkie dane, bardzo byłbym
wdzięczny za spojrzenie na nie i jakieś sugestie. Szkło niby dobre, aparat
też. Pech chyba jak jasna cholera. :(
Nie muszę chyba mówić ze cała radość z nowego zakupu szlag jasny trafił.

Przepraszam za chaotyczność, ale dopiero teraz wziąłem Vallium... ;) Czeka
mnie jeszcze deprim i prozac. ;)

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc!

Marcin K.

tpop
17-01-2005, 22:26
Szkło niby dobre, aparat
też
Z danych w EXIFie rowniez wynika ze wszystko powinno byc ok.

Nie
mam od kogo pożyczyć EF-a i nie mogę sprawdzić czy z canonowskim obiektywem
będzie OK.
Musisz cos wykombinowac. Nie ma rady. Moze idz do sklepu, zapytaj czy mozesz podpiac i cyknac pare fotek. Jak beda marudzic to powiesz ze zanim kupisz chcialbyc sprawdzic.

Wydaje mi sie ze na zdjeciu IMG_0526.JPG ostrosc jest nie na twarzy a na aparacie.

A moze aparat przestawia ostrosc po przekadrowaniu?

Cychol
17-01-2005, 22:34
Dla mnie to prosta sprawa, skoro serwis Canona mówi, że to wina Sigmy i jej serwis to potwierdza, to znaczy, że tak właśnie jest i nie ma co gdybać.

Witaj :lol:

djtermoz
17-01-2005, 23:25
dokladnie tak jak napisal tpop - idz do pierwszego lepszego sklepu i popros o obiektyw canona (lepiej popros o jakis lepszy, najlepiej staloogniskowy), przypnij w sklepie do body i strzel pare testowych fotek a AF. bedziesz wiedzial czy to sigma (najprawdopodobnie) czy cos innego

na pierwszym zdjeciu ostrosc jest gdzies w okolicach nogawek od spodni czy zdecyowanie za blisko - powinna byc na twarzy. to rzeczywiscie roznica gdzies rzedu kilkunastu centymetrow wiec front focus na pewno to nie jest (no chyba ze taki duzy, ale to chyba niemozliwe). jak na moje oko body jest sprawne tylko obiektyw nie. (dobrze ze ja mam same canony)

Kubaman
18-01-2005, 20:35
Nie byłbym od razu taki przekonany, że to wina obiektywu. Sprawdziłem sobie twoje fotki w EOS Viewer i mam dwa punkty, które mogą okazać sie nie bez znaczenia:

1) ostrość ustawiona była przy automatycznym wyborze punktów AF. Niby normalna sprawa, ale z tego co widać złapało ci te punkty, które są na spodniach i ławce (sam sprawdź w EOS V). Sytuacja wydaje się zdecydowanie lepsza (mydło jest mniejsze), a na kilku zdjęciach prawie masz ostrość.

2) robisz w One shot ale w continuous mode. Bądź ostrożny, bo przy serii, AF nie ustawia sie przy następnych klatkach, jedynie przy pierwszej. Jeśli się ruszałeś w trakcie serii, lub przekadrowałeś w czasie serii, nie może być dobrej ostrości.

Oto co proponuję:
a) ustaw w aparacie parametr 2, żednych polepszaczy
b) zrób fotkę w RAW
c) wybierz centralny punkt AF
d) ustaw one shot i pojedynczą klatkę
f) na początek podaruj sobie przekadrowanie, po prostu strzel fotkę
g) postaraj się opanować przycisk migawki - puszczenie przycisku może zgubić ostrość, a jest on cholernie czuły (a czasami zepsuty :evil: )
h) zrób to samo ale tak jak radzi tpop w sklepie, najlepiej z 50/1.8

wtedy pokaż nam dwie fotki, być może problem zniknie :wink:

Vitez
18-01-2005, 22:10
Tez mi sie wydawalo ze to wina fotografa ale sobie pomyslalem ze nie bede przeciez tak doswiadczonego fotografa pouczac co sie moze stac przy ostrosci ciaglej, trybie zdjec seryjnych czy przy automatycznym doboru punktu AF.
Cale szczescie ktos mnie wyreczyl 8) .
Jesli pozwoliles aparatu na myslenie za ciebie ustawiajac go wlasnie tak a nie inaczej - to rzeczywiscie takie efekty mogly wyjsc.

AF na punkt centralny, tryb lapania AF na One Shot, tryb robienia zdjec na Single i wtedy zrob probne fotki - z instrukcji (jak nie masz to jest w naszym downloadzie) dowiesz sie jak to poustawiac.

Coni
18-01-2005, 23:47
Witam!

W odpowiedzi zamieszczam na podanej wcześniej stronce 3 RAWy z 20D i jednego z G5, niestety ograniczona pojemność serwera wymusiła na mnie usunięcie poprzednich zdjęć. Celowo Rawy, nie mam pojęcia czy po przerobieniu na JPG zostanie zachowana informacja o położeniu punktu ostrości. (Za każdym razem i tak był centralny ustawiony ręcznie). Jeżeli któryś z Was chciałby tam zerknąć, a ma wolne łącze to przerobię na JPG i jakoś tam zmieszczę. :) Zdjęcia zrobiłem u kumpla wg. podanych przez Kubamana wytycznych. Proszę zauważyć że nie ma ostrości w punkcie ustawiania ostrości, ostra jest np. ściana za punktem (w odległości około 75cm) w przypadku gdy punkt ostrości był ustawiony na pościeli. Tak wygląda 95% zdjęć. To tylko wybrane przykłady. Dodam, że warunki oświetleniowe były dość kiepskie, ale nawet G5 ze swoim upośledzonym AF-em radził sobie w tych warunkach bez problemu. Fotki dopalane były 380 EX.

ad 2g Kubamana) Kombinowałem z Cn. f 4 aby wyeliminować potencjalne problemy ze spustem.
ad 2f Dokładnie w ten sposób te fotki zostały zrobione.

W czwartek będę miał pożyczone szkło EF 24-85 USM (chyba) i dopiero wtedy sprawdzę czy wszystko jest OK.

A może jest tu na forum jakiś życzliwy znający się na rzeczy człek z Poznania lub okolic, który obejrzałby ten mój nieszczęsny sprzęt. Szczerze mówiąc wolałbym żeby problemy wynikały z mojej niewiedzy i braku doświadczenia, a nie z powodu wadliwego sprzętu.

Dziękuję za wszelkie uwagi oraz okazana pomoc!
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin K. alias Coni

labo
19-01-2005, 00:23
zamieszczam na podanej wcześniej stronce 3 RAWy z 20D i jednego z G5

Hmm, ja tam jakos zadnych RAWow nie widze na tej stronce....

Coni
19-01-2005, 00:58
Wybacz!
Zapomnialem ustawic auto uploadera!!
Już powinno być wszystko!
Pozdrawiam!
MK-Coni

Kubaman
19-01-2005, 16:39
Jeszcze jedna próba, o której zapomniałem:

zrób jakąś fotke przy MF, najlepiej jakiś łatwo czytelny wzór ze stosunkowo niewielkiej odległości. Kontrastowa scena, abyś łatwo chwycił ostrość.

Jeśli wyjdzie ci ostre zdjęcie, to masz problem z body. Spróbuj popatrzeć, czy w ogóle da sie maualnie uzyskać ostry obraz w wizjerze. Jeśli się nie uda, to definitywnie masz spieprzony obiektyw.

Coni
20-01-2005, 01:51
Witam!

No niestety dziś obiektyw wrócił do dostawcy i nie jestem w stanie sprawdzić. Postanowiłem go wymienić na Tamrona SP AF28-75MM F/2.8 XR Di LD Aspherical + wężyk + cir-pol + dopłata. Zobaczymy jeżeli to body jest wadliwe to trudno też będę musiał wymienić. Nie pozwolę partaczom z autoryzowanego serwisu grzebać w aparacie. Mam bardzo przykre doświadczenia z nimi.
Trzymajcie kciuki za to żeby to był jednak obiektyw. ;)
I mała ciekawostka. Po odkręceniu obiektywu (zastrzegam, że bojąc się zanieczyszczenia matrycy obiektyw zamocowałem błyskawicznie i więcej razy go nie odkręcałem) pod soczewką tylną znajdowała się kuleczka z czegoś co przypominało filc, fi~2mm, cholera wie co to było, wydmuchałem dmuchawką i odesłałem obiektyw. Zastanawiam się skąd to się mogło tam wziąć? Może to G zakłócało prace AF? Może przez to coś nie stykało. Tak tylko gdybam! ;)

Pozdrawiam serdecznie oraz dziękuję wszystkim za pomoc!

Coni – pechowiec

P. S. Czy jest tu jakiś użytkownik 20D z Poznania?? :)

maku
20-01-2005, 02:01
Jest taki co używa 10D. Coś mi się wydaje że jednak przesadzasz z tą dbałością o czystość matrycy. Owszem trzeba uważać ale priorytetem jest zdjęcie które się chce w danej chwili i w danych warunkach zrobić. Tak przynajmniej ja to widzę.
Być może Twoje problemy z AF wynikały właśnie z tego zanieczyszczenia.

Tytus
20-01-2005, 18:48
Oto co proponuję:
a) ustaw w aparacie parametr 2, żednych polepszaczy
b) zrób fotkę w RAW
c) wybierz centralny punkt AF
d) ustaw one shot i pojedynczą klatkę
f) na początek podaruj sobie przekadrowanie, po prostu strzel fotkę
g) postaraj się opanować przycisk migawki - puszczenie przycisku może zgubić ostrość, a jest on cholernie czuły (a czasami zepsuty :evil: )
h) zrób to samo ale tak jak radzi tpop w sklepie, najlepiej z 50/1.8

wtedy pokaż nam dwie fotki, być może problem zniknie :wink:

bardzo dobra rada ;)

[ Dodano: 20 Styczeń 2005 ]

Tez mi sie wydawalo ze to wina fotografa

zawsze tak myslisz :mrgreen:

[ Dodano: 20 Styczeń 2005 ]

AF na punkt centralny, tryb lapania AF na One Shot, tryb robienia zdjec na Single i wtedy zrob probne fotki -

dokładnie, inaczej te aparaty w ogóle zdjęć nie robią, nie wiem po co ta mnogość funkcji skoro i tak nie da się w innych trybach porządnego zdjęcia zrobić :mrgreen:

[ Dodano: 20 Styczeń 2005 ]

Coś mi się wydaje że jednak przesadzasz z tą dbałością o czystość matrycy. Owszem trzeba uważać ale priorytetem jest zdjęcie które się chce w danej chwili i w danych warunkach zrobić. Tak przynajmniej ja to widzę.

święte słowa :mrgreen:

P.S.
niewiem czy ta dzisiejsza złosliwość to od kaszlu czy od czegoś innego :roll:

Coni
20-01-2005, 20:08
Witam!

Nie jest to przesadna dbalosc o sprzet, ale dbalosc. Po co mam trzymac otwarty aparat narazajac go na zanieczyszczenie skoro przyspieszajac czynnosc moge tego uniknac. Mam jeden obiektyw i raczej nie ma sensu go odkrecac i przykrecac dla przyjemnosci. :) Ogladanie klapiacego lustra przeszlo mi po kilku miesiacach uzytkowania EOS300 (bez D) ;)
Odnosnie winy fotografa, obiektyw dotarl do dostawcy i juz idzie do mnie tamron, czyli cos bylo z obiektywem, reklamacja zostala uznana natychmiastowo.
Caly czas mam nadzieje ze body jest w 100% sprawne... :)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich!

Coni

P. S. Wlasnie dostalem do testow 24-85 USM zobaczymy... ;) Trzymac kciuki!!! ;)

Vitez
20-01-2005, 21:19
Sorrki za offtop :?

<czepliwosc on>
Tytus... spojrz na swoj post... i skonfrontuj go z pkt 4:
http://canon-board.info/viewtopic.php?t=5
:?
<czepliwosc off>

Tytus
20-01-2005, 21:57
Nie jest to przesadna dbalosc o sprzet, ale dbalosc. Po co mam trzymac otwarty aparat narazajac go na zanieczyszczenie skoro przyspieszajac czynnosc moge tego uniknac. Mam jeden obiektyw i raczej nie ma sensu go odkrecac i przykrecac dla przyjemnosci. :) Ogladanie klapiacego lustra przeszlo mi po kilku miesiacach uzytkowania EOS300 (bez D) ;)


to chyba trochę jak z nowym samochodem, najpierw uważasz na wszystko, a potem prawie na nic

robiąc zdjęcia w różnych warunkach zabrudzenia matrycy trudno uniknąć, trzeba się do tego przyzwyczaić i tyle, da się ją wyczyścić, a właściwie, jak się okazało czyścisz gruby filtr przed matrycą więc ryzyko uszkodzenia matrycy jest niewielkie...

[ Dodano: 20 Styczeń 2005 ]


Tytus... spojrz na swoj post... i skonfrontuj go z pkt 4:
http://canon-board.info/viewtopic.php?t=5


za sztywny był ten wątek, trzeba było rozluźnić nieco atmosferę :mrgreen:
czasami powiew hydeparku przydaje się i na forach "merytorycznych" :lol:
już ci mówiłem, że możesz mi licznik wyłączyć, nie jestem kolekcjonerem żarówek :wink:

Coni
20-01-2005, 22:27
Witam ponownie!

UFFFFFFFFFFFFFFFF!!!

Canon nie zawiódł! Po podłączeniu 24-85 USM wszystko OK. Robi fotki jak żyleta w każdym trybie, mam nadzieje, że to nie chwilowy przebłysk. ;) Zobaczymy jutro jak będzie się z Tamronem spisywał... ;) Czytałem na jakimś forum, że 10D miewał czasami problemy z obiektywami nie-USM. Czy to prawda? Może 20D odziedziczył tą przypadłiość?? Słyszał któryś z Was o czymś takim?

Nie mam syndromu "dbacza nowościowego", nie mam też ołtarzyka z napisem Canon forever ;) na którym stoi nieużywany sprzęt! ;) moj G5 mimo, że wędrował ze mna po jaskiniach, nieczynnych kopalniach, górach ma tylko pęknięcie na obudowie zawiasu. Efekt poślizgu na oblodzonym górskim szlaku. ;) No i trochę "świecącą" obudowę w miejscach w których się go najcześciej trzyma. Na wyświetlaczu, żadnej ryski mimo braku folii. No może jedna. ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Coni ;)

Vitez
21-01-2005, 01:50
Czytałem na jakimś forum, że 10D miewał czasami problemy z obiektywami nie-USM.

Bzdura :shock: . Strasznie by to wtedy ograniczalo zakres obiektywow kompatybilnych z 10D :roll: .

Mori
21-01-2005, 05:09
IMO albo poruszone, albo obiektyw.

Kubaman
21-01-2005, 19:29
Czytałem na jakimś forum, że 10D miewał czasami problemy z obiektywami nie-USM.

Bzdura :shock: . Strasznie by to wtedy ograniczalo zakres obiektywow kompatybilnych z 10D :roll: .

generalnie to często się zdarzało, że 10D miał problemy z AF, nie ważne z jakimi szkłami.
Za często :twisted:


Ale dosypałem do pieca :mrgreen: teraz się zacznie.... :lol:

Coni
21-01-2005, 22:49
Witam!!!
:)
Mam juz ww. Tamrona. Wszystko działa :) nie ma problemu z niczym, więc na 100% Sigma była walnięta. :|


Bzdura. Strasznie by to wtedy ograniczalo zakres obiektywow kompatybilnych z 10D

Wyczytałem to na jakimś anglojezycznym forum. Nie wiem czy to prawda i dlatego zapytałem. ;)
A bo to canonowi zależy na tym żeby zakres obiektywów był szeroki... ;) Pisze w kontekscie producentów niezależnych. Jak widzisz u mnie 50% nie współpracowało. ;)


IMO albo poruszone, albo obiektyw.

Obiektyw! :) (na szczęscie)
Pozdrawiam serdecznie!!!
Coni alias Marcin

Vitez
22-01-2005, 01:48
generalnie to często się zdarzało, że 10D miał problemy z AF, nie ważne z jakimi szkłami.
Za często :twisted:

Ale dosypałem do pieca :mrgreen: teraz się zacznie.... :lol:

Juz raz pisalem o tym na forum i nie chce mi sie powtarzac:
http://canon-board.info/viewtopic.php?p=23916#23916

Rownie dobrze mozesz napisac ze D70 ma more i ze 300D peka po kilku miesiacach uzywania ,bywaly glosy ze guziki pekaly w 300D - czy to wada konkretnych egzemplarzy czy calosci modelu 300D ? Tak samo z AF w 10D - wszystko zalezy od popularnosci modelu i zauwazalnosci problemu -zglosic problem lubi kazdy, pochwalic sie ze wszystko OK - jakis taki stereotyp panuje ze "nie wypada" ;)

Kubaman
23-01-2005, 22:07
generalnie to często się zdarzało, że 10D miał problemy z AF, nie ważne z jakimi szkłami.
Za często

Vitez przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź i powiedz, gdzie uogólniłem. Jako strażnik dobrego imienia sprzętu który posiadasz, rozumiem pobudki, ale i tak mnie nie przekonasz. Tak jak w D70 z racji zastosowanej technologii mora stanowi problem, tak AF w 10D takowy stanowi/stanowił również.

Ta wiedza należy się naszemu koledze.
Tak jak wiedza o niedopasowanym gripie do 20D. Ale to nie ten temat :|

Vitez
24-01-2005, 09:35
Vitez przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź i powiedz, gdzie uogólniłem.
Dokladnie w tym fragmencie ktory sam zacytowales jest uogolnienie.
Ze 10D miewa problemy z AF.
A jest to nie do konca prawda. BO problemy z AF ma kazde body.
tyle ze 300D/10D sa bardzo popularnymi body i dlatego "ich" problemy sa az tak bardzo rozdmuchane, rozpropagowane itp.
Ale to nie oznacza od razu ze mozna przypisac metke "10D ma problemy z AF" .
W mnie te problemy ma znikomy procent (promil?) body 10D, a ci co sie kilkukrotnie natkneli mieli po prostu pecha - najprawdopodobniej ta sama seria...
A ze "wsyzscy narzekaja" na AF w 10D - to wlasnie narzeka ten znikomy procent co ma problemy. Ci co problemow nie maja - nie chwala sie tym.
Byc moze wlasnie dlatego by nie byc nieslusznie posadzanych o fanatyzm Canonowy :( .
I to jest najpbardziej przykre - marudzenie na producenta jest OK, chwalenie go czy konkretnego modelu ze "moj jest OK" - od razu jest postrzegane jako fanatyzm i bronienie konkretnej marki :( , dlatego wcale sie nie dziwie ze tak malo ludzi nie boi sie powiedziec "moj jest OK". Ja sie nie boje, a fanatykiem Canona nie jestem bo na wiele jego produktow moge narzekac :twisted: , ale caly czas bede uparcie twierdzil ze NIE WOLNO uogolniac ze "body 10D ma problemy z AF" bo KAZDE body moze je miec a nie wlasnie ten model, i tylko POPULARNOSC danego mdoelu swiadczy o ROZDMUCHANIU zauwazonych jego wad, a nie ze w calosci cala seria 10D sie tym charakteryzuje.
I bede to przy kazdej takiej okazji powtarzal az do znudzenia - az ludzie przejrza na oczy ze rzeczywiscie to nie nazwa modelu a jego popularnosc swiadczy o ilosci zauwazonych wad :?


tak AF w 10D takowy stanowi/stanowił również.
Jak wyzej - AF moze stanowic problem w kazdym modelu Slyszalem o oddawanych do serwisu 1Ds itp... ale ze znikoma ich ilosc jest sprzedawana w porownaniu do 10D to nikt nie napisze "1Ds ma problem z AF" . To wszystko tylko skala popularnosci modelu a nie wada konkretnego modelu.
Moze i jestes na tyle uparty by nie dac sie przekonac - twoja wola, ale ja i tak za kazdym razem bede to samo pisal albo sobie po prostu zapisze link do tego watku w ulubionych i copy-paste :twisted: .


Ta wiedza należy się naszemu koledze.
Troche rozsadku tez sie nalezy... rozsadku ze to popularnosc powoduje wykrywanie wad a nie ze sam model jest w ogolnosci wadliwy. Zreszta w watku do ktorego link podalem wczesniej sporo osob przyznaje mi racje - i to mnie cieszy 8) .

muflon
24-01-2005, 09:45
Slyszalem o oddawanych do serwisu 1Ds itp...
Hihi, a ja widziałem w serwisie 1Ds mkII "na warsztacie" :mrgreen:

Cychol
24-01-2005, 11:02
Slyszalem o oddawanych do serwisu 1Ds itp...
Hihi, a ja widziałem w serwisie 1Ds mkII "na warsztacie" :mrgreen:

...też problemy z AF?? :lol: :lol: :lol:

muflon
24-01-2005, 11:45
Hihi, a ja widziałem w serwisie 1Ds mkII "na warsztacie" :mrgreen:...też problemy z AF?? :lol: :lol: :lol:
Nie pytałem :) Ale na czyszczenie matrycy to nie wyglądało...

p13ka
24-01-2005, 11:50
Slyszalem o oddawanych do serwisu 1Ds itp...
Hihi, a ja widziałem w serwisie 1Ds mkII "na warsztacie" :mrgreen:

A ja, jak byłem w Serwisie Canona przy Żytniej w Wawie, usłyszałem, że serwisant właśnie miał w robocie 20D - kalibracja AF :lol:

Vitez
24-01-2005, 13:50
I wszystko jasne 8) . A ja dzis na pl.rec.foto.cyfrowa widzialem watek "D70 - nieostre fotki" oraz "tuning backfocusa w D70" :P

Cychol
24-01-2005, 14:17
:D :lol: ...no tak - już ktoś to powiedział, że problemy z AF to wymysł użytkowników aparatów cyfrowych, którzy każde zdjęcie oglądają w max. poowiększeniu i ja to tak traktuję :mrgreen: