PDA

Zobacz pełną wersję : Balans Bieli - Camera RAW 3.6, help



Brzeku
02-01-2007, 17:08
Witam mam prosbe o pomoc, jak skutecznie wyznaczac balans bieli w camera raw, wiem że stosobanie zmian za pomocą sówaków wymaga dosc dużej wprawy wiec chciał bym się dowiedziec jak to jest z tą "pipetą" czy tam próbnikiem, jeśli kliknie się ten próbnik od balansu bieli gdziekolwiek to odrazu zmienia się balans na zdjęciu, wiec w ten sposób wydaje mi się że powinienem szykac waloru jakiejsc szarosci lub bieli żeby było dobrze tak ? ale jesli się trzyma shift to tych próbników można postawic kilka i oznaczają się numerkami, co wtedy ? jak tym pracowac ? pomóżcie, wiem że takie tematy napewno już były ale nie moge się doszukac bo opcja szukaj mi nie działaju.

Vitez
03-01-2007, 14:59
wydaje mi się że powinienem szykac waloru jakiejsc szarosci lub bieli żeby było dobrze tak ? ale jesli się trzyma shift to tych próbników można postawic kilka i oznaczają się numerkami, co wtedy ? jak tym pracowac ?

Cytat z ksiazki Real World Camera RAW i Photoshop CS2:

"Narzędzie balansu bieli najlepiej stosować na rozproszonych odbiciach, na których nadal dostrzec można szczegóły, niż do obszarów ostrych odbić zawierających czystą biel. Pole na tarczy wzorcowej Macbeth ColorChecker zawierające najjaśniejszy odcień szarości jest tu dobrym przykładem, podobnie jak jasne (ale nie przepalone) chmury."

Odnosnie kilku probnikow z numerkami to przegladajac pobieznie nie moge sie doszukac opisu tej funkcji, wiec jest pewnie zagrzebana gdzies w zaawansowanej mocn obrobce. Jesli nie czujesz potrzeby to po prostu olej mozliwosc stawiania kilku probnikow - jeden wystarcza, a potem tylko ew. delikatna korekta suwakami.

mirhon
04-01-2007, 13:30
Tak po żołniersku :-) to musisz znaleźć na zdjęciu coś co wiesz że powinno być neutralnie szare (tzn R=G=B). Musisz klikać i próbować. Z tym znalezieniem jest często problem...czasem nie ma na zdjęciu takiego obiektu i niekiedy pomaga inne zdjęcie robione w tych samych warunkach (to samo światło). Wtedy na tym 2 drugim zdjęciu klikasz w neutralny obiekt sprawdzasz oczami :-) czy pasi i jeśli tak to kopiujesz ustawienia WB z jednego zdjęcia na drugie.

ewg
04-01-2007, 14:42
Tak na chłopski rozum, jeśli jest kilka próbników, to pewnie program wyznacza z nich potem średnią...

Brzeku
04-01-2007, 17:44
dzięki za rady, co do jednego próbnika to wiem co i jak działa głównie mi chodziło o te kilka, no ale skoro z jednym wszystko da się zdziałac to tak jak radzi Vitez dam sobie siana ze stosowaniem kilku, dzięki i pozdrawiam

mirhon
04-01-2007, 18:26
Tak na chłopski rozum, jeśli jest kilka próbników, to pewnie program wyznacza z nich potem średnią...

Jakich kilka ?? Jest jedna pipetka. I średnia jest owszem ale z 1 pomiaru z kilku punktów.

mor_feusz
04-01-2007, 21:33
ja mam taki sposob na fotki. zjezdzam na - na max z exposure naciskaam ALT i z przytrzymanym ALTem jade az zaczynam widziec biele plamki (ma byc ich troche) potem BLACKS - tez z ALTem az czarne zaczynam widziec - i wtedy mam ladnie "wywolne" zdjecie. a staram sie zaawsze cos szaarego pyknaac i wtedy pipetka i jest OK

Vitez
05-01-2007, 21:44
potem BLACKS - tez z ALTem

Jaki BLACKS ? Moze Shadows?