PDA

Zobacz pełną wersję : winietowanie, inne zniekształcenia



rosim
02-01-2007, 12:08
Witam, zmieniłem aparat z A75 na A630, znam podstawy fotogaafii, ale co do techniki nie jestem znawcą. W A630 stwierdziłem niestety większe winetowanie. Nie znam sie za bardzo na technice, dlatego pytam, czy na wieksze winetowanie wpływa
1. Wielkosć matrycy i rozdzielczosć (w A75 była 1/2.7, 3.2 mpx, w A630 1/1.8, 8 mpx)
2. Zoom optyczny (w A75 x3, w A630 x4)
Z tego co zauważyłem winetuje przy szerokim kącie i większym otworze przesłony, tj. 2,8. Czy sa więc jakieś inne sposoby na uniknięcie tego efektu, zwłaszcza dla zdjęć robionych lampą.
dodatkowo w A75 zoom był 3-krotny, a w A630 4-krotny, i nie wiem, czy to ma tez wpływ na tzw. "beczkę", tj. przy szerokim kącie w A630 robię zdjęcia architektury i ściany bardziej "lecą" do środka i są większe krzywizny.
Jeszcze jedno czy to normalne, że w A75 przy tej samych warunkach oświetleniowych robię zdjęcie przy czasie 400 i przesłonie 5,6, a w A630 muszę zejść do 80-100, przesłony 4? Poza tym w A75 powiadomienie o możliwości wykonania zdjęcia rozmytego pojawia się przy czasie ok. 1/30, natomiast w A630 zdarza się przy 1/80, a nawet 1/100. Wszystko przy takim samym ustawieniu ISO w obu aparatach.
Proszę o rozwianie moich wątpliwości, bo nie wiem, czy moga byc podstawą do reklamacji. Pozdrawiam

piast9
02-01-2007, 13:17
Winietowanie na pewno podstawą do reklamacji nie jest. Ten model pewnie tak ma. I większa matryca i większa krotność zooma powoduje, że obiektyw bardziej winietuje na szerokim kącie. To samo tyczy beczki. To znaczy trudniej (i drożej) jest zrobić podobny jakościowo obiektyw z większą krotnością zooma i do większej matrycy.

A co do tego oświetlenia - pokaż te dwa zdjęcia. Z niewykasowanym EXIF.

W A630 ostrzeżenie o poruszeniu może zależeć od aktualnie ustawionej ogniskowej. Im dłuższa tym krótszy czas grozi już poruszeniem.

Peri Noid
02-01-2007, 13:23
1. Wielkosć matrycy i rozdzielczosć (w A75 była 1/2.7, 3.2 mpx, w A630 1/1.8, 8 mpx)
Rozdzielczość nie ma żadnego znaczenia. Wielkość matrycy sama z siebie nie wpływa na winietowanie. W tym przypadku główną rolę odgrywa obiektyw. Z oczywistych przyczyn ten sam obiektyw na większej matrycy będzie o wiele mocniej winietował, ale w tym przypadku obiektyw nie jest ten sam. A co do jakości - zwykle im większa rozpiętość ogniskowych, tym gorsze własności optyczne obiektywu. Może to dlatego.


Czy sa więc jakieś inne sposoby na uniknięcie tego efektu, zwłaszcza dla zdjęć robionych lampą.
Owszem, lampa zewnętrzna :-)