PDA

Zobacz pełną wersję : Lamerskie pytanie o wyostrzanie



MarcinQQQ
30-12-2006, 11:43
Pytanie moze lamerskie, ale nigdzie nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam: Jaka wartosc suwaka wyostrzania (eos 5d) jest wartoscia neutralna? Czy lewa skrajna (czyli 0; tak by wskazywal rozsadek) czy srodkowa (tak by wskazywalo dotychczasowe doswiadczenie z innych aparatow). Czy RAW otwarty w CS2 pomija ustawienia wyostrzania aparatu?

Skipper
30-12-2006, 12:36
"0"-jak sama wartosc wskazuje wyostrzanie nie wystepuje:)
co do RAW sie nie wypowiem- pojęcia nie mam o RAWach żadnego poza tym ze są :)

mattnick
30-12-2006, 12:40
raw to goły plik z aparatu...

Krzychu
30-12-2006, 13:14
Pytanie moze lamerskie, ale nigdzie nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam: Jaka wartosc suwaka wyostrzania (eos 5d) jest wartoscia neutralna? Czy lewa skrajna (czyli 0; tak by wskazywal rozsadek) czy srodkowa (tak by wskazywalo dotychczasowe doswiadczenie z innych aparatow). Czy RAW otwarty w CS2 pomija ustawienia wyostrzania aparatu?

Jakby była środkowa, to ustawienia na lewo od niej by powodowały pogorszenie zdjęcia ? Tak tylko pytam ;-)

qwerty1237
30-12-2006, 13:35
Zadne ustawenia z puszki nie maja wplywu na RAW'a. Raw jest to zrzut z matrycy, ktory Ty sam decydujesz jak wywolac, z jaka ekspozycja, balansem bieli czy jak wyostrzyc.

MaciekCi
30-12-2006, 13:40
Ja tam w CS2 wyostrzenie daję coś w okolicach 70-80 ... w zależności od fotki :)

"Czy RAW otwarty w CS2 pomija ustawienia wyostrzania aparatu?"

tak, pomija :)

MarcinQQQ
30-12-2006, 14:05
Zadne ustawenia z puszki nie maja wplywu na RAW'a. Raw jest to zrzut z matrycy, ktory Ty sam decydujesz jak wywolac, z jaka ekspozycja, balansem bieli czy jak wyostrzyc.

Oczywiscie ze to wiem. Ale w innych tematach wystepowala informacja ze jednak korekcja ostrosci jest takze w rawach (choc nie powinno byc). Wiec pytam jak to jest naprawde ;)

qwerty1237
30-12-2006, 14:57
Oczywiscie ze to wiem. Ale w innych tematach wystepowala informacja ze jednak korekcja ostrosci jest takze w rawach (choc nie powinno byc). Wiec pytam jak to jest naprawde ;)

Hę???? Korekcja ostrosci zapisywana w RAW'ie. Hmmm... Powiedziawszy szczerze pierwsze slysze. Byc moze aparat przekazuje pewne informacje razem z RAW'em do softu w ktorym wywolujesz ale sa to wartosci tzw. domyslne czyli takie jakie aparat by zastosowal interpretujac tego RAW'a do wywolania JPG'a. Ostateczna decyzja wciaz pozostaje Twoja. Najlepszym testem bedzie cykniecie dwoch fot w RAW'ach jedna z wylaczonym wyostrzaniem a druga z wlaczonym na maxa. Prawdopodobnie nie zobaczysz zadnej roznicy. To powinno rozwiac wszelkie watpliwosci

ynse
30-12-2006, 16:31
Mi się wydaje, że w zależności od modelu ilość modyfikacji aplikowanych plikom RAW zmienia się razem z widzimisie producenta (oczywiście bez dokumentowania co zmieniają). Dla lustrzanek Canona informacja o ustawieniach jest zapisywana do pliku RAW, aczkolwiek dla większości same informacje z matrycy nie są modyfikowane. Jest tak jak napisał qwerty1237 - plik RAW przekazuje ustawienia (np. poziom wyostrzania) do softu, ale ostateczną decyzję podejmujesz sam.

Vitez
31-12-2006, 18:34
Oczywiscie ze to wiem. Ale w innych tematach wystepowala informacja ze jednak korekcja ostrosci jest takze w rawach (choc nie powinno byc). Wiec pytam jak to jest naprawde ;)

Korekcja ostrosci jest tez w RAWach... ale w aparatach innej firmy. W Canonie sie nie obawiaj.
Jest tez inna forma 'korekty' - w zaleznosci od konwertera jakiego uzywasz albo czyta i dodaje' on ta korekte zapisana w aparacie albo nie. Pytasz o CS2 - on nie bierze pod uwage ustawien aparatu. BreezeBrowsera mozna ustawic by wyostrzal 'As shot'. Innych konwerterow nie uzywam.