PDA

Zobacz pełną wersję : RAWSHOOTER/kalibracja



eMILz
27-12-2006, 16:56
Witam, odkąd kupiłem Eye one, mam mały problem ...
Chcę się nauczyć dobrze obrabiać raw-y,
nie jest to łatwe, po wczytaniu pliku, na standardowych parametrach zdjęcia wyglądają okropnie, i teraz pytanie, czy mój monitor siada, czy może ja coś źle zrobiłem.

tutaj mam porównanie, lewa fotka to jpg w szopie prawa to zrzut ekranu z rawshootera.

chodzi mi o przejścia w najciemniejszych partiach, czy to tak ma być czy jednak pies jest gdzieś pogrzebany.

Jeśli nie stwierdzicie nic dziwnego, to znaczy, że monitor już umiera, i wtedy zrobię wam fotkę ekranu :D


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img187.imageshack.us/img187/8027/porownanieme8.jpg)

Jac
27-12-2006, 18:54
Witam, odkąd kupiłem Eye one, mam mały problem ...
Chcę się nauczyć dobrze obrabiać raw-y,
nie jest to łatwe, po wczytaniu pliku, na standardowych parametrach zdjęcia wyglądają okropnie, i teraz pytanie, czy mój monitor siada, czy może ja coś źle zrobiłem.

Gdzie wczytujesz ten plik?
nie wiem jak jest w rawshooterze ale chyba podobnie jak w PS, czyli musisz sobie zdefiniowac przestrzen robocza i w niej pracowac...

eMILz
28-12-2006, 18:29
Efekt pojawia się niezależnie od przestrzeni barwnej w której pracuję.
Spróbuję jeszcze przekalibrować, być może wcześniejszy profil był zły.

Metus
29-12-2006, 20:09
dopnę się do tego wątku bo chyba bardzo podobny problem.

Już dawno temu kupiłem sobie kalibrator monitora "Monaco optix xr". Monitor kalibruję i robie profil. Profil ten oczywiście podstawiam w "zarządzaniu kolorami" w windowsie.

Zdjęcia robię w RAW i obrabiam je w C1. W Capture One Pro zdjęcia wyglądają super. Przeżucam więc do tif i zapisuję na dysku. Otwieram w PS i zdjęcie wygląda tak samo jak w C1 ale po wywołaniu w labie wygląda okropnie tj twarze nie są czerwone a szare... zupełny brak nasycenia kolorów a zwłaszcza czerwieni. Aby zdjęcia wyglądały dobrze muszę je nasycać o ok 10% a czerwienie o 15-20% i wtedy po wywołaniu wyglądają ok.

Dowiedziałem się, że w PS muszę ustawić "ustawienia próby" z menu widok na "windows RGB" i aby zobaczyc jak zdjęcie będzie wyglądało po wywołaniu wcisnąć CTRL + Y ("próba kolorów") i wtedy zdjęcie (przed nasycaniem) wygląda dokładnie tak jak po wywołaniu. Po ustawieniu tych opcji zdjęcie na monitorze wygląda dokładnie tak jak po wysołaniu.. ale.. po wyłączeniu opcji "próba kolorów" zdjęcie jest całe czerwone.. przesycone .. nie nadaje się do pokazywania.. taki nasycony tif (przygotowany do wywołania) nawet oglądany w przeglądarce zdjęć wygląda koszmarnie..aby mieć zdjęcia do oglądania i wywoływania musiałbym każde zdjęcie mieć po 2 szt. Jedno nasycone tylko do wywoływania i broń Boże do pokazywania na monitorze; drugie zaś do oglądania w przeglądarkach zdjęć...

ktoś wie jak sobie z tym poradzić? co robię źle??