PDA

Zobacz pełną wersję : Ocena bokeh obiektywu - jak przygotować zdjęcia?



Saurus
25-12-2006, 16:14
Ostatnio postanowiłem zrobić kilka testowych zdjęć moim Pentaconem 135/2.8. Głównie ma to dotyczyć bokeh (i ostrości), zrobiłem już zdjęcia ukazujące kształt rozmycia np. świateł w tle oraz fotki na których można wyróżnić kilka "warstw" w różnych odległościach aby ocenić rozmycie. I nie wiem jak mam te drugie przygotować - przy ISO 400 szumy psują trochę ogólne wrażenie, ale odszumianie chyba zniekształci rozmycie? Czy jednocześnie ze zmniejszoną wersją dawać link do pełnej rozdzielczości? Jakie jeszcze zdjęcia testowe mogę zrobić?

Tomasz Golinski
25-12-2006, 16:17
Najlepiej zrobić zdjęcia porównawcze tego samego motywu również innym obiektywem. Znamy tu na forum przykład bardzo brzydkiego bokehu z 135/2.0 L, wszystko przez tragiczne tło.

Szumy na iso400? Bez przesady, przecież nie ogląda się tych fot pod mikroskopem...

Saurus
25-12-2006, 16:27
Dla mnie te szumy są wyraźne, może dlatego że makro czyli większość robię przy ISO 100 i jestem przyzwyczajony do takiej gładkości ;)
Nie mam za bardzo porównania bo nie mam obiektywu o podobnej ogniskowej, tzn. mam Tamrona 75-300 ale ten obiektyw jest tak wielkim nieporozumieniem że wolę go nawet nie wyciągać, dobrze że to brat wywalił na niego kasę a nie ja bo bym tego mocno żałował ;)