PDA

Zobacz pełną wersję : Kompresja z RAW na TIFF a na koncu JPEG (w opcji maksymalnie tylko 2MB)



Tigrisso
23-12-2006, 15:15
Fotografuje w Raw później obrabiam je w PS CS i zapisuje w TIFF z 16 bit – plik wielkości około 36 MB i wszystko jest w porządku. „Problem” zaczyna się w momencie kompresji na JPEG. Zmieniam TIFF na 8 bit żeby zapisać JPEG, wybieram save as w PS Cs. Ustawiam quality na 12 maximum i rozmiar maksymalny tego pliku może być tylko 2mb. To samo jest w save for Web. Czy coś źle ustawiam? że kompresuje mi do tak małego rozmiaru? Czy da się zmienić quality JPEG na wyższe, mniej stratne w PS np. żeby JPEG miał 7-10 mb tyle ile ja sobie zażyczę, żebym miał nad tym pełniejszą kontrole? Co źle robie? A może tylko taki rozmiar JPEG’a (czyt, stopień kompresji) mogę uzyskać i nic więcej?.:?:
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

sepq
23-12-2006, 15:23
Qrcze, mam to samo. Odkryłem już, że strata powstaje chyba w momencie usuwania szumów, ale dlaczego - nie mam bladego pojęcia, dlatego razem z Tobą czekam na odpowiedź w tym temacie (coś podobnego zresztą opisałem gdzie indziej i też czekam na jakąś poradę). Pozdro.

tomaj_2
23-12-2006, 15:26
... żeby JPEG miał 7-10 mb tyle ile ja sobie zażyczę...
Kontrolę masz nad jakością nie nad wielkością...JPEG to kompresja stratna, algorytm w programie ustala co i jak zdusić. :smile:
2MB...hmmm no na zdjęcie w słoneczny dzień...dużo elementów na fotce to rzeczywiście trochę za mało...ale 7-10MB ... po co takie wielkie...
Pytanie co focisz ?? Bo jak lampkę w ciemościach...to sie nie dziw :)
Ostatnio porównywałem...czysto subiektywnie wyniki z DPP i CS2. Photoshop sciska o wiele mocniej..ale ja nie widziałem żadnej różnicy w jakości (podkreślam...nie widziałem)

EDIT: A spróbuj wygenerować nowy obrazek o rozdzielczości takiej jak Twoja matryca...pokoloruj go (tak aby było sporo kolorów) i zapisz w JPG...zobacz ile Ci wyjdzie ?? Teraz to już sam jestem ciekaw. U mnie tak nie jest (co prawda CS2)

Tomasz Golinski
23-12-2006, 16:02
Nie rozumiem problemu. Chcesz dobrą jakość i duży plik - tif. Chcesz mniejszy, stratnie skompresowany - jpg.

PS. W gimpie przypadkowe zdjęcie w jpgu na max jakości ma 4MB.

sepq
23-12-2006, 16:25
Aha, czyli króko mówiąc: zdechł pies. Nie da się z tym nic zrobić...

MARANTZ
23-12-2006, 18:17
U mnie zdjęcia w jpg z takiego 20D po obróbce w PS-ie mają od niewiele ponad 1 MB do ponad 5 MB. To zależy jak zostały obrobione i tego co przedstawiają (kolorystka, jasność, tonacja itd.).

Dragunov
23-12-2006, 18:18
A po co taka długa droga? raw>tiff>jpeg ? może lepiej obrobić raw'a w raw shooterze lub capture one i tym programem zrzucić do jpeg.

pazurek
23-12-2006, 18:58
Zapisuj do PNG, rozmiarowo powinno wyjsc cos pomiedzy JPG a TIFF ;)

katonczyk
23-12-2006, 19:09
A powiedz, zle wygladaja te zdjecia co maja 2MB?

qwerty1237
23-12-2006, 19:41
No panowie nie czepiajcie sie co 7MB to 7MB a nie jakies tam 2MB ;-). Swoja droga jpg ktory zajmuje 7MB musialby byc calkiem zlozony (duuuzo kolorow i kontrastow). Jak chcesz bezstratnie to tiff-y.

Tigrisso
23-12-2006, 20:32
Pytanie wynikało z zasłyszanej zasady iż „ im większa kompresja tym plik mniejszy”, czyli im mniejszy plik tym bardziej skompresowane „wycięte” szczegóły. Ja zapisuje sobie w TIFF i jakość jest dla mnie odpowiednia, jednak jak chce przesłać komuś zdjęcie kto nie potrafi lub nie ma oprogramowania do obsługi TIFFów, i interesuje go tylko JPEG muszę to skompresować. Chcąc zachować jak największą liczbę szczegółów, możliwie najlepszą jakość oraz format JPEG chciałbym ustawić jak najmniejszą kompresje w tym formacie. Poddając plik TIFF kompresji do JPEG w PS CS chciałbym ustawić własnoręcznie maksymalny rozmiar pliku po kompresji w tym formacie. Przesuwając suwak Quality od 0 do 12 maxymalnie wpływam na kompresje jednocześnie na rozmiar. Poniżej w zakładce w PS CS jest jednak rozwijane menu „size” od. kilku kilo tylko do 2 MB. Jednak gdy ustawiam różne wartości przy quality 12 i tak plik jest innej wielkości niż ten który ustawiłem na rozwijanym menu. To po co to wogule tam jest?
Próbowałem wziąć zdjęcie np.: przedmiotu wyizolowanego na białym tle wielkość mogłem maksymalnie uzyskać 1.5-2mb, gdy zdjęcie posiadało wiele szczegółów (np. zdjecie na ulicy w słoneczny dzień) uzyskiwałem wielkość max około 3-4MB przy max quality, a ustawienia w menu rozwijanym „size” nie miały w ogóle wpływu na końcowy rozmiar. Zdjęcia wielkości pixel x 3072 pixely 2048. Być może tak ma być i rozmiar przy takiej wielkości pixeli właśnie wychodzi w JPEG tylko tyle mb i nic nie da się więcej zwiększyć pliku, w domyśle zmniejszyć kompresji przy JPEG. Widziałem gdzieś zdjęcia w Internecie ze znacznie większym MB z tyloma samymi pikselami. I stąd moje zdziwienie że nie mogę sobie ustawić dowolnie rozmiaru końcowego w MB.

qwerty1237
23-12-2006, 21:24
OK! Juz czaje o co Ci chodzi. Ten parametr to nie 2MB tylko 2MBps (megabites per second). Nie wplywa w zadnym stopniu na rozmiar pliku koncowego a mowi Ci tylko o czasie jaki jest potrzebny do sciagniecia tego pliku przy posiadaniu lacza o okreslonej przepustowosci w tym przypadku 2Mbit/s). Zaraz obok zobaczysz tam rozmiar pliku lamany na czas w sekundach (np. 3000K/140s). Ten czas w sekundach to wlasnie czas potrzebny na sciagniecie tego pliku z netu. Jest to informacja dla Ciebie abys nie uzywal zbyt duzych plikow np. 7-10MB bo uzytkownicy netu (szczegolnie ci z modemami tepsy) nie beda Ciebie lubili jak im sie to bedzie ciagnelo jak krew z nosa i beda musieli zapuszczac brody patrzac jak powoli wgrywa sie Twoj plik. :-)

tomaj_2
23-12-2006, 23:20
Hehe Tigrisso namieszałeś...w życiu bym się nie domyślił gdyby nie Twoje wyjaśnienie (plus oczywiście to co napisał qwerty1237 ) :D
Ale to jest to o czym ja pisałem...nie masz kontroli nad wielkością pliku podczas zapisu do JPG...nie bezpośrednio oczywiście...masz kontrolę nad siłą kompresji..bądź inaczej nad jakością fotki.
No chyba, że ktoś zna taki program w którym można ustawić docelową wielkość pliku JPG...jeśli tak..to będę wdzięczny za info :-)

Tigrisso
24-12-2006, 05:48
qwerty1237 Dzięki za wyjaśnienie istoty działania dziwnego rozwijanego menu.
tomaj_2 Wygląda na to że w 100% masz racje, i wszystko wskazuje na to że nie ma programu w którym można ustawić docelową wielkość pliku JPEG ( ja błędnie myślałem że tą funkcję pełni to dziwne rozwijane menu, tylko niezbyt to chciało działać :)) Pewnie gdyby była taka możliwość to dodali by to w PS.

Delt4
24-12-2006, 11:44
Save For Web ustawienia
Present -> Unnamed
JPEG -> Very High
Quality-> 90
Zaznaczone -> Optimized
Zaznaczone -> ICC Profile
Pliki są wielkości od 5 -7,5MB
Wartością Quality można regulować wielkość pliku wyjściowego, orientacyjna wielkość pokazywana jest w lewym dolnym rogu okna (b. małą czcionką). Ogólnie jeżeli chodzi o inet-galerię to fotki nie powinny przekraczać 1MB najczęściej jest to od 400-800KB. DPI dla zdjęć oglądanych na monitorze to od 72-115, roz w pixelach od 800x5xx lub 1024x764 większych nie ma senu dawać.

libertyn
05-05-2009, 13:01
Przpraszam, ze sie podlacze, ale....
jak przeksztalcic RAW-a w 16 bitowego TIFF-a w PS-sie. Mam wersje angielska i nie daje sobie z tym razy.
Z gory dziekuje za wskazowki.

gwozdzt
05-05-2009, 14:10
Przpraszam, ze sie podlacze,
wiesz, idea dobra; ale z wykonaniem już gorzej, bo temat o niszowym konwerterze (Kolev RAW) nie był dobrym miejscem na pytanie o konwersję w PS, toteż przeniosłem Twój post... :-)


jak przeksztalcic RAW-a w 16 bitowego TIFF-a w PS-sie. Mam wersje angielska i nie daje sobie z tym razy.
po pierwsze, o ile się orientuję, sam PS nie "przekształca" RAWów i potrzebny jest plugin o nazwie Adobe Camera Raw (ACR)

ale to dopiero początek, bo nie każdy RAW jest obsługiwany przez wszystkie wersje ACR, a i nie wszystkie wersje ACR są kompatybilne z każdym PhotoShopem.

ogólnie zasada jest taka, że im nowszy aparat, tym nowsze są potrzebne PS i ACR.
Tu Vitez opisuje trochę co, z czym i jak:
http://canon-board.info/showpost.php?p=636567&postcount=3

Tak więc zeby odpowiedzieć Ci wprost, to musisz podać jaki masz aparat i jaką wersję PS oraz ACR, bo nie wiadomo czy w ogóle Twoje oprogramowanie jest kompatybilne z aparatem.

libertyn
05-05-2009, 14:46
Mam 40 d, a jego RW-y ( juz ) otwiera moj CS-3. Jak czytalem najlepiej przeksztalcaj je ( przed obrobka zdjecia ) w TIFF 48 bit/16, ale jak ?!

tantal
05-05-2009, 16:31
Mam 40 d, a jego RW-y ( juz ) otwiera moj CS-3. Jak czytalem najlepiej przeksztalcaj je ( przed obrobka zdjecia ) w TIFF 48 bit/16, ale jak ?!
http://canon-board.info/showthread.php?t=46441
Dolna krawędź (środek) okna ACR link otwiera okno dialogowe w którym ustalasz Space- przestrzeń kolorów w której będziesz działał (np.ProPhoto), Depth - 16Bit/Channel, rozmiar, rodzielczość. Te ustawienia zostaną zapamiętane.
A później albo przycisk "open image" i od razu obrabiasz w PS w 16 bit albo przycisk "save image" i w oknie dialogowym ustalasz gdzie i w jakim formacie zapisać wyniki konwersji z RAW.Wtedy zaczyna być istotne do jakiego formatu chcesz zapisać,bo jeśli otwierasz od razu do obróbki to nie jest to żaden TIFF tylko po prostu plik jest otwarty w "photoshopowym" formacie. Oczywiście możesz hurtem zaznaczyć wiele plików i otworzyć, skonwertować do TIFF w podobny sposób("save image")

libertyn
05-05-2009, 16:50
Serdeczne dzieki