PDA

Zobacz pełną wersję : G3 - G5 -> pytanie przed wyborem.



Parteq
13-01-2005, 15:06
Witam,

Mam pytanie do posiadaczy bylych lub obecnych ww modeli.
Poza sprawa ceny aparatow najistotniejszym w tej chwili dla mnie atutem przemawiajacym za G5 to to ze dostane go z gwarancja. Jednak jeszcze bardziej wazne jest dla mnie to czy G3 istotnie przebija G5 jakoscia zdjec ? Naczytalem sie o jasniejszym obiektywie i roznych takich.. Nie jest istotna dla mnie liczba pikseli i wiem ze zdjec nie robi aparat.. :twisted:

Jesli jednak macie jeszcze jakies istotne argumenty przemawiajace za ktoryms z tych modeli (za wyjatkiem ceny, pikseli, gwarancji) to z gory wielkie dzieki za pomoc.

Pozdrawiam,
Parteq

jacam
13-01-2005, 16:57
W obu aparatach jest ten sam obiektyw, teoretycznie w G3 zdjęcia powinny być lepsze ze względu na mniejszą matryce ( mniejsze aberracje chromatyczne ), pisze tylko teoretycznie bo szwagier posiada G3, a ja G5 i jak robiliśmy razem zdjęcia to praktycznie nie można odróżnić, z którego aparatu pochodzi dane zdjęcie.

Jakiś czas temu stałem przed tym samym wyborem, i wybrałem G5 właśnie ze względu na gwarancje.

Parteq
13-01-2005, 17:22
W obu aparatach jest ten sam obiektyw [...] bo szwagier posiada G3, a ja G5 i jak robiliśmy razem zdjęcia to praktycznie nie można odróżnić, z którego aparatu pochodzi dane zdjęcie.

Jakiś czas temu stałem przed tym samym wyborem, i wybrałem G5 właśnie ze względu na gwarancje.

I to wazna informacja, zdecydowani mi pomogles przychylic sie do G5.
Pozdrawiam,
Parteq

Vitez
13-01-2005, 21:40
W obu aparatach jest ten sam obiektyw, teoretycznie w G3 zdjęcia powinny być lepsze ze względu na mniejszą matryce ( mniejsze aberracje chromatyczne )

Nie mniejsza matryce a mniej pikseli na tej samej wielkosci fizycznej matrycy.
Co oznacza teoretycznie - mniejsze szumy, lepszy kontrast i ostrosc.
Praktycznie - musisz sie naogladac zdjec przykladowych by samemu ocenic... wg mnie na 100% powiekszeniach bedzie widac roznice... ale kto robi tak wielkie odbitki lub oglada zdjecia na tak wielkich ekranach by miec 100% wielkosc?
W wielkosci internetowej/mniejszych odbitkach/na ekranie moze szumy przy iso200 zauwazysz nieco wieksze... a od tego jest NeatImage 8) .

Za to aberracje chromatyczne to sprawa tylko i wylacznie obiektywu :!:
Nie wiem dlaczego mieszasz matryce do aberracji :roll: .

jacam
13-01-2005, 22:16
Nie mniejsza matryce a mniej pikseli na tej samej wielkości fizycznej matrycy.


Oczywiście wyraziłem się nieprecyzyjnie, chodziło mi mniejszą ilość pikseli.



Co oznacza teoretycznie - mniejsze szumy, lepszy kontrast i ostrosc.

IMHO nie do końca jest to związane z matrycą, a z obiektywem
i jego rozdzielczością optyczną, uogólniając jakością obiektywu, pomijając szumy.




Praktycznie - musisz sie naogladac zdjec przykladowych by samemu ocenic... wg mnie na 100% powiekszeniach bedzie widac roznice... ale kto robi tak wielkie odbitki lub oglada zdjecia na tak wielkich ekranach by miec 100% wielkosc?
W wielkosci internetowej/mniejszych odbitkach/na ekranie moze szumy przy iso200 zauwazysz nieco wieksze... a od tego jest NeatImage 8) .

Robimy zdjęcia ze szwagrem razem na różnych imprezach, wrzucamy je do jednego katalogu i wierz mi, ja nie potrafię rozpoznać, którym aparatem było robione zdjęcie.



Za to aberracje chromatyczne to sprawa tylko i wylacznie obiektywu :!:
Nie wiem dlaczego mieszasz matryce do aberracji :roll: .

Oczywiście, ale to matryca rejestruje źle skorygowany obraz, jeśli mamy więcej pixeli
na tej samej powierzchni to są większe szanse na uwidocznienie tego zjawiska.
Jak zwykle dokonałem pewnego skrótu myślowego.

Vitez
13-01-2005, 22:49
IMHO nie do końca jest to związane z matrycą, a z obiektywem
i jego rozdzielczością optyczną, uogólniając jakością obiektywu, pomijając szumy.

Caly czas rozpatrujemy G3 vs G5 wiec obiektyw identyczny. Dlatego ograniczamy sie tylko do porownan samej matrycy... wieksze upakowanie pikseli powoduje ze zaklocaja one sobie nawzajem prace = nie wszystkie z nich zadzaialaja/nie wszystkie zarejestruja poprawnie. Stad wieksze szumy, nieco gorsza ostrosc i kontrast... ale tak jak mowilem - zauwazlne raczej tylko w 100% powiekszeniu.
Wniosek - lepiej brac nowego G5 , chyba ze G3 mocno tanszy a na forsie zalezy.

Tomasz Golinski
14-01-2005, 02:09
wieksze upakowanie pikseli powoduje ze zaklocaja one sobie nawzajem prace = nie wszystkie z nich zadzaialaja/nie wszystkie zarejestruja poprawnie. Stad wieksze szumy, nieco gorsza ostrosc i kontrast...
Ja bym raczej winił za pogorszenie jakości raczej mniejszą ilość światła padającą na każdy piksel. Gdzieś było napisane, że w trudnych warunkach mogą to być ilości rzędu kilku fotonów, ale nie sprawdzałem.

catcherintherye
01-02-2005, 23:48
Ani G3 ani G5 :mrgreen: :mrgreen: - jeśli NAPRAWDĘ zależy ci na jakości zdjeć jest TYLKO JEDEN aparat który spełni Twoje oczekiwania.

-- DWA razy wracałem do tego samego modelu !!! - a pomiędzy nim miałem Olympusa 8080 - 'niestety' nie umywał się do tego.
-wśród kompaktów ,moim zdaniem,dotychczas nie wyprodukowana NIC lepszego.
--oczywiście nie ma wielu funkcji dodatkowych i wodotrysków ,bo konstrukcja sprzed kilku lat. - ale jakość - BAJKA. - i nieprawdą jest że konstrukcja jego obiektywu jest taka sama jak G3 i G5 - są zmiany. - i one to spowodowały że już nigdy nie osiągnięto takiej jakosci jak poprzednio. -- a pamiętaj,że od 4 mln pixeli praktycznie nie ma różnic,jeśli chodzi o wpływ ilości pixeli na jakosć obrazu.(w kompaktach oczywiście..)

sprawdziłem to sam.

miałem ten aparat(ten model) przez kilka lat. - a teraz gdy przymierzam sie do zmiany mojej 300 setki na 20 D ,wiem że drugim zapasowym aparatem będzie właśnie ten,z ostatniej,czarnej serii.

i nikt mnie nie przekona ,że wyprodukowano kiedykolwiek coś lepszego wśród kompaktów.


to jest aparat

Canon G2


.

ps. i czapki z głów :mrgreen:

chrisowaty
01-03-2005, 01:09
Witam Forumowiczów
Od dwóch tygodni jestem posiadaczem Canona G5. Cena tego aparatu jest na tyle korzystna, że warto się skusuć na wyższy model. Nie mam porównania do G3, bo go nigdy w dłoniach nie trzymałem. Ale z tego co oferuje G5, to bym się nie zastanawiał

dariks2
02-03-2005, 19:32
Myślę, że wybór aparatu ułatwi przejżenie zdjęć wykonanych jednym i drugim aparatem .

http://www.pbase.com/cameras

Zaden użytkownik danego aparatu jeśli nie używał ich obydwu nie jest w stanie dać obiktywnej opini.
Wyrażnie widać ,że ilość niostrych zdjęć w przypadku G5 jest zdecydowanie wieksza.

Dopiero jakość zdjęć G6 wyrażnie różni się na plus w stosunku do G3.

Czyli wybór jest prosty - G6 !!!!

Parteq
02-03-2005, 21:10
Czyli wybór jest prosty - G6 !!!!


Zgadza sie,
Dlatego w piatek odbieram 300D :mrgreen:


I koszmary przestana sie snic, a ja dolacze do grona upierdliwcow odpowiadajacych na wszelkie pytania o wybor kompakta slowami: "lustro"...

Nie mialem przez miesiac ponad aparatu..
Traaagedia!
I naogladalem sie tylu zdjec, przeczytalem tyle stron tresci, zobaczylem tyle porownan..
Ze juz wiem.

No to dzieki za rady,
mam nadzieje ze przydadza sie innym.
A ja zaczynam sie uczyc lustra od tego weekendu.

Pozdrawiam,
Parteq

Aszu
04-03-2005, 14:56
A duża jest teraz różnica pomiędzy 300D a 10D?

Parteq
04-03-2005, 15:00
A duża jest teraz różnica pomiędzy 300D a 10D?


To zalezy, a od czego to juz jest w innym watku, niestety nie mam do niego linka.



Pozdrawiam,
Parteq

Aszu
04-03-2005, 15:06
Dziś gdybym miał wybrać to postawiłbym na 20D i jakąś malpkę - na narty - może właśnie G3 - stare ale jare. Choć aby iść z duchem czasu to może jednak G5.

Parteq
04-03-2005, 15:21
Dziś gdybym miał wybrać to postawiłbym na 20D i jakąś malpkę - na narty - może właśnie G3 - stare ale jare. Choć aby iść z duchem czasu to może jednak G5.

Wybor z mozliwosciami nie zawsze idzie w parze - mowie o "wybieram bo chce" ;-)

Z 'malpek' (majac juz 300D) wzialbym jednak dobrze zakonserwowane G5 - bez wnikania w jego nowosc i gwarancje.

10D i 20D powiadasz ? Hm.. :roll: - poniewaz dla 300D jestem totalna dziewica wiec jak juz bedzie "po wszystkim" to wezme 30D :P


Pozdrawiam,
Parteq