PDA

Zobacz pełną wersję : Makro



albig
10-01-2005, 01:05
Cześć.

Sprzęt:
EOS 300
28-90 1:4, 5.6
Lampa canon E-TTL speedlite 220 EX
Soczewki nasadkowe - +1, +2, +3 D.

1. Czy przy robieniu zdjęć Makro, lampa E-TTL sama dobierze odpowiednie naświetlenie np owada? Czy nie przepali zdjęcia?
2. Co jest najlepsze do rozproszenia światla lampy? Firanka czy przenośnik światał z kartonu?
3. Jeśli używam rozpraszacza, przenośnika światła lampy, to czy błys lampy z pomiarem E-TTL nie będie wtedy za słaby? Jeśli tak, to jak to jak to skorygować?
4. Czy ustawienie ostrosci autofocusem bedzie poprawne przy soczewkach nasadkowych?

Pozdrawiam :)€

Tomasz Golinski
10-01-2005, 01:50
Ad. 1 Najlepiej ręcznie policzyć jeśli nie ma rozpraszacza i focić w manual.
Ad. 3 Tryb manualny
Ad. 4 Autofokus przy makro raczej się nie sprawdza. Najwyżej potwierdzenie ostrości (jeśli 300 to ma).

albig
10-01-2005, 02:18
Hmmm, recznie policzyc? Ale jak? W jaki sposob sie to robi skoro nie ma tu zadnych tabel ( jestem początkujący) :)

Pszczola
10-01-2005, 10:11
1. Dobierze sama i na 99 proc przepali ;-) Do zdjec makro 220ex w zasadzie sie nie nadaje. Trzeba niestety (jesli owad zyje) bazowac na swietle zastanym.

2. Mozna bawic sie z roznymi odblysnikami i innymi domowymi sposobami przenoszenia swiatla, ale na analogu sprawa jest kosztoawna (dziesiatki prob). Swiatlo zastane. No i na tym obiektywie raczej polowalbym na motyle, ale juz nie na pchly ;-)

3. Testy, testy... + koszty

4. AF czasem jest w makro poprawny, ale w zasadzie trzeba ostrzyc recznie.

albig
10-01-2005, 13:02
1. 220 EX -Czemu sie nie nadaje do Makro?
2. Slyszeliscie moze o zakladaniu na lampe ponczochy? Rozne kolory, rozne efekty, ponoc ladnie zmiekcza fotke. Ktos probowal?
3. Wezmy taki przyklad: Soczewka +2D, 70mm, f16, czas 90, + lampa E-TTL z rozproszeniem ( ala Arek Stopa) czyzdjecie ma szanse wogole zaistniec?
Chce sie tego nauczyc, owszem probowac, ale nie mam nawet punktu wyjscia od ktorego moglbym zaczac.

DoMiNiQuE
10-01-2005, 13:17
imo jesli chodzi o Macro z 28-90 oraz +2D ze skala odwzorowania 1:4.4 to szalu nie bedzie :wink:

kavoo
10-01-2005, 15:19
Polecam:
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/artykuly/makrofotografia/macro.php

No, chyba ze nie zamierzasz na powaznie bawic sie w makrofotografie... wtedy nie polecam ;-)

Pszczola
10-01-2005, 15:45
1. 220 EX -Czemu sie nie nadaje do Makro?
2. Slyszeliscie moze o zakladaniu na lampe ponczochy? Rozne kolory, rozne efekty, ponoc ladnie zmiekcza fotke. Ktos probowal?
3. Wezmy taki przyklad: Soczewka +2D, 70mm, f16, czas 90, + lampa E-TTL z rozproszeniem ( ala Arek Stopa) czyzdjecie ma szanse wogole zaistniec?
Chce sie tego nauczyc, owszem probowac, ale nie mam nawet punktu wyjscia od ktorego moglbym zaczac.

1. Jesli jest zamontowana na stopce w aparacie to o sensownym makro zapomnij. Nie oswietli obiektu iles tam centymetrow od soczewki - za blisko - chyba, ze bedziesz ni ablyskal spoza aparatu, ale wowczas potrzebne jest sterowanie kablem podlaczonym do stopki body

2. Rozne rzeczy zakladalem na lampe, ale nie w makro

3. Ma ale IMHO raczej dla obiektow wiekszych niz male robale. Nieco lepiej wychodzi przy 200-300mm + statyw. jak to nie masz punktu wyjscia? Masz moze zegarek na rece? Jesli tak to poeksperymentuj i sam zobaczysz co i jak.

Tomasz Golinski
10-01-2005, 17:34
Hmmm, recznie policzyc? Ale jak? W jaki sposob sie to robi skoro nie ma tu zadnych tabel ( jestem początkujący) :)
Są ogólne tabele na stronach o flaszu. Typu liczba przewodnia, ISO, odległość i odpowiednia do tego przesłona.

albig
10-01-2005, 23:53
Hmm, ale jak wlaczyc ustawianie reczne w tej lampie? Nigdzie nie ma takiego przełącznika. Wybaczcie, ale dopiero poznaje tajniki fotografii i wiem, ze jestem w prehistorii :)

Tomasz Golinski
11-01-2005, 00:13
tryb M w aparacie. przslona na to co wyjdzie z tabeli, czas na najkrotszy synchronizowany