PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa Metz 54AF-1C i Canon 420EX



musialikj
04-01-2005, 06:14
Witam!
Chcialem sie podzielic informacjami na temat obu tych lamp. Najpierw kupilem Metza i bylem bardzo zadowolony z niego. Pozniej kupilem Canona i tez jestem zadowolony. Ale niestety obie lampy maja wady i zalety. Uzytkujac obie te lampy moge powiedziec co jest lepsze w jednej czy drugiej. I to czego mi najbardziej brakuje w Canonie to opuszczenie glowicy w dol ja to bylo w Metzu. Mozna opuscic glowice o -7 stopni w dol co powoduje lepsze oswietlenie kadru z dolu. I to jest sprawdzone. Brak mi rowniez w Canonie recznego zoomu reflektora. Gdzies na tym forum czytalem ze brak w 420 odchylenia glowicy do tylu jest wada. Nie wiem dlaczego bo przeciez mozna odchylic do tylu. Ale to przy okazji. Metz zdecydowanie lepiej oswietla sceny makro. Jest jeszcze mozliwosc korekty oswietlenia w lampie +3 -3EV i do tego w aparacie. Z 420 mozna tylko korygowac w aparacie co moze byc czasem za malo. No dobrze wychodzi z tego ze Metz jest lepszy. Ale to zalezy kto co woli. Teraz wady Metza. Gdy robie zdjecia w duzym pomieszczeniu jak kosciol czy sala gimnastyczna to lubi przeswietlic nieco scene (420 jeszcze nie sprawdzilem pod tym katem, mozna to oczywiscie skorygowac ekspozycja w lampie czy aparacie. Druga wada to to ze glowica nie jest obracana w boki. I to co mi chyba najbardziej sie nie podobalo to to ze jak zalozylem cos ala softbox to walil cala moca i przeswietlal ochydnie wszystko. Tego rowniez jeszcze nie sprawdzielm z Canonem ale opierajac sie na wypowiedziach ludzi na forum domyslam sie ze Canon bedzie dzialal ladnie z softboxem.
Canon za to dziala bez problemu w trybbie HSS a Metz mial jakies opory.
Ogolnie obie lampy sa dobre. Metz wyglada nieco profesjonalniej bo jest nieco wiekszy i ma duzy podswietlany wyswietlacz z parametrami pracy. W Metzu jeszcze byla jedna ciekawa funkcja, ktora pozwala rozszerzyc kat krycia lampy mimo, ze aparat informuje ze zoom ma ustawic powiedzmy 35. Wlacza sie tryb oznaczony EX co daje ze przy 35mm oswietla nieco szerzej co widac na zdjeciach. Naprawde sa ladnie doswietlone rogi zdjec.
Obie lampy bardzo szybko sie laduje i sa gotowe do kolejnego zdjecia. Mozna zrobic naprawde duuuzo zdjec na zestawie akumulatorkow. Ostatnio na zabawie zrobilem okolo 540 zdjec i wszystkie z lampa Metza i bateria w aparacie jak i te w lampie jeszcze byly w stanie pracowac normalnie.
Moze to troche nieladnie opisalem ale mysle ze jest to zrozumiale. Pozdrawiam wszystkich nie tylko Canonierow.[/fade]

Jurek Plieth
04-01-2005, 19:49
Chcialem sie podzielic informacjami na temat obu tych lamp. Najpierw kupilem Metza i bylem bardzo zadowolony z niego. Pozniej kupilem Canona i tez jestem zadowolony. Ale niestety obie lampy maja wady i zalety.
Ludziska dużo dobrego piszą o Metzu 54MZ-4. Czy ona od 54AF-1C różni się tylko stopką SCA, czy jeszcze czymś więcej?

pyciu
13-10-2005, 09:39
Ludziska dużo dobrego piszą o Metzu 54MZ-4. Czy ona od 54AF-1C różni się tylko stopką SCA, czy jeszcze czymś więcej?

Przyłączam się do pytania.
Ktoś może porównywał 430EX Canona z 54AF-1C ? Wiem, ze 420 była zestawiana, a 430 ?

pozdrawiam

piotrgr
13-10-2005, 13:20
Ludziska dużo dobrego piszą o Metzu 54MZ-4. Czy ona od 54AF-1C różni się tylko stopką SCA, czy jeszcze czymś więcej?

Różni się sporo 54MZ-4 ma ruchomą głowice w obu płaszczyznach, drugi palnik, strobo, sterowanie bezprzewodowe - raczej odpowiada 550EX jeżeli chodzi o możliwości

Rosemary
08-02-2009, 15:52
Czy Mecablitz 54 AF-1 wspolpracuje z 580exII jako slave? Da sie wyzwalac metza lampa canona?