PDA

Zobacz pełną wersję : Soczewki makro do G5



bdx
01-03-2004, 19:10
Drodzy forumowicze chciałbym się zwrócić z prośbą o poradę dotyczącą zakupu soczewek makro dla mojego G5.. Mam na oku zestawik (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21889012) soczewek HAMA i zastanawiam się czy jest to oferta godna uwagi. Jak w praktyce wygląda łączenie kilku soczewek ze sobą i jakie są tego plusy i minusy? ( głównie chodzi mi o sprawy techniczne, bo to, że będę mógł sobie dobierać pojedyńcze soczewki w zależności od sytuacji to się domyślam :) ) W każdym razie z kilku zdjątek niektórych forumowiczów, a raczej forumowiczki :P które widziałem to sama idea soczewek jest raczej pomysłem dosyć dobrym no i tanim.. a i można robić śliczne zdjątka.
W każdym razie mam już inny zestawik (http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?products_id=102) na który chciałbym od czasu do czasu nakręcić jakieś 'makro' ... będzie to razem działać? :)

P.S
Nie wiem czy dobrze się wstrzeliłem w kategorię i jakby komuś przeszkadzało złe skategoryzowanie to proszę przerzucić do 'osprzęt dedykowany' -> 'pozostałe' ;)

pozdrawiam,

alahari
01-03-2004, 21:00
Ja korzystałam z soczewki powiekszającej +4 dioptrie firmy Hama i jestem zadowolona :D
Oto wynik sesji z jej uzyciem :wink:
http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=141817

Niestety, nie potrafie Ci wiecej poradzic... Soczewka jest warta uwagi i szczerze ja polecam :wink:

Pozdrawiam

bdx
01-03-2004, 21:14
Ja korzystałam z soczewki powiekszającej +4 dioptrie firmy Hama i jestem zadowolona :D
Oto wynik sesji z jej uzyciem :wink:
http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=141817


W odpowiedzi chyba pozostaje mi tylko zacytować siebie:
W każdym razie z kilku zdjątek niektórych forumowiczów, a raczej [fade:58f2001a62]forumowiczki[/fade:58f2001a62]... :)
..zdjątko poraża <ok>

Czekam jeszcze na odzewik..

alahari
01-03-2004, 21:54
Domyslalam sie, ze chodzi o mnie 8) Ale skromnie udawałam.. :wink:

mroczny
02-03-2004, 09:24
Domyslalam sie, ze chodzi o mnie Ale skromnie udawałam..
BAZ BAZ Alahari :-] Fajne, ciekawe czym tego owata wcześniej capłaś, że taki był nieruchawy :mrgreen:

alahari
02-03-2004, 14:17
Znalazlam truchełko, wisiało przyczepione na tej wysuniętej nóżce do ściany budynku :( Ale pieknego miałam modela :wink: A raczej modelkę :P

mroczny
06-03-2004, 22:10
Kupował ktośmałe przedmioty na ebay, bo tam trochę śmieszne ceny są, więc możnaby sięporozglądać, tylko jak się ma tego obsługa?

Vitez
07-03-2004, 09:23
Kupował ktośmałe przedmioty na ebay, bo tam trochę śmieszne ceny są, więc możnaby sięporozglądać, tylko jak się ma tego obsługa?
Jedyne problemy jakie znam z ebay to: koszta przesylki (ok 30$ sobie licza za przesylke do Polski, niezaleznie jaka *******ke kupujesz) i ryzyko cla (nawet za przedmiot uzywany moga zazadac sobie cla).
Jezeli masz kogos kto moze ci przywiezc z USA to o wiele wygodniej tak zrobic.

mroczny
07-03-2004, 10:30
Jedyne problemy jakie znam z ebay to: koszta przesylki (ok 30$ sobie licza za przesylke do Polski, niezaleznie jaka *******ke kupujesz) i ryzyko cla (nawet za przedmiot uzywany moga zazadac sobie cla).
Jezeli masz kogos kto moze ci przywiezc z USA to o wiele wygodniej tak zrobic.
Wiesz, ja myślałem bardziej o ebay niemieckim albo UK, bo za shipment do Europy to liczą sobie nawet ok. 79 $, a na niemieckim będzie taniej, a przy okazji można się zarejestrować bez posiadania karty kretydowej, podobnie jak na allegro, wysyłają Ci pocztą potwierdzenie danych i już. Chodzi mi tylko o stosunki z ewentualnymi kupującymi <a propos, z tej stronki co polecasz też takie koszty przesyłki przywalają, że głowa boli>

bdx
17-03-2004, 21:41
Witam po dłuższej przerwie.. od jakiegoś czasu mam już te soczewki ( niestety na razie trochę mało czasu żeby porobić fotki ) i mógłbym w najbliższej przyszłości zrobić 'teścik' z ich wykorzystaniem..ale zanim, to chciałbym prosić o kilka wytycznych jak taki teścik powinien wyglądać...chodzi głównie o łapanie ostrości po zmianie ogniskowej. Przy 'najmniejszym zoomie' nie ma problemu z ostrością ale po zzoomowaniu na x4 i pozostawieniu aparatu w tej samej odległości już ostrości nie złapię... czy przestawiać wtedy aparat, a może postawić aparat w takiej odległości żeby łapać ostrość na zoomie x4 i wtedy testować??

(wybaczcie używania nietechnicznego żargonu vide 'najmniejszy zoom itp' - słabo u mnie z teorią :oops: )

mroczny
18-03-2004, 11:25
bdx, po maksymalnym zoomie optycznym nawet na MF wychodzi nieostro, tylko przy najmniejszym najeździe mi ładnie ostrość wychodzi, ale to zależy od odległości od przedmiotu. Przy zoomie lubi się aberacyjka wkraść niepostrzeżenie, więc umieść lufę G5 wraz z makro na minimalnej odległości podanej przez producenta <chyba 5cm z tego co pamiętam> do obiektu i w MF dostruj go ładnie, powinno się udać.
Uważaj, żeby szkła nie uszkodzić z tym przybliżaniem :) Czekamy na rezultaty.
Ja jestem zainteresowany różnicą między 4 a 10, ale z chęcią pooglądam twoje prace,
POZDRAWIAM :!: :wink:

bdx
20-03-2004, 21:37
EDIT
Tak myslałem, że coś może nie przejść z tym załącznikiem... Mordki - co muszę zrobić żeby załączyć plik?? :)

Hiho :)

Załączam pliczek z zestawieniem soczewek...gwoli wyjaśnienia: zdjęcia robione były z minimalnej odległości ( ok 15cm ) przy której możliwe było ustawienie ostrości ( tryb manualny ) na obiekcie przy powiekszeniu 4.0x czyli maksymalnym optycznym w G5. Potem już tylko dokręcane były soczewki...
Używany tryb: manual, czas: 1/10 sek., przysłona 8.0, lampa wł.

Zastanawiam się żeby zrobić podobne porównanie ale już teraz odległość od obiektu zmieniała by się aby uzyskać maksymalne, ostre powiększenie przy użyciu konkretnych kombinacji soczewek.. jakieś uwagi?? :)

pozdrawiam,

mroczny
21-03-2004, 16:03
Tak myslałem, że coś może nie przejść z tym załącznikiem... Mordki - co muszę zrobić żeby załączyć plik??
To prześlij mi foty na maila, a i czy próbowałeś łączyć któreś z soczewek ze sobą, np 2 z 4? Bo mnie to interesi :wink:

mroczny
21-03-2004, 16:05
przysłona 8.0,
Aha i jeszcze jedna rada, używaj raczej małych ustawień na przesłonie, bo przy dużych są większe kicze na fotach <znaczy brzydko wychodzi, coś na fizyce było, ale już nie pamiętam :roll: > :wink:

bdx
22-03-2004, 20:21
Dla cierpliwych ( serwer neostrady :twisted: ) pliczek z 'porównaniem' ..a nóż widelec się komuś przyda :P

porównanie (http://www.bdx.neostrada.pl/porownanie.jpg)

:idea: Oczywiśnie komentarze i sugestie bardzo mile widziane... :idea:
:wink:

Vitez
31-03-2004, 16:07
przysłona 8.0,
Aha i jeszcze jedna rada, używaj raczej małych ustawień na przesłonie, bo przy dużych są większe kicze na fotach <znaczy brzydko wychodzi, coś na fizyce było, ale już nie pamiętam :roll: > :wink:

Masz racje... im mniejsza przyslona tym lepsza jakosc, dodatkowo przy makro wazne jest by raczej caly obiekt sie zmiescil w glebi ostrosci.
Dlatego przyslona 8 (=liczba przyslony 8) i wiecej jest jak najbardziej wlasciwa (tyle ze kompakty cyfrowe, w tym G3/G5 nie maja wiekszej liczby przyslony niz 8).
I zauwaz rowniez ze im wieksza liczba przyslony tym sama przyslona jest MNIEJSZA (mniej otwarta), stad uwazam ze nieslusznie zacytowales 'czepliwie' ;) : "przyslona 8" , bo to dobre ustawienie do makro otwierajace przyslone w malym stopniu.

DrFreak
20-05-2004, 23:33
Przyklad w pelnej wielkosci
G5
http://www.15sbrlk.sieradz.pl/g5/27.04.2004%20026.jpg
G5 + Hama x10
http://www.15sbrlk.sieradz.pl/g5/27.04.2004%20053.jpg