PDA

Zobacz pełną wersję : Kabelki spustowe



albig
03-01-2005, 13:27
Witam.
Czy ktoś z Was zrobilm moze kabelek spustowy na fale radiowe?

satriani
03-01-2005, 21:48
E, to chyba jakiś siłowniczek trzeba by zastosować żeby coś się przesuneło, nie?

eternus
03-01-2005, 21:58
Ale pomysl jest dosc ciekawy, choc ja poniewaz swoja edukacje techniczna skonczylem na trzymaniu lutownicy, nie mowie na pewno, ale wydaje mi sie, ze nie musi to byc zabojczo skomplikowane.

tpop
03-01-2005, 22:18
Moze jak Tomek Golinski wpadnie to cos Ci pomoze. On tam rozne bajery majstruje

Tomasz Golinski
03-01-2005, 22:25
Tu raczej Jurek jest potrzebny... Ja nie jestem elektronikiem. Ale wydaje mi się, że dla elektronika to łatwa robota. Trzeba tylko złapać gdzieś schemat do konkretnego modelu. w analogowych eosach chyba nie musi być mechaniczny, w manualach owszem i tam mogą być kłopoty jakieś.

tpop
03-01-2005, 22:33
przeczytaj sobie punkt 3 na tej stronie http://www.foto-przyroda.pl/info/zdalne.htm

albo to http://www.pstryk.com.pl/opis?pid=281
i to http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/prod171/
i jeszcze to http://www.google.com/search?q=Remote%20Switch%20Adapter%20RA-N3

satriani
03-01-2005, 22:43
zakładając że posiadasz aparat klasy eos 3 lub 1 no to faktycznie poza kasą masz gotowe rozwiązania, ale w przypadku 50 lub 500n to chyba będzie ciężko

Jurek Plieth
05-01-2005, 11:07
Tu raczej Jurek jest potrzebny...
O mnie myślałeś? :mrgreen:
IMHO robienie wszystkiego od początku nie ma sensu, bo wyjdzie jakaś kolumbryna, owszem działająca, acz zupełnie niepraktyczna. Pomyślę więc o zaadaptowaniu jakiegos gotowego urządzenia typu pilot od auta etc.

P.S. Co nie zmienia faktu, że problemem pozostaje nadal ten przeklety wtyk z wyjątkiem tych korpusów, które wykorzystują standardowego mini jacka.

albig
10-01-2005, 02:27
Jak sie okazuje to tez zasilanie do odbiornika. Ciezkojest znalezc zalilanie 6 v, wszystko od alarmow jest na 12.

canis_lupus
10-01-2005, 07:46
Moze coś na 433 MHz (PLD)? Moduły nadajnika i odbiornika są do kupienia zwykle za ok 25 zł. Trzeba by jeszcze tylko koder (z tego co pamietam to był scalaczek motoroli jak dokladniej sprawdze to dam znać) i po wszystkim. Cała operacja powinna się zamknąć w kwocie ok 70-80zł.

Jurek Plieth
10-01-2005, 17:24
Moze coś na 433 MHz (PLD)? Moduły nadajnika i odbiornika są do kupienia zwykle za ok 25 zł. Trzeba by jeszcze tylko koder (z tego co pamietam to był scalaczek motoroli jak dokladniej sprawdze to dam znać) i po wszystkim. Cała operacja powinna się zamknąć w kwocie ok 70-80zł.
Po pierwsze to urządzenie, które sugerowałem powyżej jest właśnie na tą częstotliwość! Po drugie, masz w nim już absolutnie wszystko co potrzeba! Musisz tylko płytkę odbiornika zamknąć do obudowy wraz z jakimś aku 12 V oraz podłączyć kabelek z tym niedostępnym :cry: wtykiem N3.
that's all :mrgreen:

P.S. Typowym zastosowaniem takiego zestawu jest zdalne otwieranie bram, drzwi garażowych etc.
P.P.S. Jak pamiętam z ostatnich Igrzysk Olimpijskich te odbiorniki do wyzwalania miogawki miały dokładnie taką postać - dość spore pudełko przymocowane jakąś gumą do korpusu aparatu i wystająca antenka o długości rzędu kilkunastu cm. Było nawet w sieci sporo zdjęć takiego zestawu znajdującego się najczęściej za bramką piłkarską!

maku
10-01-2005, 19:12
Jedyny problem, jaki mi przychodzi do głowy to, że chyba trudno jest dostać aku. 12V w jakimś rozsądnym wymiarze a to urządzenie nie jest do końca elektroniczne tzn. na wyjściach ma styczniki – jest, więc chyba zbyt prądożerne by zasilać to z jakiejś małej baterii.

Tomasz Golinski
10-01-2005, 21:49
Włóż normalny akumulator samochodowy! :twisted: :wink:

maku
10-01-2005, 22:29
Włóż normalny akumulator samochodowy! :twisted: :wink:

Świetny pomysł. Na pewno mi prądu nie zabraknie.
Tyle tylko że w takim przypadku mógłbym już na stałe chyba statyw do samochodu przykręcić. :lol:

Tomasz Golinski
10-01-2005, 22:37
To chyba Mroczek w książce pisał, że najlepszy statyw to wieżyczka czołgu. Stabilny, obrotowy, itd. I masz dużo miejsca na dodatkowe obiektywy i gadżety :twisted:

maku
10-01-2005, 23:22
Taaa. A jak zabraknie Ci ogniskowej to możesz się poratować zasięgiem strzału. :twisted:

Jurek Plieth
10-01-2005, 23:23
Jedyny problem, jaki mi przychodzi do głowy to, że chyba trudno jest dostać aku. 12V w jakimś rozsądnym wymiarze a to urządzenie nie jest do końca elektroniczne tzn. na wyjściach ma styczniki – jest, więc chyba zbyt prądożerne by zasilać to z jakiejś małej baterii.
Jakie styczniki? :shock: Nie przesadzaj! Sam odbiornik pobiera z +12 V tylko 13 mA, a podłączyć możesz najmniej prądożerczy, miniaturowy przekaźnik, bo obciążenie jego kontaktu przez styk migawki jest znikome. Przekaźnik taki, np. typu kontaktronowego zwiększy pobór prądu o jakieś 7 mA, ale tylko na czas naćiśnięcia spustu migawki! Czyli w praktyce pozostaje 'goluteńkie' 13 mA :D
IMHO nie widzę problemu ze zdobyciem jakiegoś stosownego akumulatorka NiMH o niewielkich rozmiarach.

maku
10-01-2005, 23:35
Dzięki za info. Przymierzałem się do rozwiązania tego problemu przy pomocy takich właśnie zabawek już jakiś czas temu ale jak pan w sklepie wyjął najmniejszy akumulator 12V jaki kiedykolwiek miał w swojej ofercie to zwątpiłem. Innymi słowy będę się musiał rozejrzeć za czymś odpowiednim w odpowiednich wymiarach.

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden problem. Może wymyślam niepotrzebnie, ale jednak mnie to nurtuje. Czy taki pilot, który jest niby dwukanałowy potrafi nadawać na dwóch kanałach naraz? Wydaje mi się, że tak właśnie działa zwykły wężyk spustowy. Tzn. zamknięcie styku wyzwalającego migawkę następuje przy zamkniętym styku ustawiającym ostrość.

Jurek Plieth
10-01-2005, 23:54
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden problem...
Tzn. zamknięcie styku wyzwalającego migawkę następuje przy zamkniętym styku ustawiającym ostrość.
Nie wiem, czy tak jest, ale nie wydaje mi się. Jeśli jednak tak, to nie widzę problemu, bo można zastosować przekaźnik z dwiema parami kontaktów.

maku
11-01-2005, 00:02
Można. A załączony na obiektywie af i one shot na body zadba o to by nie wyzwolić migawki do momentu ustawienia ostrości. To by chyba rozwiązywało sprawę.
Dzięki.