PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie zdjęcie... część xxx



rene
12-12-2006, 20:33
Witam

Niedługo zdarzyć mi się popełni zdjęcia w zamknięciu. Nie byłoby w tym nic poważnego, gdyby nie to że obawiam się sytuacji, w której z okien może walić zbyt mocne światło, podczas gdy we wnętrzu pozostanie relatywnie ciemno. Zastanawiałem się w związku z tym nad szarym połówkowym cokinem, ale że kilka groszy to kosztuje, chciałbym się upewnić że ma to sens, albo może jest jakaś alternatywa żeby sobie z tym fantem poradzić?

Tutaj link do szybkiego szkicu, który mam nadzieję trochę rozjaśni to co próbowałem wytłumaczyć.

http://img363.imageshack.us/my.php?image=pogladsf9.jpg

Przepraszam za jakość, ale trochę się spieszę bo mi niebawem tramwaj ucieknie.

Pozdrawiam

Robert31-R1
12-12-2006, 21:08
tylko technika HDR (http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-197-0.php)

Zielony
12-12-2006, 22:28
Kurde, niezły ten wykład lonely_strzelił :shock: :o
Szkoda, że nie u nas ;-)

rene
12-12-2006, 23:28
Ok, zapomniałem o jednym dodatku... to raczej nie będą zdjęcia ze statywu, raczej nie będzie czasu żeby zrobić jedno ujęcie z dwoma/trzema różnymi nastawami...

Więc jak z tym filtrem? :)

Robert31-R1
12-12-2006, 23:33
szary połówkowy Cokin trochę sprawe załatwi ale jeśli bedzie tak jak na twoim szkicu to nie oczekuj cudów "z ręki". takie fotografie nie robi się na czas więc pozostaje tylko życzyć powodzenia. Za duza rozpiętośc tonalna więc raczej naświetlaj na cienie choć to wszystko zależy co chesz osiągnąć zdjęciem... może więcej szczegółów?

rene
13-12-2006, 00:31
Ok, wiem że to co napiszę przypomina trochę Nożownika z przepaską na oczach rzucającego do swojej partnerki Svetlany na występie rosyjskiego cyrku, ale...

Generalnie nie wiem jakie będzie miejsce zastane, nie wiem, ten szkic to po części zgadywanie...

Chciałem się generalnie dowiedzieć czy w przypadku takiej sytuacji, chcąc np zrobić zdjęcia pod światło (z okna) szara połówka coś pomoże czy raczej sobie na razie darować zakup i po prostu starać się - jak powiedziałeś - naświetlać na cienie?

Pozdrawiam

rysiaczek
13-12-2006, 01:37
daruj sobie szara polowke - sciemnisz przeciez nie tylko to, co za oknami, ale wszystko co bedzie w plaszczyznie okien/filtra. Zrob 3-5 ekspozycji od -2 do +2 EV i zloz w jakims programie do HDR czy PS'ie. Jezeli bedziesz robil z reki postaraj sie 1) o krotkie czasy 2)jezeli to mozliwe wykadruj delikatnie szerzej/zaprzyj sie o sciane/nie ruszaj lapka i powinno byc ok

Robert31-R1
13-12-2006, 13:21
albo staraj się unikać okien;) w kadrze

JSK
14-12-2006, 10:40
Lampy błyskowe powinny coś zaradzić. Ze 2-3 tak aby mocno doświetlić ścianę pod oknami (jeśli potrzeba) i główny motyw. Powinno być dobrze. A HDR robiony z ręki to porażka.

hekselman
16-12-2006, 21:12
Dokładnie. W takiej sytuacji - światło rządzi tobą i musisz wybrać kompromis - coś za coś. A jak chcesz mieć swobodę - musisz miec swoje światło. No niestety - nie da się "coś z niczego". Przykre no nie? A praktycznie - to rób RAWy z bracketingiem - będziesz miał z czego wybierać.

rene
26-12-2006, 20:59
Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Postanowiłem jednak mimo wszystko pójść trochę przekornie (pierwsza próba więc bez rewelacji), i właśnie atakować pod światło, dużo szumieć i brudzić zdjęcia. Zależało mi raczej na byciu "niewidzialnym" niż ładowaniu po "modelach i modelkach" światłem z lampy.

W każdym razie dziękuję i pozdrawiam

JSK
27-12-2006, 09:13
Dobra koncepcja, tylko trudna w realizacji. Powodzenia.

Julue
27-12-2006, 11:45
Jesli nie chcesz uzywac lamp to moze sprobuj doswietlic modelke blenda.
Moze i daje mniej swiatla ale zawsze to cos;)